
Dzikie kąpieliska i plaże jednego sezonu? Nie, dziękuję! Dziecko powinno kąpać się tylko w strzeżonych i oznakowanych miejscach. Warto też zadbać dodatkowo jeszcze o kilka spraw, aby maluszek przywiózł z plaży tylko dobre wspomnienia. Swoim doświadczeniem dzielą się rodzice maluchów oraz trenerzy pływania niemowląt.
NAD JEZIOREM
Moja Kasia uwielbia jeździć do babci na Mazury. Ale w zeszłym roku spotkała nas przykra przygoda. Kasia bawiła się jak zwykle na brzegu, gdy nagle usłyszałam płacz i: „Mamo, boli!”. Mała miała krwawiącą stópkę, bo nastąpiła na zakopany w piasku kawałek szkła. Trzeba było założyć szwy, a nasze wakacje skończyły się już trzeciego dnia. Joanna, mama dwuletniej Kasi
Nasze rady: Aby pobyt nad jeziorem był bezpieczny i pełen wrażeń, wybieraj czyste i strzeżone plaże. Przed wejściem do wody warto też poprosić ratownika, aby zwracał na was uwagę.
- Włóż dziecku gumowe buciki.Uchronią je przed ostrymi kamykami i szkłem. Jeśli maluszek nie skończył jeszcze trzech lat, zakładaj mu buciki zapinane na pasek, starszak może chodzić w basenowych klapkach.
- Zwróć uwagę na oznakowania. Strefa żółtych bojek przeznaczona jest dla niedoświadczonych pływaków, bo tu głębokość wody wynosi 1,1 m. Nigdy nie wypływaj z dzieckiem na głęboką wodę.
- Kup okularki do pływania, a maluch będzie mógł oglądać ławice ryb, wodorosty, muszelki na dnie jeziora.
NAD MORZEM
Antek to urodzony pływak! Mógłby w wodzie siedzieć do wieczora. Ale kiedy mój mąż pozwolił synkowi na dłuższy pobyt w morzu, mały wyszedł wreszciez wody po trzech godzinach, zmarznięty do szpiku kości i... opalony na czerwono. Skórę leczyliśmy kilka dni, a anginę, jakiej dostał mały, przez ponad tydzień. Aneta, mama trzyletniego Antka
Nasze rady: Nad morzem często mocno wieje, a woda jest chłodna. Dlatego kąpcie się tylko w słoneczne dni.
- Postaw na miejscowe rozrywki. Nie zabieraj zbyt wielu zabawek – i tak hitem wakacji będą muszelki i kamyczki.
- Sprawdzaj komunikaty. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź, czy niedaleko was będą miejsca, w których może kąpać się dziecko (np. zajrzyj na stronę internetową gminy). Jedziesz nad Bałtyk? Zapytaj o obecność sinic (to groźne bakterie) w morzu. Komunikaty na temat sinic w Zatoce Gdańskiej sanepid umieszcza na stronie: www.wsse.gda.pl.
- Nie pływajcie zbyt długo. Ciało dziecka może szybko się wychłodzić. Kiedy więc zauważysz gęsią skórkę i sine wargi, zarządź wyścigi po piasku.
- Weź kąpielówki na zmianę. W mokrym stroju dziecku na plaży może być zimno. Dlatego zawsze miej ze sobą dwa komplety kąpielówek: jeden na ląd, drugi do pływania.
- Używaj wodoodpornych kosmetyków. Bo w wodzie słońce opala jeszcze bardziej! Zatem przed pływaniem koniecznie posmaruj maluszka wodoodpornym kremem z filtrem SPF 30.