Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Oillan problemy skórne
Adobe Stock
Pielęgnacja

Drobne problemy skórne – jak sobie z nimi radzić? [PORADNIK]

Niemowlęca skóra jest często różowiutka i idealnie gładka. Przede wszystkim dlatego, że jest dużo cieńsza niż skóra dojrzała. Jest jednak druga strona medalu. Taka delikatna powierzchnia jest bardziej wrażliwa i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dużo łatwiej ją uszkodzić. Jak zatem radzić sobie z podrażnieniami skóry maluszka?

O pewnej dojrzałości powłoki skórnej możemy mówić około 3. roku życia dziecka. Wcześniej, jeśli lekarz nie stwierdził żadnych chorób (AZS, alergia itp.), przyjmuje się, że skóra jest zdrowa, ale niedojrzała. Dlatego tak często pojawiają się na niej zmiany nie będące objawami choroby, a jedynie świadczące o naruszeniu wrażliwej powłoki.
Jakie są najczęstsze problemy niedojrzałej skóry i jak sobie z nimi radzić?

1. Przesuszenia

Skóra noworodków i niemowląt jest cieńsza i bardziej przepuszczalna niż skóra dorosłego człowieka, dlatego łatwo się wysusza. Stąd konieczność dodatkowej ochrony przed słońcem, mrozem czy wiatrem. Sucha, szorstka skóra jest mniej odporna niż zdrowa i łatwiej ulega podrażnieniom oraz uszkodzeniom, np. otarciom. 
Rozwiązanie: w okresach wzmożonej suchości szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie skóry, ale także troska o jej ukojenie i odbudowę uszkodzonego naskórka. Jeśli na skórze dodatkowo pojawiają się zmiany, np. pęcherzyki, nadżerki, łuszczące się plamy – koniecznie trzeba skonsultować je z lekarzem. Może okazać się, że maluch jest atopikiem lub alergikiem.

2. Zaczerwienienie skóry

W przypadku noworodka może być to rumień. U wielu maluszków w drugiej, trzeciej dobie po porodzie pojawiają się czerwone plamy. Nie do końca wiadomo jaka jest ich przyczyna – prawdopodobnie to pozostałość po narodzinach. Tego typu zmiany ustępują samoistnie około 7-10 dni po porodzie.
Rozwiązanie: Ważna w tym czasie jest jedynie uważność na temperaturę, by nie przegrzać maluszka. Jeśli zaczerwienienia pojawiają się na plecach, w pachwinach, brzuchu, udach, z tyłu głowy – mogą być to potówki, których przyczyną jest zbyt ciepłe ubieranie dziecka i za wysoka temperatura panująca w pokoju.


Oillan Baby belka
Redakcja/mat. pras.

3. Krostki, grudki, zaskórniki

Tego typu zmiany skórne są dość powszechne u niemowląt. Ich przyczyny są różne – zazwyczaj jest to efekt działania hormonów, które maluszek otrzymał jeszcze w łonie mamy. Czasem dodatkowo reakcja na kosmetyki. Większość tych problemów ustępuje po ukończeniu przez malca roku.
Rozwiązanie: W tym czasie niezbędna jest prawidłowa higiena malucha. Nie tylko kąpiel z użyciem bezpiecznych, niedrażniących i delikatnych kosmetyków, ale również pielęgnacja po kąpieli. Idealnie sprawdzą się emolienty, których rolą jest zmiękczanie skóry, natłuszczanie oraz nawilżanie skóry. Mają również koić i łagodzić podrażnienia. Jeżeli jednak zmiany te niepokoją cię, nie ustępują – skonsultuj się z pediatrą lub dermatologiem.

4. Ciemieniucha

To jeden z najczęstszych problemów skórnych u niemowląt – ciemieniuchę miewa nawet 2/3 dzieci. Objawia się obecnością żółtych tłustych łusek na główce (czasem również w górnej części pleców oraz w okolicach brwi), które powstają między włoskami dziecka. Mogą wyglądać jakby skóra była pokryta skorupką. Powstaje, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo łoju, który łączy się ze złuszczonym naskórkiem.
Jest to przypadłość, która nie jest ani bolesna, ani nieprzyjemna dla dziecka. Nie boli i nie swędzi, jednak wygląda dość nieestetycznie. Poza tym nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych skóry, w tym również zakażenia drobnoustrojami.
Rozwiązanie: Skórę należy odpowiednio zmiękczać a naskórek usuwać szczoteczką z miękkiego włosia. Ciemieniucha może powracać, mimo prawidłowej pielęgnacji, dlatego trzeba czujnie obserwować skórę maluszka.

5. Odparzenia

Zwykle takie zmiany pojawiają się w okolicach okołopieluszkowych, czyli tam, gdzie skóra ma kontakt ze składnikami drażniącymi, takimi jak choćby mocz. Wilgotna pieluszka, nieprzewiewane ubranko czy nieodpowiednia pielęgnacja mogą doprowadzić do zaczerwienień, a jeśli skóra nie zostanie szybko wyleczona, mogą pojawić się również nadżerki.
Rozwiązanie: Nie tylko, by łagodzić podrażnienia, ale również po to, by im zapobiegać, wskazane jest stosowanie kremu przeciw odparzeniom. Zawarty w nim tlenek cynku łagodzi powstałe stany zapalne oraz tworzy ochronę przed niepożądanym wpływem wilgoci. Warto stosować go po kąpieli, jak i podczas codziennej toalety. Wystarczy nanieść niewielką ilość kremu na oczyszczoną skórę pośladków oraz miejsc stykających się z pieluszką i dokładnie wsmarować.

Kluczowa w przypadku niemowląt i małych dzieci jest prawidłowa pielęgnacja. Odpowiednio dobrane kosmetyki zatroszczą się o delikatną skórę nie narażając jej na wystąpienie zbędnych nieprawidłowości.

Oillan
Redakcja/mat. pras.

Oillan Baby to seria hipoalergicznych kosmetyków przeznaczona do pielęgnacji skóry maluszków już od pierwszych dni życia. Wszystkie produkty w tej linii zawierają naturalne składniki, pozbawione są kompozycji zapachowych, barwników oraz syntetycznych konserwantów. Zostały przetestowane alergologicznie i dermatologicznie pod nadzorem lekarzy klinicznych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego z udziałem osób z alergicznymi chorobami skóry.
 
Artykuł powstał z udziałem marki Oillan

Oillan quiz
Adobe Stock
Pielęgnacja
Czy jesteś pewna, że nie popełniasz tych błędów pielęgnacyjnych? [QUIZ]


(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'd101LwdaVQlfp7RipYoUk5ZVP6HR9OL4d9IjUNrjYAr.17', 'rjfglmegld', 'dgslwcybubegkueyikstgscjkwlm']);

Olga Frycz stosuje zabobony w wychowaniu
ONS.pl
Wychowanie
Oldze Frycz w wychowaniu córki pomagają... zabobony! Też je stosujecie?
Znana aktorka postanowiła opowiedzieć fanom, jak poradziła sobie z marudną i płaczącą córką. Tę metodę podpowiedziała jej inna gwiazda. Czy wypada w ogóle wierzyć w takie rzeczy?

Olga Frycz należy do tych gwiazd, które lubią dzielić się z fanami swoim życiem  prywatnym. Aktorka jakiś czas temu przyznała, że rozstała się z ojcem córki i teraz sama ją wychowuje (choć pozostaje z byłym partnerem w dobrych relacjach. Mężczyzna był obecny m.in. na przyjęciu Helenki z okazji jej pierwszych urodzin). Jak jej idzie? Jak każda mama kocha córkę całym sercem i chce dla niej jak najlepiej, co nie zmienia faktu, że małe dzieci bywają… nieznośne. Gwiazda zdradziła na swoim profilu na Instagramie, jak poradziła sobie w jednej z takich kryzysowych sytuacji. Będziecie zdziwieni! Gdy lizak już nie wystarcza Wyobrażacie sobie sytuację, gdy stoicie w kolejce w sklepie lub w innym miejscu pełnym ludzi, a wasze dziecko marudzi, płacze, krzyczy i nie chce przestać? Prawdopodobnie nerwowo szukacie wtedy w torebce choćby jakiejś drobnej przekąski, która zamknęłaby (dosłownie!) buzię malca choć na moment. Olga Frycz przytoczyła sytuację, która miała miejsce w ostatnich dniach, i w której nawet słodki lizak nie okazał się pomocny. Aktorka napisała na Instagramie: „W drodze na dworzec w moje dziecko wstąpił demon. Była „marudna” (delikatnie mówiąc). W kolejce po bilet ludzie patrzyli na mnie z politowaniem. Sytuacja była na tyle poważna, że już nawet czupaczups truskawkowy nie dawał rady. Na peronie tłum ludzi, ja z wózkiem i drącym się dzieckiem stałam w krótkim rękawku wyrozbierana, bo zły nastrój córki sprawił, że zimne poty mnie oblały. Byłam zawstydzona i zażenowana, że ni w ząb ni w oko nie umiałam sobie poradzić z moim bąbąbąbelkiem. Wstyd na cały centralny”. Miałyście kiedyś podobnie? Jesteśmy pewne, że każdej mamie choć raz (albo milion razy) się to przydarzyło. Co zrobiła aktorka? Sama nie znalazła pomysłu, jak w tej sytuacji uspokoić dziecię, ale z odsieczą przybyła jej inna gwiazda. Jej patent na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz