Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, plaża, wakacje
Panthermedia
Pielęgnacja

Jak chronić dziecko przed promieniowaniem słonecznym

Bezpieczne opalanie? Coś takiego nie istnieje! Już od pierwszego letniego spaceru chroń maluszka przed słońcem.

Maluszek powinien przebywać w cieniu. Kiedy skończy pół roku nadal chroń go przed słońcem, ale możesz zacząć ostrożnie smarować jego skórę kremami przeciwsłonecznymi. Który wybrać? W znalezieniu odpowiedzi pomoże znajomość najważniejszych słonecznych (i przeciwsłonecznych!) terminów.

1. Promieniowanie krótkie, czyli UVB
Preparat dla dziecka powinien zabezpieczać go przed obydwoma rodzajami promieniowania słonecznego. Pierwsze z nich, UVB, nie sięga zbyt głęboko w skórę i sprzyja powstawaniu witaminy D3. Jednak z drugiej strony promienie UVB są przyczyną rumienia na skórze, czyli poparzeń słonecznych.

2. Promieniowanie długie, czyli UVA
Promienie tego typu przenikają przez szyby, cienkie ubranko albo chmury i wnikają głęboko w warstwy skóry właściwej. Wywołują niewidoczne uszkodzenia, które, jeśli powtarzają się przez wiele lat, mogą spowodować starzenie się skóry i zmiany nowotworowe.

3. Faktor ochronny, czyli SPF
Im wyższy faktor ochrony przeciwsłonecznej, tym większe zabezpieczenie przed promieniami. Dla niespełna rocznych maluszków odpowiednie są kosmetyki z faktorem 30+ SPF, oczywiście pod warunkiem że nie wyjeżdżacie na wakacje do ciepłych krajów. Jeśli planujecie urlop np. w Hiszpanii czy Chorwacji, spakujcie krem z faktorem 40+ SPF, który zapewnia prawie całkowitą ochronę przed słońcem. Preparaty z jeszcze wyższym faktorem są przeznaczone dla osób z chorobami skóry, u których słońce nasila zmiany skórne.

4. Filtry mineralne
Dla dzieci, które skończyły sześć miesięcy, przeznaczone są kremy z filtrami fizycznymi (mineralnymi), np. z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu. Chronią one maluszka przed oparzeniami, odbijając światło jak lustro. Nie wnikają w głąb skóry, a jedynie tworzą na jej powierzchni barierę nieprzepuszczalną dla promieni słonecznych. Jeszcze do niedawna kosmetyki zawierające tego typu filtry zostawiały na skórze białą warstwę, teraz jednak istnieją już kremy, które po rozsmarowaniu są niewidoczne.

5. Filtry chemiczne
To związki, które absorbują promienie słońca i zamieniają w energię cieplną. Dla uzyskania jak największej ochrony do kremów dodaje się nie jeden filtr, ale kilka, zapewniających lepszą ochronę. Filtry chemiczne wnikają w skórę i mogą uczulać, dlatego można nimi smarować dzieci dopiero po trzecim roku życia.

Ważne reguły!
Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi najlepiej zużyj w ciągu trzech miesięcy od otwarcia. Preparat przechowuj w temperaturze pokojowej i chroń przed nasłonecznieniem. Nakładaj go na całe ciało dziecka (ubranko przepuszcza część promieni) 15–20 minut przed wyjściem na spacer. Nie żałuj kosmetyku – tubka powinna wystarczyć najwyżej na tydzień.

Konsultacja: dr n. med. Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”

Jak zrobić bębenek - instrukcja [WIDEO]

dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie
Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?
Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry , przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczn y. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł. Krem z filtrem to obowiązek! Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem . Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu. Podczas upału potrzebny jest odpoczynek Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV ). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę. W ubranku lepiej niż na golasa Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent...

ochrona przeciwsłoneczna
Fotolia
Pielęgnacja
Jak wybrać dobry kosmetyk przeciwsłoneczny dla dziecka – radzi dermatolog
Czym się kierować przy wyborze kosmetyku do ochrony przed słońcem? Czy dzieci muszą mieć inny krem przeciwsłoneczny niż dorośli i czy wodoodporne kosmetyki wystarczy nałożyć raz dziennie? Na te i inne pytania odpowiada dr Grażyna Kamińska-Winciorek.

Na rynku jest dostępnych mnóstwo kosmetyków chroniących przed słońcem, jak jednak wybrać ten najlepszy dla naszego dziecka? Czym się kierować? Po jaki filtr sięgnąć? Na nasze pytania odpowiada dr n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek z Ośrodka Diagnostyki i Leczenia Chorób Skóry w Katowicach All4Skin. Jaki produkt wybrać do ochrony dziecka przez słońcem? Czym się kierować? Czy lepszy będzie spray, balsam, olejek czy krem? W  wyborze odpowiedniego preparatu ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci należy kierować się wskaźnikiem najwyższej ochrony przeciwko promieniowaniu UVB (SPF 50+) oraz anty-UVA (PPD). Preparaty powinny być zarejestrowane dla dzieci w wieku powyżej 6. miesiąca życia lub od 3. roku życia w zależności od rekomendacji producenta. Formuła preparatu ochrony przeciwsłonecznej ma pomniejsze znaczenie, aczkolwiek preparaty o formule, która łatwo rozprowadza się na skórze, jak np. mleczka, emulsje oraz aerozole będą wygodniejsze w użyciu. Jaki filtr powinny mieć produkty do ochrony przed słońcem przeznaczone dla dzieci? Produkty ochrony przeciwsłonecznej dla dzieci w swoim składzie najczęściej zawierają filtry fizyczne, chociaż mogą również zawierać filtry chemiczne. Zastosowanie obu typu filtrów gwarantuje szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej w zakresie promieniowania UVB oraz UVA. Filtry fizyczne (mineralne) tworzą warstwę na skórze – nie są one wzbudzane energetycznie, nie pochłaniają promieni ultrafioletowych, zazwyczaj nie wywołując uczuleń. Filtry chemiczne składają się z substancji organicznych o silnych działaniach absorbujących  promieniowanie UV.  Ponadto idealny preparat ochrony przeciwsłonecznej powinien być wodoodporny, hipoalergiczny i fotostabilny . Czy wysokość filtru trzeba dopasować do wieku dziecka? Czy niemowlę powinno mieć inny filtr niż np. 3-latek? Czy dzieci mogą używać takich samych produktów...

ostrożnie z opalaniem
Fotolia
Pielęgnacja
Czy kremy na słońce mogą szkodzić zdrowiu? Komentarz eksperta z IMiD
Czy na pewno wiesz jak stosować kosmetyki do opalania będąc w ciąży? Czy substancje w nich zawarte mogą szkodzić dzieciom? Co jest najbezpieczniejsze dla zdrowia i jak przechowywać kosmetyki, by stanowiły skuteczną ochronę przed słońcem?

Na temat kosmetyków do opalania oraz filtrów przeciwsłonecznych co roku w mediach pojawia się mnóstwo informacji. Nie zawsze jednak wiadomo, które z nich są wiarygodne i poparte aktualnymi badaniami . Na nasze wątpliwości i pytania dotyczące kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi odpowiada Ewa Kamińska z Zakładu Farmakologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie , która na co dzień zajmuje się oceną ryzyka oraz bezpieczeństwem stosowania kosmetyków i wyrobów medycznych dla kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią, niemowląt i dzieci. Jakiego filtru, mineralnego czy chemicznego, a może formy mieszanej powinny używać dzieci i kobiety w ciąży? Zarówno dla dzieci (zwłaszcza do 3 lat), jak i dla kobiet w ciąży bezpieczniejsze są filtry mineralne . W przeciwieństwie do filtrów chemicznych nie przenikają one przez skórę, tylko odbijają promienie UV, oczywiście pod warunkiem, że są aplikowane w odpowiedniej ilości. Niestety, ze względu na ich białą, niewchłanialną konsystencję są nagminnie stosowane w zbyt małych ilościach. Jestem zwolenniczką filtrów mineralnych zawierających tlenek cynku i dwutlenek tytanu w postaci mikro, a nie nano, gdyż nadal prowadzone są badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania postaci nano, a ich wyniki nie są jednoznaczne. Zobacz też: Opalanie w ciąży - prawdy i mity - dermatolog wyjaśnia Przy wyborze kosmetyku z filtrem przeciwsłonecznym jaki faktor SPF stanowi najlepszą ochronę? Czy wyłącznie SPF 50 ma sens? Podczas słonecznej pogody, a także zimą w górach, wystarczający jest preparat z SPF50, przy pochmurnej pogodzie - niestety, wtedy też przenikają promienie UV - wystarczy SPF30. Preparaty z SPF 50+ dają niewiele większą ochronę w porównaniu z SPF50. Czy to, że jest oznaczenie na opakowaniu SPF 50, SPF 30 to zawsze znaczy, że dostaniemy taką ochronę przed słońcem? Oznaczenie SPF na opakowaniu nie zawsze oznacza, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak