Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
basen, woda, dziecko
Pielęgnacja

Hop do wody

Kusi cię, aby popluskać się z malcem w jeziorze albo morzu? Nic dziwnego, to wielka przyjemność! Oczywiście pod warunkiem, że dobrze się do tego przygotujecie.

Dzikie kąpieliska i plaże jednego sezonu? Nie, dziękuję! Dziecko powinno kąpać się tylko w strzeżonych i oznakowanych miejscach. Warto też zadbać dodatkowo jeszcze o kilka spraw, aby maluszek przywiózł z plaży tylko dobre wspomnienia. Swoim doświadczeniem dzielą się rodzice maluchów oraz trenerzy pływania niemowląt.

NAD JEZIOREM
Moja Kasia uwielbia jeździć do babci na Mazury. Ale w zeszłym roku spotkała nas przykra przygoda. Kasia bawiła się jak zwykle na brzegu, gdy nagle usłyszałam płacz i: „Mamo, boli!”. Mała miała krwawiącą stópkę, bo nastąpiła na zakopany w piasku kawałek szkła. Trzeba było założyć szwy, a nasze wakacje skończyły się już trzeciego dnia. Joanna, mama dwuletniej Kasi

Nasze rady: Aby pobyt nad jeziorem był bezpieczny i pełen wrażeń, wybieraj czyste i strzeżone plaże. Przed wejściem do wody warto też poprosić ratownika, aby zwracał na was uwagę.
- Włóż dziecku gumowe buciki.Uchronią je przed ostrymi kamykami i szkłem. Jeśli maluszek nie skończył jeszcze trzech lat, zakładaj mu buciki zapinane na pasek, starszak może chodzić w basenowych klapkach.
- Zwróć uwagę na oznakowania. Strefa żółtych bojek przeznaczona jest dla niedoświadczonych pływaków, bo tu głębokość wody wynosi 1,1 m. Nigdy nie wypływaj z dzieckiem na głęboką wodę.
- Kup okularki do pływania, a maluch będzie mógł oglądać ławice ryb, wodorosty, muszelki na dnie jeziora.

NAD MORZEM
Antek to urodzony pływak! Mógłby w wodzie siedzieć do wieczora. Ale kiedy mój mąż pozwolił synkowi na dłuższy pobyt w morzu, mały wyszedł wreszciez wody po trzech godzinach, zmarznięty do szpiku kości i... opalony na czerwono. Skórę leczyliśmy kilka dni, a anginę, jakiej dostał mały, przez ponad tydzień. Aneta, mama trzyletniego Antka

Nasze rady: Nad morzem często mocno wieje, a woda jest chłodna. Dlatego kąpcie się tylko w słoneczne dni.
- Postaw na miejscowe rozrywki. Nie zabieraj zbyt wielu zabawek – i tak hitem wakacji będą muszelki i kamyczki.
- Sprawdzaj komunikaty. Przed wyjazdem na wakacje sprawdź, czy niedaleko was będą miejsca, w których może kąpać się dziecko (np. zajrzyj na stronę internetową gminy). Jedziesz nad Bałtyk? Zapytaj o obecność sinic (to groźne bakterie) w morzu. Komunikaty na temat sinic w Zatoce Gdańskiej sanepid umieszcza na stronie: www.wsse.gda.pl.
- Nie pływajcie zbyt długo. Ciało dziecka może szybko się wychłodzić. Kiedy więc zauważysz gęsią skórkę i sine wargi, zarządź wyścigi po piasku.
- Weź kąpielówki na zmianę. W mokrym stroju dziecku na plaży może być zimno. Dlatego zawsze miej ze sobą dwa komplety kąpielówek: jeden na ląd, drugi do pływania.
- Używaj wodoodpornych kosmetyków. Bo w wodzie słońce opala jeszcze bardziej! Zatem przed pływaniem koniecznie posmaruj maluszka wodoodpornym kremem z filtrem SPF 30.

Mąż mnie nie docenia, choć wychowuję dziecko i zajmuję się domem – co robić? [WIDEO]

pływanie niemowląt
Fotolia (kolaż SN)
Rozwój
Nauka pływania dla niemowląt – jak, kiedy, dlaczego? Radzi ekspert
Nauka pływania już dla niemowląt? Tak, to możliwe! Jak przygotować niemowlę do zabaw w głębokiej wodzie? Co się przyda na basenie? I właściwie – dlaczego warto? Pytamy Annę Kulę, instruktorkę pływania, założycielkę szkoły pływania dla niemowląt „Bąbelki pływają”.

Czy naprawdę można w jakiś sposób przygotować dziecko do pierwszych zajęć na pływalni? Przede wszystkim dobrze jest oswoić dziecko z wodą o temperaturze 31–32 o C. Jeśli tego nie zrobimy, to szybko nam na pływalni zmarznie, a dziecko marznące – to i płaczące. Jeżeli dziecko nie będzie miało przyjemności z basenu, to rodzice też szybko się zniechęcą, a szkoda, bo po pierwszych kilku lekcjach zabawa w wodzie staje się dla niemowląt wielką frajdą. Jak takie oswajanie powinno wyglądać? W mojej szkole radzimy rodzicom już przy zapisach, żeby po pierwsze, powoli, ale systematycznie obniżali temperaturę wody w wannie . Po drugie, by wydłużyli czas kąpieli niemowlęcia, nawet do pół godziny. I po trzecie, żeby postarali się, by kąpiel nie kojarzyła się dziecku wyłącznie z wyciszeniem, ale z zabawą. Zdaję sobie sprawę, że ciężko jest kąpać przez pół godziny trzymiesięczne dziecko w wanience, ale przecież rodzic może wejść z nim do dużej wanny, położyć je sobie na brzuchu czy na klatce piersiowej i też się zrelaksować. Nawet jeśli ten mały człowiek ma tylko trzy miesiące, to kto powiedział, że nie może już bawić się w wodzie? Przecież można zrobić mu miły deszczyk z natrysku na brzuszek, na plecy, rączki… Wrzucić pierwsze zabawki. Trzymiesięczne dziecko jest już na tyle duże, aby chodzić na basen? Jak najbardziej, choć zawsze mówię rodzicom, że jeśli jeszcze sami nie czują się gotowi, to niech się nie śpieszą. Basen ma być dla całej rodziny zabawą, a nie źródłem stresu. Jeżeli jednak chodzi o kwestie zdrowotne, to trzy miesiące wystarczą, by np. układ odpornościowy niemowlęcia się wzmocnił. Najmłodsze dziecko w mojej szkole miało dwa miesiące i tydzień, ale to był bardzo chory maluszek, dla którego pływalnia była sposobem rehabilitacji i wspomagania rozwoju. Pływanie wspomaga rozwój także zdrowego dziecka?...

bezpieczeństwo nad wodą
Adobe Stock
Czas wolny
Bezpieczne wakacje nad wodą – o czym musimy pamiętać
Bezpieczne wakacje nad wodą mogą stać się niezapomnianą przygodą dla całej rodziny. Ciesz się z urlopu, ale najpierw dobrze się do niego przygotuj.

Bezpieczne wakacje to warunek udanego wypoczynku. Dzieci kochają plażę. Brzeg morza lub jeziora to miejsce, w którym czują się szczęśliwe. Dziel z nimi tę radość, pamiętając o zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Bezpieczeństwo nad wodą: zasady Jeśli wybieramy się na wakacje całą rodziną, przede wszystkim musimy mieć oczy dookoła głowy. NIGDY nie zostawiajmy naszych dzieci bez opieki. Cały czas, na wszelki wypadek, bądźmy w pogotowiu. Bezpieczne wakacje w górach i bezpieczne na wakacje na wsi opierają się na tej samej zasadzie. We wszystkim, co robimy, zachowujmy zdrowy rozsądek. Dawajmy naszym dzieciom dobry przykład i nie przeceniajmy naszych umiejętności pływackich. Nawet jeśli nie brakuje nam doświadczenia, pływajmy tylko na strzeżonych kąpieliskach.  Jak bezpiecznie spędzić wakacje nad wodą Kiedy robi się ciepło, marzymy o tym, żeby posiedzieć na plaży i zanurzyć się w wodzie. Wspólnie z Tomaszem Zalewskim, specjalistą w dziedzinie ratownictwa wodnego, wiceprezesem Zarządu Głównego WOPR, dyrektorem kursów z zakresu pierwszej pomocy (BLS/AED) wyjaśniamy, co powinni robić rodzice, aby ich dzieci były bezpieczne nad morzem, rzeką lub jeziorem. Zasady bezpiecznych wakacji nad morzem Większość poniższych zasad bezpiecznych wakacji nad morzem sprawdzi się też w przypadku urlopu nad jeziorem, rzeką czy innym kąpieliskiem. Koniecznie zapamiętaj tych siedem prostych punktów , jeśli chcesz cieszyć się bezpiecznymi wakacjami. 1. Nie spuszczaj z dziecka oka nawet na strzeżonej plaży Na kąpielisku strzeżonym, na którym pracują ratownicy, rzeczywiście możesz czuć się pewniej. Tam dno jest kontrolowane codziennie, a w strefach dla dzieci (brodziki) nie jest głębiej niż 40 cm. Poza tym ratownicy reagują natychmiast, gdy zobaczą malucha bez opieki lub jeśli zdarzy się wypadek. Ratownicy nie są jednak w stanie zobaczyć wszystkiego,...

dziecko, morze, wakacje
Panthermedia
Wychowanie
Lęk przed wodą
Pierwsze wakacje dziecka nad jeziorem mogą wzbudzić u niego strach i niechęć do zanurzenia w wodzie nawet stopy.

Pierwszy pobyt na basenie czy pierwsze wakacje dziecka nad jeziorem i nad morzem mogą wzbudzić strach u dziecka . Nie należy tym się bardzo przejmować, ale też nie można na siłę wrzucać dziecka do wody, bo, jak w każdym przypadku, zmuszania dziecka do czegoś, czego się boi, pogłębi lęk i może przynieść odwrotny skutek oraz zniechęcić dziecko w ogóle do kontaktu z wodą . Gdy dziecko boi się wody i nie chce spróbować Zwykle najbardziej skuteczne wydaje się delikatne zachęcanie dziecka , aby spróbowało usiąść na brzegu i samemu wejść do wody, aby pokazać jak dużą przyjemność może sprawić pływanie w basenie, jeziorze lub w morzu. Obserwowanie bawiących się w wodzie innych osób dorosłych lub dzieci sprawia, że małe „strachusie” pokonują swój lęk i wchodzą do wody, a zachęcone pierwszymi pozytywnymi doświadczeniami wyrażają chęć nauki pływania. Do bardziej strachliwych dzieci trzeba wykazać więcej cierpliwości a niekiedy na basenie zapisać na naukę pływania dla dzieci . Gdy dziecko boi się wody - pamiętaj o pochwałach! Należy również pamiętać, że to właśnie pochwała, a nie nagana zachęcają dziecko do podejmowania nowych wyzwań. Dlatego też pochwałą o wiele szybciej można zachęcić dziecko do kontaktu z wodą . Ważne jest również dla dziecka poczucie bezpieczeństwa . Trzeba pamiętać, że dziecko świat postrzega inaczej i nie wszystko co dorosłemu wydaje się naturalne takie jest i dla dziecka (przerazić na przykład może sama ilość wody nad morzem czy jeziorem, czy w porównaniu z kąpielami w wannie – okropnie zimna woda). Zobacz też: Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Kiedy dziecko się ośmieli wejść do wody? Kontakt z wodą jest na pewno wspaniałą zabawą, która oprócz radości sprzyja prawidłowemu fizycznemu rozwojowi dziecka . Jednak zabawa na basenie, w jeziorze i w morzu niesie ze sobą wiele...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak