
Jeden sposób pielęgnacji noworodka i niemowlęcia podpowiada babcia. Co innego radzi koleżanka, a jeszcze co innego sama czytałaś na ten temat w poradniku. Masz wątpliwości? Sprawdź, czego lepiej unikać. Oto lista najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji maleńkiego dziecka
1. Zbyt wiele kosmetyków dla niemowlaka
To, że półki sklepowe uginają się od preparatów do pielęgnacji dzieci, nie znaczy, że maluszek ich wszystkich potrzebuje. Przeciwnie, nadmiar specyfików może spowodować podrażnienie skóry, a nawet wywołać alergię. Jeżeli używasz płynu do kąpieli, nie musisz już myć szkraba mydłem. Jeśli zaś płyn ma dodatek oliwki, nie smaruj go potem jeszcze raz oliwką.
2. Oliwka na potówki
Kiedy posmarujesz potówki oliwką, stan skóry malca zamiast się polepszyć – pogorszy się. Nic dziwnego, potówek nie należy natłuszczać, bo wtedy jeszcze bardziej zatykają się pory. Najlepiej przemywać je roztworem nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa) i nie przegrzewać malca.
3. Czyszczenie uszu niemowlęcia patyczkami
Jeśli z ucha wypływa woskowina, wystarczy wilgotnym wacikiem przetrzeć samą małżowinę. Gdy woskowina zatyka uszko, możesz rozrzedzić ją ciekłą parafiną lub specjalnymi kroplami. Wpuść do ucha dwie krople i ułóż dziecko na pięć minut na boku, tak by nie wypłynęły z ucha. Dopiero po tym czasie przechyl główkę smyka i wytrzyj uszko. Tak samo postępuj z drugim uchem.
4. Mycie buzi niemowlaka mydłem
Skóra na policzkach maleństwa jest delikatna i takie „gorliwe” zabiegi pielęgnacyjne mogą ją tylko nadmiernie wysuszać i podrażniać. Poza tym mydło mogłoby dostać się do oczu maluszka, a to z pewnością nie byłoby dla niego przyjemne. Buźkę niemowlęcia wystarczy przemyć gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Gdy jest mocno zabrudzona, możesz użyć do tego jednorazowych chusteczek nawilżanych.
Przeczytaj także: Pytania o pielęgnację buzi
5. Zbyt ciepła woda do kąpieli dziecka
Wysusza ona bowiem skórę malca i nie jest dla niego zdrowa. Idealna temperatura kąpieli to ok. 37°C. Jeśli lubisz gorące kąpiele, temperaturę wody lepiej sprawdzaj termometrem, a nie łokciem. Tobie woda może się wydawać letnia, tymczasem dla smyka jest już za ciepła.
6. Stosowanie i kremu, i pudru na skórę niemowlaka
Oba kosmetyki mają pielęgnować skórę i chronić ją przed podrażnieniami, ale ich działanie jest różne. Krem nawilża ciało i pozostawia na nim ochronny film. Puder zaś ma za zadanie wchłaniać nadmiar wilgoci ze skóry, aby była sucha. Gdy zastosujesz oba kosmetyki jednocześnie, zrobią się na skórze „kluchy”, które będą ją drażnić.
7. Obgryzanie dziecku paznokci
Wiele mam ucieka się do tego sposobu z obawy, by nie zaciąć malca nożyczkami. To jednak nie jest dobry pomysł – możesz złapać i oderwać za dużo paznokietka bobasa albo przygryźć skórkę, a rankę zainfekować bakteriami. Poza tym obgryzanie paznokci fatalnie wpływa na ich kształt! Dlatego obcinaj je: rób to nożyczkami dla niemowląt (mają zaokrąglone czubki, by nie dało się nimi skaleczyć). Jeśli malec się wierci, obcinaj jego paznokcie, gdy śpi.
Szybki kurs: Manicure i pedicure noworodka
8. Mocne namydlanie główki niemowlęcia
Wtedy o wiele trudniej dobrze ją spłukać. Musisz używać do tego dużo wody, która z pianą spływa po buzi malca i zalewa mu oczka. Nic dziwnego, że mycie włosków staje się dla niego najbardziej znienawidzonym rytuałem. Aby tego uniknąć, wystarczy użyć kropli szamponu, a główkę spłukiwać zmoczoną w wodzie myjką.
9. Mycie pupy córki od tyłu do przodu
Trzeba to robić od warg sromowych w kierunku odbytu. Inaczej możesz przenieść z niego bakterie (np. kałowe) do pochwy i doprowadzić do bardzo przykrej infekcji.