Egzema – wcale nie tak rzadki problem
Skóra Twojego Maluszka jest sucha, zaczerwieniona, swędzi i się łuszczy? To może być egzema, która dotyczy nawet 20% wszystkich niemowląt. Brzmi groźnie, jednak nie ma powodu do obaw. Na szczęście nie jest to bardzo poważne schorzenie, istnieją też skuteczne sposoby, by złagodzić jej objawy.
Tajemnicza egzema
Egzema to przewlekła choroba zapalna skóry często o podłożu alergicznym. Jej objawy najczęściej pojawiają się w efekcie kontaktu z alergenem. Może nim być właściwie wszystko: od proszku do prania, przez kosmetyki i materiały ubrań, aż po jedzenie i leki. Pierwsze objawy egzemy zwykle pojawiają się około 4. miesiąca życia dziecka, a w okresie dojrzewania bardzo często samoistnie ustępują, choć zdarza się, że choroba może towarzyszyć dziecku przez całe życie. Egzema, jak wiele innych schorzeń, może być uwarunkowana genetycznie. Jeśli mama lub tata mieli egzemę, jest spore prawdopodobieństwo, że u dziecka również wystąpią jej objawy. Jakie? W początkowej fazie jest to zazwyczaj zaczerwienienie i wysypka, która najczęściej występuje na policzkach, ale bardzo szybko pojawia się też w okolicach łokci, kolan i pach. Zmienione chorobowo miejsca silnie swędzą, co w dalszym stadium choroby może doprowadzić do łuszczenia się skóry. Stres przeżywany przez dziecko może nasilić te objawy, dlatego powinnaś szczególnie dbać o to, żeby maluch nie czuł się gorszy z powodu swojej choroby, i jak najszybciej rozpocząć leczenie.
Leczenie egzemy
Leczenie trzeba zacząć od zdiagnozowania, na co maluch jest uczulony. Umów się więc z dzieckiem na wizytę u alergologa, który wykona odpowiednie testy. To pozwoli Ci unikać lub nawet całkowicie wyeliminować alergen z otoczenia dziecka. Jeśli choroba ma bardzo ciężki przebieg, skonsultuj się z dermatologiem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Jeśli jednak objawy nie są zbyt uciążliwe, możesz je złagodzić, stosując domowe sposoby.
Dbaj o to, by kąpiele Maluszka trwały nie dłużej niż 5-10 min, a woda nie była zbyt gorąca. Do wanienki wlej JOHNSON'S® Baby nawilżający płyn do kąpieli z oliwką, który doskonale nawilży skórę dziecka i zapobiegnie wysuszaniu jej przez wodę. Po kąpieli osusz skórę, oklepując ją miękkim ręcznikiem. Unikaj pocierania, które może dodatkowo podrażnić chorobowo zmienione miejsca. Zawsze pamiętaj o nałożeniu kosmetyku nawilżającego. Świetnie sprawdzi się jedna z oliwek z szerokiej gamy JOHNSON'S® Baby lub JOHNSON’S® Baby mleczko intensywnie pielęgnujące, które jest hipoalergiczne, a unikalna formuła wzbogacona oliwką wysokiej jakości, tworzy lekką warstwę ochronną i pomaga utrzymać naturalny poziom nawilżenia. Skórę malucha powinnaś nawilżać nie tylko po kąpieli, lecz także w ciągu dnia, najlepiej kilka razy. Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna, a skóra Maluszka z egzemą wymaga tym większej troski i pielęgnacji, dlatego przykładaj szczególną wagę do tego, jakie kosmetyki wybierasz. Sięgaj tylko po te najbardziej delikatne, intensywnie nawilżające i hipoalergiczne. Jeśli masz wątpliwości, czy dany produkt będzie odpowiedni dla wymagającej skóry Twojego Dziecka, poszukaj na opakowaniu rekomendacji znanych i wiarygodnych instytucji, takich jak Instytut Matki i Dziecka czy Polskie Towarzystwo Alergologiczne.
Aby zmniejszyć dyskomfort odczuwany przez Maluszka, dbaj także o to, by ubranka, które nosi, były wykonane z naturalnych materiałów (najlepiej bawełny) i nie były zbyt ciasne. Powinnaś prać je w specjalnych hipoalergicznych płynach lub proszkach do prania i dokładnie płukać.
Ważną rolę odgrywa też otoczenie, w którym przebywa dziecko. Wietrz często dom i dbaj o to, by powietrze nie było zbyt suche. Pamiętaj też, że kurz to wróg numer jeden, dlatego usuwaj go tak często, jak tylko możesz, i ogranicz w pokoju Malucha liczbę rzeczy, w których kurz się najłatwiej zbiera, a więc np. włochatych dywanów czy puszystych maskotek.
Chociaż egzema, jak każda dolegliwość, nie jest zbyt przyjemna, to dzięki powyższym wskazówkom możesz w prosty sposób sprawić, że Maluszek będzie czuł się bardziej komfortowo, a objawy egzemy będą łagodniejsze.