Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
01_BezpiecznyDom_tdz_11.jpg
rys. Dorti
Pielęgnacja

Dom bezpieczny dla dziecka

Nim nadejdą ciepłe pogodne dni, większość czasu spędzasz z dzieckiem w domu. Ma to też swoje zalety. Myślisz, że w domu jest przecież najbezpieczniej. Nic bardziej mylnego…

Jeśli nie chcesz być świadkiem nieprzyjemnych zdarzeń, natychmiast zweryfikuj swoje poglądy i spójrz na mieszkanie pod innym kątem: najwięcej wypadków zdarza się dzieciom właśnie w domu. Ale nie wpadaj w panikę, bo są sposoby, by nawet najbardziej niebezpieczne miejsca w domu stały się przyjazne dla jego najmłodszego mieszkańca. Wypadki na ogół nie zdarzają się przypadkowo. Specjaliści do spraw bezpieczeństwa uważają, że prawdziwe zdarzają się niezmiernie rzadko. Większość tzw. nieszczęśliwych wypadków nie powinna się wydarzyć.
Bądź czujna. Nawet dobrze zabezpieczony dom nigdy nie jest na 100 procent bezpieczny. Dzieci są ciekawskie, a ich zachowań nie sposób przewidzieć. Nie umieją same ocenić sytuacji, więc muszą być pod stałą opieką. Zawsze sprawdzaj, co robi dziecko, zwłaszcza jeśli tam, gdzie poszło, jest cicho. Cisza powinna niepokoić najbardziej. A co zrobić, by dom był przyjazny także dla malucha?

KUCHNIA
→ Zainstaluj blokady w szafkach i szufladach, w których przechowujesz niebezpieczne przedmioty: sztućce, ostre narzędzia, szkło, naczynia z cienkimi uchwytami, niebezpieczne środki czyszczące, przyprawy.
→ Przydziel maluchowi jedną małą szafkę, do której wolno będzie mu zaglądać. Umieść w niej drewniane łyżki, mocne garnki i patelnie, sitka, pokrywki, plastikowe miski.
→ Gotuj na tylnych palnikach kuchenki, pamiętając, by uchwyty patelni i garnków były skierowane w stronę ściany.
→ Na pokrętła kuchenki załóż specjalną osłonę. Uniemożliwi malcowi odkręcenie gazu.
→ Zabezpiecz blokadą lodówkę. Nie umieszczaj na niej barwnych magnesów na wysokości oczu dziecka.
→ Nie ucz malucha siadania na blatach. W pewnym momencie sam może zacząć próbować się na nie wdrapać.
→ Zabezpiecz szafkę z koszem. Dzieci uwielbiają grzebać w śmieciach!
→ Nie przelewaj środków czystości do butelek po napojach. Przechowuj je w miejscu niedostępnym dla malucha.
→ Nie zostawiaj w zasięgu rąk dziecka foliowych torebek i innego rodzaju opakowań.
→ Schowaj niskie taborety, które zachęcają malca do wspinania się.

ŁAZIENKA
→ Na dnie wanny przylep maty przeciwpoślizgowe, a na posadzce rozłóż dywaniki.
→ Wysoko w szafce przechowuj lekarstwa, płyny do płukania ust, pastę do zębów, aerozole i inne kosmetyki.
→ Nie zostawiaj na brzegu wanny mydła ani szamponu.
→ Płyny do czyszczenia muszli klozetowej i zlewu schowaj w zamykanych na kluczyk szafkach.
→ Nie używaj suszarki do włosów w pobliżu kąpiącego się w wannie malca. Wilgoć dobrze przewodzi prąd.
→ Wyłączaj z kontaktu urządzenia elektryczne, np. suszarkę, piecyk, jeśli wychodzisz z łazienki.
→ Używaj pojemnika na odpady z trudno zdejmowaną pokrywką.
→ Nigdy nie zostawiaj w łazience samego dziecko, np. podczas kąpieli.
→ Zabezpiecz deskę klozetową przed otwarciem. Służą do tego specjalne przyssawki lub haczyk.
→ Nie stawiaj pralki zbyt blisko wanny czy brodzika. Często zdarzają się przepięcia, które mogą spowodować porażenie prądem.

KORYTARZ
→ Schody zabezpiecz specjalną bramką. Maluch sam jej nie otworzy.
→ Pasty do butów i inne środki do ich czyszczenia chowaj w zamykanych szafkach.
→ Zamykaj drzwi wejściowe na zasuwkę. Nie zostawiaj w nich klucza.
→ Gniazdka elektryczne w całym mieszkaniu zabezpiecz plastikowymi nakładkami.
→ Jeśli masz zwierzę, schowaj jego akcesoria, np. smycz, kolczatkę. Podobnie zrób z kocią lub psią miską w kuchni (sprzątaj z niej resztki jedzenia).
→ Swoją torebkę wieszaj wysoko. Zwłaszcza jeśli nosisz w niej takie rzeczy jak pilniczek do paznokci czy zapałki.

