Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ostrożnie z opalaniem
Fotolia
Pielęgnacja

Czy kremy na słońce mogą szkodzić zdrowiu? Komentarz eksperta z IMiD

Czy na pewno wiesz jak stosować kosmetyki do opalania będąc w ciąży? Czy substancje w nich zawarte mogą szkodzić dzieciom? Co jest najbezpieczniejsze dla zdrowia i jak przechowywać kosmetyki, by stanowiły skuteczną ochronę przed słońcem?

Na temat kosmetyków do opalania oraz filtrów przeciwsłonecznych co roku w mediach pojawia się mnóstwo informacji. Nie zawsze jednak wiadomo, które z nich są wiarygodne i poparte aktualnymi badaniami. Na nasze wątpliwości i pytania dotyczące kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi odpowiada Ewa Kamińska z Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, która na co dzień zajmuje się oceną ryzyka oraz bezpieczeństwem stosowania kosmetyków i wyrobów medycznych dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, niemowląt i dzieci.

Jakiego filtru, mineralnego czy chemicznego, a może formy mieszanej powinny używać dzieci i kobiety w ciąży?

Zarówno dla dzieci (zwłaszcza do 3 lat), jak i dla kobiet w ciąży bezpieczniejsze są filtry mineralne. W przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie przenikają one przez skórę, tylko odbijają promienie UV, oczywiście pod warunkiem, że są aplikowane w odpowiedniej ilości. Niestety, ze względu na ich białą, niewchłanialną konsystencję są nagminnie stosowane w zbyt małych ilościach. Jestem zwolenniczką filtrów mineralnych zawierających tlenek cynku i dwutlenek tytanu w postaci mikro, a nie nano, gdyż nadal prowadzone są badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania postaci nano, a ich wyniki nie są jednoznaczne.

Zobacz też: Opalanie w ciąży - prawdy i mity - dermatolog wyjaśnia

Przy wyborze kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym jaki faktor SPF stanowi najlepszą ochronę? Czy wyłącznie SPF 50 ma sens?

Podczas słonecznej pogody, a także zimą w górach, wystarczający jest preparat z SPF50, przy pochmurnej pogodzie - niestety, wtedy też przenikają promienie UV - wystarczy SPF30. Preparaty z SPF 50+ dają niewiele większą ochronę w porównaniu z SPF50.

Czy to, że jest oznaczenie na opakowaniu SPF 50, SPF 30 to zawsze znaczy, że dostaniemy taką ochronę przed słońcem?

Oznaczenie SPF na opakowaniu nie zawsze oznacza, że dostaniemy taką ochronę jak napisano. Wpływa na to wiele czynników, m.in.

  • ilość naniesionego jednorazowo preparatu,
  • częstotliwość jego stosowania (należy to robić co 2-3 godziny),
  • odpowiednio wczesna aplikacja przed wyjściem na zewnątrz (ok. 30 min),
  • wodoodporność preparatu,
  • a także termin produkcji preparatu.

Ten ostatni czynnik jest dość znaczący. Im bowiem dłuższe przechowywanie kosmetyku, tym mniejsza jest aktywność filtrów chemicznych. Dlatego nawet jeśli pozostały nam kremy z poprzedniego roku, preparaty z filtrem należy zawsze kupować na początku sezonu, sprawdzając datę ich produkcji, która powinna być jak najbliższa dacie naszego zakupu. Nie należy nigdy kupować produktów z filtrami SPF w kioskach czy na straganach, jeśli znajdują się one w miejscach nasłonecznionych. Podobnie niekorzystnie na aktywność chemicznych filtrów UV wpływa ich noszenie ze sobą na plażę, dlatego lepiej jest mieć przy sobie jedynie niewielką ilość preparatu, resztę opakowania przechowując w domu.

Zobacz też: Jasne i ciemne strony słońca - czy dziecko powinno się opalać?

Czy jakieś kosmetyki do opalania/filtry mogą szkodzić zdrowiu?

Co do szkodliwości produktów do opalania, to niektóre filtry chemiczne mogą wywoływać podrażnienie, reakcje fototoksyczne i alergię (zwłaszcza benzophenone-3 i octyl-methoxycinnamate), mogą też zaburzać układ hormonalny (m.in. długotrwale stosowany oxybenzone może działać estrogennie). Ponieważ to ostatnie działanie obserwowano jedynie u zwierząt, filtry te są dopuszczone do stosowania u ludzi, niemniej jednak uważam, że u dzieci lepiej stosować filtry mineralne.

Zobacz też:

Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog

Kremy UV chronią przed słońcem czy powodują raka?
AdobeStock
Aktualności
Antyszczepionkowcy mają swoich pobratymców. Antyfiltrowcy w natarciu
Przeciwnicy stosowania kremów z filtrami UV uważają, że powodują one raka. Podobnie jak przeciwnicy szczepień, antyfiltrowcy także nie opierają się na nauce. A na czym?

Antyfiltrowcy są absolutnie przekonani o tym, że kremy z filtrami UV nie tylko nie chronią nas przed słońcem, lecz także stosowanie ich może powodować raka. Dlatego, zabezpieczając przed tym siebie (i dzieci!), nie używają żadnych filtrów ochronnych. Co ciekawe, na poparcie swojej teorii nie mogą przedstawić żadnych wyników badań naukowych, bo takich nie ma. Czy coś wam to przypomina? Antyfiltrowcy wzorują się na antyszczepionkowcach? Bez trudu da się zauważyć pewne cechy wspólne obu grup. Obie działają w myśl teorii spiskowych, że ktoś próbuje ich oszukać i chce żerować na ich zdrowiu, i to za duże pieniądze. Ktoś, czyli firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki lub firmy kosmetyczne wypuszczające na rynek kosmetyki przeciwsłoneczne. Jedne i drugie rzekomo mają wcale nie działać na korzyść naszych organizmu, ale wręcz je uszkadzać. Walka z tego typu „oszustami” polega więc na całkowitym zaprzestaniu korzystania z ich produktów . Ale czy tą drogą naprawdę zyskują lepsze zdrowie? Działanie obu grup jest naprawdę odważne, by nie powiedzieć brawurowe, bo jak dotąd nie ma żadnych naukowych badań poświadczających, że ich teorie są prawdziwe. Kremy z filtrem dla dzieci - testy i opinie Zarzuty antyfiltrowców wobec kosmetyków z filtrami UV Przeciwnicy kosmetyków ochronnych twierdzą, że jeśli słońce przenika do naszej skóry, jest ona zaopatrywana w witaminę D , tak ważną przecież dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Smarowanie się kremem z filtrem nie pozwala zatem na absorpcję tej witaminy ze słońca. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ żadne filtry nie tworzą całkowitej bariery ochronnej przed promieniami słonecznymi, a jedynie spowalniają ich negatywne skutki. Osoba prawidłowo posmarowana filtrem może przebywać na słońcu dłużej niż nieposmarowana bez obawy, że dojdzie do oparzenia słonecznego . Aby uzyskać niezbędną...

ochrona przeciwsłoneczna
Fotolia
Pielęgnacja
Jak wybrać dobry kosmetyk przeciwsłoneczny dla dziecka – radzi dermatolog
Czym się kierować przy wyborze kosmetyku do ochrony przed słońcem? Czy dzieci muszą mieć inny krem przeciwsłoneczny niż dorośli i czy wodoodporne kosmetyki wystarczy nałożyć raz dziennie? Na te i inne pytania odpowiada dr Grażyna Kamińska-Winciorek.

Na rynku jest dostępnych mnóstwo kosmetyków chroniących przed słońcem, jak jednak wybrać ten najlepszy dla naszego dziecka? Czym się kierować? Po jaki filtr sięgnąć? Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek z Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Chorób Skóry w Katowicach All4Skin. Jaki produkt wybrać do ochrony dziecka przez słońcem? Czym się kierować? Czy lepszy będzie spray, balsam, olejek czy krem? W  wyborze odpowiedniego preparatu ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci należy kierować się wskaźnikiem najwyższej ochrony przeciwko promieniowaniu UVB (SPF 50+) oraz anty-UVA (PPD). Preparaty powinny być zarejestrowane dla dzieci w wieku powyżej 6. miesiąca życia lub od 3. roku życia w zależności od rekomendacji producenta. Formuła preparatu ochrony przeciwsłonecznej ma pomniejsze znaczenie, aczkolwiek preparaty o formule, która łatwo rozprowadza się na skórze, jak np. mleczka, emulsje oraz aerozole będą wygodniejsze w użyciu. Jaki filtr powinny mieć produkty do ochrony przed słońcem przeznaczone dla dzieci? Produkty ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci w swoim składzie najczęściej zawierają filtry fizyczne, chociaż mogą również zawierać filtry chemiczne. Zastosowanie obu typu filtrów gwarantuje szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej w zakresie promieniowania UVB oraz UVA. Filtry fizyczne (mineralne) tworzą warstwę na skórze – nie są one wzbudzane energetycznie, nie pochłaniają promieni ultrafioletowych, zazwyczaj nie wywołując uczuleń. Filtry chemiczne składają się z substancji organicznych o silnych działaniach absorbujących  promieniowanie UV.  Ponadto idealny preparat ochrony przeciwsłonecznej powinien być wodoodporny, hipoalergiczny i fotostabilny . Czy wysokość filtru trzeba dopasować do wieku dziecka? Czy niemowlę powinno mieć inny filtr niż np. 3-latek? Czy dzieci mogą używać takich samych produktów...

jak dobrać krem z filtrem UV
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? (a kiedy nie wolno go używać?)
Nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym − powtarzają dermatolodzy. Dla niemowląt od 6 miesiąca życia zalecane są kremy z filtrami mineralnymi, starsze dzieci mogą używać filtrów fizycznych. Ważna jest także odpowiednia moc filtra (SPF).

Na temat kremów z filtrami dla dzieci jest wiele informacji w internecie. Są strony, na których analizuje się ich skład i na tej podstawie ocenia, czy są bezpieczne. Ale bezpieczeństwo kosmetyku to nie jest jedyne kryterium, na które trzeba zwracać uwagę. Bardzo ważny jest również wiek dziecka. Nie każdego malucha można bowiem bez przeszkód smarować kremami przeciwsłonecznymi. Jak dopasować je do dziecka, opowiada dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spis treści: Jaki krem z filtrem dla noworodka? Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku? Jakie kremy z filtrem zaleca się starszym dzieciom? Dlaczego słońce nie służy niemowlętom? Jak chronić niemowlę przed słońcem? Kremy z filtrem dla dzieci: ranking Jaki krem z filtrem dla noworodka? Kremy z filtrami UV mogą stanowić dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale powinno się je używać dopiero u dzieci powyżej 6. miesiąca życia . Nie zaleca się smarowania nimi noworodków (czyli maluszków w pierwszym miesiącu życia) ani młodszych niemowląt, które nie skończyły jeszcze pół roku. Młodsze niemowlaki mają cienką i niedojrzałą skórę . Nie jest ona wystarczającą barierą, aby chronić przed wpływem tego, co działa na organizm z zewnątrz, czyli np. przed składnikami kremów z filtrami UV . Substancje w nich zawarte zabezpieczają przed działaniem słońca, ale mogą także wnikać w niedojrzałą skórę, kumulować się w niej i w przyszłości zadziałać toksycznie. Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku? Dziecko, które ma ponad 6 miesięcy, przed wyjściem na dwór można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym). W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz