ostrożnie z opalaniem
Fotolia
Pielęgnacja

Czy kremy na słońce mogą szkodzić zdrowiu? Komentarz eksperta z IMiD

Czy na pewno wiesz jak stosować kosmetyki do opalania będąc w ciąży? Czy substancje w nich zawarte mogą szkodzić dzieciom? Co jest najbezpieczniejsze dla zdrowia i jak przechowywać kosmetyki, by stanowiły skuteczną ochronę przed słońcem?

Na temat kosmetyków do opalania oraz filtrów przeciwsłonecznych co roku w mediach pojawia się mnóstwo informacji. Nie zawsze jednak wiadomo, które z nich są wiarygodne i poparte aktualnymi badaniami. Na nasze wątpliwości i pytania dotyczące kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi odpowiada Ewa Kamińska z Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, która na co dzień zajmuje się oceną ryzyka oraz bezpieczeństwem stosowania kosmetyków i wyrobów medycznych dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, niemowląt i dzieci.

Jakiego filtru, mineralnego czy chemicznego, a może formy mieszanej powinny używać dzieci i kobiety w ciąży?

Zarówno dla dzieci (zwłaszcza do 3 lat), jak i dla kobiet w ciąży bezpieczniejsze są filtry mineralne. W przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie przenikają one przez skórę, tylko odbijają promienie UV, oczywiście pod warunkiem, że są aplikowane w odpowiedniej ilości. Niestety, ze względu na ich białą, niewchłanialną konsystencję są nagminnie stosowane w zbyt małych ilościach. Jestem zwolenniczką filtrów mineralnych zawierających tlenek cynku i dwutlenek tytanu w postaci mikro, a nie nano, gdyż nadal prowadzone są badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania postaci nano, a ich wyniki nie są jednoznaczne.

Zobacz też: Opalanie w ciąży - prawdy i mity - dermatolog wyjaśnia

Przy wyborze kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym jaki faktor SPF stanowi najlepszą ochronę? Czy wyłącznie SPF 50 ma sens?

Podczas słonecznej pogody, a także zimą w górach, wystarczający jest preparat z SPF50, przy pochmurnej pogodzie - niestety, wtedy też przenikają promienie UV - wystarczy SPF30. Preparaty z SPF 50+ dają niewiele większą ochronę w porównaniu z SPF50.

Czy to, że jest oznaczenie na opakowaniu SPF 50, SPF 30 to zawsze znaczy, że dostaniemy taką ochronę przed słońcem?

Oznaczenie SPF na opakowaniu nie zawsze oznacza, że dostaniemy taką ochronę jak napisano. Wpływa na to wiele czynników, m.in.

  • ilość naniesionego jednorazowo preparatu,
  • częstotliwość jego stosowania (należy to robić co 2-3 godziny),
  • odpowiednio wczesna aplikacja przed wyjściem na zewnątrz (ok. 30 min),
  • wodoodporność preparatu,
  • a także termin produkcji preparatu.

Ten ostatni czynnik jest dość znaczący. Im bowiem dłuższe przechowywanie kosmetyku, tym mniejsza jest aktywność filtrów chemicznych. Dlatego nawet jeśli pozostały nam kremy z poprzedniego roku, preparaty z filtrem należy zawsze kupować na początku sezonu, sprawdzając datę ich produkcji, która powinna być jak najbliższa dacie naszego zakupu. Nie należy nigdy kupować produktów z filtrami SPF w kioskach czy na straganach, jeśli znajdują się one w miejscach nasłonecznionych. Podobnie niekorzystnie na aktywność chemicznych filtrów UV wpływa ich noszenie ze sobą na plażę, dlatego lepiej jest mieć przy sobie jedynie niewielką ilość preparatu, resztę opakowania przechowując w domu.

Zobacz też: Jasne i ciemne strony słońca - czy dziecko powinno się opalać?

Czy jakieś kosmetyki do opalania/filtry mogą szkodzić zdrowiu?

Co do szkodliwości produktów do opalania, to niektóre filtry chemiczne mogą wywoływać podrażnienie, reakcje fototoksyczne i alergię (zwłaszcza benzophenone-3 i octyl-methoxycinnamate), mogą też zaburzać układ hormonalny (m.in. długotrwale stosowany oxybenzone może działać estrogennie). Ponieważ to ostatnie działanie obserwowano jedynie u zwierząt, filtry te są dopuszczone do stosowania u ludzi, niemniej jednak uważam, że u dzieci lepiej stosować filtry mineralne.

Zobacz też:

Dlaczego małe dziecko nie może się opalać? Wyjaśnia dermatolog

Kremy UV chronią przed słońcem czy powodują raka?
AdobeStock
Aktualności
Antyszczepionkowcy mają swoich pobratymców. Antyfiltrowcy w natarciu
Przeciwnicy stosowania kremów z filtrami UV uważają, że powodują one raka. Podobnie jak przeciwnicy szczepień, antyfiltrowcy także nie opierają się na nauce. A na czym?

Antyfiltrowcy są absolutnie przekonani o tym, że kremy z filtrami UV nie tylko nie chronią nas przed słońcem, lecz także stosowanie ich może powodować raka. Dlatego, zabezpieczając przed tym siebie (i dzieci!), nie używają żadnych filtrów ochronnych. Co ciekawe, na poparcie swojej teorii nie mogą przedstawić żadnych wyników badań naukowych, bo takich nie ma. Czy coś wam to przypomina? Antyfiltrowcy wzorują się na antyszczepionkowcach? Bez trudu da się zauważyć pewne cechy wspólne obu grup. Obie działają w myśl teorii spiskowych, że ktoś próbuje ich oszukać i chce żerować na ich zdrowiu, i to za duże pieniądze. Ktoś, czyli firmy farmaceutyczne produkujące szczepionki lub firmy kosmetyczne wypuszczające na rynek kosmetyki przeciwsłoneczne. Jedne i drugie rzekomo mają wcale nie działać na korzyść naszych organizmu, ale wręcz je uszkadzać. Walka z tego typu „oszustami” polega więc na całkowitym zaprzestaniu korzystania z ich produktów . Ale czy tą drogą naprawdę zyskują lepsze zdrowie? Działanie obu grup jest naprawdę odważne, by nie powiedzieć brawurowe, bo jak dotąd nie ma żadnych naukowych badań poświadczających, że ich teorie są prawdziwe. Kremy z filtrem dla dzieci - testy i opinie Zarzuty antyfiltrowców wobec kosmetyków z filtrami UV Przeciwnicy kosmetyków ochronnych twierdzą, że jeśli słońce przenika do naszej skóry, jest ona zaopatrywana w witaminę D , tak ważną przecież dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Smarowanie się kremem z filtrem nie pozwala zatem na absorpcję tej witaminy ze słońca. Oczywiście nie jest to prawdą, ponieważ żadne filtry nie tworzą całkowitej bariery ochronnej przed promieniami słonecznymi, a jedynie spowalniają ich negatywne skutki. Osoba prawidłowo posmarowana filtrem może przebywać na słońcu dłużej niż nieposmarowana bez obawy, że dojdzie do oparzenia słonecznego . Aby uzyskać niezbędną...

ochrona przeciwsłoneczna
Fotolia
Pielęgnacja
Jak wybrać dobry kosmetyk przeciwsłoneczny dla dziecka – radzi dermatolog
Czym się kierować przy wyborze kosmetyku do ochrony przed słońcem? Czy dzieci muszą mieć inny krem przeciwsłoneczny niż dorośli i czy wodoodporne kosmetyki wystarczy nałożyć raz dziennie? Na te i inne pytania odpowiada dr Grażyna Kamińska-Winciorek.

Na rynku jest dostępnych mnóstwo kosmetyków chroniących przed słońcem, jak jednak wybrać ten najlepszy dla naszego dziecka? Czym się kierować? Po jaki filtr sięgnąć? Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek z Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Chorób Skóry w Katowicach All4Skin. Jaki produkt wybrać do ochrony dziecka przez słońcem? Czym się kierować? Czy lepszy będzie spray, balsam, olejek czy krem? W  wyborze odpowiedniego preparatu ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci należy kierować się wskaźnikiem najwyższej ochrony przeciwko promieniowaniu UVB (SPF 50+) oraz anty-UVA (PPD). Preparaty powinny być zarejestrowane dla dzieci w wieku powyżej 6. miesiąca życia lub od 3. roku życia w zależności od rekomendacji producenta. Formuła preparatu ochrony przeciwsłonecznej ma pomniejsze znaczenie, aczkolwiek preparaty o formule, która łatwo rozprowadza się na skórze, jak np. mleczka, emulsje oraz aerozole będą wygodniejsze w użyciu. Jaki filtr powinny mieć produkty do ochrony przed słońcem przeznaczone dla dzieci? Produkty ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci w swoim składzie najczęściej zawierają filtry fizyczne, chociaż mogą również zawierać filtry chemiczne. Zastosowanie obu typu filtrów gwarantuje szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej w zakresie promieniowania UVB oraz UVA. Filtry fizyczne (mineralne) tworzą warstwę na skórze – nie są one wzbudzane energetycznie, nie pochłaniają promieni ultrafioletowych, zazwyczaj nie wywołując uczuleń. Filtry chemiczne składają się z substancji organicznych o silnych działaniach absorbujących  promieniowanie UV.  Ponadto idealny preparat ochrony przeciwsłonecznej powinien być wodoodporny, hipoalergiczny i fotostabilny . Czy wysokość filtru trzeba dopasować do wieku dziecka? Czy niemowlę powinno mieć inny filtr niż np. 3-latek? Czy dzieci mogą używać takich samych produktów...

jak dobrać krem z filtrem UV
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? (a kiedy nie wolno go używać?)
Nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym − powtarzają dermatolodzy. Dla niemowląt od 6 miesiąca życia zalecane są kremy z filtrami mineralnymi, starsze dzieci mogą używać filtrów fizycznych. Ważna jest także odpowiednia moc filtra (SPF).

Na temat kremów z filtrami dla dzieci jest wiele informacji w internecie. Są strony, na których analizuje się ich skład i na tej podstawie ocenia, czy są bezpieczne. Ale bezpieczeństwo kosmetyku to nie jest jedyne kryterium, na które trzeba zwracać uwagę. Bardzo ważny jest również wiek dziecka. Nie każdego malucha można bowiem bez przeszkód smarować kremami przeciwsłonecznymi. Jak dopasować je do dziecka, opowiada dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spis treści: Jaki krem z filtrem dla noworodka? Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku? Jakie kremy z filtrem zaleca się starszym dzieciom? Dlaczego słońce nie służy niemowlętom? Jak chronić niemowlę przed słońcem? Kremy z filtrem dla dzieci: ranking Jaki krem z filtrem dla noworodka? Kremy z filtrami UV mogą stanowić dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale powinno się je używać dopiero u dzieci powyżej 6. miesiąca życia . Nie zaleca się smarowania nimi noworodków (czyli maluszków w pierwszym miesiącu życia) ani młodszych niemowląt, które nie skończyły jeszcze pół roku. Młodsze niemowlaki mają cienką i niedojrzałą skórę . Nie jest ona wystarczającą barierą, aby chronić przed wpływem tego, co działa na organizm z zewnątrz, czyli np. przed składnikami kremów z filtrami UV . Substancje w nich zawarte zabezpieczają przed działaniem słońca, ale mogą także wnikać w niedojrzałą skórę, kumulować się w niej i w przyszłości zadziałać toksycznie. Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku? Dziecko, które ma ponad 6 miesięcy, przed wyjściem na dwór można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym). W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz