Jak często zmieniać pościel?
Irina Polonina/Adobe Stock
Pielęgnacja

Jak często zmieniać pościel – zasady dla dzieci i dorosłych

Na pytanie: jak często zmieniać pościel, nie ma jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od trybu życia, stanu zdrowia i indywidualnych predyspozycji do pocenia się. Jedno jest pewne – zbyt rzadka zmiana pościeli sprawia, że śpimy w łóżku w towarzystwie namnażających się bakterii, grzybów i roztoczy. A to nie sprzyja zdrowiu.

Dowiedz się, jak często zmieniać pościel osobom dorosłym i dzieciom w zależności od różnych okoliczności. Podpowiadamy też, jak prać pościel i jakich zasad przestrzegać podczas wymiany poszewek na świeże oraz prania brudnych. To ważne informacje, od których zależy zdrowie lub powrót do niego po chorobie.

Spis treści:

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Jak często zmieniać pościel osobie dorosłej?

Specjaliści są zgodni – pościel należy dorosłym i dzieciom zmieniać i prać nie rzadziej niż co 2 tygodnie, a ideałem byłoby zmienianie jej co tydzień. Zasada ta obowiązuje, gdy domownicy są zdrowi i nie pocą się nadmiernie w nocy.
To, jak często należy zmieniać pościel zależy od wielu czynników.

Twoja pościel powinna być zmieniana co tydzień, jeśli:

 • śpisz w łóżku z niemowlęciem
 • śpisz w łóżku ze zwierzakiem – kotem lub psem
 • masz tendencję do pocenia się w nocy
 • w nocy panują dość wysokie temperatury
 • jest upalne lato, a w sypialni nie ma klimatyzacji
 • masz problemy skórne
 • jesteś alergikiem.


Z taką samą częstością trzeba również zmieniać ręczniki.

Rzadsza wymiana pościeli sprawia, że namnażają się w niej bakterie, grzyby i roztocza, które tym chętniej się mnożą, im wyższa panuje temperatura i im bardziej poci się śpiąca osoba. To z kolei sprzyja powstawaniu dolegliwości skórnych i nasileniu alergii.

Zmieniając pościel, po zdjęciu brudnej, warto odkurzyć materac. Pozwala to oczyścić go z resztek martwego naskórka oraz z części roztoczy i ich odchodów. Świeże poszewki na pościel nakłada się na oczyszczonym materacu.

Jak często zmieniać pościel noworodkowi?

Noworodek nie ma jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego, a jego skóra jest bardziej wrażliwa niż u niemowlęcia i starszego dziecka. W związku z tym jest bardziej narażony na alergie i podrażnienia skóry. Z tego względu pościel noworodka powinna być zmieniana nawet 2 razy w tygodniu.

Oczywiście pościel w łóżeczku noworodkowym trzeba też zmienić za każdym razem po tym, jak dziecko na nią uleje, zabrudzi ją moczem lub kałem, a także po chorobie. Uwaga! Zalecenie to dotyczy również pościeli używanej w wózku!

Jak często zmieniać pościel niemowlęciu?

Pościel zdrowego niemowlaka trzeba zmieniać raz w tygodniu oraz każdorazowo po ulaniu pokarmu i zabrudzeniu pościeli zawartością pieluchy.

Pościel niemowlaka zmienia się też zawsze po chorobie, aby odizolować dziecko od bakterii i wirusów, które dostały się z organizmu malucha na poszewki.

Zapamiętaj:

 • pościel noworodka zmieniaj 2 razy w tygodniu, po chorobie lub zanieczyszczeniu kałem lub moczem
 • pościel niemowlęcia zmieniaj raz w tygodniu lub zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba
 • pościel osób dorosłych należy zmieniać raz w tygodniu lub nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.


Zdjęta pościel może poczekać na pranie, jeśli w rodzinie jest wystarczająca liczba kompletów pościeli, aby zapewnić jej regularne zmiany. To pozwala prać pościel rzadziej, np. po dwóch zmianach.

Poszewki i prześcieradła najlepiej prać w 60 stopniach, chyba że producent zaleca inaczej. Białą pościel z bawełny można nawet prać w 90 stopniach, co zapewnia jej dezynfekcję. Poszewki i prześcieradła  najlepiej po wyschnięciu wyprasować. Jest to szczególnie ważne w przypadku walki ze świerzbem oraz owsikami i innymi pasożytami.

Kiedy zmieniać pościel po owsikach i innych pasożytach

Podczas kuracji przeciwko owsikom lub innym pasożytom przewodu pokarmowego u dziecka, najlepiej jest zmieniać pościel codziennie, zdejmując poszewki rano, gdy dziecko wstanie. To bardzo ważne, aby dziecko nie zakażało się ponownie wydalanymi pasożytami. Codziennie należy też zmieniać piżamkę dziecka.

Jak często zmieniać pościel przy świerzbie?

Podobnie jak w przypadku pasożytów układu pokarmowego, w przypadku świerzbu pościel trzeba zmieniać codziennie przez cały czas trwania leczenia, które zajmuje od kilku dni do kilku tygodni. To samo dotyczy odzieży, w której osoba cierpiąca na świerzb śpi – trzeba ją zmieniać codziennie.

Jak często zmieniać ręczniki?

Ręczniki należy zmieniać tak samo często jak pościel. Wynika to z faktu, że wycierając się, na ręcznikach pozostawiamy naskórek. W wilgotnych i ciepłych warunkach łazienki staje się on doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów, które szybko zaczynają się namnażać. Dlatego:

 • ręczniki zdrowego noworodka zmieniaj 2 razy w tygodniu, zawsze po chorobie lub zanieczyszczeniu ich moczem lub kałem
 • ręczniki niemowlęcia zmieniaj raz w tygodniu lub zawsze, gdy zajdzie taka konieczność
 • ręczniki osób dorosłych należy zmieniać raz w tygodniu lub nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie.


Częściej, bo 2 razy w tygodniu warto zmieniać ręczniki do rąk i twarzy, jeśli w domu są wyznaczone oddzielne ręczniki do tych części ciała.

Zobacz też:

sen dziecka, miejsce do spania, łóżeczko
materiały prasowe JOHNSON'S Baby
Rozwój
Czy znasz te sposoby na dobry sen maluszka? One naprawdę działają!
Rodzice zwykle marzą o tym, by ich dziecko zasypiało szybko i… spało długo. Któż by tak nie chciał? Co ciekawe, są sposoby, by faktycznie tak było. Jeśli twój maluch ma trudności ze snem, sprawdź nasze patenty – gwarantujemy, że pomogą, by pociecha spała lepiej!

  Niemowlęta w pierwszych 3 miesiącach życia śpią różnie , dlatego nie ustalono oficjalnej normy, ile konkretnie powinno spać dziecko w tym wieku. Dopiero w wieku od 4 miesięcy do roku wiadome jest, że powinno to być 12-16 godzin na dobę. Następnie od roku do 2 lat maluch powinien spać 11-14 godzin na dobę, 3-5 lat – 10-13 godzin, a 6-12 lat – 12 godzin na dobę. Do tego czasu należy doliczyć drzemki, których ilości, jak również długości, badacze nie określają. Warto również wiedzieć, że wraz z wiekiem dziecko odczuwa mniejszą potrzebę sn u, a także zwykle później zasypia. I tak np. trzylatki standardowo zasypiają po 20.30, co ma związek z tym, że melatonina, hormon snu, zaczyna wydzielać się u nich około 19.30. Przy tym pora zasypiania zmienia się w zależności od pory roku. Co ważne, to czy dzieci zasypiają z rodzicami, czy samodzielnie w swojej sypialni, zależy od maluszka. Niektóre z nich mają silną potrzebę odczuwania bliskości z rodzicem w tym momencie nawet w wieku przedszkolnym. I dla tej grupy dzieci to będzie zdrowe i normalne, dlatego warto wówczas towarzyszyć maluchowi. 7 sposobów na dobry sen dziecka 1. Zadbaj o właściwą temperaturę w pokoju Należy pamiętać, że przy zbyt niskiej lub za wysokiej temperaturze zarówno dzieci, jak i dorośli zasypiają z większą trudnością, a także śpią gorzej. Tym samym, by zapewnić najlepsze warunki dla snu, należy pamiętać, że najbardziej korzystna temperatura w pomieszczeniu mieści się w zakresie 16-20℃. 2. Wyłącz światło Za dobry sen odpowiada np. melatonina, czyli hormon snu, który wytwarzany jest w całkowitej ciemności. Dlatego tak istotne jest, by małe dzieci zasypiały w ciemnym lub niemal pokoju. Ważne jest, by wyłączyć wszystkie źródła mocnego światła, czyli nie tylko lampy, ale również pozytywki z diodami, projektory oraz...

zmiana czasu a sen niemowlaka
Adobe Stock/pololia
Aktualności
Zmiana czasu a sen niemowlaka: horror dla rodziców małych dzieci
Zmiana czasu z zimowego na letni spędza sen z powiek (dosłownie!) wielu rodzicom. Okej, to niezgodne z zasadami, ale zrobię prywatę i napiszę, co myślę: nie cierpię tej zmiany czasu. To dobijające! I tak jako rodzice gonimy w piętkę, a jeszcze niedługo będziemy mieli godzinę mniej snu!

Zmiana czasu z zimowego na letni już wkrótce!   Tylko przestawienie zegara to jedno, a przestawienie dziecka to drugie... Zmiana czasu i sen niemowlaka? Koszmar. Zmiana czasu z zimowego na letni Zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni: z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca o godzinie 2 w nocy przestawimy wskazówki zegara na godzinę 3. Kiedy moje córeczki były jeszcze małe, miałam sporo problemu z tym, aby wyrobić w nich rytm dnia, tak aby spały o w miarę stałych porach i nie budziły się za wcześnie rano. Dążyłam, zresztą z raczej mizernym skutkiem, do ideału, aby moje dzieci budziły się wtedy, kiedy i my rodzice już wstajemy. Każda udana próba przetrzymania w łóżku maluchów nawet o kilkanaście minut była sukcesem. Nic więc dziwnego, że kiedy zbliżał się koniec marca i przestawianie zegarków na czas letni, chodziłam zdołowana, że wszystko weźmie w łeb i trzeba będzie ustawiać dzieci na nowo. Wady przestawiania czasu można by przecież wyliczać bez końca... Stosowałam różne sztuczki, kładłam dzieci spać później, zaciemniałam jeszcze mocniej pokoje. Wszystko na nic, wstawały jak skowronki, dokładnie o tej samej godzinie co zawsze, a więc o godzinę wcześniej. „No co ty, moja córka już teraz budzi się o pół godziny wcześniej” – powiedział koleżanka redakcyjna, kiedy zaczęłyśmy mówić o sposobach radzenie sobie z przesunięciem czasu. „Szczęściara, masz dziecko, które samo reguluje rytm organizmu pod porę roku” – odpowiedziałam. Ja nie miałam tyle szczęścia i zawsze przez pierwszy tydzień po zmianie czasu funkcjonowaliśmy jako rodzina trochę na wariackich papierach. Ale: po pierwsze mam bardzo mądre koleżanki, które mają na to swoje sposoby, a po drugie w internecie sporo jest informacji, jak w miarę bezboleśnie przestawić się na czas letni. Postanowiłam więc je zebrać i pomóc rodzicom...

Pościel do łóżeczka
AdobeStock
Noworodek
Pościel do łóżeczka dla niemowlaka i starszaka
Szukasz pościeli dla dziecka? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas kompletowania zestawu do łóżeczka.

Kompletując wyprawkę dla maluszka, wiele osób na liście ma pościel, w końcu dziecko musi gdzieś spać. Podpowiadamy, czy od razu trzeba kupić kołderkę i na co zwrócić uwagę podczas zakupów. Pościel dla noworodka Niemowlę większą część doby zwyczajnie przesypia, dlatego w pierwszych tygodniach nie potrzebuje piżamki, wystarczą mu zwykłe śpioszki i body. Na początek warto zainwestować w rzeczy naprawdę praktyczne: w mebelek do spania (np. łóżeczko lub kosz Mojżesz) i coś do przykrycia. Tak malutkie dziecko nie potrzebuje ani poduszeczki, ani kołderki. Na pierwsze miesiące wystarczy rożek , kocyk , ewentualnie śpiworek do spania oraz prześcieradło bawełniane lub flanelowe.   Pościel dziecięca do łóżeczka Gdy nadejdzie czas na pościel, oczywiście absolutnie niezbędnymi elementami będą kołderka i poduszka. Rodzice dobierają także w zestawie takie akcesoria jak: przybornik, czy ochraniacz na szczebelki. Najmniejsza kołderka niemowlęca ma wymiary pokrywające się z małym łóżeczkiem, czyli 60x120 cm. Takie kołderki sprzedawane są w zestawach z płaską poduszką w rozmiarze 40x50 lub 40x60 cm. Warto jednak wiedzieć, że dziecko w ciągu kilku miesięcy staje się coraz bardziej ruchliwe, a używanie tak małej kołderki powoduje konieczność częstego przykrywania dziecka w trakcie snu. Prawidłowo dobrana kołdra powinna być odpowiednia w stosunku do wzrostu małego użytkownika, ale także do wielkości materaca. Oznacza to, że nie powinna też być zbyt mała, bo dziecko będzie w nocy się odkrywało albo zbyt duża, będzie mu się ciężko wydostać. Kołderka dziecięca najczęściej występuje w rozmiarach 100x135 oraz 120x90 cm.  Pościel czy poszewka? Robiąc zakupy w internecie, warto zwrócić uwagę na dokładny opis. Często produkt nazwany jest pościelą, a w rzeczywistości chodzi tylko o piękną poszewkę na poduszkę i kołderkę. Warto...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj