Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niepracująca mama trzyma w ramionach niemowlę
Fotolia
Pielęgnacja

Możliwe, że sama przyczyniasz się do ciemieniuchy u dziecka!

„Mamy, które smarują dziecko emolientami kilka razy dziennie, zamiast wspomagać pielęgnację, doprowadzają do łojotokowego zapalenia skóry dziecka” – ostrzega dermatolog!

Skóra dziecka do 3. roku życia jest jeszcze niedojrzała i bardzo delikatna – wyjaśnia dr Anna Suwalska, dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. – Warstwa skóry rogowej jest znacznie cieńsza, niż u osoby dorosłej a komórki skóry są bardzo luźno ułożone. Bariera hydro-lipidowa również nie jest do końca jeszcze dojrzała.
Wszystko to sprawia, że skóra maluszka znacznie szybciej się wysusza, bo dzieci łatwiej tracą wodę przez skórę.
Zdaniem dermatologa okres do 3. miesiąca życia dziecka jest okresem szczególnym.
– Rodzice używają wówczas bogatej gamy kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka – mówi dr Anna Suwalska, dermatolog, członek Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego. – I smarują takiego maluszka dwa razy dziennie kosmetykami, które są zbyt ciężkie; mają zbyt bogaty skład. Emolienty powinny być zdecydowanie lżejsze. Powinny nawilżać, a nie natłuszczać skórę dziecka.

Ciemieniucha – choroba nadmiernej miłości rodzicielskiej. Dlaczego?

Natłuszczanie skóry tak wrażliwej dziecka do 3. miesiąca życia – zdaniem dermatologa – powoduje przeciążenie skóry kosmetykami, co skutkuje łojotokowym zapaleniem skóry maluszka.
– Często zdarza się, że właśnie po trzecim miesiącu życia maluszka rodzice przychodzą do mnie do gabinetu i zgłaszają, że tak często nawilżają skórę maluszka a tu pojawiają się suche, czerwone plamy i powiększająca się ciemieniucha na główce – mówi dermatolog. – Dlatego nazywam łojotokowe zapalenie skóry dziecka chorobą nadmiernej miłości rodziców – śmieje się dermatolog.
Lekarz przypomina, żeby nie przesadzać z nadmiarem pielęgnacji skóry dziecka.
Skórę dziecka do 3. miesiąca życia należy starannie pielęgnować, ale nie przesadzać z ilością kosmetyków i przyglądać się efektom, jeśli nie jest wysuszona po tym okresie minimalizować i wybierać najdelikatniejsze emolienty – podpowiada rodzicom dr Suwalska.

Nie przesadzaj z częstą kąpielą malucha! Zobacz dlaczego?

Dermatolog podpowiada również, by nie przesadzać też z częstotliwością kąpieli malucha.
– To również wysusza skórę – mówi dr Anna Suwalska. – Więc kąpiel raz dziennie zdecydowanie wystarczy a w przypadku bardzo suchej skóry, zalecam kąpanie co drugi dzień. Można oczywiście myć częściej dziecko, ale szybkie umycie, nie wysusza tak skóry, jak kąpiel.

Polecamy:

Praktyczna wyprawka noworodka – ubranka, kosmetyki i akcesoria [WIDEO]

Pam 014-006.jpg
Pielęgnacja
Kosmetyki do kąpieli - niezbędnik mamy
Nie musisz ich mieć dużo, za to wszystkie najwyższego gatunku. Sprawdź, które będą dla Twojego maleństwa najlepsze.

Skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, częstokroć przesuszona, a w niektórych miejscach – zwłaszcza pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, niestety również te szkodliwe. Dlatego musisz wybrać dla maleństwa kosmetyki najdelikatniejsze, zawierające jak najmniej chemii. A przede wszystkim: nie może ich być za dużo. Które są niezbędne? 1. Mydełko lub płyn do mycia Musisz kupić specjalne, przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH . Nie myj maluszka mydłami dla dorosłych – ich zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Powyżej pierwszego miesiąca do mycia możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką, który delikatnie natłuszcza skórę (nie będzie Ci wtedy potrzebna dodatkowo oliwka ani balsam). 2. Emolienty To specjalne płyny do mycia, które tworzą filtr na skórze, zapobiegający jej wysuszeniu. Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra maluszka jest przesuszona i łuszczy się. Dodaje się je do kąpieli. Nie myj już wtedy maleństwa mydłem. 3. Szampon W pierwszym miesiącu nie musisz go używać. Wystarczy mydło, takie samo, jakim myjesz maluszka – na pewno nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, wybierz taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu. 4. Oliwka Warto nią smarować skórę po kąpieli. Jest jednak całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych dziesięciu dniach życia. Potem gruczoły łojowe dziecka zaczynają pracować coraz mocniej (co jest spowodowane hormonami, które malec dostał od mamy). Zdarza się wówczas, że oliwki powodują nasilenie zmian łojotokowych. 5. Balsamy, mleczka Smaruj nimi skórę dziecka w tych miejscach, gdzie ona się przesusza (oczywiście, jeśli nie używasz oliwki). 6....

panthermedia_01868701.gif
Pielęgnacja
Pielęgnacja skóry maluszka zimą
Na dworze mróz, w domu – ciepłe i suche powietrze. Skóra malucha nie lubi zimy! W tym czasie musisz ją pielęgnować bardzo uważnie.

Dziecko rodzi się z delikatną, cieńszą niż u dorosłego skórą, która łatwo się wysusza i ulega podrażnieniom , zwłaszcza zimą. Sprawdź, jak chronić skórę dziecka zimą. Czy niemowlaka trzeba kąpać codziennie? To, że maluszek teraz nie grzebie w piasku ani nie tapla się w błocie, nie znaczy, że nie potrzebuje codziennej kąpieli. W fałdkach (a przecież kilkumiesięczne dziecko to niemal wyłącznie same fałdki!) zbierają się pot, kurz, ślina i resztki ulanego pokarmu. Pozostawione na skórze, mogą powodować podrażnienia . Uwaga! Paradoksalnie sucha skóra nie lubi... wody, a mówiąc ściślej – długich, gorących kąpieli. Zbyt długie przebywanie w wannie wysusza skórę, dlatego postaraj się uwinąć z  umyciem (w letniej wodzie) maluszka w ciągu 5–10 minut. Jakie kosmetyki dla niemowlaka stosować zimą? Do mycia używaj wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt , najlepiej emolientów, czyli preparatów, które nie tylko myją, ale też głęboko nawilżają naskórek. Emolienty nie pienią się, ale bądź spokojna: skutecznie i łagodnie oczyszczają skórę. Uwaga! Jeżeli skóra jest wyjątkowo sucha możesz zamiast emolientów dodać do kąpieli wywaru z siemienia lnianego – nawilża, oczyszcza skórę, dlatego w trakcie takiej kąpieli nie musisz stosować mydła, tak samo jak wtedy, gdy używasz emolientów. Jak pielęgnować skórę niemowlaka po kąpieli? Po wyjęciu dziecka z wanienki lekko osusz je, jednak zamiast trzeć ciało ręcznikiem, przykładaj go do kolejnych partii skóry. Teraz też pamiętaj o wszystkich fałdkach na ciele malca – wilgotna skóra w zgięciach łokci albo pod kolanami może się odparzyć. Uwaga! Sucha, zaczerwieniona skóra może być oznaką podrażnienia wywołanego np. detergentami z niedokładnie wypłukanych ubranek. Nawilżanie skóry rób przynajmniej dwa, trzy razy dziennie: rano, po...

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
Noworodek
8 niezbędnych kosmetyków dla noworodka: te powinny być w łazience
Noworodek nie potrzebuje dużej ilości żeli, kremów i zasypek. Pomożemy ci skompletować jego kosmetyczkę tak, by znalazły się w niej środki, które naprawdę warto mieć.

Skóra noworodka jest bardzo cieniutka i zawiera niewiele gruczołów łojowych. Z tego powodu nie może jeszcze samodzielnie wytworzyć naturalnej warstewki tłuszczu, która chroniłaby ją przed podrażnieniami. Dlatego powinnaś właściwie pielęgnować skórę dziecka i uważać, by odpowiednio dobrać kosmetyki, nie przesadzić z ich ilością. Sprawdź, które naprawdę są potrzebne twojemu dziecku. 1. Delikatne mydło dla noworodka To pierwszy i najważniejszy wśród podstawowych kosmetyków dziecka . Możesz go używać nie tylko do mycia ciała, ale również włosów, szczególnie gdy jest ich niewiele. Mydła dla niemowląt zawierają substancje natłuszczające delikatną skórę, np. glicerynę, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, lanolinę. Zdarza się jednak, że nawet najdelikatniejsze nie ochronią skóry dziecka przed przesuszeniem. Tradycyjną kostkę zastąp wówczas kremowym żelem do mycia ciała lub płynem do kąpieli z dodatkiem oliwki. Nie stosuj wtedy dodatkowo żadnego mydła. Sprawdź, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka krok po kroku 2. Chusteczki pielęgnacyjne dla noworodka Nie zastąpią oczywiście wieczornego mycia, ale pomogą w codziennej toalecie niemowlęcia. Są bezpieczne dla skóry noworodka, a przy tym bardzo wygodne. Możesz używać ich przy każdym przewijaniu dziecka , by usunąć kupkę czy wytrzeć krocze z moczu. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz umyć pupy czy rączek dziecka wodą i mydłem, np. podczas wizyty u lekarza, w czasie podróży samochodem czy spaceru w ciepły dzień. Chusteczki nasączone mleczkiem, balsamem lub lotionem oczyszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Nie powodują przy tym podrażnień, a nawet łagodzą już istniejące. Jeśli twój noworodek ma często zaczerwienioną pupę, wybieraj chusteczki, które w nazwie mają określenie „soft” – są bezzapachowe i wyjątkowo delikatne. Unikaj natomiast tych...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz