Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Children01197.jpg
Piotr Ratajski
Pielęgnacja

9 najczęstszych błędów w pielęgnacji niemowląt

Pielęgnacja noworodka i niemowlęcia nie jest tak trudna, jak się wydaje początkującym rodzicom. Mimo to podczas kąpieli, przewijania czy innych zabiegów pielęgnacyjnych nietrudno o wpadkę. Sprawdź, czego nie robić.

Jeden sposób pielęgnacji noworodka i niemowlęcia podpowiada babcia. Co innego radzi koleżanka, a jeszcze co innego sama czytałaś na ten temat w poradniku. Masz wątpliwości? Sprawdź, czego lepiej unikać. Oto lista najczęstszych błędów popełnianych w pielęgnacji maleńkiego dziecka 


1. Zbyt wiele kosmetyków dla niemowlaka

To, że półki sklepowe uginają się od preparatów do pielęgnacji dzieci, nie znaczy, że maluszek ich wszystkich potrzebuje. Przeciwnie, nadmiar specyfików może spowodować podrażnienie skóry, a nawet wywołać alergię. Jeżeli używasz płynu do kąpieli, nie musisz już myć szkraba mydłem. Jeśli zaś płyn ma dodatek oliwki, nie smaruj go potem jeszcze raz oliwką.


2. Oliwka na potówki

Kiedy posmarujesz potówki oliwką, stan skóry malca zamiast się polepszyć – pogorszy się. Nic dziwnego, potówek nie należy natłuszczać, bo wtedy jeszcze bardziej zatykają się pory. Najlepiej przemywać je roztworem nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa) i nie przegrzewać malca.


3. Czyszczenie uszu niemowlęcia patyczkami

Jeśli z ucha wypływa woskowina, wystarczy wilgotnym wacikiem przetrzeć samą małżowinę. Gdy woskowina zatyka uszko, możesz rozrzedzić ją ciekłą parafiną lub specjalnymi kroplami. Wpuść do ucha dwie krople i ułóż dziecko na pięć minut na boku, tak by nie wypłynęły z ucha. Dopiero po tym czasie przechyl główkę smyka i wytrzyj uszko. Tak samo postępuj z drugim uchem.


4. Mycie buzi niemowlaka mydłem

Skóra na policzkach maleństwa jest delikatna i takie „gorliwe” zabiegi pielęgnacyjne mogą ją tylko nadmiernie wysuszać i podrażniać. Poza tym mydło mogłoby dostać się do oczu maluszka, a to z pewnością nie byłoby dla niego przyjemne. Buźkę niemowlęcia wystarczy przemyć gazikiem zmoczonym w przegotowanej wodzie. Gdy jest mocno zabrudzona, możesz użyć do tego jednorazowych chusteczek nawilżanych.

Przeczytaj także: Pytania o pielęgnację buzi


5. Zbyt ciepła woda do kąpieli dziecka

Wysusza ona bowiem skórę malca i nie jest dla niego zdrowa. Idealna temperatura kąpieli to ok. 37°C. Jeśli lubisz gorące kąpiele, temperaturę wody lepiej sprawdzaj termometrem, a nie łokciem. Tobie woda może się wydawać letnia, tymczasem dla smyka jest już za ciepła.
 

6. Stosowanie i kremu, i pudru na skórę niemowlaka

Oba kosmetyki mają pielęgnować skórę i chronić ją przed podrażnieniami, ale ich działanie jest różne. Krem nawilża ciało i pozostawia na nim ochronny film. Puder zaś ma za zadanie wchłaniać nadmiar wilgoci ze skóry, aby była sucha. Gdy zastosujesz oba kosmetyki jednocześnie, zrobią się na skórze „kluchy”, które będą ją drażnić.


7. Obgryzanie dziecku paznokci

Wiele mam ucieka się do tego sposobu z obawy, by nie zaciąć malca nożyczkami. To jednak nie jest dobry pomysł – możesz złapać i oderwać za dużo paznokietka bobasa albo przygryźć skórkę, a rankę zainfekować bakteriami. Poza tym obgryzanie paznokci fatalnie wpływa na ich kształt! Dlatego obcinaj je: rób to nożyczkami dla niemowląt (mają zaokrąglone czubki, by nie dało się nimi skaleczyć). Jeśli malec się wierci, obcinaj jego paznokcie, gdy śpi.

Szybki kurs: Manicure i pedicure noworodka


8. Mocne namydlanie główki niemowlęcia

Wtedy o wiele trudniej dobrze ją spłukać. Musisz używać do tego dużo wody, która z pianą spływa po buzi malca i zalewa mu oczka. Nic dziwnego, że mycie włosków staje się dla niego najbardziej znienawidzonym rytuałem. Aby tego uniknąć, wystarczy użyć kropli szamponu, a główkę spłukiwać zmoczoną w wodzie myjką.


9. Mycie pupy córki od tyłu do przodu

Trzeba to robić od warg sromowych w kierunku odbytu. Inaczej możesz przenieść z niego bakterie (np. kałowe) do pochwy i doprowadzić do bardzo przykrej infekcji.


 


 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

kąpiel noworodka film
Panthermedia
Pielęgnacja
Prawdy i mity w pielęgnacji noworodka
Każdy rodzic musi "nauczyć się" swojego dziecka. Nawet wiedza zdobyta dzięki poradnikom, internetowi czy babcinym radom wraz z dużą dawką miłości i troski nie zagwarantuje, że nie zdarzy ci się jakaś pielęgnacyjna wpadka. Radzimy, jak ich uniknąć.

// Priorytetem troskliwych rodziców jest to, by ich dziecko prawidłowo się rozwijała i rosło jak "na drożdżach" . Kiedy oczekują na drugie czy kolejne dziecko, wiedzą czego się spodziewać – w końcu mają za sobą niezły "trening". Kiedy jednak po raz pierwszy doświadczają cudu bycia rodzicem, są pełni wątpliwości. Chcą dla maleństwa wszystkiego co najlepsze, więc tym bardziej przeżywają każdy błąd. Tymczasem większość z nich jest naprawdę błaha i prosta do wyeliminowania . Błędy w pielęgnacji niemowlaka Oto kilka najczęstszych pielęgnacyjnych "pomyłek".   za dużo kosmetyków — tak jak ty masz kosmetyki dostosowane do indywidualnych potrzeb ich skóry, tak i dziecko powinno mieć swoją małą kosmetyczkę . A co w niej? Produkty bezpieczne, testowane pod okiem autorytatywnych instytucji, dopasowane do specyficznych wymagań jeszcze w pełni nierozwiniętej skóry: krem przeciw odparzeniom, oliwka, mydełko do ciała, szampon – warto je mieć zawsze pod ręką. Nie znaczy to jednak, że wszystkiego należy używać jednocześnie. Posmarowana kremem przeciw odparzeniom pupa nie wymaga już natłuszczania oliwką etc. Liczy się bowiem przede wszystkim jakość produktów, a nie ilość – wybierajmy te aktualnie potrzebne, a nie używajmy wszystkiego na raz. patyczek do uszu — by nie uszkodzić dziecku bardzo delikatnej błony bębenkowej, pod żadnym pozorem nie czyść mu uszek patyczkami kosmetycznymi . Zamiast nimi, uszy malca wystarczy wyczyścić wilgotnym wacikiem zwiniętym w rulonik. za ciepło — to, że lubisz relaksować się w gorącej kąpieli, nie znaczy, że i maluch dobrze się czuje w wodzie o wysokiej temperaturze. Optymalna temperatura wody dla niemowlaka to ok. 37C. Uwaga: jeśli w domu nie ma termometru do pomiaru ciepła wody, możesz zastąpić go łokciem — jeśli woda jest przyjemnie...

Pielęgnacja
Jak dbać o małe oczka, uszka, nosek i paznokietki?
Właściwa pielęgnacja niemowlęcia to kwestia wprawy. Sprawdź, co i jak robić.

// Zanim zapoznasz się z poniższym "instruktażem pielęgnacyjnym", zapamiętaj kilka podstawowych zasad. Mogą wydawać się proste, jasne i oczywiste, ale gdy weźmiesz maleństwo na ręce, okaże się, że możesz o nich zapomnieć. Zaczynamy: Bądź bardzo czuła i delikatna. Skóra maluszka jest bardzo wrażliwa i należy traktować ją z dużą troską. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych przytrzymuj głowę malca – pamiętaj, że noworodek sam jej w takiej pozycji nie utrzyma. Nie wykonuj nerwowych ruchów. Malec od razu to wyczuje i sam stanie się niespokojny! Nie zapominaj o uśmiechu! Brzdąc bardzo łatwo wyczuwa nastrój Mamy. Gdy Ty jesteś w dobrym nastroju, on czuje się bezpieczniej. Spokojnie mów do malucha. Nic tak nie uspokaja pociechy, jak spokojny stonowany głos ukochanej mamy. Uspokoiłaś się? Uśmiechnęłaś? W takim razie zaczynamy krótki kurs pielęgnacji.   Pielęgnacja paznokci niemowlaka Malec nie może mieć zbyt długich pazurków, ponieważ może się nimi podrapać – zwłaszcza po buzi. Dlatego co dzień oglądaj małe paznokietki i gdy uznasz, że są za długie, obetnij. Rób to ostrożnie – małymi nożyczkami dla niemowląt, o zaokrąglonych końcach (pamiętaj, by je zdezynfekować przed użyciem!). Najlepiej, by ktoś Ci pomógł przytrzymując bobasa – zwłaszcza, jeśli to wiercipiętek. Możesz także spróbować przeprowadzić ten "zabieg", gdy brzdąc śpi.     Pielęgnacja oczu niemowlaka Małe oczka wymagają szczególnej uwagi. By nie dopuścić do zapalenia spojówek, należy je odpowiednio oczyszczać. Jak? Przemywaj je gazikami (osobny gazik do każdego oczka) nasączonymi w letniej, przegotowanej wodzie –  od zewnętrznego do wewnętrznego kącika.     Pielęgnacja uszu niemowlaka Jednym maluchom w uszkach gromadzi się mało woskowiny, innym –...

Pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak pielęgnować noworodka – najważniejsze rady
Jak pielęgnować noworodka? Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Musisz jednak wiedzieć o paru ważnych rzeczach, np. żeby buźkę malucha codziennie przemywać zmoczonym wacikiem, ale... pępka nie smarować niczym. Uszu noworodka nie możesz czyścić patyczkami, a nosek – tylko z zewnątrz.

Jak pielęgnować noworodka to pytanie, które niekiedy spędza sen z powiek przyszłym mamom. Przede wszystkim nie wykonuj gwałtownych ruchów, gdy jesteś zmęczona – ogranicz wszelkie zabiegi do minimum, np. powstrzymaj się od obcinania paznokci dziecku. Zanim rozpoczniesz kąpanie lub przewijanie - przygotuj sobie wcześniej wszystkie potrzebne przedmioty, znacznie ułatwi ci to wszelkie czynności. Przeczytaj, jak dobrze opiekować się noworodkiem: jak go przewijać, kąpać, obcinać paznokcie i robić te wszystkie inne rzeczy, których pielęgnacja noworodka wymaga. Spis treści : Jak opiekować się noworodkiem: porady  Jak pielęgnować noworodka: przewijanie Pielęgnacja pępka Jak pielęgnować noworodka: buzia Obcinanie paznokci Jak pielęgnować noworodka: kąpiel Jak opiekować się noworodkiem: porady  Zanim zabierzesz się za kąpanie, przewijanie czy cokolwiek innego, zgromadź wszystko, co ci będzie potrzebne, by nie szukać  rozpaczliwie pieluszek, mydełka, kremu do pupy itd. Cokolwiek robisz, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów . Jeśli dziecko się przestraszy, zacznie płakać i wić się jak piskorz, a to z pewnością nie ułatwi ci zadania.   Mów do dziecka. Gdy kąpiesz, przewijasz czy ubierasz maleństwo , opowiadaj mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się szeroko i rozśmieszaj je na różne sposoby (np. całując stópki, robiąc miny itd.). Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie, a nie na pieluszce czy waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka. Nie pakuj się w kłopoty . Np. nie zabieraj się za kąpanie malucha albo obcinanie mu paznokci , jeśli słaniasz się ze zmęczenia, bardzo się spieszysz albo jesteś czymś okropnie zdenerwowana. W takiej sytuacji lepiej ogranicz wszelkie zabiegi do minimum (z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz