Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, dentysta
materiały prasowe
Pielęgnacja

Do dentysty już z niemowlakiem

Im wcześniej zaczniemy odwiedzać z dzieckiem stomatologa, tym lepiej – oceniają naukowcy.

Chociaż dzieci poniżej pierwszego roku życia mają zaledwie kilka zębów to zdaniem ekspertów jest to najlepszy czas, by po raz pierwszy odwiedziły stomatologa – wynika z badań amerykańskich naukowców z The American Academy of Pediatric Dentristy. Ponad 40% dzieci ma próchnicę zanim pójdzie pierwszy raz do przedszkola. Jest to o tyle niepokojące, że próchnica występująca w zębach mlecznych podnosi ryzyko rozwoju demineralizacji szkliwa zębów stałych.
 
Nie tylko zdrowie, ale też dobre nawyki
Przyprowadzając małe dziecko do gabinetu stomatologicznego, rodzice mają okazję nie tylko poznać stan jamy ustnej swojego dziecka, ale także otrzymują informacje związane z profilaktyką i higieną jamy ustnej ich pociech tak, by zapobiec rozwojowi próchnicy. Pierwsza wizyta u dentysty stanowi także początek wyrobienia u dziecka dobrych nawyków związanych z dbaniem o właściwy stan zdrowia swojego uzębienia.

– Obecnie wielu dorosłych panicznie boi się wizyty u dentysty, ale nie zapominajmy, że wszelkie traumy związane z leczeniem stomatologicznym przeważnie rodzą się we wczesnym wieku, kiedy to rodzice przyprowadzają do gabinetu swoją kilkuletnią pociechę z płaczem z powodu bólu zęba. Wtedy jest stanowczo za późno i dziecku pierwsza wizyta kojarzy się negatywnie utrwalając nieprawidłowe stereotypy, które w przyszłości mogą rzutować na jego dbanie o zdrowie jamy ustnej – mówi lek. stom. Bartosz Nowak z Centrum Implantologii i Stomatologii Estetycznej PRODENTA w Gliwicach. Pierwsza wizyta może być dla dziecka formą zabawy. – Małe dzieci nie są uprzedzone, wszystko je ciekawi, więc z pomocą lekarza stomatologa, pierwsza wizyta może być dla dziecka po prostu fajną zabawą – ocenia dr Bartosz Nowak.
 
Zdaniem dentysty, rodzice też zbyt późno wręczają dzieciom szczoteczkę do mycia zębów i zaszczepiają nawyk codziennego mycia zębów. – Zazwyczaj dzieje się to, kiedy nasza pociecha ma jeśli nie wszystkie zęby to przynajmniej większość. A dzieci powinny wyrabiać sobie nawyk szczotkowania zębów praktycznie od początku, gdy potrafią samodzielnie złapać szczoteczkę, wcześniej tą czynność powinni wykonywać rodzice – mówi dr Nowak.
 
Jaki ząb za młodu, taki na starość
 Wielu rodziców jednak błędnie wyznaje tezę, że nie ma konieczności dbania o zęby mleczne, skoro za kilka lat będą zastąpione zębami stałymi. Nic bardziej mylnego! Jak wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców, w tym wypadku bardzo często dochodzi do tzw. efektu domina.

– Jeśli próchnica zaczęła się rozwijać we wczesnym wieku, w okresie posiadania zębów mlecznych to nawet w przypadku posiadania przez dziecko zębów stałych, proces ten trudno zatrzymać. Dlatego też od pierwszej wizyty stomatolog kładzie nacisk na to, by zapobiec jej rozwojowi – tłumaczy dr Nowak. Obecnie ryzyko próchnicy nawet u małych dzieci jest znacznie wyższe niż kilka lub kilkanaście lat temu. – Zabójcą dla zębów są cukry, gdyż to one podczas wstępnego trawienia w jamie ustnej wytwarzają bakterie i substancje, które niszczą szkliwo. Dzieci spożywają znacznie więcej węglowodanów niż potrzebuje ich mały organizm. Są karmione słodzonymi kaszkami. Piją nawet słodzone mleko, nie wspominając o słodyczach. Inną konsekwencją takiej niezdrowej diety jest także nadwaga i otyłość u dzieci, która także ma negatywny wpływ na stan zdrowia uzębienia. Zatem dbanie o zęby od najmłodszych lat przyniesie korzyści na całe życie!
 
Dbajcie o zęby nie tylko w gabinecie!
Pierwsza wizyta u dentysty to także okazja, by dać rodzicom kilka rad, jak w najlepszy sposób zapobiegać próchnicy na co dzień. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę chociażby z tego, jak zgubny wpływ na uzębienie ma picie z butelki. Eksperci radzą odstawienie butelki i zamianę jej na kubek lub filiżankę nie później niż przed osiągnięciem roku życia przez dziecko. Inne wskazówki rodzice mogą uzyskać w gabinecie podczas pierwszej wizyty po zbadaniu dziecka.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, szczoteczka do zębów, zęby
Panthermedia
Zdrowie
Zasady szczotkowania ząbków u malucha
Poznaj siedem zasad pielęgnacji ząbków u dziecka.

Kiedy należy zacząć myć zęby niemowlakowi? Już w pierwszych tygodniach życia dziecka rozpocznij mycie dziąseł malucha . Po nakarmieniu dziecka odczekaj 20 minut i przemyj dziąsła przegotowaną wodą lub wystudzonym naparem z rumianku. Najwygodniej użyj do tego wyjałowionej, owiniętej wokół palca gazy. Masuj dziąsła po stronie warg i języka. Dbaj o higienę jamy ustnej dziecka regularnie, najlepiej dwa razy dziennie. Jak chronić dziecko przed wczesną próchnicą? Nie pozwalaj żeby dziecko zasypiało z butelką słodkiej herbatki lub kaszki. Nie oblizuj smoczka czy łyżeczki, którą karmisz malca. W ten sposób przekazujesz dziecku bakterie wywołujące próchnicę . Jaka szczoteczka dla niemowlaka jest najlepsza Gdy pojawią się pierwsze ząbki kup szczoteczkę przeznaczoną dla niemowląt. Wymień ją, kiedy włókna stracą kształt i sprężystość. Także po chorobie zakaźnej dziecka lub jeśli okaże się, że miała kontakt z chorobotwórczymi miejscami jak np. podłoga. Z większym dzieckiem dobrze jest wybrać się na wspólne zakupy, aby maluch mógł sam wybrać najładniejszą szczoteczkę. Pamiętaj, że główka szczoteczki powinna być zaokrąglona, a uchwyt powinien być szeroki, antypoślizgowy, wygodny dla rączki dziecka W sklepach jest dostępnych wiele ciekawych szczoteczek dla dzieci np. świecące tyle czasu ile trzeba szczotkować ząbki. Jak myć ząbki niemowlakowi? Mycie ząbków powinno przebiegać w milej atmosferze, aby maluch nie czuł się zmuszany do podejmowania tej czynności. Na początku sama czyść ząbki dziecka okrągłymi ruchami, przednie ząbki szczotkuj góra – dół – góra..., a tylne przód i tył. Małe dziecko jest niecierpliwe i często gryzie szczoteczkę, dlatego trzeba się uzbroić cierpliwość i nie złościć się, gdy maluch nie pomaga nam w szczotkowaniu. Najlepiej żeby dziecko miało możliwość przeglądania się w lustrze. W ten...

Edipresse
Wychowanie
Pierwszy raz u dentysty
Tej wizyty nie da się uniknąć. Możesz jednak sprawić, że gabinet dentystyczny stanie się dla Twojego dziecka całkiem miłym miejscem.

    Pierwsza wizyta z małym dzieckiem u dentysty to dla wielu rodziców wielki stres. Niemile wspominasz leczenie zębów i na myśl, że to samo ma przechodzić Twoje dziecko, cierpnie Ci skóra? Na szczęście teraz warunki leczenia są zupełnie inne niż 20 lat temu i nie ma się czego bać. Wybierz dobry moment Stomatolodzy podkreślają, że próchnicy u dzieci można uniknąć, przestrzegając kilku zasad. Już niemowlętom, które nie mają ząbków, można przecierać dziąsła gazikiem umoczonym w rumianku. A kiedy tylko pojawią się zęby, od razu trzeba czyścić je dopasowaną do wieku szczoteczką (najpierw bez pasty, a potem pastą dobraną do wieku dziecka). Ale to nie wystarczy. Aby zapobiec problemom, ząbki trzeba regularnie kontrolować u dentysty. Sprawdź, jakie są możliwości Przede wszystkim upewnij się, że lekarz posiada specjalizację ze stomatologii dziecięcej. W nowoczesnych gabinetach na małych pacjentów czekają przyjaźni lekarze i mnóstwo atrakcji: słuchawki z muzyką, telewizor z bajkami, które pomogą przetrwać nieprzyjemne chwile na fotelu. Zdarza się, że i fotel nie jest potrzebny – można zbadać zęby dziecka, gdy leży ono na kolanach rodzica, przytulone do niego. Przyjazna przychodnia dla dzieci sprawia miłe wrażenie już od chwili, kiedy wejdziesz do recepcji. Rozpocznij przygotowania Najfajniejszy gabinet nie zrobi na dziecku dobrego wrażenia, jeśli wcześnie zarazisz je swoim lękiem. Nie pozwól, by słyszało opowieści o Twoich strasznych przeżyciach w gabinecie. Przed wizytą opowiedz, jak wygląda gabinet dentystyczny, po co tam idziecie, co zrobi stomatolog. Spróbujcie zabawy w dentystę, z zaglądaniem do buzi za pomocą łyżeczki. Wykorzystaj bajki z motywem Wróżki Zębuszki. To czarodziejka, która zostawia prezent za pierwszy mleczny ząb, a dentysta pomoże wam ocenić, kiedy wróżka się pojawi. Opowiedz też bajkę o...

Fotolia
Zdrowie w ciąży
Co ciążowe mdłości mają wspólnego z zębami – wyjaśnia dentysta
Co stan uzębienia ma wspólnego z ciążą? Dlaczego leczenie zębów w ciąży jest takie ważne? Jakie są konsekwencje próchnicy dla kobiety w ciąży i jej dziecka? Na te i inne pytania przyszłych mama odpowiada lekarz dentysta Konrad Zarod.

Oprócz regularnych wizyt i badań lekarskich , stylu życia i odpowiedniej diety także stan twojego uzębienia ma ogromny wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka, którego się spodziewasz. Jeśli więc masz coś na sumieniu, umów się jak najszybciej na wizytę u dentysty – przestrzega nasz ekspert. Lekarze często podkreślają, że kobiety jeszcze przed poczęciem dziecka powinny mieć wyleczone wszystkie zęby. Dlaczego stan uzębienia jest tak ważny w ciąży? Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości – problemy zdrowotne w jamie ustnej utrudniają zajście w ciążę . Jeśli jednak w ciążę zaszła kobieta z niewyleczonymi zębami, powinna jak najszybciej umówić się na wizytę u stomatologa. Zdrowe zęby i dziąsła są bowiem jednym z czynników, które mają wpływ na przebieg ciąży i zdrowie dziecka. A wszystko dlatego że bakterie, wywołujące stan zapalny jamy ustnej , choroby jamy ustnej (np. próchnicę), dostają się z zęba przez łożysko do krwiobiegu i mogą zagrażać dziecku, utrudniając jego prawidłowy rozwój lub powodować przedwczesne skurcze. Potencjalny niebezpieczny dla płodu jest nawet pozornie niewinny kamień nazębny, który w rzeczywistości stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii.     A jak na stan zębów i jamy ustnej wpływa ciąża?   Już w początkach ciąży jest utrudnione dbanie o stan uzębienia i jamy ustnej . Mdłości – na które w pierwszym trymestrze cierpi połowa kobiet spodziewających się dziecka – mogą uniemożliwiać dokładne szczotkowanie zębów, a częste wymioty prowadzą do niszczenia szkliwa zębów i erozji. Dodatkowym problemem są wahania hormonalne, które doprowadzają do przejściowych stanów zapalnych dziąseł. Stają się one zaczerwienione i obolałe, a to zniechęca przyszłe mamy do dokładnego mycia zębów . Nie należy również zapominać o zagrożeniach związanych z zachciankami...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak