Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciemieniucha
Panthermedia
Pielęgnacja

Jak się pozbyć ciemieniuchy u niemowlaka?

Ciemieniucha to pojawiające się u niemowląt łuskowate, tłuste zmiany na owłosionej skórze głowy. Czy mogą być niebezpieczne? I jak się ich szybko pozbyć? Sprawdź!

Skąd się bierze u niemowlaka ciemieniucha?

Ciemieniucha pojawia się zazwyczaj w pierwszych miesiącach życia dziecka. Najczęściej jest spowodowana nieprawidłową pracą gruczołów łojowych skóry (to normalne dla tak małego niemowlaka). Zdecydowanie rzadziej ciemieniucha jest jednym z objawów alergii u dzieci. Łuskowate, tłuste zmiany pojawiają się zwykle na skórze głowy. Czasem jednak występują też na brwiach lub na buzi, a niekiedy również w okolicy krocza i w zgięciach łokciowych.

Czy ciemieniucha jest groźna dla niemowlaka?

Nie. Nie jest też zaraźliwa. Jeżeli jednak do ciemieniuchy dołączy się zakażenie bakteryjne lub grzybicze, zmiany mogą wywołać podrażnienia i omyłkowo sugerować atopowe zapalenie skóry. Poza tym ciemieniucha wygląda po prostu nieestetycznie.

Jak wyleczyć ciemieniuchę u niemowlaka?

Ciemieniucha to łagodna dolegliwość i zwykle nie wymaga leczenia, a jedynie właściwej pielęgnacji. Dlatego:

  • Zanim przygotujesz kąpiel noworodka, posmaruj mu główkę zwykłą oliwką, a w przypadku uporczywej ciemieniuchy – specjalnym preparatem na ciemieniuchę.
  • Otul głowę niemowlaka cienkim płatkiem waty, włóż dziecku czapeczkę i poczekaj z kąpielą około godziny.
  • Po umyciu niemowlęciu głowy wodą z mydłem lub szamponem wytrzyj włoski i wyczesz je miękką szczotką. Pamiętaj, by nigdy na siłę nie wyczesywać żółtych łusek ani ich nie zdrapywać!
  • Takie zabiegi powtarzaj przez kilka dni.

Co robić, jeśli zabiegi, które mają usunąć ciemieniuchę, nie pomagają?

Jeżeli ciemieniucha nie znika albo stan zapalny jest nasilony, czasem używa się specjalnych maści, które można kupić w aptece. O tym, jaki preparat wybrać, powinien zawsze zdecydować lekarz. Dlatego nie ma wyjścia – dziecko z uporczywą ciemieniuchą trzeba pokazać pediatrze.

Wypróbuj kremy na ciemieniuchę

Dobierane warkocze z zygzakowatym przedziałkiem

mycie głowy dziecka, kąpiel dziecka
Fotolia
Noworodek
Pytania o mycie głowy niemowlaka
Mycie głowy niemowlaka wydaje się całkiem oczywiste. Ale czy lepiej myć dziecku włoski mydłem, szamponem, czy naparem z rumianku? Codziennie czy jedynie od czasu do czasu? Odpowiada dr. n. med. Maria Rudzińska-Chazan, neonatolog pediatra.

Jak często myć główkę niemowlaka? W okresie noworodkowym myj dziecku główkę codziennie. Mycia głowy noworodka nie należy unikać, bo takie dziecko ulewa mleko (również podczas leżenia), a na szyjce i włosach mogą znaleźć się resztki pokarmu, które po zaschnięciu drażnią skórę. Z codziennego mycia można zrezygnować, gdy noworodek ma dużo włosów, a w domu nie jest zbyt ciepło. Wtedy wystarczy myć dziecku głowę co dwa, trzy dni. Czym myć głowę niemowlaka? Używaj jedynie łagodnego, przeznaczonego dla małych dzieci mydła – tego samego, którym namydlasz całe ciało. Skóra noworodka jest jeszcze niedojrzała, skłonna do podrażnień i dlatego im mniej kosmetyków, tym lepiej. Oliwka, krem do pupy, mydło powinny być delikatne, najlepiej polecane przez IMiD lub CZD. Czasem mamy skarżą się, że włosy myte mydłem są matowe, ale w tym czasie efekt estetyczny jest mniej ważny. Gdy dziecko skończy miesiąc, możesz zacząć używać szamponu dla niemowląt, choć możesz też myć głowę mydłem aż do końca pierwszego roku. Sprawdź, czego nie lubi skóra noworodka Kiedy można zacząć kąpać niemowlę i myć mu głowę w dużej wannie? Dopiero gdy będzie umiało pewnie siedzieć. Na dno wanny połóż antypoślizgową matę i nawet na chwilę nie zostawiaj dziecka samego. Jeśli chcesz spłukiwać głowę pod prysznicem, uważaj, by strumień nie był zbyt silny. Sprawdź też, jak powinna wyglądać kąpiel w dużej wannie C zy trzeba szczególnie uważać na ciemiączko noworodka? Nie. Ciemiączko pulsuje i sprawia wrażenie delikatnego, ale jest mocne. Masowanie głowy podczas mycia nie może zaszkodzić. Warto natomiast przyjrzeć się, czy dziecko nie ma ciemieniuchy, gdyż wymaga ona specjalnej pielęgnacji. Zobacz: Kłopotliwa ciemieniucha – jak się jej pozbyć Czy niemowlętom suszyć włosy suszarką? Włosy niemowlęcia schną...

ciemieniucha
Adobe Stock
Pielęgnacja
Ciemieniucha – dlaczego powstaje i jak się jej pozbyć [ZDJĘCIA]
Ciemieniucha to grube, tłuste łuski na główce dziecka. Przyczyną jej powstania jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych skóry dziecka. Ciemieniucha może występować także na skórze buzi, tułowiu i w okolicach krocza. Nieodpowiednio usuwana może spowodować stan zapalny skóry. Zobacz, jak wygląda ciemieniucha i jakie sposoby pomogą się jej pozbyć.

