Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, pielęgnacja
Pielęgnacja

Czysta buzia niemowlaka

U bobaska wszystko jest malutkie: nosek, uszka, oczy. Jak je umyć, by nie zrobić dziecku krzywdy? Oto podpowiedzi.

Jak często trzeba myć niemowlęciu buzię? To zależy. Na ogół wystarczy zrobić to raz w ciągu dnia, na przykład przy okazji wieczornej kąpieli. Oczywiście, jeśli maluszek uleje, zwymiotuje, bardzo się spoci albo czymś ubrudzi, nie można czekać z tym aż do dobranocki. Noskiem, oczami i oślinioną bródką możesz zająć się zanim włożysz dziecko do wanienki. Jeśli jednak smyk nie przepada za tym, jak majstruje się mu przy buzi i bardzo się przy tym denerwuje, lepiej zrobić to pod koniec wieczornej toalety. Radzimy, jak to sprawnie zrobić.

Woda czy rumianek
Mogłaś słyszeć, że do mycia buzi świetny jest napar z rumianku. To nieprawda: często powoduje uczu-lenia, więc lepiej z nim nie eksperymentować. Lepsza jest woda (przegotowana lub mineralna).

Na start
Zanim położysz bobaska na przewijaku, zaopatrz się w to, czego będziesz potrzebować: miseczkę z wodą, jałowe gaziki do przemycia oczu, waciki lub płatki kosmetyczne (najwygodniejsze są te duże, prostokątne), sól fizjologiczną, krem oraz ręcznik lub czystą tetrową pieluszkę do osuszenia skóry. Mając wszystko pod ręką, będziesz spokojniejsza, a to oznacza, że spokojniejsze będzie również twoje maleństwo. Wszystko już jest?
A więc do dzieła:
→ BUZIA.
Przetrzyj ją delikatnie zwilżonym w ciepłej, ale nie gorącej wodzie wacikiem. Pamiętaj o fałdkach na szyi i okolicach za uszami.
→ OCZY. Przemywaj je jałowymi gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą (pamiętaj: jeden ruch równa się jeden gazik). Rób to zawsze od zewnętrznego kącika oka kierunku nasady nosa. Jeśli w kącikach zbiera się wydzielina, możesz zamiast wody użyć soli fizjologicznej (do kupienia w aptece). Jeżeli jednak oczka ropieją mocno, wybierz się z dzieckiem do okulisty.
→ NOSEK. Nie wkładaj do nozdrzy patyczków kosmetycznych ani niczego innego, np. skręconych w stożek chusteczek higienicznych. Małe noski nie potrzebują aż tak dokładnego czyszczenia, a w ten sposób można nie tylko wepchnąć wydzielinę głębiej, ale i uszkodzić delikatną śluzówkę wyścielającą wnętrze noska. Oczyść nozdrza z zewnątrz, a jeśli zebrała się w nich wydzielina, zaaplikuj do każdej dziurki po kropelce soli fizjologicznej (możesz też użyć preparatów wody morskiej) i ułóż malca na brzuchu – gdy kichnie, jego nosek oczyści się sam. Jeśli maluch ma katar, oczyść mu nos za pomocą aspiratora (prostego urządzenia, które można kupić aptece) albo gruszki.
→ USZY. O czyszczeniu uszu pisaliśmy w lipcowym numerze „Mamo, to ja”. Powtarzamy raz jeszcze: uszka niemowlęcia czyści się jedynie z zewnątrz. Nie wolno manipulować w nich żadnymi patyczkami czy wacikami – przewody słuchowe łatwo uszkodzić. Nie zagłębiaj się w nie, nawet jeśli kąpałaś smyka.

A po myciu
Czy buzię niemowlęcia powinno się smarować jakimś specjalnym kremem? Wszystko zależy od stanu skóry dziecka i tego, co zamierzacie robić. Jeśli skóra jest ładna i dobrze nawilżona, a ty i dziecko planujecie zostać w domu, nie trzeba jej niczym smarować. Jeżeli jest sucha i łuszczy się, przyda się krem nawilżający. Jeśli wybieracie się na spacer, trzeba ją koniecznie zabezpieczyć kremem ochronnym na każdą pogodę.

Pucowanie noska i malutkich uszu
Gdy nosek jest czyściutki, dziecku łatwiej oddychać. Dlatego myj go codziennie wacikiem zwilżonym wodą. Do oczyszczenia noska
z wydzieliny użyj aplikatora. A uszy? Patyczkiem z watą przetrzyj jedno uszko, a drugim – drugie. Uwaga! Myjemy tylko z zewnątrz, nie wkładamy niczego do środka.

Pięć dobrych rad, by kąpiel skończyła się sukcesem
Czyli bez płaczu, krzyków i dziecięcej rozpaczy. Dlatego myjąc buzię dziecka:
1. Bądź delikatna. Twarz niemowlęcia nie wymaga szorowania!
2. Przytrzymuj główkę, zwłaszcza jeśli zajmujesz się oczami, noskiem lub uszami.
3. Nie wykonuj nerwowych ruchów. Spokojna mama to spokojny malec.
4. Uśmiechnij się. Widząc twoją pogodną twarz, dziecko będzie spokojniejsze („Aaa!, mama uśmiecha się do mnie, więc wszystko jest w porządku, nie muszę płakać”).
5. Mów do maleństwa. Nie szkodzi, że dzidziuś nic nie rozumie. I tak lubi słuchać twojego głosu! Najbardziej na świecie.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Jak pielęgnować noworodka – najważniejsze rady
Jak pielęgnować noworodka? Spokojnie, nie jest to wcale takie trudne. Musisz jednak wiedzieć o paru ważnych rzeczach, np. żeby buźkę malucha codziennie przemywać zmoczonym wacikiem, ale... pępka nie smarować niczym. Uszu noworodka nie możesz czyścić patyczkami, a nosek – tylko z zewnątrz.

Jak pielęgnować noworodka to pytanie, które niekiedy spędza sen z powiek przyszłym mamom. Przede wszystkim nie wykonuj gwałtownych ruchów, gdy jesteś zmęczona – ogranicz wszelkie zabiegi do minimum, np. powstrzymaj się od obcinania paznokci dziecku. Zanim rozpoczniesz kąpanie lub przewijanie - przygotuj sobie wcześniej wszystkie potrzebne przedmioty, znacznie ułatwi ci to wszelkie czynności. Przeczytaj, jak dobrze opiekować się noworodkiem: jak go przewijać, kąpać, obcinać paznokcie i robić te wszystkie inne rzeczy, których pielęgnacja noworodka wymaga. Spis treści : Jak opiekować się noworodkiem: porady  Jak pielęgnować noworodka: przewijanie Pielęgnacja pępka Jak pielęgnować noworodka: buzia Obcinanie paznokci Jak pielęgnować noworodka: kąpiel Jak opiekować się noworodkiem: porady  Zanim zabierzesz się za kąpanie, przewijanie czy cokolwiek innego, zgromadź wszystko, co ci będzie potrzebne, by nie szukać  rozpaczliwie pieluszek, mydełka, kremu do pupy itd. Cokolwiek robisz, staraj się nie wykonywać gwałtownych ruchów . Jeśli dziecko się przestraszy, zacznie płakać i wić się jak piskorz, a to z pewnością nie ułatwi ci zadania.   Mów do dziecka. Gdy kąpiesz, przewijasz czy ubierasz maleństwo , opowiadaj mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się szeroko i rozśmieszaj je na różne sposoby (np. całując stópki, robiąc miny itd.). Dzięki temu dziecko będzie spokojniejsze i skupione na tobie, a nie na pieluszce czy waciku, który znalazł się podejrzanie blisko oka. Nie pakuj się w kłopoty . Np. nie zabieraj się za kąpanie malucha albo obcinanie mu paznokci , jeśli słaniasz się ze zmęczenia, bardzo się spieszysz albo jesteś czymś okropnie zdenerwowana. W takiej sytuacji lepiej ogranicz wszelkie zabiegi do minimum (z...

11659702-504x756.jpg
Pielęgnacja
Sekrety udanej (i bezpiecznej!) pielęgnacji niemowlaka
Kąpiel, przewijanie, smarowanie – sporo jest zadań pielęgnacyjnych przy niemowlaku. W dodatku skóra taka delikatna, ciągle straszą jakieś krostki, wysypki... Ale nie dajcie się zwariować! Podpowiadamy, jak pielęgnować niemowlę, nie tracąc przy tym głowy.

Najważniejsza zasada pielęgnacji niemowlęcia: nie bójcie się dziecka . Nawet tuż po narodzinach nie jest ono wcale takie kruche, jak się wydaje. Na pewno nie zrobicie mu krzywdy, ostrożnie biorąc je na ręce (pamiętajcie o podtrzymywaniu główki), przewijając czy myjąc. Bądźcie – to są rady dla mamy i dla taty – delikatni, a wszystko będzie dobrze. Przy spanikowanym rodzicu niemowlę nie czuje się bezpiecznie, więc płacze . Ale wasz spokój mu się udzieli! Dalej o tym, o czym jeszcze warto pamiętać. Spokojna pielęgnacja niemowlęcia Jeśli dziecko się przestraszy podczas zabiegu pielęgnacyjnego, np. kąpieli lub przewijania, zacznie płakać i wić się jak piskorz, a to z pewnością nie ułatwi ci zadania. Masz ochotę powiedzieć, że tylko łatwo tak radzić: „Bądź spokojna/spokojny”, prawda? No cóż, musisz się postarać zrozumieć, jakie to dla was ważne. Poza tym – jestem tego pewna – zadanie, jakie przed tobą stoi ( przewijanie , smarowanie, kąpanie), nie przerasta twoich umiejętności! Dasz radę. Na początku możesz mieć z tym trochę kłopotów (weź głęboki oddech albo podśpiewuj sobie dla odwagi – na mojego męża to naprawdę działało), i pamiętaj, że to tylko kwestia wprawy. Ale nawet wtedy, gdy jej już nabierzesz, nie zabieraj się za kąpanie dziecka albo obcinanie mu paznokci, jeśli słaniasz się ze zmęczenia, bardzo się spieszysz albo jesteś czymś okropnie zdenerwowana. W takiej sytuacji lepiej ogranicz wszelkie zabiegi do minimum (z przewijania nie da się zrezygnować niezależnie od okoliczności) i postaraj się jak najszybciej wrócić do formy. Mów do dziecka podczas pielęgnacji Gdy kąpiesz, przewijasz czy ubierasz niemowlę, spróbuj opowiadać mu, co robisz („A teraz założymy pieluszkę”), uśmiechaj się szeroko i rozśmieszaj je na różne sposoby (na przykład robiąc „Prrr” w brzuszek,...

tata, niemowlę
Zdrowie
Instrukcja na czas choroby
Maluszki często chorują w najmniej odpowiednich momentach (np. gdy nie ma mamy). Musisz wiedzieć, co wtedy trzeba robić.

  Kaszel Przeziębionego malucha najpierw męczy suche pokasływanie. Przez pierwsze trzy do pięciu dni infekcji wirusowej śluzówka jest podrażniona. Wodnista wydzielina spływa do gardła, krtani i tchawicy, a to wywołuje odruch kaszlu. W drugiej fazie choroby suchy kaszel przechodzi w mokry, wydzielina gęstnieje. Co możesz zrobić? - Suchy kaszel – podawaj dziecku do picia wodę mineralną, herbatki owocowe, rozcieńczone kompoty. Jeśli masz inhalator (nebulizator), zrób maluchowi inhalacje z soli fizjologicznej. W pierwszym roku życia nie stosuj bez konsultacji z lekarzem żadnych ziołowych syropów łagodzących suchy kaszel. - Mokry kaszel – ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych z tego, co w nich zalega. Pamiętaj, że maluch nie potrafi wykrztuszać wydzieliny, więc ją połyka. Może ją potem zwymiotować. Zachęcaj go, by dużo pił – wtedy wydzielina będzie rzadsza i łatwiej ją odkrztusi. Nawilżaj drogi oddechowe inhalatorem (nebulizatorem). Często noś dziecko na rękach, oklepuj mu plecki kilka razy dziennie, by ułatwić odkrztuszanie. Pod materacyk w łóżku podłóż książki, by główka malca w tym czasie, gdy leży, była nieco uniesiona (patrz: postępowanie w przypadku kataru). Za zgodą lekarza możesz podawać syropy rozrzedzające wydzielinę – ale nie dawaj na własną rękę żadnych leków. To ważne! Jeśli kaszel dziecka przypomina szczekanie i maluch ma kłopot z oddychaniem, otwórz szeroko okno lub zabierz malca na balkon. To może być zapalenie krtani. Dzwoń po lekarza. Katar Małe dzieci mogą mieć katar kilka razy w roku, bo wywołujący go wirus łatwo przenosi się drogą kropelkową lub na rączkach. Jeśli jednak jesteś tatą noworodka, niech cię nie zmyli kichanie. U takiego maleństwa to zazwyczaj odruch oczyszczający nosek. Pierwszym objawem kataru jest sapka – to znak, że śluzówka nosa jest obrzęknięta, pojawił się stan zapalny....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak