niemowlę, mama, tulić
Pielęgnacja

Moda na chusty

Kobieta z maleństwem ukrytym w zwojach materiału nadal wzbudza na ulicy sensację. A przecież już nasze praprababcie z powodzeniem nosiły dzieci w ten sposób.

Bardzo wielu osobom wydaje się, że to tylko kawałek płótna zamotany jakby od niechcenia. Trudno uwierzyć, że bezpiecznie otula i skutecznie chroni dziecko przed wypadnięciem. A jednak...

Istnieją dziesiątki technik wiązania chusty. Wszystkie dostosowane są do wieku, wagi oraz indywidualnych cech dziecka. Inaczej układa się w chuście noworodki (bez pionizacji), a inaczej starsze dzieci, które lubią przyglądać się światu. Te chętniej przesiadują za plecami mamusi. Rodzaj chusty lub jej wiązania rodzice mogą dobrać także do siebie.
→ Wiązane dają najwięcej możliwości, ale założenie ich zajmuje trochę czasu i wymaga kilku prób.
→ Chusty kółkowe, czyli już złożone i z przewleczonymi kółkami do regulacji długości, są dobre dla rodziców różniących się gabarytami. Osoby, które mają kłopoty z kręgosłupem, chwalą sobie to, że „kółkowce” można przekładać z ramienia na drugie.
→ Kieszonka, to nieduża chusta przypominająca grubą opaskę poszerzoną w jednym miejscu. Jest dobra i dla noworodka, i dla trzylatka, a gdy maluchowi znudzi się przebywanie na rękach mamy, łatwo zmieścisz ją w kieszeni. Stąd własnie taka nazwa.

Moda na chusty dopiero raczkuje w Polsce, jednak mamy coraz chętniej próbują nosić w nich swoje pociechy. Przekazują sobie „próbne” egzemplarze i szkolą się nawzajem. Takie spotkania są bardzo cenne, bo wiele kobiet boi się, czy nosi maleństwo prawidłowo. Bywa, że niepokój i zdenerwowanie mamy udziela się maluszkowi i szkrab od razu zaczyna w chuście płakać. Najlepiej zacznij chustowanie od warsztatów szkoleniowych. Zobaczysz, że ze smykiem w chuście da się nawet zrobić jaskółkę!

Spróbowałam – polecam!
Starsze dziecko nosiłam w szaliku, bo nie znałam jeszcze chust. Młodszemu kupiłam gotową i zachwyciła mnie. Zaczęłam spotykać się z innymi rodzicami, którzy używają chust. Założyliśmy Klub Kangura, a ja zostałam konsultantką. Ciągle poznaję nowe wiązania. Uczę się w niemieckiej szkole dla „doradców noszenia”. Wiem,
że maluch w chuście nie dusi się ani nie wykrzywia plecków. Agnieszka - mama Ani (4 lata) i Franka (2 lata)

Wybraliśmy się w góry. Wiedziałam, że nie wszędzie dam radę podjechać wózkiem, dlatego zabrałam chustę. Sprawdziła się w 100%. Wiązań nauczyłam się sama, przeglądając filmiki na www.youtube.pl. Niestety, chusta okazała się za krótka dla męża, dlatego po powrocie kupiliśmy drugą – kółkową. Nie zamierzam całkowicie rezygnować z wózka, ale na wypady do sklepu albo w plener wolę chustę. Dobrze zastępuje kocyk. Dorota - mama Michałka (14 miesięcy)

Po pierwszej próbie miałam wrażenie, że synek zwisa w chuście i materiał wbija mu się w nóżki. Dopiero gdy zaczęłam odprowadzać go do przedszkola, pchając w wózku małą Milenę, zdałam sobie sprawę, że dosłownie brak mi już rąk. Wyciągnęłam chustę i spróbowałam jeszcze raz. Okazało się, że wcześniej wiązałam materiał za luźno. Córka bardzo polubiła chustowanie. Magda - mama Piotrka (7 lat), Zuzy (3 lata) i Oli (12 miesięcy)

Jestem zdecydowanie za!
Moim zdaniem chusty są nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Także dla noworodków i niemowląt do czwartego miesiąca, choć trzeba pamiętać, by nie układać ich pionowo, tylko w pozycji kołyski – przodem do siebie, bokiem i na skos do podłoża. Maluchy poniżej piątego miesiąca muszą mieć w chuście podpartą główkę, nie może być jednak przygięta do klatki piersiowej. Niewielkie zgięcie kręgosłupa nie szkodzi maleństwu, chyba że nosilibyśmy dziecko w chuście przez całą dobę. Przeciwwskazaniem do chustowania jest dysplazja bioder, wrodzona łamliwość kości, silne asymetrie postawy, silny refluks żołądkowo-jelitowy. Bez konsultacji ze specjalistą nie wolno też nosić dzieci z zaburzeniami neurologicznymi oraz ortopedycznymi. Osobiście przekonałem się, że dziecko noszone w chuście mniej płacze, lepiej znosi spacery. Natomiast nie natrafiłem na żadne rzetelne badania, które potwierdzałyby, że takie maluchy lepiej się rozwijają, a w przyszłości lepiej uczą. Z całą pewnością chusty zaś są lepsze od nosidełek, w których dziecko cały czas jest w jednej pionowej pozycji. Maluch często skręca się wtedy, by widzieć coś jeszcze poza bluzką mamy lub taty. Większość robi to wciąż w tę samą stronę, niestety utrwalając asymetryczne nawyki.


Konsultacja: Paweł Zawitkowski, konsultant w Klinice Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w IMiD oraz terapeuta Szkoły Terapii Neurorozwojowej NDT-Bobath.
 

mtj_dopisek.gif

 

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

Małgorzata Socha
Instagram/@malgosia_socha
Aktualności
Socha pochwaliła się nową umiejętnością. Ten gadżet przyda się każdej mamie! [FOTO]
Aktorka pokazała zdjęcie z synkiem. Internautki są zachwycone wyglądem kwitnącej mamy!

Małgosia Socha niedawno została mamą po raz trzeci. Do 5-letniej Zosi i 1,5-rocznej Basi dołączył miesiąc temu Staś. Choć mama chroni prywatność swoich pociech, to ostatnio pokazała zdjęcia najmłodszego dziecka. Na instagramowej fotografii widać zadowoloną Sochę i małego Stasia wtulonego w mamę. Aktorce zdecydowanie służy macierzyństwo. Nie umknęło to uwadze internautek, które zaczęły komplementować Sochę. Fanki zwróciły uwagę także na jeden bardzo przydatny gadżet. Zamotana mama Wśród komplementów pod adresem Sochy pojawiło się także wiele pozytywnych komentarzy dotyczący noszenia dziecka w chuście. "Jak to mówią - do trzech razy sztuka - w końcu udało mi się odpalić chustę. Co za odkrycie - mam dwie wolne ręce! Brawo ja!" - aktorka napisała na swoim profilu.   Noszenie dziecka w chuście jest nie tylko modne, ale i wygodne. To idealne rozwiązanie na długą wycieczkę, szybki wypad do sklepu, czy spacer w parku. Wiele mam także z chęcią korzysta z chusty w domu . Koleżanka np.odkurza z dzieckiem na plecach, bo córeczka panicznie boi się odkurzacza, i ona chwali sobie gotowanie ze śpiącą pociechą na plecach. Rozwiązanie to noszącemu zapewniają wygodę, a noszonemu dziecku – bliskość mamy i taty. Wymyślny wynalazek? Wiele osób uważa, że chusta to jakieś nowoczesne dziwactwo, czy chwilowy trend, tymczasem dzieci w chustach są noszone od wieków. Co więcej, w Meksyku, Peru, Indonezji, Afryce czy Azji mamy korzystają praktycznie tylko z chust, szmat i płacht. A wózek? Choć mogłoby się wydawać, że to najczęstszy środek lokomocji dla maluszków , to w rzeczywistości jest to bardzo współczesny wynalazek, który w Polsce był dostępny dopiero pod koniec XIX wieku. .         Wyświetl ten post na Instagramie.          ...

Kaczorowska z dzieckiem
screen/Instagram@agakaczor
Zakupy
Kaczorowska pochwaliła się nowym gadżetem do noszenia dziecka
Noszenie dziecka w chuście ma długą listę zalet, dlatego staje się coraz popularniejsze. Na takie rozwiązanie zdecydowała się także popularna tancerka.

Agnieszka Kaczorowska niedawno została mamą. Na Instagramie prosi swoje fanki o rady związane z macierzyństwem i sama dzieli się sprawdzonymi patentami. Tym razem tancerka pochwaliła się nowym zakupem — chustą kółkową . Nie jest tak popularna jak chusty tradycyjne, ale mamy, które z niej korzystały, są zachwycone. Jest to chusta do noszenia na jednym ramieniu i właściwie nie wymaga wiązania, a jedynie odpowiedniego przełożenia materiału przez kółko. Dobrej jakości chusty kółkowe uszyte są z certyfikowanych tkanin o charakterystycznym dla chust splocie skośno-krzyżowym. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że przy odrobinie wprawy zakłada się je błyskawicznie. Wadą chust kółkowych jest nierównomierne obciążenie ciała rodzica, co może powodować bóle kręgosłupa, dlatego zaleca się od czasu do czasu zmieniać ramię, na którym nosi się dziecko. Nowy-stary wynalazek Widok rodzica noszącego dziecko w chuście dzisiaj nikogo nie dziwi, choć jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce była to rzadkość. Wtedy myślano, że najlepszym i najbezpieczniejszym dla dziecka miejscem jest wózek . Tymczasem to bardzo nowoczesny wynalazek, który np. w Polsce był dostępny dopiero pod koniec XIX wieku. Wcześniej mamy nosiły dzieci w ... chustach, szmatach, płachtach, chycach, wszystko w zależności od regionu. Niemowlęta w chustach są noszone od wieków i w wielu regionach nadal to najpopularniejszy środek transportu dla malucha. Dzieci noszone w ten sposób zobaczysz dziś w Meksyku, Peru, Indonezji, Afryce, Azji. Choć mamy na całym świecie robią to od pokoleń, u nas trzeba podejść do tematu jak do nowinki. Niestety pojawia się wiele błędów przy noszeniu dzieci w chuście, a samo jej założenie wymaga wprawy. Jeśli nigdy nie miałaś z nią do czynienia, warto sprawdzić, czy w twojej okolicy nie odbywają się warsztaty z doradcą chustonoszenia. Ekspert...

Patronaty
Kanguromania
Rusza KanguroMania – pierwsza w Polsce kampania promująca noszenie dzieci w chustach!

  Co to jest Kanguromania? Kanguromania to pierwsza w Polsce społeczna kampania, która ma na celu propagowanie wiedzy o korzyściach chustonoszenia głównie wśród rodziców, ale także wśród wszystkich środowisk, które zawodowo związane są z troską o zdrowie fizyczne i emocjonalne najmłodszych, czyli lekarzy, pielęgniarek, położnych, szkół rodzenia, poradni laktacyjnych, a nawet organizacji pozarządowych czy dziennikarzy mediów branżowych. Kampania to przekazywanie specjalistycznej, fachowej merytorycznej wiedzy dotyczącej noszenia dzieci w chustach, ale także cykl warsztatów, podczas których rodzice nauczą się jak dobierać chustę do wieku dziecka oraz jego indywidualnych potrzeb. Ważną częścią zajęć będą także zajęcia praktyczne ze sposobów wiązania chust tak, aby służyły one zdrowiu i komfortowi dziecka. O chustach Noszenie dziecka w chustach wciąż w Polsce jest mało popularne. Wprawdzie istnieje wiele miejsc, w których można zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju chusty, jednak ich używanie nadal spotyka się z podejrzliwością. Matki noszące swoje dzieci w chustach często napotykają dziwne spojrzenia przechodniów, podnoszone są także pytania o aspekty zdrowotne chustonoszenia. Kanguromania rozwiewa wszelkie wątpliwości, odpowiada rzeczowo i merytorycznie na pytania rodziców. Badania dowodzą, iż dzieci noszone w chustach mniej płaczą, są spokojniejsze, lepiej się rozwijają. Chustonoszenie w radykalny sposób zmienia jakość reakcji dziecko – opiekun. Chusty polecane są także dla wcześniaków, dla których noszenie w chustach jest swego rodzaju przedłużeniem zbyt wcześnie skończonego życia płodowego. Chusty to także wybawienie dla zaganianych rodziców, którzy teraz, nosząc dziecko w chuście, mogą sprawniej uporać się z innymi obowiązkami, jak sprzątanie czy gotowanie. Inicjatorzy Inicjatorami akcji i jej pomysłodawcami są znani miłośnikom...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj