Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, kuchnia
Pielęgnacja

Jak odlepić przylepkę

Jeśli twój smyk wkrótce po raz pierwszy zostanie z nianią, ten tekst jest dla ciebie. Przekonamy cię, że nawet najbardziej przywiązany do mamy malec może rozstawać się z nią bez łez i awantur.

Dla dziecka nawet kwadrans bez mamy może się wydawać wiecznością. Maluch może też odbierać pożegnanie jako rozłąkę na zawsze. Ale są sposoby, by przygotować smyka na rozstania.

Zacznij wcześnie
Już teraz czasem zostawiaj malca pod opieką dziadków czy niani. Ty odpoczniesz od codziennych obowiązków, a smyk przywyknie do tego, że mama nie zawsze jest w pobliżu.

Stopniowo wydłużaj
Zacznij od krótkich rozstań: na godzinę, dwie. I powoli przyzwyczajaj dziecko, że czasem nie ma cię dłużej. Najlepszym momentem do tego jest drugi rok malca: smyk jest wtedy pochłonięty zdobywaniem świata i łatwiej znosi nawet półdniową rozłąkę.

Nie panikuj
Jeśli podczas pożegnania będziesz zdenerwowana, smyk się przestraszy. Nie okazuj więc lęku, nie pytaj, czy niania aby na pewno da sobie radę. Dziecko powinno traktować rozstanie jako rzecz naturalną.

Bądź pogodna
Pożegnania są łatwiejsze, gdy odbywają się w pogodnej atmosferze. Pamiętaj też, by nigdy nie znikać bez uprzedzenia. Gdy maluch nagle zorientuje się, że cię nie ma, może się przestraszyć i podczas następnych rozstań z pewnością będzie płakał.

Nie przedłużaj
I jeszcze jeden buziaczek, i jeszcze jeden, i „jak ja cię kocham”... Gdyby za każdym razem mężowie tak się z nami żegnali, wszystkie płakałybyśmy jak bobry! Lepiej więc pocałuj smyka, przytul, zrób papa i zamknij drzwi.

Uwierz w dziecko
To, co myślisz o maluszku, może pomóc lub utrudnić mu rozstanie. Gdy będziesz bała się, że córka nie da sobie bez ciebie rady, ona też tak będzie uważać. Jeśli natomiast wierzysz, że twój maluch to naprawdę dzielny zuch, również on nabierze zaufania do własnych możliwości.

To może się zdarzyć
Nim smyk przywyknie do rozstań, będziesz mogła zobaczyć:
- Płacz. W ten sposób maluch wyraża sprzeciw na zmiany. Bądź opanowana i konsekwentna.
- Spazmy i histerię. Wtedy malec nie słyszy żadnych argumentów. Po prostu ją przeczekaj.
- Smutek. Dziecko ma prawo być przez jakiś czas apatyczne. Bądź cierpliwa i poświęcaj malcowi dużo czasu (przytulaj go, baw się z nim, chodźcie na spacery).

 

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

 

 
Niektóre mamy wracają zaraz po macierzyńskim, inne decydują się na powrót do pracy po roku od urodzenia dziecka, czasem jeszcze później. Jak przygotowałaś do tego swojego maluszka? Jak wyglądał ten pierwszy dzień bez mamy?
Podziel się doświadczeniami i wygraj cenne nagrody »

 

 

 

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

edipresse.IS917-055.jpg
Edipresse
Karmienie
Pożegnanie dziecka z butelką
Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź.

Każdy maluszek musi się z nią kiedyś z rozstać. Pytanie tylko kiedy, a także, co zrobić, by obyło się bez łez? Z nami znajdziesz odpowiedź. Sprawa wydaje się prosta: wystarczy wlać maluszkowi mleko do kubeczka, zaś kaszkę zrobić nieco gęściejszą, wyłożyć do miseczki i podać łyżeczką. Niektóre szkraby szybko się na to godzą: chętnie wypijają mleczko z kubka. Niestety, są też dzieci, które wcale nie zamierzają rozstać się z butelką i smoczkiem. Oto rady, dzięki którym nie przegapisz najlepszego momentu na podanie malcowi kubka, a nauka picia z niego pójdzie jak po maśle. Wybierz odpowiedni moment Już półrocznemu malcowi możesz podać picie w kubeczku. Szkrab w tym wieku łatwiej znosi zmiany niż dwulatek. Poza tym, butelkowy nałóg nie jest jeszcze w nim tak silnie ugruntowany, jak w przypadku starszego malucha, któremu z butlą trudniej się rozstać. Odzwyczajaj stopniowo Picie z butelki daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa: kojarzy mu się ze ssaniem, mlekiem i mamą. Dlatego nie dziw się protestom i łzom malca, gdy nagle będziesz chciała pozbawić go tej przyjemności. Jeśli smyk jest mocno przywiązany do ssania z butli, nie zabieraj mu jej z dnia na dzień. Stopniowo ograniczaj liczbę posiłków z butelki. Możesz zostawić wieczorne karmienie, bo malec często jest już zbyt zmęczony, by kolację zjeść łyżeczką. Potem umyj mu ząbki. Kup dobry niekapek Dzieci mają różne upodobania: niektóre lubią kubki z uchem, inne bez. Być może będziesz musiała wypróbować kilka modeli, nim smyk jakiś zaakceptuje. Na początek wybierz niekapek z dzióbkiem. Umożliwi on łagodne przejście od ssania do korzystania z dorosłego kubeczka. Z niekapka płyn wypływa powoli, więc smyk się nie zakrztusi. Nie przedłużaj sztucznie fazy picia z „dzióbka”, bo maluch do tego przywyknie, a ma nauczyć się pić ze zwykłego kubka. Pokaż, jak pić z kubka Wlej...

Pielęgnacja
Jak przygotować dziecko do rozstań?
Dla dziecka rozstania mogą być niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy jest do nich zupełnie nieprzygotowane.

Dla dziecka rozstania mogą być niezwykle trudne. Zwłaszcza gdy jest do nich zupełnie nieprzygotowane. Pierwsze rozstanie Twoje dziecko przeżywa już w chwili przecięcia pępowiny. Potem w jego życiu tych rozstań będzie dużo. Niektóre maluchy znoszą je lepiej, inne radzą sobie z nimi bardzo źle. Dużo zależy od postawy rodziców. Oto kilka rad, które pomogą Ci przygotować Twoją pociechę do rozstań i lepiej je znosić. Naucz, że rzeczy niewidoczne nie znikają na zawsze Niemowlęta są przekonane, że jak czegoś nie widać, to tego nie ma. Niektóre maluchy jeszcze w drugim a nawet w trzecim roku życia martwią się, że jeśli mama wyjdzie, to zniknie na zawsze. Możesz pomóc dziecku poradzić sobie z tym niepokojem bawiąc się z nim w akuku lub w chowanego mówiąc do niego gdy Cię nie widzi. Początkowo „znikaj” tylko na kilka sekund i stopniowo wydłużaj ten czas do około minuty. Pamiętaj o bezpieczeństwie - czy dziecku nic się nie stanie, jeśli spuścisz go na chwile z oka? Poświęcaj mu dużo czasu i uwagi Poczucie bezpieczeństwa pomaga dzieciom w rozstaniach. A to poczucie daje m.in. bliski kontakt fizyczny, uwaga i czułość, jaką dostają od rodziców. Zachęcaj do samodzielnej zabawy Nie musisz stale zabawiać dziecka i proponować mu wciąż nowych aktywności. Samodzielna zabawa jest jednym z elementów, które uczą malucha niezależności. Urozmaicaj dziecku towarzystwo Staraj się już od pierwszych miesięcy urozmaicać dziecku towarzystwo – niech maluch spędza czas nie tylko z Tobą, ale i z innymi osobami - tatą, babcią, wśród znajomych. Najpierw niech kontaktuje się z innymi dorosłymi w Twojej obecności, potem zacznij przyzwyczajać je do krótkich rozstań. Zatrudnij opiekunkę Nawet jeśli jesteś z dzieckiem w domu, warto rozejrzeć się za kimś, z kim maluch mógłby zostać od czasu do czasu. Dwie godziny spędzone na dobrej zabawie...

Mama
Wielki powrót mamy do pracy
Robi ci się zimno na samą myśl, że będziesz musiała zostawić maluszka w domu i iść do pracy? Podpowiemy ci, jak się do tego przygotować, by zminimalizować stres – swój i malucha.

Nie ma co się czarować – na początku godzenie pracy z opieką nad dzieckiem to nie bułka z masłem. Prawdopodobnie czekają cię stres, zmęczenie, tęsknota, wyrzuty sumienia, zazdrość („Dlaczego ono za mną nie tęskni? Bardziej kocha babcię/nianię?), poczucie, że nie robisz wszystkiego tak dobrze, jak powinnaś... Jednak nie daj się zwariować – miliony kobiet żyje w taki sposób i nic złego się nie dzieje. Ty także sobie poradzisz. Tylko zanim wrócisz do pracy... Przyzwyczaj do rozstań Zacznij już kilka tygodni przed planowanym powrotem do pracy . Wyjdź do kina albo do znajomych, a malca zostaw pod opieką taty lub babci . Dziecko powolutku zrozumie, że nie jesteś przy nim non stop, a ty będziesz miała okazję sprawdzić, jak się czujesz, gdy smyk jest daleko od ciebie. Czasem potrzeba kilka takich wyjść, by przyzwyczaić się do rozłąki i nie wydzwaniać co chwilę do domu. Lepiej jednak ten stres przeżyć w kinie albo kawiarni niż w biurze, mając na głowie terminy, klientów, zebrania... Znajdź dobrą opiekę Byłoby świetnie, gdyby dzieckiem mogła zająć się babcia . Jeśli to niewykonalne, zacznij szukać opiekunki . Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że dopiero szósta czy nawet dwunasta osoba z rzędu przypadnie ci do gustu. Gdy już znajdziesz nianię , która ci odpowiada, jak najszybciej poznaj ją ze swoim dzieckiem . Zaproś ją kilka razy do domu i na spacer, zostaw pociechę pod jej opieką na godzinę, trzy, potem na pół dnia. Polecamy: Babcia,opiekunka, czy żłobek - za i przeciw Umów się z szefem na rozmowę Coraz więcej firm idzie na rękę młodym mamom , więc kto wie, może i ty będziesz mogła liczyć na szczególne względy. Poza przejściem na pół etatu (co, niestety, wiąże się z mniejszą pensją) w grę wchodzą także inne rozwiązania. Możesz np. pracować w godzinach wygodnych dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak