Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek
Panthermedia
Pielęgnacja

Intuicja - najlepszy doradca młodej mamy

Gdy wszyscy ci radzą, jak zajmować się maleństwem, i od nadmiaru – często sprzecznych – wskazówek boli cię głowa, postaw na własną intuicję.

Sama zobaczysz, w jak wielu sytuacjach właśnie ona okazuje się najlepszym przewodnikiem.

Nowoczesne akcesoria dla niemowląt, zabawki, chodziki, żywność wzbogacona witaminami, środki czystości, które niszczą bakterie – wszystkie te „wynalazki” znacznie ułatwiły życie młodym mamom. Korzystając z nich, nie zapominaj o tym, co nie tylko wygodne i nowoczesne, ale i zgodne z naturą. W wielu decyzjach możesz kierować się przeczuciem.

...warto nosić malca w chuście
Duża, bawełniana chusta w pierwszych miesiącach życia maleństwa jest znacznie lepsza niż nosidełko. Jak twierdzą ortopedzi, nie obciąża ona słabego jeszcze kręgosłupa dziecka. To także świetny pomysł na bycie z niemowlakiem przez cały czas (niektóre dzieci odkładane do łóżeczka od razu płaczą). Zresztą maleństwo najlepiej czuje się przy mamie, jakby wiedziało, że wtedy jest bezpieczne. Chustę kupisz np. w sklepach dla kobiet w ciąży i młodych mam.

...lepiej jest karmić piersią
Mleko modyfikowane znajdziesz dla każdego malca: alergicznego, gorzej przybierającego na wadze i tego, któremu się ulewa. Dobrane do wieku dziecka i wzbogacone nowo odkrytymi składnikami, prebiotykami, probiotykami, kwasami tłuszczowymi. Ale nic nie jest tak dobre jak mleko mamy. Dlatego przez pierwsze pół roku możesz śmiało karmić smyka jedynie piersią. Dostaje wtedy tylko to, co najlepsze.

...można się bawić bez zabawek
Kolorowe, grające, mówiące po polsku zabawki są fantastyczne. Ale tak naprawdę dla maluszka najwspanialsza do zabawy jesteś... ty! To ty masz tysiące pomysłów na wyliczanki, piosenki. Gadająca i świecąca żaróweczkami gra nigdy nie zastąpi ciebie.

...nie warto przesadzać z higieną
Telewizyjne reklamy straszą bakteriami, które zalegają na podłodze w kuchni i toalecie. Ach, jakie to groźne dla małego szkraba! Raczkujące dziecko zaraz się czymś zarazi... Bez przesady. To prawda, że przy maluszku trzeba szczególnie dbać o higienę. Ale jej nadmiar, a także codzienne czyszczenie podłogi chemikaliami może powodować alergie. Życie w sterylnym mieszkaniu sprawia, że układ odpornościowy szkraba przestaje dobrze pracować.

...smyk potrzebuje więcej czasu
Dziecko powinno się rozwijać w swoim tempie i po kolei opanowywać wszystkie umiejętności. Nie przyspieszaj ich i nie próbuj stawiać malucha na nóżki. Pełzanie i raczkowanie po podłodze to najlepsze ćwiczenie wszystkich mięśni. Poprawia koordynację ruchową, chroni przed późniejszymi skrzywieniami kręgosłupa, a nawet przed dysleksją! Kusi cię, by kupić chodzik dla swojego ośmio-, dziewięciomiesięcznego malca? Jest niezdrowy dla jego kręgosłupa. Poza tym, dziecko ma ogromną frajdę, gdy biega na czworakach.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

noworodek
Fotolia
Noworodek
10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha
Narodziny są dla noworodka jak lądowanie na innej planecie. Co mu pomaga w rozpoczęciu życia w zupełnie nowych warunkach?

Dlaczego przyjście na świat jest dla dziecka jak lądowanie na obcej planecie? Przez 9 miesięcy ciąży dziecko, które właśnie przyszło na świat,  było żywione, ogrzewane i zaopatrywane w tlen przez twój organizm. W brzuchu było mu ciasno i przytulnie. Nie musiało przejmować się grawitacją, ostrym światłem ani głośnymi dźwiękami. Po narodzinach wszystko się zmieniło. Wokół jest podejrzanie pusto, jasno, chłodno i hałaśliwie.  W dodatku  trzeba zająć się mnóstwem ważnych spraw: samodzielnym oddychaniem, jedzeniem i utrzymywaniem stałej temperatury . Sporo tego jak na jednego, maleńkiego człowieka, prawda? Polecamy także: Pierwsze dni z noworodkiem - rady dla mamy Co pomaga dziecku przystosować się do życia w zupełnie nowych warunkach?   1. Twoje ramiona Noworodek nie wie jeszcze, że ono i świat (a właściwie ono i ty, bo jesteś dla niego całym światem) to nie to samo. Odkryje to dopiero za parę miesięcy. Póki co najbardziej na świecie potrzebuje ciebie: znajomego głosu, bicia serca,  które słyszało przed narodzinami , przytulania, noszenia na rękach etc.   2. Umiejętności nabyte przed przyjściem na świat Dziecko nie próżnowało w twoim brzuchu Np. ćwiczyło oddychanie i wie, jak się za nie zabrać: choć było zaopatrywane w tlen przez twój organizm, "wdychało" i "wydychało" wody płodowe .   Ma także  kilka innych umiejętności, które pozostaną mu na całe życie: ziewa, mruga, kicha, potrafi nawet przedrzeźniać! Jak dowiodły badania, już dwu-, trzydniowe maleństwo potrafi naśladować mimikę zajmującej się nim osoby:  otwiera i zamyka buzię, pokazuje język itd.   3. Odruch ssania i szukania piersi Przez 9 miesięcy ciąży maluszek odżywiał się za twoim pośrednictwem. Teraz musi włożyć w jedzenie sporo wysiłku. Pomaga mu w tym wrodzony...

dziecko w hamaku
Fotolia
Czas wolny
Czy dziecko dobrze znosi upał – prawda czy fałsz?
Trzydzieści stopni w cieniu. Wychodzić z dzieckiem na spacer czy nie wychodzić – oto jest pytanie! Takich gorących kwestii jest więcej. Spróbujemy je rozstrzygnąć.

Choć wszyscy cieszymy się, że wreszcie przyszło lato, to jednak nie wszyscy dobrze znosimy wysokie temperatury, zwłaszcza dzieci. Jak im zatem mądrze pomóc?  Jak chronić dziecko przed słońcem? Podczas upałów lepiej nie wychodzić na dwór FAŁSZ Gdyby tak było, mogłoby się zdarzyć, że nie wyszłabyś z dzieckiem przez bite dwa tygodnie. Gdy temperatura przekracza 28–30°C, po prostu przełóż przechadzkę na późne popołudnie, gdy zrobi się nieco chłodniej. Możesz także wychodzić z dzieckiem wcześnie rano. Bądź jednak ostrożna, bo nawet wówczas bywa bardzo ciepło. Pamiętaj, by nigdy nie zostawiać np. w ogródku śpiącego malucha samego, nawet jeśli wózek stoi w półcieniu. Zanim się zorientujesz, słońce może zmienić położenie, a śpiące dziecko jest bardziej narażone na udar cieplny. Dzieje się tak dlatego, że gdy śpi, jego krew wolniej krąży i organizm wolniej się ochładza.   Dzieci do trzeciego miesiąca życia mogą przebywać wyłącznie w cieniu PRAWDA Promienie słoneczne drażnią delikatną skórę dziecka, nawet jeśli została posmarowana kremem z wysokim filtrem. Dzieci od czterech do 12 miesięcy mogą przebywać jedynie w półcieniu (np. pod drzewem). Dwu-, trzylatkowi (posmarowanemu kremem z filtrem i w czapce) kwadrans w pełnym słońcu nie zaszkodzi, ale do trzeciego roku życia obowiązuje zakaz opalania (to pomaga zapobiegać nowotworom skóry w przyszłości).     Noworodek powinien być zawsze ubrany PRAWDA Jego organizm nie reaguje jeszcze sprawnie na zmiany temperatury. Bez ubranka lub przykrycia bobas może leżeć dopiero w temperaturze 29°C, ale tylko tam, gdzie nie ma ani wiatru, ani słońca. Dlatego na spacerze czy w ogrodzie powinien być ubrany. Gdy jest gorąco, wystarczy jedna warstwa, np. pielucha jednorazowa i tetrowa w roli kocyka lub cienkie body i tetrowa pielucha na...

Pielęgnacja
U mamy na rękach
Twoje ramiona to dla maleństwa najbezpieczniejsze schronienie. Gdy bierzesz je na ręce, czuje się szczęśliwe i się uspokaja. Spraw, by było mu jeszcze wygodniej.

Twoje ramiona to dla maleństwa najbezpieczniejsze schronienie. Gdy bierzesz je na ręce, czuje się szczęśliwe i się uspokaja. Spraw, by było mu jeszcze wygodniej. Malec uwielbia, gdy trzymając go w ramionach, chodzisz, wstajesz, pochylasz się. Dzięki temu czuje się bezpiecznie i szybciej się rozwija. Jednak by noszenie na rękach przynosiło mu same korzyści, musisz wiedzieć, które pozycje są najzdrowsze i... najwygodniejsze. Oto cztery przykazania, jak prawidłowo nosić swojego szkraba. 1. Trzymaj główkę W pierwszych trzech miesiącach życia maluszka to konieczne! Gdy bierzesz go na ręce albo nosisz, podtrzymuj jego główkę dłonią. Rób tak nawet wtedy, kiedy zauważyłaś, że przez chwilę dziecko samo trzymało główkę. Mięśnie malca są jeszcze słabe i już po chwili samodzielnego dźwigania głowy niemowlę może odchylić ją do tyłu. Grozi to bolesnym naciągnięciem mięśni karku, urazem główki lub kręgosłupa. 2. Noś w różnych pozycjach Nie musisz nosić dziecka wyłącznie w klasycznej „kołysce”! Jest kilka innych świetnych sposobów: W pionie. Jedną ręką podtrzymuj główkę i kark dziecka na wysokości swego ramienia, drugą obejmij pupę. W tej pozycji malec całym ciałem styka się z Tobą i może usłyszeć bicie Twojego serca. Brzuszkiem w dół. To tzw. samolocik. Połóż malca twarzą do dołu, tak by jego szyja znajdowała się w zagłębieniu Twojego łokcia, a tułów był oparty na przedramieniu. Drugą rękę włóż między jego nóżki i dłonią obejmij brzuszek. Pozycja znacznie ułatwia odchodzenie zgromadzonych w brzuszku gazów. Buźką do przodu. Pozycja, która pozwala malcowi poznawać świat. Dziecko „siedzi” na Twej dłoni, drugą ręką podtrzymujesz jego klatkę piersiową. Smyk opiera główkę i plecki o Twój brzuch. 3. Układaj na brzuszku Tak niemowlę ćwiczy mięśnie szyi. W tej pozycji nie wolno...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak