Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noworodek placze
Fotolia
Pielęgnacja

Jak kąpać i przewijać noworodka?

Wykąpać, zmienić pieluchę, założyć ubranie takie to się wydaje skomplikowane. Szybko dojdziecie do wprawy.

Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z obsługą noworodka. Na dobry początek  nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty.

Kąpiel noworodka

Jak kąpać noworodka? Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr. Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką.
Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna.

Polecamy: Kąpiel noworodka - FILM

Przewijanie noworodka

Pieluchę należy zmieniać po każdej kupie (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluchę, chusteczki nawilżane i krem do pupy. Połóż dziecko na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów dziecka. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy niemowlę ma podrażnioną skórę, zbierz chusteczkami kupę, a potem umyj mu pupę wodą i mydłem. Pozwól dziecku chwilę poleżeć na golaska. Potem posmaruj pupę kremem przeciw odparzeniom i włóż pieluszkę. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli „ucieknie” w bok, dziecko zasika się po pachy.

Polecamy: Przewijanie noworodka - FILM

Ubieranie noworodka

Założenie pierwszych ciuszków to nie lada wyzwanie. Ale po kolei:

  • Body noworodka. Nałóż je na główkę. Przeciągnij przez rękawek jedną rączkę, potem drugą (najlepiej zwijając rękaw i wkładając do niego swoje palce). Przeturlaj maluszka na bok albo na brzuszek i obciągnij body na pleckach. Ułóż smyka buzią do siebie i zapnij ubranko w kroku.
  • Kaftanik noworodka. Wciągnij rękaw na jedną rączkę. Połóż malca na boku (na stronie nieubranej rączki) i podłóż kaftanik pod plecy. Przeturlaj dziecko na drugi bok, wyciągnij kaftanik spod plecków i załóż drugi rękaw.
  • Śpioszki noworodka. Włóż nogawki, a potem, z boku na boczek, śpiochy na plecy.
  • Pajacyk dla noworodka. Rozepnij go i rozłóż na łóżeczku. Połóż na nim szkraba. Włóż rączki do rękawków, nóżki do nogawek i zapnij ubranko.
  • Czapka noworodka. Zakładaj ją, zaczynając od czoła.

Polecamy: Jak ubierać noworodka? - FILM

Kąpielowy niezbędnik

Do wieczornego mycia będą potrzebne:

  • Ręcznik dla noworodka – najlepiej duży i z kapturkiem.
  • Mydło lub płyn do kąpieli dla noworodka od 1. miesiąca
  • Szampon – gdy dziecko skończy miesiąc (włoski można myć także płynem do ciała).
  • Gaziki do przecierania oczu.
  • Miseczka z przegotowaną wodą lub sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania oczu.
  • Waciki do przetarcia buzi.
  • Krem przeciw odparzeniom do pupy.
  • Oliwka lub balsam, gdy dziecko ma suchą skórę.

Polecamy: 8 trików, które ułatwią kąpiel niemowlaka

Wyprawka: przewijanie – unboxing, recenzja mamy i taty

tata. niemowlę, kąpiel niemowlaka
Tata
Zadania specjalne dla taty: opieka nad niemowlęciem
Nie pozwól sobie wmówić, że opieka nad dzieckiem to domena kobiety. Każdy tata może wykąpać malucha, zmienić mu pieluszkę, utulić do snu. I zrobi to najlepiej na świecie!

Czy wiesz, że jako ojciec masz olbrzymi wpływ na to, jak twoje dziecko będzie w przyszłości rozwijać się intelektualnie i ruchowo? Nie musisz czekać, aż malec zacznie mówić czy chodzić. Wystarczy, że z żoną albo sam będziesz pielęgnować maluszka, i to od jego pierwszych dni życia . Pewnie ucieszy cię też to, że niemowlęta, którymi w pierwszych miesiącach opiekował się tata, są podobno bardziej... towarzyskie . Tak przynajmniej twierdzą psychologowie. Dlatego kąp swoje dziecko, przewijaj, wychodź na spacery, baw się – w ten sposób szybciej nawiążesz więź z dzieckiem (niestety, ojcostwa trzeba się nauczyć). Nie bój się wziąć niemowlaka na ręce. Pamiętaj tylko, by delikatnie podtrzymać jego główkę. Gdy przytulisz dziecko, poczujesz przypływ uczuć. Pozwól sobie na to. A może weźmiesz urlop, gdy urodzi się dzidziuś? Nawet nie wiesz, jak teraz młodej mamie potrzebna jest twoja pomoc. Oto co tata może robić przy dziecku:ąpiel ą Kąpiel noworodka W pierwszych tygodniach kąpcie dziecko razem. Gdy nabierzesz wprawy, możesz przejąć ten obowiązek. Jak zorganizować kąpiel noworodka ? Sprawdź, czy w łazience jest ciepło. Powinno być 24–25°C. Przygotuj: kosmetyki, ręcznik, waciki, pieluchę, ubranko oraz gazik nasączony spirytusem (kupisz w aptece), jeśli kikut pępka jeszcze nie odpadł. Do wanienki nalej wody, sprawdź termometrem, czy ma około 37°C. Przemyj dziecku buzię i oczy. Powieki noworodka skleja czasem żółta wydzielina, którą zmyjesz solą fizjologiczną (kupisz w aptece). Uszy czyść co kilka dni patyczkami z ogranicznikami, by nie uszkodzić ucha środkowego. Rozbierz dziecko i przenieś do wanienki. Ułóż jego główkę na swoim lewym przedramieniu, dłonią pewnie obejmując jego paszkę. Prawą podłóż pod pośladki. Gdy dziecko będzie już w wodzie, oparty pupą o dno wanienki, prawą ręką będziesz mógł umyć główkę i...

Tata
Rady dla taty: przewijanie, kąpiel, ubieranie, karmienie
Mama do opieki, a tata do zabawy? Ten podział już dawno odszedł do lamusa. Po tej lekturze tata na pewno poradzi sobie z opieką nad dzieckiem. Podpowiadamy, jak przewijać, kąpać, ubierać i karmić niemowlę.

Karmienie, kąpiel, przewijanie, ubieranie malucha... zajęć z pewnością wystarczy dla dwojga. Jeśli jeszcze nie rozgryzłeś „obsługi” niemowlęcia, najwyższy czas włączyć się do gry. Najtrudniejszy jest oczywiście ten pierwszy raz. Ale dzięki naszym wskazówkom na pewno już wkrótce każdy tata dojdzie do wprawy. Przewijanie niemowlaka krok po kroku No cóż, nie będziemy cię przekonywać, że przewijanie niemowlaka jest źródłem wyjątkowych doznań. Ale jeśli poćwiczysz, niedługo uda ci się zrobić to... szybko. Oto co powinieneś zrobić krok po kroku: 1. Zgromadź akcesoria Upewnij się, że masz wszystko, co będzie ci potrzebne. W zasięgu ręki musisz mieć czystą pieluszkę (lepiej weź dwie!), ciepłą wodę i mydło, chusteczki pielęgnacyjne i krem do smarowania pupy. 2. Rozbierz dziecko Rozepnij pieluchę i unieś pośladki dziecka. Włóż rękę pod jedno kolanko i chwyć dłonią drugą nóżkę dziecka tuż przy pachwinie – dzięki takiemu chwytowi będziesz pewny, że nie uszkodzisz bioderek. 3. Zdejmij brudną pieluszkę Wolną ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki rób to zawsze w kierunku od sromu do pupy). Gdy smyk ma podrażnioną skórę, dokładnie zbierz kupkę chusteczkami , a potem umyj pupę wodą z mydłem. 4. Załóż nową pieluszkę Ale zanim to zrobisz, pozwól dziecku chwilę poleżeć na golasa. Potem posmaruj pośladki kremem przeciw odparzeniom. Tylną część pieluchy podłóż pod pupę, a przednią przełóż między nogami. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli „ucieknie” w bok, malec może posikać się po samą szyję. Uwaga! W żadnym wypadku nie podciągaj niemowlaka do góry za stópki. To wygodny sposób, ale niezdrowy dla nóżek dziecka. Jak ubrać niemowlę? Kiedy patrzysz z boku, ubieranie niemowlęcia nie wydaje się skomplikowane, ale w praktyce możesz natknąć się na...

jak nosić niemowlę
Adobe Stock
Noworodek
Jak nosić niemowlę i noworodka – jak prawidłowo trzymać dziecko?
Zastanawiasz się jak nosić niemowlę? To nie jest takie trudne. Bardzo ważne jest, aby nosząc niemowlę, trzymać je pewnie. Im młodsze dziecko, tym stabilniej trzeba podpierać jego kręgosłup i głowę. Sprawdź, jak nosić noworodka, młodszego niemowlaka i dziecko w drugiej połowie pierwszego roku życia.

Wiedza o tym, jak nosić niemowlę, jest bardzo ważna dla zachowania prawidłowej sylwetki dziecka i ochrony kręgosłupa niemowlęcia przed urazami. Inne zasady dotyczą noszenia najmłodszego niemowlaka, który nie trzyma jeszcze samodzielnie główki, inne starszego niemowlęcia, które próbuje już siedzieć. Spis treści: Jak podnosić niemowlę? Jak prawidłowo nosić niemowlę Jak nosić niemowlę – pozycja do odbicia Jak nie nosić niemowlaka? Jak przenosić noworodka do łóżeczka? Jak podnosić niemowlę? Odpowiednie podnoszenie niemowlęcia jest bardzo ważne – dziecko czuje, że jest unoszone i może to być dla niego mniej lub bardziej stresujące. Aby dziecko czuło się bezpieczne w trakcie podnoszenia z łóżeczka czy wózka, warto to robić w następujący sposób:  Podejdź do dziecka i pokaż mu się, żeby nie czuło się zaskoczone. Delikatnie je dotknij, powiedz coś czułym głosem (np. wyjaśnij, co się z chwilę będzie działo).  Jeśli dziecko leży na brzuszku, obróć je na plecy lub bok.  Wsuń dłoń między nóżki aż pod bark, by ciało spoczywało na twojej ręce. Drugą dłoń włóż pod główkę.  Unoś dziecko powoli , bokiem do podłoża, by mogło obserwować, co się z nim dzieje.  Nie przestrasz się odruchu Moro (maluch raptownie wypręża całe ciałko, rozkłada ręce i przyciąga je do siebie). To naturalna reakcja na niespodziewaną zmianę pozycji. Jeśli będziesz unosić niemowlę powoli, odruch Moro nie musi wystąpić. Jak prawidłowo nosić niemowlę? Prawidłowy sposób noszenia niemowlęcia zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Największej troski i starań w zakresie utrzymania odpowiedniej pozycji wymaga noworodek i dziecko, które jeszcze nie trzyma stabilnie główki – podczas...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz