
Maluszek powinien przebywać w cieniu. Kiedy skończy pół roku nadal chroń go przed słońcem, ale możesz zacząć ostrożnie smarować jego skórę kremami przeciwsłonecznymi. Który wybrać? W znalezieniu odpowiedzi pomoże znajomość najważniejszych słonecznych (i przeciwsłonecznych!) terminów.
1. Promieniowanie krótkie, czyli UVB
Preparat dla dziecka powinien zabezpieczać go przed obydwoma rodzajami promieniowania słonecznego. Pierwsze z nich, UVB, nie sięga zbyt głęboko w skórę i sprzyja powstawaniu witaminy D3. Jednak z drugiej strony promienie UVB są przyczyną rumienia na skórze, czyli poparzeń słonecznych.
2. Promieniowanie długie, czyli UVA
Promienie tego typu przenikają przez szyby, cienkie ubranko albo chmury i wnikają głęboko w warstwy skóry właściwej. Wywołują niewidoczne uszkodzenia, które, jeśli powtarzają się przez wiele lat, mogą spowodować starzenie się skóry i zmiany nowotworowe.
3. Faktor ochronny, czyli SPF
Im wyższy faktor ochrony przeciwsłonecznej, tym większe zabezpieczenie przed promieniami. Dla niespełna rocznych maluszków odpowiednie są kosmetyki z faktorem 30+ SPF, oczywiście pod warunkiem że nie wyjeżdżacie na wakacje do ciepłych krajów. Jeśli planujecie urlop np. w Hiszpanii czy Chorwacji, spakujcie krem z faktorem 40+ SPF, który zapewnia prawie całkowitą ochronę przed słońcem. Preparaty z jeszcze wyższym faktorem są przeznaczone dla osób z chorobami skóry, u których słońce nasila zmiany skórne.
4. Filtry mineralne
Dla dzieci, które skończyły sześć miesięcy, przeznaczone są kremy z filtrami fizycznymi (mineralnymi), np. z tlenkiem cynku i dwutlenkiem tytanu. Chronią one maluszka przed oparzeniami, odbijając światło jak lustro. Nie wnikają w głąb skóry, a jedynie tworzą na jej powierzchni barierę nieprzepuszczalną dla promieni słonecznych. Jeszcze do niedawna kosmetyki zawierające tego typu filtry zostawiały na skórze białą warstwę, teraz jednak istnieją już kremy, które po rozsmarowaniu są niewidoczne.
5. Filtry chemiczne
To związki, które absorbują promienie słońca i zamieniają w energię cieplną. Dla uzyskania jak największej ochrony do kremów dodaje się nie jeden filtr, ale kilka, zapewniających lepszą ochronę. Filtry chemiczne wnikają w skórę i mogą uczulać, dlatego można nimi smarować dzieci dopiero po trzecim roku życia.
Ważne reguły!
Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi najlepiej zużyj w ciągu trzech miesięcy od otwarcia. Preparat przechowuj w temperaturze pokojowej i chroń przed nasłonecznieniem. Nakładaj go na całe ciało dziecka (ubranko przepuszcza część promieni) 15–20 minut przed wyjściem na spacer. Nie żałuj kosmetyku – tubka powinna wystarczyć najwyżej na tydzień.
Konsultacja: dr n. med. Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”