Ciemieniucha pojawia się nawet u 2/3 niemowląt. Bardzo często dotyka dzieci z alergią , ale są też takie maluszki, które po prostu mają do niej większą skłonność. Powstaje na partiach skóry, gdzie wydzielanie gruczołów łojowych jest największe. Ciemieniuchę uznaje się za dziecięcą wersję łojotokowego zapalenia skóry, które u osób dorosłych wywołuje łupież. Spis treści: Ciemieniucha: co to takiego? Ciemieniucha: przyczyny powstawania Jak wygląda ciemieniucha? Ciemieniucha: zdjęcia Jak się pozbyć ciemieniuchy? – domowe sposoby Ciemieniucha: kiedy do lekarza? Ciemieniucha – co to takiego? Ciemieniucha (z łac. dermatitis seborrhoicum neonatorum ) to rodzaj  łojotokowego zapalenia skóry występującego u niemowląt na owłosionej skórze głowy. W okolicy  ciemiączka  między włosami dziecka pojawiają się tłuste, żółte, łuszczące się płatki, które przypominają łupież. U niektórych dzieci zdarza się również  ciemieniucha na brwiach , na czole oraz za uszami. Ciemieniucha jest dość powszechną przypadłością u niemowląt. Najczęściej pojawia się u dzieci do 3 miesiąca życia i ustępuje do 1 roku życia. Może także wystąpić u starszych, nawet kilkuletnich, dzieci. Pierwszymi objawami zmian jest białawy nalot na skórze dziecka. Pokryta łuskami skóra głowy nie boli i nie swędzi. Jeśli nie dojdzie do wtórnego zakażenia skóry bakteriami lub grzybami, ciemieniucha nie stwarza zagrożenia dla dziecka. Łagodne zmiany, czyli miękki białawy nalot, nie wymagają leczenia. Żółte, tłuste łuski można delikatnie usuwać, uważając, aby nie uszkodzić skóry niemowlęcia, ponieważ grozi to infekcją. Ciemieniucha: przyczyny powstawania Ciemieniucha powstaje, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo łoju (sebum), który łączy się ze złuszczonym...

kąpiel niemowlaka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Nawracająca ciemieniucha – dlaczego dokucza też starszym dzieciom i jak się jej pozbyć
Nawracająca ciemieniucha objawia się w postaci żółtawych tłustych łusek we włosach przypominających łupież, a jej przyczyną najczęściej jest alergia dziecka lub stan zapalny skóry. Aby się pozbyć ciemieniuchy i zapobiegać jej nawrotom, trzeba stosować regularne środki pielęgnacyjne.

Ciemieniucha to problem przede wszystkim niemowląt i małych dzieci do około 2.-3. roku życia, co wynika z  niedojrzałości gruczołów łojowych ich skóry. Aby pozbyć się problemu, trzeba ciemieniuchę systematycznie wyczesywać. Mimo tego lubi powracać, zwłaszcza u dzieci mających do niej skłonność, czego częstym powodem są alergie i atopowe zapalenie skóry (AZS). Podpowiadamy, jak pozbyć się nawracającej ciemieniuchy u rocznego dziecka, jak i starszego - dwulatka, trzylatka lub czterolatka. Spa - Akademia Młodych Rodziców Nawracająca ciemieniucha: na czym polega objawy ciemieniuchy przyczyny ciemieniuchy leczenie ciemieniuchy kiedy do lekarza Na czym polega nawracająca ciemieniucha Niestety ciemieniucha lubi nawracać i mimo tego, że skóra maleństwa jest już dojrzalsza, problem z brzydkimi łuskami we włosach nadal pozostaje i cyklicznie powraca. Efekt jest taki, że ciemieniuchę mają roczne dzieci, a także, dwu-, trzy- i czteroletnie. Zdarza się nawet ciemieniucha u nastolatków i u dorosłych. Ciemieniucha to rodzaj łagodnego łojotokowego zapalenia skóry , występującego w postaci złuszczania się owłosionej skóry głowy i powstawania na niej tłustych żółtawych łusek. Dolegliwość powstaje w wyniku nadmiernego wydzielania się łoju (sebum), ale nie swędzi, nie jest bolesna i bezpośrednio groźna dla zdrowia, tyle tylko, że nieestetycznie wygląda. Trzeba ciemieniuchę usuwać , gdyż zaniedbanie grozi powstaniem stanu zapalnego skóry i wdarciu się infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Ciemieniucha lubi także się rozprzestrzeniać na inne części ciała  – na twarz, brwi, uszy, szyję, tułów oraz okolice pieluszkowe. Spa - Konkurs „Narodziny rodziny” Najczęściej zwalcza się ją za pomocą codziennego mycia głowy szamponem i nacierania skóry głowy oliwką. Taka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak