Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, dziecko
Panthermedia
Pielęgnacja

Bezcenna miłość mamy

Dla noworodka mama jest centrum wszechświata. Jej zapach, dźwięk głosu, dotyk pozwalają mu odnaleźć się w nowym otoczeniu.

Dziecko potrzebuje miłości i czułości jak powietrza. Gdy czuje się samotne, gorzej się rozwija, choruje. To miłość rodziców wyzwala w nim chęć poznawania świata. Zdobywa kolejne umiejętności po to, by odnaleźć w oczach mamy i taty zachwyt oraz akceptację. Obdarzając malca uczuciem, dajesz mu najlepszy posag – poczucie własnej wartości.

Więź często wymaga czasu
Więź między mamą i dzieckiem jest najmocniejszą relacją, jaka łączy dwoje ludzi. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta już w momencie przytulenia noworodka czuje eksplozję miłości. U wielu macierzyńskie uczucia dopiero się wtedy budzą. Prawie jedna trzecia mam zakochuje się swoim dziecku mniej więcej tydzień po porodzie. Zdarza się i tak, że poczucie bezgranicznej miłości do maleństwa pojawia się dopiero po kilku tygodniach. Więź, bliskość, zaufanie i przywiązanie tworzą się stopniowo, w miarę wzajemnego poznawania się. I, niestety, zwykle nie wygląda to tak beztrosko jak na reklamach. Nie obwiniaj się, że nie potrafisz cieszyć się macierzyństwem i że „sama nie wiesz, co czujesz”. Strach, złość, bezsilność i inne negatywne uczucia to naturalny koszt oswajania się z nową rolą. Od momentu, kiedy poczujesz się w niej nieco pewniej, nie będzie po nich śladu. A gdy malec będzie kończył rok, to nie będziesz już potrafiła wyobrazić sobie bez niego życia. Co ciekawe, noworodkowi zapach, dźwięk głosu i dotyk mamy pozwalają odnaleźć się w obcym i nieprzyjaznym otoczeniu. Niemowlę aż do szóstego miesiąca czuje się jej częścią. W tym okresie, zwanym też fazą symbiozy, niezwykle ważny jest fizyczny kontakt. Dzięki niemu tworzy się bardzo silna, pierwotna więź, której jakość będzie dla malucha punktem odniesienia w nawiązywaniu relacji z całym światem.
Starsze niemowlę zaczyna już się orientować, że mama to ktoś odrębny. Wraz z tym odkryciem pojawia się strach przed jej utratą (stąd ten wielki żal, gdy znikasz z pola widzenia). Roczny maluch przeżywa nieustanny konflikt między potrzebą bliskości a potrzebą dystansu. Jest przywiązany do mamy, ale jednocześnie chce być coraz bardziej samodzielny. Odchodzi, by zaraz przybiec i wtulić się w ramiona. Gdy nabiera ufności, że mama jest, czuje się spokojniejszy. Jako dwulatek nie musi już tak gorączkowo tego sprawdzać. Wysiłki przy tworzeniu więzi procentują. Dziecko wie, że zawsze może na mamę liczyć i czuje się pewnie nawet wtedy, gdy na chwilę znika ona z jego pola widzenia.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

mama całuje dziecko
Adobe Stock/screen FB
Aktualności
Całujesz dziecko w czółko? W jego (i twoim) mózgu dzieją się cuda!
Całowanie dziecka w czółko jest przyjemne nie tylko dla ciebie, ale i dla niego. Które rejony mózgu są pobudzane? Naukowcy już to wiedzą dzięki rezonansowi magnetycznemu.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 17.0px; font: 14.0px 'Helvetica Neue'; color: #1b1e21; -webkit-text-stroke: #1b1e21} span.s1 {font-kerning: none} Za każdym razem, gdy całuję moje dzieci w główkę, czuję, że zalewa mnie fala ciepła. To uczucie znane z pewnością wszystkim mamom. Okazuje się, że gdy całujesz swoje maleństwo, zachodzi szereg reakcji chemicznych, dzięki którym uwalniają się hormony wpływające na to, co odczuwamy w tej konkretniej chwili, a w twoim mózgu uaktywniają się rejony odpowiadające za pozytywne uczucia. Hormony miłości i przywiązania Na fotografii opublikowanej przez fejsbukowy profil ChannelMum.com widzimy, które rejony mózgu mamy i dziecka uaktywniają się podczas pocałunku w czoło. Na zdjęciu widać neurobiolog prof. Rebeccę Saxe z Massachusetts Institute of Technology  (od lat zajmującą się naukowo badaniem działania mózgu) całującą swojego dwumiesięcznego syna Percy'ego. To ponoć pierwszy w historii obraz rezonansu magnetycznego, który ukazuje więź łączącą matkę i jej dziecko.  Jakie hormony uaktywniają się w takiej chwili? oksytocyna - często nazywana "hormonem miłości", ponieważ stymuluje uczucia czułości i przywiązania. dopamina – aktywuje w mózgu system nagrody, sprawia, że czujemy się dobrze wazopresyna – hormon, który odpowiada za więzi mamy i dziecka (ale nie tylko, bo wiąże też partnerów) serotonina - wpływa na dobry nastrój. Najsilniejsza więź na świecie Niezwykła więź, która łączy mamę z dzieckiem, to najmocniejszy związek, jaki zna ludzkość. Ta miłość to najważniejsza część świata maluszka. Daje mu poczucie bezpieczeństwa, a w przyszłości pomoże tworzyć ciepłe związki z innymi. Szalejące po porodzie w organizmie mamy hormony czynią ją szczególnie podatną na „zakochanie”. Wysoki poziom...

Pielęgnacja
Okazuj dziecku miłość
Czułość jest dziecku potrzebna, tak jak roślinie woda i słońce. Jej niedostatek może prowadzić do zaburzeń fizycznych i psychicznych.

Czułość jest dziecku potrzebna, tak jak roślinie woda i słońce. Jej niedostatek może prowadzić do zaburzeń fizycznych i psychicznych. Pierwszym uczuciem, jakiego doświadcza dziecko zaraz po urodzeniu, jest miłość rodziców. Bezbronne niemowlę otrzymuje ją w sposób bezwarunkowy. Mama i tata – osoby najważniejsze w jego życiu – opiekują się maluchem, zaspokajają jego potrzeby i kochają po prostu dlatego, że istnieje. Tak jak roślina potrzebuje słońca i wody, tak mały człowiek pragnie miłości i czułości. Dziecko wychowywane bez tych darów będzie ich poszukiwać przez całe życie. Dziecko głodne miłości Niemal wszystkie problemy psychiczne można wyjaśnić subiektywnym lub rzeczywistym brakiem miłości, czułości i akceptacji ze strony rodziców. Ten niedostatek może prowadzić do zaburzeń fizycznych, uczuciowych, a nawet śmierci. W pierwszej połowie XX wieku istniała teoria mówiąca, że im mniejszy kontakt dorosłego z dzieckiem w pierwszych miesiącach życia, tym zdrowiej dla malucha (sądzono, że można je w ten sposób uchronić od wielu infekcji). Niemowląt nie przytulano, jak najmniej dotykano. Poza czasem przeznaczonym na przewijanie i karmienie z butelki pozostawiano je w kołyskach. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Maluchy odmawiały jedzenia, stawały się bierne, nie rozwijały się prawidłowo. Na szczęście zaniechano tych metod, choć echa takiego podejścia do wychowania pokutowały jeszcze przez wiele lat. Uważano np. że rodzice powinni być surowi i wymagający. Nie należało okazywać swoim pociechom zbyt wielu uczuć, bo w ten sposób demaskowało się swoje słabości. Uczucie bez granic W naszym podejściu do wychowania najważniejsze jest wpajanie maluchowi już od urodzenia, że kochamy go bez ograniczeń, bez zastrzeżeń, niezależnie od tego, co robi, czy co dzieje się wokół. Gdy nie podoba mi się, jak zachowują się moje dzieci,...

Tata
Tata na saksach
Wyjazd za pracą do innego miasta, a nawet kraju to z jednej strony możliwość utrzymania rodziny, ale z drugiej – ogromna tęsknota i obawa przed utratą bliskości z żoną i dzieckiem.

Wyjazd za pracą do innego miasta, a nawet kraju to z jednej strony możliwość utrzymania rodziny, ale z drugiej – ogromna tęsknota i obawa przed utratą bliskości z żoną i dzieckiem. Jak mimo rozłąki tworzyć kochającą się i wspierającą rodzinę? Nasza świeża jeszcze obecność w Unii Europejskiej stwarza wielu młodym ludziom możliwość legalnej, dobrze płatnej pracy w krajach członkowskich. To bardzo kusząca perspektywa, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę lęk przed utratą pracy, a zwłaszcza trudności ze znalezieniem nowej posady w swoim miejscu zamieszkania. Być może i Wy, jak wiele młodych małżeństw, rozważacie taką możliwość. Zastanawiając się nad tym, weźcie pod uwagę, co możecie zrobić, by rozłąka nie była tak dotkliwa dla Was, a przede wszystkim dla Waszego dziecka. Zanim tata ruszy w drogę – Najważniejsze, żeby decyzja o rozłące była wspólna – przekonuje psycholog Mirosława Kownacka. – To pozwala uniknąć sytuacji, w której żona czuje się porzucona i ten negatywny komunikat przekazuje podświadomie dziecku. Warto też przekonać o słuszności tej decyzji swoich rodziców. Wsparcie i życzliwa pomoc dziadków będą nieocenione, gdy taty zabraknie na miejscu. – Dobrze jest też z góry określić czas, na jaki młodzi rodzice się rozstają, i ustalić bardzo ogólny, ale jednak plan, jak będzie w tym czasie wyglądało ich życie – dodaje psycholog. – Na przykład jeśli wiadomo, że kontrakt opiewa na pięć lat, to umówić się, że za rok żona z dzieckiem czy dziećmi przyjedzie na krótkie wakacje do kraju, w którym pracuje tata. A po dwóch i pół zrobić bilans zysków i strat. Może się bowiem okazać, że sytuacja zmieniła się na tyle, że możliwe jest wcześniejsze połączenie rodziny, co niekoniecznie oznacza powrót taty do domu. Określenie horyzontu czasowego z jednej strony pozwala myśleć o...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak