mama, auto, samochód, podróż, niemowlę, fotelik samochodowy
Panthermedia
Pielęgnacja

Do babci na święta

Ledwie odsapnęliście po wakacyjnych podróżach, a już szykują się wam wyjazdy na grudniowe święta? Na szczęście wystarczy dobry plan, żeby uniknąć nerwów (i twoich, i malucha). Oto on.

Zanim zaczniesz wymyślać powody, dzięki którym będziesz mogła zostać w domu przez całą zimę, pomyśl chwilę o korzyściach wyjazdu na Gwiazdkę. Pierwsza z nich to zmiana klimatu (to bardzo wzmacnia organizm dziecka!). Do tego: spotkania z bliskimi – one zawsze ładują pozytywnie. No i wreszcie na koniec: odpoczynek, bo przecież stęskniona babcia z chęcią zajmie się maluchem. Decyzja podjęta? To super. Zanim jednak zaczniesz się pakować, posłuchaj sprawdzonych rad. Trzy mamy: Marta, Joanna i Gosia podpowiadają, jak możesz, jeżeli nie uniknąć, to przynajmniej zmniejszyć ryzyko wystąpienia kłopotów podczas zimowego wyjazdu z dzieckiem.

Mapa podróży
Gdzie będzie można zatrzymać się na przewijanie i karmienie maluszka? Ile czasu zajmie nam podróż? Dopiero kiedy znasz odpowiedź na te pytania,  możesz ruszać w drogę.
– Kiedy jedziemy z Warszawy do babci Hugusia, pod Siedlce, zwykle obywamy się bez postoju, ale już dłuższe trasy planujemy tak, aby móc gdzieś się zatrzymać. Zwykle wybieramy... McDonaldy, bo wiemy, że w ich łazienkach na pewno jest przewijak, ciepła woda i dozownik z mydłem – mówi Marta, mama dwuletniego Hugusia. – Dopóki nasz synek był malutki, karmiliśmy go w podróży daniami ze słoiczków, ale teraz, kiedy skończył już dwa lata, kupujemy mu na miejscu frytki. Tak, wiem, że są tłuste i niezdrowe, ale przecież jeśli dziecko zje je raz na dwa miesiące, to nic mu się nie stanie.

Wałówka w plecaku
A skoro już mowa o jedzeniu: nie zapomnij go wziąć ze sobą! Chociaż słoiczki, butelki i pudełka z mlekiem zajmują sporo miejsca, to warto je spakować i to najlepiej w ilościach hurtowych, radzi Marta.
– Kiedy Hugo nie miał jeszcze roku, braliśmy dla niego tyle jedzenia, aby starczyło na cały pobyt. Owszem, zgromadzenie dziecięcego jedzenia na cały tydzień jest logistycznym problemem, ale jednocześnie takie zapasy są konieczne. Nasz synek od początku miał ulubione dania, które nie zawsze były do dostania w miejscowych sklepikach – mówi.
W bagażu Gosi, mamy półtorarocznego Mateusza, zawsze znajdą się jeszcze chrupki kukurydziane. Są przekąską podczas podróży, a na miejscu często są zdrowszą alternatywą dla cukierków, którymi lubią częstować babcie.

Sposoby na nudę
Aby dojechać się do takiej rozdającej słodycze babci, najpierw trzeba przeżyć z maluchem kilka ładnych godzin w samochodzie. Nie zawsze to będzie tak łatwe i przyjemne, jakbyśmy chcieli – mnóstwo dzieci po prostu nie cierpi jeździć w foteliku.
– Sama podróż to dla mnie największy problem – mówi Joanna, mama niespełna rocznej Kryni. – Moja córeczka dopóki nie zaśnie, cały czas marudzi. Staramy się więc jeździć tylko w nocy, aby Krynia przespała całą podróż.
Nocne wyjazdy to również sposób Gosi – dzięki później porze drogi są puste i jazda trwa krócej. Jeśli jednak podróż wypada w ciągu dnia, synek Gosi, Mateusz łatwo daje się namówić na zabawę autkami.
– To jego pasja: już kiedy miał 16 miesięcy rozpoznawał marki samochodów! W czasie podróży siedzi cały napięty w oknie, aby zobaczyć np. Volvo – śmieje się Gosia.
Mały Huguś też lubi wyglądać przez okno (choć akurat on preferuje krowy na łące). A kiedy to mu się znudzi, Marta bawi się z nim np. w teatrzyk albo po prostu przytula głowę do fotelika i podaje synkowi rękę. Bliskość mamy pomaga mu przetrwać długą jazdę.

Jak przygotować się na egzotyczną podróż z dzieckiem? [WIDEO]

wyjazd służbowy z dzieckiem
materiały prasowe
Aktualności
Jak pogodzić rodzinne obowiązki z wyjazdami służbowymi?
Wyjazd służbowy z dzieckiem - czy to możliwe? Sprawdź, jak może wyglądać wyjazd służbowy bez przymusowej rozłąki ze swoją pociechą.

Czym jest podróż służbowa? Podróż służbowa  - wiąże się z wyjazdem do innej miejscowości niż ta, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub w której pracownik jest na co dzień zatrudniony. Najczęściej trwa od jednego do kilku dni. Taki wyjazd dla wielu pracowników oznacza przymusową rozłąkę z rodziną. Pamiętajmy, że pracodawcy nie wolno wysyłać osoby zatrudnionej w podróż służbową, jeśli jest rodzicem dziecka poniżej 4 roku życia i nie wyrazi na taką podróż zgody. Jednakże w praktyce rzadko zdarza się, aby pracownik (w trosce o swoją pracę i dobre relacje z przełożonym) odmówił takiego wyjazdu. Ponadto nie ma żadnych regulacji prawnych dotyczących odmowy wyjazdu służbowego, jeśli się jest na przykład samotnym rodzicem. Wyjazd służbowy a rozłąka z dzieckiem Taki wyjazd to często trudny dla rodziców i dzieci moment rozłąki. Małe dzieci zazwyczaj nie najlepiej znoszą odseparowanie od rodziców choćby na krótki czas. Nie zawsze drugi z rodziców może zając się dzieckiem w tym okresie i wtedy z pociechą musi zostać wynajęta opiekunka bądź dziadkowie.  Po powrocie z wyjazdu służbowego rodzice najczęściej starają się zrekompensować dziecku swoją nieobecność. Wyjazd służbowy z dzieckiem? Nie chcesz rozstawać się z dzieckiem? Teraz nie muszą już tego robić! Najlepszym wyjściem będzie wyjazd służbowy wraz z nim. Obecnie w Hotelu Ossa Congress & Spa powstała oferta skierowana specjalnie dla takich rodziców. Podczas konferencji dziecko jest pod opieką hotelowych animatorów, którzy zapewniają mu dobrą zabawę. Taka forma wyjazdu jest też korzystna dla pracodawcy, który powinien pamiętać, że zadowolony pracownik, to dobry pracownik. - Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom naszych gości.  Biorąc pod uwagę zainteresowania naszych klientów indywidualnych dążymy do tego, aby w atrakcyjny sposób zagospodarować...

On daleko, ona sama z dzieckiem... To niełatwe, ale można sobie z tym poradzić!
Edipresse
Związki i seks
Żony "marynarzy", czyli on daleko, ona sama z dzieckiem
Agnieszka, Gosia i Kaśka są jak żony marynarzy: widują mężów tylko raz na jakiś czas. Jak sobie radzą? Z czym mają problemy? Co robią, by ich dzieci nie zapominały o swoich ojcach?

Mąż Gosi wyjechał do Iraku , gdy jej brzuch był jeszcze płaski. Wrócił  5 dni przed narodzinami Julki (dziś prawie 4-miesięcznej). Teraz znów wyjechał. Na szczęście niedaleko, więc może przyjeżdżać na weekendy. Niedługo będzie miał urlop, a potem czeka go kolejny daleki wyjazd. Mąż Agnieszki, mamy nastoletniej Doroty i kilkuletniego Filipa, od ponad roku pracuje blisko Cambridge . Przez ten czas był w domu 3 razy: raz na tygodniowym urlopie i dwa razy po to, by wyleczyć zęby. Niedługo wróci do Polski albo ściągnie rodzinę do Anglii. Partner Kaśki, mamy 5-letniego Adasia, od kilku lat pracuje w innym mieście : do biura ma równo 370 kilometrów. Oprócz tego dużo jeździ po Polsce , czasem za granicę. Do domu przyjeżdża na sobotę i niedzielę. Polecamy także: Rola taty w życiu dziecka. Wyjaśnia psycholog, Jarek Żyliński Cały dom na mojej głowie Jak się żyje mamom dzieci, których tatusiowie pracują daleko od dom u? Agnieszka przyznaje, że na początku było kiepsko. Zawsze dzieliła  się z mężem obowiązkami, a nagle wszystko musiała robić sama . Nie wiedziała, w co ręce włożyć, zwłaszcza że jakimś trafem po wyjeździe Andrzeja natychmiast psuły się wszystkie krany, nawalał samochód itd. Z czasem przyzwyczaiła się i chyba wyszło jej to na zdrowie . Zaczęłam wierzyć w swoje siły , nauczyłam się nowych rzeczy, łatwiej przychodzi mi podejmowanie decyzji. Byłam ciepłą kluchą, która lubi chować się w kieszeni męża, a teraz wzięłam życie za rogi – mówi Agnieszka. Radek, mąż Gosi,  mówi o niej Gosia-Samosia, bo nawet łóżeczko dla Julki poskładała sama. Ba, z brzuchem pod samym nosem wywierciła otwory w prowadnicach szuflady.  Trudniej jej było poradzić sobie ze strachem o męża . A gdy widziała pary kupujące śpioszki albo sama czekała na USG, było jej smutno. Nie brakowało mi jego...

Babcia i niemowle
Fotolia
Babcia i Dziadek
Śpię u babci – przepis na udane nocowanie poza domem
Pierwsza noc spędzona przez dziecko z dala od mamy i taty to niezwykłe wydarzenie w życiu całej rodziny. Boisz się, jak dziecko to zniesie? Dobrze je przygotuj i skorzystaj z małych wakacji od macierzyństwa.

Dopóki twoje dziecko było niemowlaczkiem przy piersi, rozłąka z rodzicami, a szczególnie z mamą na dłużej niż kilka godzin była mało realna. Ale teraz, gdy samo je, chodzi, a nawet biega, śpi we własnym łóżeczku, otwierają się przed nim nowe możliwości spędzania czasu. Przed rodzicami również. Babcia i dziadek zapraszają wnuczka na wakacje ? Może już pora, by z zaproszenia skorzystać. Tyle korzyści Nawet najkrótszy pobyt poza domem może przynieść dziecku sporo korzyści. Przede wszystkim pozwoli się sprawdzić w innych realiach niż domowe. Maluch nabierze pewności siebie. Nawet jeśli dziadkowie będą go karmić, ubierać i we wszystkim wyręczać, stanie się bardziej samodzielny, bo dowie się, że umie sobie poradzić bez ciągłej obecności rodziców. Lepiej też pozna swoich dziadków, ich zwyczaje, zainteresowania, sposób jedzenia, spędzania czasu. Poczuje się częścią większej rodziny niż ta, z którą ma na co dzień do czynienia. To poczucie przynależności do klanu jest dzieciom bardzo potrzebne. Dzięki dziadkom można również zobaczyć rodziców z innej strony – babcia na pewno opowie niejedną historię o tym, jak mama uwielbiała siedzieć pod stołem albo jak tata liczył oczka w rosole. Któż to pamięta lepiej niż dziadkowie? Dobry moment? Zastanawiasz się, czy twoje dziecko jest już wystarczająco duże, by mogło jakiś czas spędzić bez was? Jeśli maluch jest przyzwyczajony do zostawania pod opieką innych osób, ma dobry kontakt z babcią , często się z nią spotyka, także u niej w domu, nie ma przeszkód, by spędził z nią kilka dni. Jak długo Dzieciom czas płynie wolniej. Dla maluszka, który skończył rok lub dwa lata, dwa dni bez mamy wydają się wiecznością. Z tego względu takiego maluszka lepiej nie wysyłać do dziadków na dłużej niż kilka dni. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą pojechać do babci na tydzień, dwa. Dużo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj