Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Z niemowlęciem w samochodzie

Już z noworodkiem możesz jeździć samochodem, pod warunkiem, że zapewnisz dziecku bezpieczeństwo. Najważniejszy jest odpowiedni do jego wieku fotelik samochodowy. Ale nie tylko fotelik jest ważny, by dziecko w samochodzie było bezpieczne.

Już w noworodkiem możesz jeździć samochodem, pod warunkiem, źe zapewnisz mu bezpieczeństwo. Zapewnienie odpowiedniej ochrony dziecku podczas jazdy samochodem jest priorytetem, jeśli planujesz wspólne z nim podróżowanie. Nie można tego bagatelizować.

W wypadkach samochodowych rocznie ginie lub doznaje poważnych obrażeń więcej dzieci niż z powodu wszystkich ciężkich chorób dziecięcych. Dziecko w samochodzie może podróżować jedynie w foteliku samochodowym, dostosowanym do jego wagi. Foteliki samochodowe dla dzieci dzielą się na pięć grup wagowych. 

 

Bezpieczny fotelik dla niemowlęcia 

Jazda w foteliku to dla dziecka jedyny bezpieczny sposób podróżowania. Przy zderzeniu lub nagłym hamowaniu nie utrzymasz go na kolanach, nawet jeśli sama będziesz mieć zapięte pasy (przypinanie siebie i dziecka jednym pasem jest równie niebezpieczne!). W przypadku kolizji dziecko wypada do przodu z siłą 30-60 razy większą niż jego waga.

 

 

 

Dla dziecka od pierwszych dni życia, do chwili gdy osiągnie wagę 13 kg (do ok. 8. miesiąca życia) przeznaczone są foteliki przenośne. 

 

 

W takim foteliku dziecko podróżuje tyłem do kierunku jazdy. Nie wolno montować takiego fotelika w miejscu, gdzie jest poduszka powietrzna.  
Pozycja oferowana przez fotelik gwarantuje maksymalne bezpieczeństwo: plecy oraz nóżki dziecka leżą na równym podłożu, pod kątem, a pupa niżej.


Dzieci powyżej 10-13 kg (i po ukończeniu roku) można już przewozić przodem do kierunku jazdy. Dzieci powyżej 15 kg mogą podróżować w fotelikach bez szelek – zapina się je „dorosłymi” pasami (powinny przechodzić przez wszystkie miejsca zaznaczone na foteliku, nie mogą dotykać szyi dziecka, muszą być poluzowane).

 

Niemowlę w samochodzie: ważne zasady

 

  • Dziecko zawsze powinno być przypięte w foteliku.
  • Za każdym razem sprawdź umocowanie fotelika; nie może się on kołysać, obracać, przechylać ani zbytnio przesuwać;
  • Ustawiaj fotelik tyłem do kierunku jazdy do skończenia przez dziecko 1. roku życia;
  • Umieszczaj fotelik na środku tylnego siedzenia, gdyż jest to najbezpieczniejsze miejsce w aucie;
  • Dopasuj długość pasów bezpieczeństwa do wielkości dziecka, nie mogą być skręcone ani zbyt napięte (powinno dać się włożyć więcej niż dwa palce między pas a obojczyk dziecka);
  • Ubieraj dziecko tak, by nie było kłopotów z przełożeniem pasów między jego nóżkami;

    Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Mama zapina córeczkę w bezpiecznym foteliku samochodowym
Fotolia
Aktualności
Sprawdź, jak bezpłatnie wymienić fotelik samochodowy na nowy!
Od maja trwa akcja norweskiej firmy BeSafe, polegająca na wymianie powypadkowych fotelików na nowe. Co zrobić, żeby otrzymać fotelik?

Firma BeSafe od maja tego roku prowadzi akcję polegającą na wymianie powypadkowych fotelików samochodowych na nowe. Wystarczy niewielka stłuczka, żeby podzespoły fotelika uległy osłabieniu, zmniejszając tym samym bezpieczeństwo dziecka. Zmniejsz liczbę ofiar To dorośli odpowiadają za bezpieczeństwo dziecka w samochodzie. Według statystyk policji za rok 2015, w Polsce miało miejsce aż 820 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. W wypadkach zginęło 70 z nich, a 3078 doznało obrażeń. Pamiętaj, że odpowiednio dobrany fotelik to podstawa bezpiecznego podróżowania samochodem! Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo malucha w samochodzie, wybieraj wyłącznie foteliki skierowane tyłem do kierunku jazdy.  Dzięki przeprowadzonym crash testom wiadomo, że podczas zderzenia czołowego samochodu jadącego z prędkością 50 km/h szyja dziecka, podróżującego przodem do kierunku jazdy, jest poddawana obciążeniu ok. 300 kg. Kręgi szyjne mogą się złamać już przy obciążeniu 130 kg! W fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy , obciążenie nie przekracza 80 kg. Jak dostać fotelik? Na szczęście od początku akcji wymieniliśmy tylko dwa foteliki. W przypadku 15-miesięcznego Jasia Kulczyckiego doszło do poważnej kolizji, w wyniku której samochód nadawał się wyłącznie do kasacji, ale dzięki fotelikowi dziecku nic się nie stało. Od maja podróżuje w nowym foteliku – mówi Janusz Musioł, właściciel firmy MARKO, dystrybutora produktów BeSafe. A by wymienić fotelik, wystarczy dostarczyć zdjęcia dokumentujące kolizję wraz ze zdjęciem fotelika oraz potwierdzenie zdarzenia wydane przez policję. Wymiana dotyczy nawet stłuczki – dodaje. Jeśli twoje dziecko jeździ w powypadkowym foteliku, weź udział w akcji! Czytaj także: Nie sadzaj dziecka w foteliku przodem do kierunku jazdy! źródło: materiały prasowe MARKO/Be Safe

jaki fotelik dla dziecka
Fotolia
Zakupy
Jak wybrać następny fotelik dla dziecka?
Twoje dziecko skończyło już rok i przyszła pora na zmianę fotelika z przenośnego na stacjonarny. Co wybrać, by zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo?

Jaki fotelik dla dziecka, które wyrosło już z pierwszego fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy? Najlepiej wybrać kolejny fotelik montowany tyłem, tyle że dla większych dzieci. Takie foteliki mają najlepsze wyniki w testach bezpieczeństwa. Mimo że foteliki klasyfikowane są najczęściej wg kategorii wagowych, według prawa to wzrost dziecka decyduje o tym, czy powinno ono jeździć w foteliku. Dopiero dziecko, które przekroczy 150 cm wzrostu może jeździć zapięte samymi pasami (za wyjątkiem dzieci, których waga uniemożliwia zakup odpowiedniego fotelika lub sytuacji, w której w samochodzie podróżuje 3 dzieci i nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika). Wybierając następny fotelik dla dziecka, kieruj się nie tylko jego ceną, ale też sposobem montowania i - przede wszystkim - bezpieczeństwem. Jaki fotelik dla dziecka: przede wszystkim bezpieczny! Fotelik chroni tylko wtedy, gdy jest odpowiednio dobrany do wzrostu, wagi, wieku oraz etapu rozwoju dziecka . Obowiązkiem rodziców jest zapewnić dziecku bezpieczeństwo w podróży. Wystarczy chwila nieuwagi, nagłe, gwałtowne hamowanie przed przejściem dla pieszych lub światłami, a wyprawa na zakupy może skończyć się tragicznie. Źle dobrany fotelik nie tylko nie ochroni waszego maleństwa, ale może być dla niego zagrożeniem. Ważna jest bowiem nie tylko waga dziecka , ale również wzrost oraz jego rozmiary i wiek. Może jest za ciężkie, a może prostu za duże do swojego pierwszego fotelika, może ma już prawie rok i ani waga, ani rozmiar, ani nawet wiek nie kwalifikują go do przewożenia w przenośnym foteliku! Jednym słowem: najwyższy czas na przesiadkę! Foteliki samochodowe 9-18 - sprawdź ranking! Przodem czy tyłem do kierunku jazdy? Jeżeli dziecko wyrosło już z przenośnego fotelika, najlepiej zabrać je z sobą na zakupy. Tym razem konieczna będzie przymiarka. Starsze dziecko polubi swój nowy fotelik, jeżeli pomoże...

fotelik samochodowy
Adobe Stock
Prawo i finanse
Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? [AKTUALNE PRZEPISY]
Nie wiesz, do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku? Aktualne przepisy mówią, że korzystanie z fotelika jest obowiązkowe, a wiek dziecka nie ma w tej kwestii znaczenia. Ważny jest natomiast wzrost dziecka. Wyjaśniamy, do jakiego wzrostu dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym i w jakich okolicznościach można je przewozić bez fotelika.

To, do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku, precyzyjnie regulują przepisy: Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity Dz. U. z 2020 poz. 110).  W 2017 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie. Nowelizacja rozporządzenia ministra transportu dotyczyła jednak głównie zmian w wysokościach kar mandatowych.   Spa - Akademia Młodych Rodziców   Sprawdź, do kiedy należy wozić dziecko w foteliku i od jakiego wzrostu przewożenie dziecka w foteliku nie jest obowiązkowe. Pamiętaj: wożenie dziecka w foteliku nie jest bezsensownym obowiązkiem. Fotelik znacząco zwiększa szanse dziecka w razie groźnego wypadku, ale musi być dopasowany do dziecka. Spis treści: Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym? Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Przewożenie dziecka w foteliku: wyjątki Czy można wozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu? Kary i mandaty za brak fotelika Dziecko w foteliku czy na podstawce? Do jakiego wieku dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym? Kiedyś dzieci, które ukończyły 12 lat, nie musiały już jeździć w fotelikach samochodowych. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami znacznie ma nie wiek, ale wzrost dziecka .  W przepisach zapisano co prawda, że bezwzględny obowiązek wożenia dziecka w foteliku dotyczy dzieci do 3 lat, ale starsze dziecko również musi podróżować w foteliku, jeśli nie osiągnie odpowiedniego wzrostu – wiek nie ma w tej kwestii znaczenia.  Do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku? Dziecko musi podróżować w foteliku, jeżeli ma mniej niż  150 cm wzrostu. Fotelik dla niemowlaka, ale także fotelik dla 3-latka , 6-latka i starszego dziecka to obowiązkowy sprzęt w samochodzie rodziców. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy ze...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak