Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
auto, fotelik, niemowlę
Pielęgnacja

Dziecko w samochodzie

W aucie nie ma miejsca na improwizację, tu obowiązują ścisłe zasady. Jeśli oswoisz dziecko z nimi już teraz, unikniesz jazdy na sygnale.

Jedno auto w domu (czasem dwa), a kłopotów, jakie może dostarczyć jego najmłodszy pasażer, może być sporo. I to na długo przed tym, zanim wpadnie na pomysł, by usiąść na fotelu kierowcy i nie dopuścić cię do kierownicy.

 

Dziecko nie chce siedzieć w foteliku

Od chwili narodzin dzieci powinny być przewożone w foteliku. Nawet powrót ze szpitala nie może odbywać się inaczej. Dlatego fotelik najlepiej umieścić na liście zakupów związanych z narodzinami dziecka na najwyższej pozycji, bo maleństwo skorzysta z niego wcześniej niż z wózka i łóżeczka. Gdy słodki niemowlaczek przemieni się w rogatego dwulatka – bądź nieugięta. Choćby cię zwodził słodką minką lub prezentował najsilniejszy z możliwych atak histerii, nie pozwól mu jechać bez fotelika nawet 2 metrów po podwórku. Jeden wyjątek może stać się próbą do kolejnych wymuszeń. A w samochodzie bezpieczeństwo nabiera szczególnego znaczenia.

 

 

Dziecko chce rozpiąć pasy

W tym wypadku też nie ma miejsca na wyjątki. „Mamuś, ale tylko na chwilę rozepnij mi pas, chcę zobaczyć tamten widoczek” – albo pomachać ciężarówce, krowie, poszukać na podłodze zgubionego misia. Gdy padnie ten ostatni argument, lepiej zatrzymaj samochód. Przy pozostałych – nie ustępuj i tłumacz, dlaczego nie możesz spełnić prośby.

Nie rozpinaj pasów, by nakarmić dziecko, nie układaj go też na tylnej kanapie, aby mogło wygodnie spać. Za dużo ryzykujesz. Karm malucha na postojach, a gdy czeka was naprawdę długa droga, zaplanuj przerwę na nocleg. No i wyreguluj pas samochodowy, aby nie uciskał malca: dolna część nie może obejmować brzucha, tylko biodra, a górna ramię, nie szyję.

 

 

Dziecko nudzi się w samochodzie

Małe dzieci zwykle szybko zasypiają w samochodzie. A starsze na dłuższych trasach zaczynają się nudzić. Jeśli jedziesz jako pasażer, sprawa jest prosta – siadasz obok malucha, bierzesz książeczkę, misia, kartkę, kredki i czas mija wam wesoło. Gdy dziecko będzie większe, przyzwyczajaj je, że czasem siedzisz obok kierowcy.

A jeśli to ty prowadzisz samochód, skorzystaj z możliwości, jakie niesie technika. W aucie świetnie sprawdzają się audiobooki, płyty z piosenkami i słuchowiskami dla dzieci. Przy ciekawym nagraniu ani się spostrzeżesz, a będziecie u celu.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

samochód, podróż, dziecko
© Daddy Cool - Fotolia.com
Pielęgnacja
Wysiadasz z samochodu, zabierz ze sobą dziecko!
Dziecko w samochodzie, nawet pozostawione na chwilę, nie jest bezpieczne. Szczególnie podczas upału. W takich warunkach minuty mogą decydować o jego życiu.

Mimo powtarzanych co roku apeli policji i straży miejskiej o to, by nie zostawiać dzieci bez opieki w samochodzie , podobne sytuacje ciągle się zdarzają. "Skoczę na pocztę z awizo", "Wysiądę, by zrobić małe zakupy", "Zatrzymamy się na szybką kawę" – takie pomysły rodzą się w głowie niejednej mamy, niejednego taty. Czasem dochodzi do tragicznych zdarzeń  – rodzic zapomina, że wiózł dziecko – parkuje, wysiada, idzie do pracy, zostawiając na tylnym siedzeniu pogrążonego we śnie małego pasażera. Próbujemy wyjaśnić, czy można temu zapobiec i dlaczego nawet przez chwilę dziecko nie powinno być w aucie samo . Podczas upałów i nie tylko wtedy. Zobacz także:   Dziecko w samochodzie – to może być niebezpieczne! Latem wnętrze samochodu bardzo szybko się nagrzewa W upalny dzień , gdy temperatura sięga 35 st. C, we wnętrzu samochodu w ciągu 15 minut może podnieść się do 65 st. C lub jeszcze bardziej. Przebywanie w takich warunkach prowadzi do zgonu , bez względu na to, czy w aucie uwięziony jest pies, kot, człowiek dorosły, czy dziecko. Sytuacji nie uratuje nawet pozostawienie uchylonego okna – chłodzi ono wnętrze samochodu w nieznacznym stopniu. Zanim wsiądziesz z dzieckiem do nagrzanego pojazdu, otwórz okna, a najlepiej wszystkie drzwi i porządnie go wywietrz. Gdy temperatura obniży się, włącz klimatyzację . Optymalne warunki do jazdy to 20-22 st. C, ale przy ponadtrzydziestostopniowych upałach różnica temperatur nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni. Zanim ruszysz, sprawdź, czy nawiew zimnego powietrza nie jest skierowany na dziecko, a jeśli jedziesz długo, rób przerwy, by podać dziecku wodę do picia. Nie tylko upał zagraża dziecku w samochodzie Dziecko nigdy nie powinno zostawać samo w aucie. Nawet jeśli temperatura powietrza nie jest wysoka. Samochód to nie...

mama, niemowlę, samochód, fotelik
Zakupy
Dziecko w samochodzie
Wyruszasz z malcem w świat? Szerokiej drogi! Zanim przekręcisz kluczyk w stacyjce upewnij się jednak, że wszystko dopięłaś na ostatni guzik.

Podróżowanie z dzieckiem  autem to wygoda: można śpiewać na całe gardło, zabrać, co się chce, i zatrzymywać się „na siusiu”, kiedy tylko ma się ochotę. Niemiłe niespodzianki? Unikniesz ich, jeśli się dobrze przygotujesz. Polecamy także: Ściąga do samochodu - 20 zabaw na podróż autem Bezpieczna jazda z dzieckiem Dziecko do 12. roku życia wolno przewozić tylko w foteliku. Niby wszyscy o tym wiedzą, ale wciąż na naszych szosach można zobaczyć maluchy machające przez tylną szybę, przełażące z tylnego siedzenia do przodu (i z powrotem) albo siedzące na kolanach mamy. Pozwalanie na coś takiego to nieodpowiedzialność. I brak wyobraźni! Podczas gwałtownego hamowania ciało nieprzypiętego malca zachowuje się jak wystrzelony z katapulty worek kartofli. Łatwo wyobrazić sobie, czym to grozi... Pamiętaj: Dziecko jeździ tylko w foteliku. Marudzi? Krzyczy? Błaga o litość? Trudno. Spróbuj je czymś zająć (możecie wymyślać zabawne historie, zgadywać, co wiozą ciężarówki), przekonać (wytłumacz, do czego służy fotelik), a w ostateczności zatrzymaj się (i powiedz, że bez fotelika po prostu jechać nie wolno). Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Fotelik musi być dobrej jakości. Nie kupuj używanego sprzętu – może mieć pęknięcia albo inne uszkodzenia. Fotelik nie spełni zadania, jeśli będzie nieprawidłowo zamontowany. Nie może się kołysać ani przesuwać. Przed montażem dokładnie przeczytaj instrukcję. Siedzisko przedszkolaka wolno montować wyłącznie na tylnym siedzeniu. Według amerykańskich badań, najbezpieczniejsze jest miejsce pośrodku tylnej kanapy – jeśli są tam trzypunktowe pasy do przymocowania fotelika. Pasy trzeba regulować . I sprawdzać przed każdą trasą. Nie mogą być za ciasne ani za luźne. Jeśli malec jedzie przypięty pasem samochodowym, górna jego część powinna przechodzić przez klatkę...

Co robić (a czego nie), by dziecko dobrze się czuło w samochodzie?
Fotolia
Wychowanie
10 rzeczy, które sprawiają, że podróż samochodem staje się dla dziecka koszmarem
Większość dzieci uwielbia podróżować samochodem, ale są i takie, które tego nie cierpią. O co może chodzić?

Co przeszkadza dziecku w cieszeniu się jazdą samochodem ? 1. Choroba lokomocyjna Nudności , zawroty głowy i wymioty to skutek kłopotów, jakie ma błędnik z dostosowaniem się do nietypowej sytuacji (nieruchome ciało rejestruje kołysanie i ruch za oknem). Co może pomóc? Pełny brzuszek. Przed podróżą dziecko powinno zjeść coś lekkiego , bo skurcze pustego żołądka mogą spowodować wymioty Świeże powietrze. Silne zapachy nasilają mdłości. Usuń z auta zapachowe wieszadełka, opróżnij i umyj popielniczki. Dobrze wywietrz samochód. Delikatne przekąski. Najlepiej zabrać to, co mocno nie pachnie. Woda. Zbyt słodkie napoje mogą wywołać nudności. Spokojna, płynna jazda bez gwałtownego ruszania i hamowania, bez nagłych skrętów. Jeśli masz wybór, zdecyduj się na jazdę autostradą albo drogą szybkiego ruchu i unikaj górskich serpentyn Leki. Najlepiej, by dobrał je lekarz. Gdy dziecku robi się niedobrze, zatrzymaj auto i wyjdźcie na świeże powietrze. Jeśli zwymiotuje, uspokój je, umyj buzię, poproś, by przepłukało usta, w razie potrzeby przebierz. Pilnuj, by dużo piło. Przeczytaj także: Choroba lokomocyjna - jak zapobiec kłopotom 2. Nieprzyjemne niespodzianki podczas podróży Czekanie w szczerym polu aż przyjedzie laweta? To zdecydowanie nie jest atrakcja dla małego dziecka. By uniknąć takich przygód, sprawdź samochód w serwisie zanim wyruszycie w drogę. Musi być w pełni sprawny (skontroluj układ hamulcowy, amortyzatory, stan opon etc.). Upewnij się, czy masz wszystko, co powinieneś: gaśnicę, trójkąt ostrzegawczy, apteczkę. 3. Zbyt mało przerw na rozprostowanie kości Dziecko nie jest tak wytrzymałe jak ty, dlatego planując trasę, bierz pod uwagę jego  możliwości i  uwzględnij więcej przerw na odpoczynek. Maluch raz na jakiś czas musi zmienić pozycję i rozprostować kości. Ty także na tym zyskasz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak