
Dla malca, który niedawno zaczął stawiać pierwsze kroczki, zwykły spacer jest niemal jak egzotyczna wyprawa dla ciebie. Na dworze jest przecież tyle rzeczy godnych uwagi, których nie ma w domu i do których chce się dotrzeć samodzielnie. Niewygodne buciki nie mogą w tym przeszkadzać.
Wybór tych najlepszych dla twojego małego odkrywcy ułatwi ci nasz test.
1. Najlepszy model buta na spacer dla rocznego dziecka to:
a) krótkie półbuty do kostki
b) wysokie trzewiki za kostkę
c) ozdobne balerinki na cienkiej podeszwie
DOBRA ODPOWIEDŹ: B
Dzieci poniżej trzeciego roku powinny nosić buciki z wyższą cholewką, sięgającą powyżej kostki. Taki but sprawia, że stopa uczącego się chodzić malca jest dobrze trzymana. Dzięki temu maluch stabilnie stawia kroki (odpadają kłopoty z nietrzymającym się nogi butem).
2. Bucik dla malucha powinien być wykonany z:
a) syntetycznej skóry (zwanej ekologiczną)
b) kolorowego tworzywa gumowego
c) naturalnej skóry lub specjalnego oddychającego materiału
DOBRA ODPOWIEDŹ: C
Wierzch bucika powinien być wykonany ze skóry lub nieprzemakalnego materiału typu goretex (sympatex), ewentualnie wysokiej jakości materiału tekstylnego (ale dotyczy to raczej kapciuszków niż trzewików na wiosenne spacery). Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne, więc nóżka dziecka nie będzie się pocić i odparzać. Miękkie materiały bardzo dobrze dopasują się do anatomicznego kształtu stopy.
3. Wewnątrz bucika powinna być specjalna wyściółka:
a) tak, żeby pochłaniała pot, który wydziela stópka dziecka
b) niekoniecznie, nie ma to żadnego znaczenia
c) nie, może ona sprawić, że butki nie będą wygodne
DOBRA ODPOWIEDŹ: A
Specjalna miękka wyściółka wewnątrz bucika nie tylko zapewni wygodę chodzenia, ale także wchłania wilgoć, która powstaje, gdy nóżka malca się poci. Zbyt dużo wilgoci, która pozostaje na stópce dziecka, może sprawić, że rozwiną się drobnoustroje, które mogą spowodować grzybicę. Niektóre buciki są także nad kostkami wyłożone miękką wkładką z pianki. Zapewnia ona większą stabilność w stawie i zapobiega otarciom.
4. Sztywny zapiętek to jest:
a) część bucika, która utrzymuje stopę w prawidłowym położeniu
b) gruba skóra na pięcie
c) pasek będący zapięciem buta
DOBRA ODPOWIEDŹ: A
To tylna część bucika, która utrzymuje piętkę dziecka w prawidłowym położeniu. Zapiętek (szewc nazwałby go zakładką) musi być odpowiednio sprężysty, by pięta nie przesuwała się na boki i nie wykoślawiała bucika. To ważne nie tylko ze względu na wygodę malucha podczas chodzenia, ale także z powodów zdrowotnych – stopa w prawidłowym położeniu nie zdeformuje się, a dziecko uniknie bolesnych otarć.

Buty na wiosnę dla dziecka muszą być wygodne i tak uszyte, by nie wykoślawiły nóżki. Wybierając buty na wiosnę dla dwulatka, zwróć uwagę na ich solidność, łatwość zakładania i jakość materiałów. A dla rocznego dziecka kup wiosenne buty na rzepy. Nie oszczędzaj na butach dla dziecka i zmieniaj je co 4-6 miesięcy! Źle dobrane buty mogą spowodować płaskostopie, wady kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Koniecznie zapewnij dziecku nowe, dobre buty na wiosnę do przedszkola, na deszcz i po domu! Spis treści: Jakie buty na wiosnę wybrać na spacery? Buty dla dzieci na wiosnę: na cieplejsze dni Jakie buty dla dzieci kupić na deszcz? Jak wybrać buty na wiosnę do przedszkola? Jakie buty sportowe kupić na wiosnę dla dziecka? Buty dla dzieci na wiosnę: po domu Eleganckie buty na wiosnę dla dzieci Jak buty na wiosnę wybrać na spacery? Na wiosenny spacer najlepsze dla dwulatka i starszego dziecka będą półbuty lub trzewiki, oczywiście już nieocieplane. Powinny być z naturalnej skóry: w takich bucikach dziecko na pewno się nie spoci. Muszą być odrobinę większe niż stopa , ale maksymalnie o centymetr. Nie powinny być większe, gdyż obuwie dla dzieci jest odpowiednio wyprofilowane, ma podparcie pod tzw. łuk podłużny stopy (by zapobiec płaskostopiu). Buty na wiosnę na spacery powinny mieć: sztywny zapiętek , dzięki któremu pięta nie będzie się przekrzywiać na boki szerokie i wygodne noski, by paluszki nie miały za ciasno elastyczną podeszwę, by ułatwić ruch stopy w czasie chodzenia Ważne: dziecku, które ma płaskostopie lub inną wadę stóp, lekarz może zalecić obuwie profilaktyczne . Zwykle jest ono nieco wyższe, za kostkę, by usztywnić staw skokowy. Niektóre modele mają też tzw. obcas Thomasa zapobiegający płaskostopiu. Buty na wiosnę dla dzieci: na cieplejsze dni...

Dobre buty zapewnią dziecku prawidłowy rozwój stópki i wygodę. Pamiętaj też, że dziecięce stópki rosną bardzo szybko - mniej więcej co trzy miesiące sprawdzaj, czy buciki nie są za małe. Kupując buty dla dziecka , zadbaj, by były o 1-1,5 większe niż długość stopy dziecka (w sklepach powinny być specjalne miarki). A oto najważniejsze cechy dobrych butów dla dziecka . 1. Materiał Wierzch bucika musi być wykonany ze skóry lub wysokiej jakości materiału tekstylnego. Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne i dopasują się do anatomicznego kształtu stopy. Wewnątrz bucika powinna być miękka wkładka, która nie tylko zapewni wygodę chodzenia , ale także będzie wchłaniać wilgoć, która powstaje, gdy nóżka malca się poci. Niektóre buciki są także nad kostkami wyłożone miękką wkładką z pianki , która zapewnia większą stabilność w stawie i zapobiega otarciom. Inne są już wyposażone w specjalne masujące wkładki , które na trwale nie odkształcają się pod naciskiem stopy, zapewniając stopom większą stabilność, a także dzięki maleńkim wypustkom delikatnie masują stopy podczas chodzenia. 2. Podeszwa Powinna być elastyczna , by but łatwo się zginał, zwłaszcza w miejscu, w którym podczas chodzenia zgina się stópka dziecka . Sztywny but powoduje większe zmęczenie podczas chodzenia, może też być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy. Spód buta powinien być też lekki i antypoślizgowy . 3. Zapięcie Buciki dla małych dzieci powinny być sznurowane - i to niemal od samego czubka. Dzięki temu łatwo je włożyć na małą stópkę. Wygodne są też rzepy , bo dzięki nim maluch sam poradzi sobie z wkładaniem obuwia. Jednak mimo że są wygodniejsze, dziecko później nauczy się sznurowania. 4. Czubek Buty nie mogą ściskać stopy, a maluch musi móc swobodnie poruszać paluszkami, dlatego...

Jeśli pierwsze buty dla dziecka będą źle dopasowane, nieprawidłowo wykonane lub powykrzywiane (np. przez starszego brata), mogą trwale zdeformować rozwijające się stopy malucha , a przez to narazić go na ciągły ból, a nawet problemy z kręgosłupem. Złe buty mogą skutecznie zniechęcić dziecko do ruchu, który jest bardzo ważny dla jego rozwoju, także intelektualnego. Jakie powinny być pierwsze buciki dla dziecka? Pierwsze buty dla dziecka muszą mieć kilka ważnych elementów: Zapiętek . Powinien utrzymywać piętę dziecka w prawidłowym położeniu, ale nie może być zbyt sztywny, by nie ograniczać ruchomości stopy. Elastyczna, antypoślizgowa podeszwa . Sprawia, że stopa pracuje, a dzięki temu rozwijają się mięśnie. Dziecko nie powinno się także ślizgać w bucikach przy każdym kroku. Materiał. Buciki dla dziecka powinny być wykonane ze skóry albo nieprzemakalnego, ale oddychającego materiału np. z membraną goretex (lub sympatex). Szeroki czubek. Stopa dziecka jest szeroka, a but nie powinien jej ściskać. W bucikach z szerokim czubkiem maluch może swobodnie poruszać palcami. Dobre wyprofilowana wkładka. W przypadku najtańszych butów nie zawsze można na to liczyć. Wyściółka. Wchłania wilgoć, gdy nóżka dziecka się spoci. Kapciuszki, podobnie jak buty do chodzenia poza domem, powinny być stabilne, mieć sztywny zapiętek i elastyczną podeszwę (świetne są np. leciutkie, sznurowane buciki ze skóry). Dziecko może je ściągać, by pochodzić po miękkim, puszystym dywanie, sofie, pomarszczonym kocu, kołdrze, rozłożonym na ziemi materacu, grubej macie do ćwiczeń, słowem − po czymś miękkim. Pierwsze buty dla dziecka powinny pracować razem z jego stopami . To oznacza, że muszą się z nimi poruszać jak całość, np. pięta dziecka nie powinna zbyt mocno przemieszczać się w buciku w górę i w...