
Skąd się bierze u niemowlaka ciemieniucha?
Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia dziecka. Najczęściej jest spowodowana nieprawidłową pracą gruczołów łojowych skóry (to normalne dla tak małego niemowlaka). Zdecydowanie rzadziej ciemieniucha jest jednym z objawów alergii u dzieci. Łuskowate, tłuste zmiany pojawiają się zwykle na skórze głowy. Czasem jednak występują też na brwiach lub na buzi, a niekiedy również w okolicy krocza i w zgięciach łokciowych.
Czy ciemieniucha jest groźna dla niemowlaka?
Nie. Nie jest też zaraźliwa. Jeżeli jednak do ciemieniuchy dołączy się zakażenie bakteryjne lub grzybicze, zmiany mogą wywołać podrażnienia i omyłkowo sugerować atopowe zapalenie skóry. Poza tym ciemieniucha wygląda po prostu nieestetycznie.
Jak wyleczyć ciemieniuchę u niemowlaka?
Ciemieniucha to łagodna dolegliwość i zwykle nie wymaga leczenia, a jedynie właściwej pielęgnacji. Dlatego:
- Zanim przygotujesz kąpiel noworodka, posmaruj mu główkę zwykłą oliwką, a w przypadku uporczywej ciemieniuchy – specjalnym preparatem na ciemieniuchę.
- Otul głowę niemowlaka cienkim płatkiem waty, włóż dziecku czapeczkę i poczekaj z kąpielą około godziny.
- Po umyciu niemowlęciu głowy wodą z mydłem lub szamponem wytrzyj włoski i wyczesz je miękką szczotką. Pamiętaj, by nigdy na siłę nie wyczesywać żółtych łusek ani ich nie zdrapywać!
- Takie zabiegi powtarzaj przez kilka dni.
Co robić, jeśli zabiegi, które mają usunąć ciemieniuchę, nie pomagają?
Jeżeli ciemieniucha nie znika albo stan zapalny jest nasilony, czasem używa się specjalnych maści, które można kupić w aptece. O tym, jaki preparat wybrać, powinien zawsze zdecydować lekarz. Dlatego nie ma wyjścia – dziecko z uporczywą ciemieniuchą trzeba pokazać pediatrze.
Wypróbuj kremy na ciemieniuchę