mama, niemowlę, całować, zabawa
Pielęgnacja

Czy można rozpieścić niemowlę

Babcia mówi, że nie powinnaś nosić dziecka na rękach, bo je rozpuścisz. Przyjaciółka twierdzi, że to nieprawda. Kto ma rację?

Chcesz, by twojemu maleństwu niczego nie brakowało, by było szczęśliwe, uśmiechnięte, nie płakało... Tylko co to oznacza w praktyce, skoro każdy mówi na ten temat co innego? Co jest prawdą, a co mitem? Rozwiejemy twoje wątpliwości.

Często przytulane i noszone na rękach niemowlę wyrasta na maminsynka
FAŁSZ
Jest dokładnie odwrotnie! To dzieci, które pozostawia się samym sobie, mogą wyrosnąć na ludzi niesamodzielnych, domagających się ciągłej uwagi i szukających potwierdzenia, że są dobrzy, ważni i kochani. Natomiast wypieszczony malec czuje się bezpieczny. Dzięki temu nie boi się świata.

Bobas potrzebuje bliskiego kontaktu z mamą tak jak szczenię czy małpka
PRAWDA
Gdy małym małpkom dano do wyboru dwie matki zastępcze: drucianą (z mlekiem) i zrobioną z miękkiego futerka (bez mleka), zwierzątka wolały tę drugą, bo mogły się do niej przytulić. Z niemowlętami jest tak samo: dla nich również możliwość przytulenia się do mamy jest ważniejsza niż pełny brzuszek i czysta pielucha. Zadbane maluszki z domów dziecka cierpią na chorobę sierocą właśnie dlatego, że nie mają kogoś na wyłączność.

Za pomocą płaczu niemowlaki manipulują dorosłymi
FAŁSZ
Noworodki oraz kilkumiesięczne niemowlęta są za małe, by kalkulować: „Chcę, żeby mama przyszła, więc będę udawał, że coś mi dolega”. A więc nie potrafią manipulować otoczeniem. I choć czasem pewnie trudno w to uwierzyć (zwłaszcza o czwartej nad ranem), nie płaczą także dlatego, by komukolwiek zrobić na złość. Jeśli płaczą, to znaczy, że potrzebują pomocy. Nie mają do dyspozycji innych sposobów, by powiadomić bliskich, że jest im źle. Gdy reagujesz na płacz dziecka i próbujesz mu pomóc, to tak jakbyś mówiła: „Już dobrze, kochanie, jestem przy tobie”.

Smyk, który ma suchą pieluszkę i pełny brzuszek, nie ma powodów do płaczu
FAŁSZ
Ma i to mnóstwo! Płacząc, może mówić wiele rzeczy, np. „Jestem zmęczony”, „Coś mnie boli”, „Jest mi zimno/gorąco”, „Chcę, żeby mnie ktoś przytulił”, „Mam zatkany nos i ciężko mi oddychać”.

Maleństwo nie potrafi czekać
PRAWDA
Im dziecko jest młodsze, tym trudniej mu się pogodzić z tym, że jego życzenie nie zostaje spełnione natychmiast. Lepiej więc nie wystawiać cierpliwości takiego bobaska na próbę. Natomiast im malec jest starszy, tym więcej sytuacji, gdy nie tylko można, ale wręcz trzeba powiedzieć mu „nie”.

Nie zawsze można ustalić przyczynę płaczu i pomóc dzidziusiowi
PRAWDA
Choćbyś nie wiem jak się starała, nie odczytasz wszystkich wysyłanych przez maleństwo komunikatów. Dziecka nie da się uchronić przed stresem, zresztą w małych dawkach skłania on malca do działania i rozwoju.

 

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

niemowlę, zmysły
fotolia
Zdrowie
17 powodów do płaczu
Chciałabyś, aby Twoje dziecko spało, jadło i nigdy, ale to nigdy nie płakało? Nic z tego, dzieci mają mnóstwo powodów, by to robić. Oto najważniejsze...

Chciałabyś, aby Twoje cudowne dziecko spało, jadło i nigdy, ale to nigdy nie płakało? Nic z tego, tak już jest, że wszystkie zdrowe maluszki płaczą, choć nie tyle samo. Mają mnóstwo powodów, by to robić. Oto najważniejsze: Jestem głodny jak wilk. To właśnie z tego powodu maleństwo płacze najczęściej. Uczucie głodu trudno znieść nawet dorosłemu. Maleństwo jest wobec niego bezradne: nie potrafi czekać ani zrozumieć, że mama musi dokończyć wyparzanie butelek . „Podręcznikowe” dziecko chce jeść mniej więcej co trzy godziny, z prawdziwymi bywa różnie. Niektóre domagają się mleka nawet co godzinę albo częściej. Przytulcie mnie! Maleństwo potrzebuje bliskości jeszcze bardziej niż pokarmu. Karmiłaś je przed kwadransem, a ono znów płacze? Przytul je i pokołysz , może po prostu chce pobyć blisko ciebie. Nie daj sobie wmówić, że nosząc maluszka na rękach, wychowasz małego tyrana. Mam brudną pieluszkę. Tkwienie w zapaskudzonej pieluszce to żadna przyjemność. W dodatku skóra niemowlęcia łatwo się odparza . Malec chroni się przed kłopotami, włączając "syrenę alarmową”. Przewiń szkraba, by znajdujące się w kupce bakterie nie zdążyły zawędrować do cewki moczowej. Auć, coś mnie uwiera. Niektóre bobaski są wrażliwsze niż inne. Takim malcom może przeszkadzać niemal wszystko: fałdka na prześcieradle, drapiąca metka, falbanka przy koszulce. Nakarmiony i przewinięty brzdąc płacze wniebogłosy, nie pomaga przytulanie ani szeptanie na uszko, że jest bardzo fajny? Pobaw się w detektywa, może uda ci się odnaleźć "ziarenko”. Gorąco mi! Zdaniem pediatrów młode mamy często przegrzewają swoje pociechy. Bywa, że w mieszkaniach jest gorąco, a czerwony jak pomidor malec poci się w dwóch koszulkach i śpioszkach. Gdy zaczyna płakać, robi mu się jeszcze cieplej! Jeśli chcesz sprawdzić, czy w tym rzecz, dotknij...

mama, niemowlę, leżeć ,tulić
Rozwój
Rozwój zmysłów u dziecka
Czy nie zastanawiasz się czasem, jak właściwie twoja pociecha postrzega świat? Czy czuje i widzi choć połowę tego, co chcesz jej pokazać?

Maleństwo od pierwszych chwil życia patrzy, dotyka, słyszy, smakuje... W jego główce powstaje obraz świata. Na początku jest on jednak odmienny od tego, co nam, dorosłym, mogłoby się wydawać. Wszystkie noworodki mają słaby wzrok FAŁSZ Maluszki widzą doskonale wszystko to, co mają przed samym noskiem (ale tylko na odległość 20–30 cm). To pozwala im rozpoznawać twarze, kiedy ktoś trzyma je w ramionach. Smyk widzi zatem twoją buzię, gdy się nad nim pochylasz, jego uwagę przykuwają twoje oczy, usta, nos. Dla malca lepsze są zabawki w mocnych i kontrastowych kolorach PRAWDA W pierwszym miesiącu życia dziecko zwraca uwagę na światło, kontrast i to, co jest w ruchu. Łatwiej mu dostrzec bardzo kontrastowe zestawienia kolorów i jaskrawe barwy, dlatego dla takich brzdąców najlepsze są zabawki w czarno-białe wzory, np. pasy. Zabawek nie powinno być zbyt wiele, bo nadmiar bodźców sprawia, że w małej główce powstaje zamęt. Dzieci mają wręcz doskonały słuch PRAWDA/FAŁSZ Pamięć słuchową – owszem. Zadziwiające jest, że tuż po narodzinach bez problemu rozpoznają głos swojej mamy i melodie, które słyszały, będąc jeszcze w brzuchu. Nie mają jednak słuchu absolutnego (jak wirtuozi muzyki). W pierwszych tygodniach życia dziecko słabiej reaguje na ciche dźwięki – próg słyszalności w stosunku do osoby dorosłej jest u niego podwyższony o ok. 50 decybeli. Dzięki temu maluch może spokojnie spać w pokoju, gdzie rozmawia się półgłosem. Za to gdy tylko pojawi się wysoki, głośny dźwięk, dzidziuś od razu zwróci na niego uwagę albo zareaguje odruchem moro (rozrzuci na boki ręce i nóżki). Małe dzieci najlepiej słyszą dźwięki wysokie, śpiewne tony, których używamy, rozmawiając z bobasami. Dzieci najpierw widzą kolory, a dopiero potem zaczynają dostrzegać głębię PRAWDA Dopiero w czwartym, piątym miesiącu życia pojawia się widzenie obuoczne,...

mama, niemowlę
Panthermedia
Pielęgnacja
Rozpieszczanie niemowlaka - czy to możliwe?
„Nie skacz tak koło dziecka, bo je rozpuścisz” – straszy teściowa. „Jeśli będziesz ciągle je nosić, wychowasz rozkapryszonego maminsynka” – ostrzega koleżanka. Czy na pewno mają rację?

Nie! – mówi Beata Płażewska, psycholog dziecięcy . – Noworodki i kilkumiesięczne niemowlęta nie potrafią manipulować otoczeniem, nie kalkulują: „Chcę, żeby moja mama przyszła, więc będę udawał, że coś mi dolega”. One naprawdę potrzebują bliskości, uwagi i tego, by możliwie szybko reagować na ich potrzeby. Dając im to wszystko, wcale ich nie rozpieszczamy, lecz sprawiamy, że stają się ufne, odważne i samodzielne . Paradoksalnie to właśnie te niemowlęta, które pozostawia się samym sobie, mogą wyrosnąć na dzieci lękliwe, niesamodzielne, domagające się ciągłej uwagi. Takie, które  nieustannie szukają potwierdzeń, że są wystarczająco ważne i kochane. Dziecko potrzebuje bliskości Rozczulają nas zdjęcia kociaków, małpek czy foczek wtulonych w swoje włochate, ogoniaste i wąsate mamy. „Właśnie tak powinno być” – myślimy, bez wahania uznając, że taka bliskość jest czymś absolutnie naturalnym i właściwym. Skąd więc pomysł, że dzieci powinny być traktowane inaczej, z większym dystansem, chłodniej? Albo że przytulanie mogłoby im zaszkodzić? – To jakieś straszne nieporozumienie – mówi psycholog. – Niemowlęta potrzebują bliskiego, fizycznego kontaktu z matką zupełnie tak samo jak małe foki czy kociaki. Chcą czuć jej zapach, słyszeć bicie serca , czuć ciepło jej ramion. Amerykański psycholog Harry Harlow przeprowadził przed laty słynny eksperyment: malutkim, pozbawionym mamy małpkom dał do wyboru dwie „matki” zastępcze – drucianą (z mlekiem) i zrobioną z miękkiego futerka (bez mleka). Zwierzątka wolały tę drugą, bo mogły się do niej przytulić! – Z dziećmi jest tak samo – mówi Beata Płażewska. – Pozbawione czułości i opieki kogoś, kogo mają „na wyłączność”, nie rozwijają się, jak należy. ...bo dotyk to potęga! W latach 30. i 40....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz