Zapewne żaden brzdąc nie przepada za czyszczeniem oczu, noska czy uszek. To przecież takie nieprzyjemne! Nie wspominając już o obcinaniu paznokci. Niestety, o uszka, oczy, nosek trzeba dbać codziennie. Jak to zrobić, żeby maluszek przy tym nie płakał? Przede wszystkim zachowaj spokój i bądź uważna. Twoje ruchy powinny być zdecydowane i precyzyjne – wtedy maleństwo będzie się czuło bezpiecznie. W czasie pielęgnacji mów do niego spokojnie, najlepiej o tym, co właśnie robisz. Bądź czuła i delikatna, a wtedy twój dotyk będzie się dziecku kojarzył z czymś przyjemnym.

Reklama

Jak obcinać paznokcie u noworodka?

Nie mogą być za długie, bo malec podrapie się podczas snu.

  • Co dzień oglądaj paznokcie malca. Jeśli są za długie, trzeba je obciąć. Rób to ostrożnie – małymi nożyczkami o zaokrąglonych końcach. Najpierw je zdezynfekuj. Nie obcinaj paznokci zbyt krótko, ponieważ możesz podrażnić skórę.
  • U rąk obcinaj paznokietki na prosto, nie zaokrąglając. Najlepiej, gdy jedna osoba przytrzymuje rączkę dziecka, a druga obcina. Jeśli jesteś sama, lewą ręką trzymaj rączkę malca, odsuwając opuszkę od końca paznokcia.
  • U nóg płytka rośnie wolniej, paznokcie wystarczy więc obcinać jeden, dwa razy w miesiącu. Lewą ręką mocno podtrzymaj nóżkę dziecka. Kciukiem lekko odegnij paznokieć od paluszka. Obcinaj paznokcie na prosto.

Uwaga! Ruchy maleństwa są jeszcze mocno nieskoordynowane. Dziecko niespodziewanie może się poruszyć i wówczas łatwo o skaleczenie. Jeżeli maluszek bardzo nie lubi obcinania paznokci, spróbuj to robić wtedy, gdy śpi.

Jak pielęgnować oczy noworodka?

Musisz o nie dbać, by nie doszło do zapalenia spojówek. Wieczorna toaleta jest niezbędna!

  • Na co dzień wacikiem albo gazikiem zwilżonym w ostudzonej wodzie lub soli fizjologicznej przemyj oczko – od zewnętrznego do wewnętrznego kącika. Do drugiego oka weź koniecznie osobny gazik.
  • Kiedy musisz podać krople. Najpierw wacikiem przemyj powieki. Potem rozchyl je palcem wskazującym oraz kciukiem. Wpuść krople do kącika przy nosku. Nadmiar płynu wytrzyj wacikiem. Nie podrażnij oka końcówką pojemnika.

Uwaga! Gdy smyk rusza główką, trzymaj ją przy podawaniu kropli.

Zobacz także

Jak oczyszczać uszy noworodka?

Niektórym dzieciom gromadzi się w nich dużo woskowiny. Trzeba ją systematycznie usuwać, bo gdy zatyka uszy, maluszek może zwyczajnie gorzej słyszeć.

  • Na co dzień zrolowanym wacikiem albo specjalnym patyczkiem z watą dla dzieci delikatnie przetrzyj małżowinę uszną, ale tylko z zewnątrz! Nie wkładaj patyczka do środka ucha, grozi to uszkodzeniem delikatnej skóry przewodu słuchowego, a także wepchnięciem zalegającej wydzieliny w głąb przewodu słuchowego, a nawet pęknięciem błony bębenkowej! Do oczyszczenia drugiego uszka weź nowy patyczek lub wacik.
  • Kiedy musisz podać krople do uszu. Połóż malca na plecach lub na boku, jedną ręką przytrzymaj mu główkę, a drugą wpuść krople. Potem delikatnie pomasuj miejsce nad uchem po to, żeby lek znalazł się we właściwym miejscu.

Uwaga! Jeśli dziecko ma dużo woskowiny i trudno ją usunąć, trzeba najpierw ją rozmiękczyć, a najlepiej rozpuścić. Możesz to zrobić, wlewając do uszka dwie, trzy krople preparatu rozmiękczającego wydzielinę lub psiknąć sprejem.

Jak udrożniać nosek noworodka?

Musi być czysty, by dziecko mogło bez przeszkód oddychać.

  • Myj nosek wacikiem zwilżonym wodą lub solą fizjologiczną. Rób to ostrożnie, by nie włożyć go za głęboko.
  • Kiedy musisz podać lek. Jeśli chcesz wpuścić sól fizjologiczną do lewej dziurki, główka malca powinna być przechylona w prawo. Możesz ją nieco unieść ręką.

Uwaga! Do oczyszczania noska z wydzieliny użyj aspiratora lub gruszki z szeroką końcówką. Otarcia zlikwidujesz maścią majerankową lub Bepanthenem Plus.

tm_dopisek.gif

Reklama

Polecamy: Akcesoria do pielęgnacji dziecka - Katalog produktów

Reklama
Reklama
Reklama