POKÓJ
→ Zrezygnuj z obrusu, który dziecko może ściągnąć razem z tym, co stoi na stole.
→ Zabezpiecz ostre kanty stołów i szafek, nakładając na nie plastikowe nakładki.
→ Sprawdź, czy witryny i regały stoją stabilnie, nie huśtają się. W razie czego dobrze przymocuj je do ściany.
→ Nie zostawiaj dziecka samego, jeśli otwarte jest okno czy balkon. Wystarczy chwila i nieszczęście gotowe.
→ Ukryj pod listwami kable. Nie skuszą małego poszukiwacza przygód.
→ Kwiaty doniczkowe postaw poza zasięgiem rąk malucha, wiele z nich jest trujących, np. bluszcz, kroton, fikus, difenbachia czy filodendron.
→ Nie zostawiaj na wierzchu drobnych przedmiotów: koralików, monet, guzików.

Statystyka nie kłamie
1. Milion dzieci rocznie ulega różnego rodzaju wypadkom. Co dziewiąte jest hospitalizowane.
2. 70 procent wypadków, jakim ulegają maluchy do sześciu lat, ma miejsce właśnie w domu.
3. 80 tysięcy dzieci rocznie ulega zatruciom, z czego 70 procent w domu.
4. 120 tysięcy dzieci po wypadkach, jest leczona w szpitalu.
Źródło: „Zdrowie naszych dzieci”, red. J.Mazur, J.Szymborski, Wyd. Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2001.


Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra z kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

 

 

td_dopisek.gif

 

 

 

5 najważniejszych zasad, gdy podróżujesz z dzieckiem

Pielęgnacja
Wypadki w domu – dmuchaj na zimne!
Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką - tam najczęściej ulega wypadkom.

  Mieszkanie może być dla dziecka prawdziwą pułapką. To tam najczęściej ulega wypadkom. Możesz jednak im zapobiec! Przyjrzyjcie się uważnie swojemu domowi – czy dla Waszego malucha jest miejscem przyjaznym, czy raczej stanowi „tor przeszkód”? Oto domowy alfabet bezpieczeństwa dla rodziców. Barierki U szczytu i na dole schodów prowadzących na piętro zamontuj zamykane na zasuwkę, solidne barierki – na tyle wysokie, żeby dziecko nie przeszło górą. Gdy malec zaczyna pełzać, zabezpiecz nimi przejścia do pomieszczeń, do których nie powinien się dostać. Chemikalia Trzymaj je w wysoko umieszczonych szafkach z zamknięciem (to samo dotyczy leków czy narzędzi). Dziecko nie powinno wchodzić do warsztatu, magazynku, spiżarni czy garażu. Ściany pomalujcie nietoksycznymi farbami. Elektryczność Dziecko nie powinno mieć dostępu do grzejników, suszarki, żelazka i tostera (zwłaszcza gdy są podłączone do sieci). Gniazdka zabezpiecz zaślepkami albo zainstaluj model z automatyczną blokadą. Gorące rzeczy Nie stawiaj blisko krawędzi blatu gorących naczyń, czajników elektrycznych, opiekaczy, filiżanek ze świeżo zaparzoną herbatą. Nie pozwalaj dziecku zbliżać się do kominka czy nagrzanego piekarnika. Nowoczesne rury centralnego ogrzewania ukryj pod podłogą, zasłoń meblami lub owiń izolacją. Kable Schowaj je za meblami, pod podłogą lub grubym dywanem. Kable antenowe czy komputerowe powinny być zamurowane w ścianach. Regularnie sprawdzaj, czy przewody nie są uszkodzone. Urządzenia elektryczne wyłączaj z sieci, gdy skończysz z nich korzystać. Podczas ich pracy przewody nie mogą zwisać z blatu. Kuchnia Dziecko nie może przebywać tu samo. Szafki muszą mieć zamknięcia, których malec nie potrafi sforsować. Noże, zapałki, elektryczny sprzęt AGD, plastikowe torby przechowuj w miejscach niedostępnych dla dzieci. Kosz na śmieci...

Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie
5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!
Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu. Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu , by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki  Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować . Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów , nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko....

mama, niemowlę
Zdrowie
Wypadki domowe
W przedświątecznym zamieszaniu, gdy dorośli ścigają się z czasem, wyjątkowo łatwo o wypadek. Uważaj na dziecko jeszcze bardziej niż zwykle!

Byłoby cudownie, gdyby choć przez 3 dni przed Wigilią dzieci siedziały cichutko i spokojnie oglądały obrazki w swoich książeczkach albo bawiły się klockami. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i co chwila wchodzą dorosłym pod nogi. Starszaki jak zwykle eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci świątecznymi przygotowaniami rodzice mają mniej czasu, by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. Uwaga na leki i chemikalia Dzieci uwielbiają wszelkie eksperymenty. Także te z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów ... Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki lub czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować. Jak zapobiegać? Trzymaj poza zasięgiem malucha wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów, nawozy, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Leki trzymaj w górnej szafce, najlepiej zamknięte w specjalnej apteczce. Koniecznie załóż blokady na szafki i szuflady. Uważaj podczas robienia porządków: malec może dobrać się do chemii, gdy wyjdziesz dosłownie na chwilę. Zwróć uwagę także na rośliny. Popularna gwiazda betlejemska...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak