Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, tulić
Pielęgnacja

Dziecko poznaje świat przez skórę

Choć twoje maleństwo od urodzenia poznaje świat wszystkimi zmysłami, najważniejszy dla niego jest dotyk.

Uspokaja się tylko w twoich ramionach. Otwiera usta i zaczyna szukać piersi, gdy tylko muśniesz jego policzek. Lubi, gdy otulasz je miękkim kocykiem. Przeszkadza mu chłód, szorstkie prześcieradło i ciężar napęczniałej pieluszki. Czuje łaskotanie w piętkę, ciepło wody w wanience i ból, gdy przypadkiem zahaczysz o kikutek pępowiny. Gdy trochę podrośnie, będzie miętosiło, ściskało i wkładało do buzi wszystko, co mu wpadnie w łapki.  Można powiedzieć,  że niemowlę  odbiera świat głównie przez skórę (także ust). Jak sprawić, by uznało go za przyjazne, warte poznania miejsce?

Przytulaj
Dla dziecka najważniejsze jest ciepło twoich ramion. Gdyby musiało wybierać, wolałoby się w nich schronić, niż napełnić brzuszek! Tulone, głaskane i obdarzane uwagą wie, że ma dla kogo rosnąc i uczyć się nowych rzeczy. Dotyk – i to nie żaden wykonywany przez specjalistę masaż, ale najzwyczajniejsze przytulanie – może nawet mieć znaczenie terapeutyczne! Właśnie dlatego neonatolodzy zalecają mamom wcześniaków  kangurowanie, czyli przytulanie maluszka „skórą do skóry”.
Choć twój malec uwielbia czuć, że jesteś blisko, nie musisz go nosić przez całą dobę. Możesz leżeć koło niego albo ustawić jego łóżeczko przy swoim tak, byś mogła dotknąć jego rączki, gdy się obudzi. Podczas codziennych zabiegów (przewijania, przebierania, kąpieli) głaszcz go, całuj w stópki, delikatnie łaskocz itd. Będzie zachwycony! Pozwól mu dotykać swojej twarzy, włosów – w ten sposób cię poznaje.
Przypomnij sobie stare zabawy typu „Sroczka kaszkę warzyła” czy „Idzie kominiarz po drabinie” – nie tylko sprawiają frajdę, ale także uwrażliwiają wnętrze dłoni. Gdy maluch trochę podrośnie i zacznie raczkować, kładź się na podłodze albo łóżku i pozwól mu wspinać się po tobie,  wchodzić ci na głowę, przytulać się do twojego ucha, łokcia itd. To będzie jedna z jego ulubionych zabaw!

Bądź delikatna
Cokolwiek robisz przy niemowlęciu, staraj się wykonywać łagodne, spokojne ruchy. Nie spiesz się przy ubieraniu, powiedz coś do maluszka, zanim go podniesiesz itd. Niemowlę nie jest takie kruche, jak się wydaje, jednak nikt nie lubi szarpania ani nagłego szybowania w górę. Ostrożnie czyść uszy, obcinaj paznokietki,  delikatnie obchodź się z niezagojonym pępkiem, żeby niechcący nie sprawić maluchowi bólu.

Dbaj o komfort
Na pewno wiesz, jak to jest, gdy sweter drapie, gumka pije, a rajstopy zjeżdżają z pośladków. Można dostać szału, prawda?  Skóra niemowlęcia jest dużo wrażliwsza niż twoja, dlatego wszystko, co ma z nią kontakt (pościel, ubranka), powinno być zrobione z delikatnych materiałów. Smyka drażnić może nawet to, na co my, dorośli, nie zwrócilibyśmy uwagi: ostre szwy, drapiące metki, sztywne falbanki becika od cioci Kazi lub zbyt zimny (bo nie został ogrzany w dłoniach) krem. Dlatego jeśli malec płacze, choć jest najedzony, sprawdź, czy przyczyną łez nie jest spowodowany takim drobiazgiem dyskomfort.

Pomoce naukowe
Dorosłemu wystarcza rzut oka na jakiś przedmiot. Dziecku nie. Ono chce gnieść, włożyć do buzi, a nawet zjeść. Pozwól maluchowi dotykać przedmiotów o różnych fakturach: miękkich pluszaków, gładkich klocków, szorstkiego dywanu itd. Zamiast wciąż mówić: „Nie wolno, nie ruszaj”, zadbaj o to, by w jego otoczeniu nie było niczego, czym można zrobić sobie krzywdę (np. usuń chemikalia, ostre, ciężkie przedmioty). Uczestnicz w jego badaniach: podczas spacerów dotykajcie listków, trawy, sierści zaprzyjaźnionego psa, a podczas kąpieli pozwalaj dziecku bawić się w wodzie. Włóż mu do wanny kubeczki, pozwól się chlapać itd. Gdy maluch podrośnie, pozwól mu malować palcami, turlać się po trawie, biegać boso po piasku, czołgać się oraz wylizywać talerzyki, czyli robić wszystko to, za czym nie przepada większość rodziców. Baw się z nim w rozpoznawanie przedmiotów dotykiem, lepienie z plasteliny, robienie palcem dziurek w cieście – wszystkie te zabawy mają doskonały wpływ na rozwój zmysłu dotyku. I zabierz malca do sali zabaw, w której jest basen z piłeczkami!

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock/Tomsickova
Pielęgnacja
Zabawy z niemowlakiem: zabawy rozwijające dla niemowlaka i noworodka
Zabawy z niemowlakiem nie muszą być nudne. Sprawdź, w co się bawić z dzieckiem w kolejnych miesiącach życia. Polecamy najlepsze zabawy rozwijające, które nie tylko edukują, ale i dają mnóstwo radości.

Jak wymyślać zabawy dla niemowlaka? Najpierw   poobserwuj dziecko. Na pewno szybko się zorientujesz, jakie zabawy lubi, a jakich wolałoby uniknąć. Jedne dzieci są bardzo żywiołowe i uwielbiają być w ruchu. Inne wolą spokojniejsze atrakcje i wolniej oswajają się z nowościami. Proponujemy zabawy rozwijające dla jednych i drugich. Spis treści: Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Kosi, kosi łapki A kuku! Pokaż język Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy Pokazuj mieszkanie Gładkie, szorstkie A kto to? Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy Bęc! Chcesz, to weź Taniec Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy Berek Zabawy w kąpieli Zabawy z niemowlakiem 0-3 miesiące Tuż po urodzeniu dziecko widzi najwyraźniej przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm. Dostrzega kontrastujące kolory. Lubi również słuchać łagodnej muzyki. Z czasem maluszek zaczyna wodzić wzrokiem za poruszającymi się przedmiotami. Wymyślając zabawy dla noworodka, przygotuj zabawki i obrazki w wyrazistych kolorach, np. czarnym i białym. Oprócz karuzeli warto zainwestować w zestaw grzechotek albo matę edukacyjną z piszczącymi i szeleszczącymi zabawkami. Różnorodne bodźce rozwijają zmysły malca i pobudzają jego wyobraźnię. Zabawy z noworodkiem: kosi, kosi łapki Baw się rączkami dziecka (lub jego nóżkami), klaszcząc nimi i powtarzając wierszyk: „Kosi kosi łapki/ pojedziem do babki, babka da nam mleczka/ dziadek cukiereczka”. Ta zabawa usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową i sprawność ruchową. Rozwija więź między wami i pozwala cieszyć się z bycia razem. W co się bawić z noworodkiem: a kuku! Zwróć na siebie uwagę dziecka, a potem przykryj swoją głowę i twarz pieluszką lub chusteczką. Po kilku sekundach zrzuć materiał i wykrzyknij radośnie „a...

mama, niemowlę, zabawa, uśmiech
Rozwój
Zabawy rozwijające zmysły
Patrzeć to nie to samo, co widzieć, słuchać to nie to samo, co słyszeć… Jak pobudzać zmysły dziecka, by rzeczywiście robiło z nich użytek?

Mały, zdrowy człowiek nie potrzebuje specjalistycznych zajęć, żeby rozwijać swoje zmysły. Wystarczy bawić się z nim, pokazywać mu ciekawe rzeczy i… nie przeszkadzać! Nie przeszkadzać? Tak, bo małe dziecko samo dba o rozwój swoich zmysłów. – Dorosłemu wystarcza rzucić okiem na jakiś przedmiot. Dziecku nie. Ono chce go dotykać, ściskać, gnieść, włożyć do buzi, lizać, obwąchiwać – mówi dr Agnieszka Maryniak, neuropsycholog z Centrum Zdrowia Dziecka. Zabawy rozwijające zmysł dotyku Noworodek przez dotyk odbiera pierwsze wrażenia. Możliwość przytulenia się do kogoś jest dla niego ważniejsza niż jedzenie. U małych dzieci najwrażliwsze są usta (jeszcze w wieku przedszkolnym są wrażliwsze niż opuszki palców), dlatego maluszki tak chętnie wkładają wszystko do buzi. Jak pobudzić rozwój zmysłu dotyku? Przytulaj, masuj i głaszcz niemowlę . A także delikatnie go łaskocz, rysuj mu kółeczka na plecach, przybijaj „piątkę”, klaszcz z nim, przytulajcie razem miśki. Pozwalaj dziecku na różne przepychanki z rówieśnikami, turlanie się z górki, chodzenie boso (po dywanie, poduszkach, materacu, łóżku, a w lecie także po trawie i piasku). Baw się z dzieckiem w zabawy typu „Sroczka kaszkę warzyła” czy „Idzie kominiarz po drabinie”. Świetnie uwrażliwiają wnętrze dłoni. Dotykaj wraz z nim przedmiotów o różnych fakturach i temperaturze – miękkich pluszaków, gładkich klocków, szorstkiego dywanu, śliskiej i zimnej kostki lodu itd. Baw się z maluchem w rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk. Możesz (jeśli pozwoli) zawiązać mu oczy albo włożyć przedmioty (np. klocek, maskotkę, smoczek itd.) do worka i poprosić, by dziecko po nie sięgało. Głaszczcie zaprzyjaźnione psy i koty. Prawda, że ich sierść bardzo się różni w dotyku? Malujcie palcami , lepcie z plasteliny, masy solnej i gliny, gniećcie...

kąpiel noworodka film
Panthermedia
Pielęgnacja
8 trików, które ułatwią kąpiel niemowlaka
Czasem wystarczy mała zmiana, aby w łazience zamiast płaczu i wrzasku zagościł spokój. Wypróbuj nasze pomysły na kąpiel niemowlęcia.

Niechęć dziecka do kąpieli zawsze ma swoją przyczynę. Dziecku może być za zimno, może też np. bać się utraty kontroli nad ciałem albo pamiętać, że któregoś dnia podczas kąpieli szampon dostał mu się do oczu i strasznie wtedy piekło. Na szczęście są sposoby, aby mały golasek przestał płakać w wannie. Po kolei: Podkręć grzejnik podczas kąpieli niemowlęcia W łazience albo pokoju, w którym kąpiesz niemowlę, powinno być dość ciepło (22–24°C). Zanim włożysz dziecko do wanny, sprawdź temperaturę wody: najlepiej, aby wynosiła około 37–38°C. Kąpiąc dziecko, nie denerwuj się Dziecko zauważy, że np. mówisz mniej lub głośniej niż zwykle, wykonujesz gwałtowne ruchy, krócej patrzysz mu w oczy – bo chcesz już mieć jego kąpiel za sobą. Twoje zdenerwowanie łatwo może mu się udzielić. Aby do tego nie doszło, opanuj swoje nerwy. Spróbuj niemowlakowi cicho opowiadać, co robisz („Teraz zdejmujemy pieluszkę. Zobacz, myjemy brzuszek...”). Takie spokojne opisywanie kolejnych czynności pomoże i maluchowi, i tobie uspokoić się oraz nabrać pewności siebie. Pokaż dziecku wanienkę Nagłe, nieoczekiwane zetknięcie z wodą, o wiele chłodniejszą od powietrza, może być dla niego szokiem. Aby nie było zaskoczone, nie przenoś do wanienki dziecka leżącego płasko w twoich ramionach. Pokaż mu wanienkę, popluskaj wesoło dłonią w wodzie. Nawet kilkutygodniowy niemowlak lubi wiedzieć, co się będzie z nim za chwilę działo. Zobacz: 8 produktów, które ułatwią kąpiel dziecka - HITY! Wkładaj niemowlę bokiem do wody Przypomnij sobie, jak sama wchodzisz do basenu: najpierw zanurzasz stopy, nogi, dopiero potem znikasz cała pod wodą. Takie stopniowe zanurzanie pomaga także maluchowi oswoić się z nowymi wrażeniami podczas kąpieli. Ułóż go bokiem na swoim przedramieniu i powoli zanurzaj. Dopiero kiedy jedna...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak