
Czy wolno zimą iść na spacer bez posmarowania buzi malca kremem? Absolutnie nie! Odmrożenie (o co łatwo nie tylko w mróz) może być dla niego groźne. Starannej pielęgnacji w miesiącach zimowych potrzebuje też skóra całego ciała. Dziecko jest cieplej ubrane, rzadziej pozwalamy mu pobawić się na golaska, może więc dochodzić do odparzeń. Zobacz, jak zadbać o maluszka.
Nie przegrzewaj
Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20–22˚C. Zakładaj dziecku bawełniane ubranka i nie ubieraj go zbyt ciepło. Gdy się spoci, może łatwo dojść do odparzeń. U niemowlęcia szczególnie często pojawiają się one we wszelkich zgięciach i fałdkach – w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu. Jest tu znacznie słabszy dostęp powietrza, zbiera się pot i brud.
Pamiętaj o codziennej kąpieli
Nie obawiaj się, że przez to maluszek się przeziębi. Codzienna kąpiel niemowlaka jest ważna, gdyż nawet takie małe dziecko się poci. Podczas kąpieli starannie umyj wszystkie fałdki w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu, używając mydła dla maluchów lub delikatnego płynu do kąpieli (sprawdź, od którego wieku jest zalecany). Następnie je osusz. Umyj też i dokładnie osusz przestrzenie między paluszkami u rąk i nóg. Jeśli skóra w tych wrażliwych miejscach wygląda normalnie, wystarczy posmarować ją kremem pielęgnacyjnym. Jeżeli natomiast pojawiło się zaczerwienienie mogące świadczyć o początkach stanu zapalnego, użyj kremu lub maści z cynkiem lub talkiem.
Czym smarować skórę niemowlaka?
Po wykąpaniu i wytarciu maluszka posmaruj go balsamem, mleczkiem lub kremem – to ważne, gdyż skórę trzeba nawilżyć. Jeśli zauważyłaś miejsca mocno wysuszone (szorstka, łuszcząca się skóra), użyj tłustego kremu lub maści. Oliwki jednak stosuj ostrożnie. Nie wszystkim dzieciom służą. Często powodują, że woda z naskórka przedostaje się na powierzchnię skóry, co jeszcze mocniej zwiększa jej suchość. Jeśli zauważysz to u swojego dziecka, zamień oliwkę na krem lub balsam (dla najmłodszych!).
Używaj specjalnych kosmetyków do kąpieli
Ciepłe, przesuszone powietrze w mieszkaniu powoduje, że skóra na całym ciele się wysusza, a wtedy łatwiej o jej podrażnienia. Dlatego do kąpieli używaj takich kosmetyków, które myją, ale jednocześnie lekko ją natłuszczają. Mogą to być tzw. emolienty, czyli środki, których zwykle używa się przy atopowym zapaleniu skóry (np. Hascosan, Lipikar, Linola, Oilatum, Emolium, Balneum). Tworzą one na skórze ochronną warstwę, która zabezpiecza przed wysuszeniem. Dobre są też niektóre niemowlęce płyny do kąpieli zawierające składniki lekko natłuszczające (np. Bübchen, Penaten, HiPP, Nivea Baby, Ziaja, Johnson & Johnson, Mustela).
Pierz ubranka w delikatnych środkach
Do prania dziecięcych ubranek używaj proszków przeznaczonych dla najmłodszych dzieci oraz alergików (np. Lovela, Jelp, Bobas) – co najmniej do skończenia przez malca trzeciego roku. Dla starszych dobre są również środki typu sensitive (np. Visir Sensitive, Persil Sensitive). Mają mniej detergentów i wybielaczy, które również wysuszają skórę. Jeśli pierzesz w pralce, dwukrotnie włącz płukanie.
Zobacz także: Pielęgnacja suchej skóry - prawdy i mity