Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, zima
Panthermedia
Pielęgnacja

Jak pielęgnować malca zimą

W domu ponad 20˚C, a za oknem mróz. Takie huśtawki temperatur źle znosi skóra malca. Musisz ją teraz dobrze chronić przez zimnem, wiatrem, śniegiem. I to nie tylko na buzi!

Czy wolno zimą iść na spacer bez posmarowania buzi malca kremem? Absolutnie nie! Odmrożenie (o co łatwo nie tylko w mróz) może być dla niego groźne. Starannej pielęgnacji w miesiącach zimowych potrzebuje też skóra całego ciała. Dziecko jest cieplej ubrane, rzadziej pozwalamy mu pobawić się na golaska, może więc dochodzić do odparzeń. Zobacz, jak zadbać o maluszka.

Nie przegrzewaj

Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20–22˚C. Zakładaj dziecku bawełniane ubranka i nie ubieraj go zbyt ciepło. Gdy się spoci, może łatwo dojść do odparzeń. U niemowlęcia szczególnie często pojawiają się one we wszelkich zgięciach i fałdkach – w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu. Jest tu znacznie słabszy dostęp powietrza, zbiera się pot i brud.

Pamiętaj o codziennej kąpieli

Nie obawiaj się, że przez to maluszek się przeziębi. Codzienna kąpiel niemowlaka jest ważna, gdyż nawet takie małe dziecko się poci. Podczas kąpieli starannie umyj wszystkie fałdki w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu, używając mydła dla maluchów lub delikatnego płynu do kąpieli (sprawdź, od którego wieku jest zalecany). Następnie je osusz. Umyj też i dokładnie osusz przestrzenie między paluszkami u rąk i nóg. Jeśli skóra w tych wrażliwych miejscach wygląda normalnie, wystarczy posmarować ją kremem pielęgnacyjnym. Jeżeli natomiast pojawiło się zaczerwienienie mogące świadczyć o początkach stanu zapalnego, użyj kremu lub maści z cynkiem lub talkiem.

Czym smarować skórę niemowlaka?

Po wykąpaniu i wytarciu maluszka posmaruj go balsamem, mleczkiem lub kremem –  to ważne, gdyż skórę trzeba nawilżyć. Jeśli zauważyłaś miejsca mocno wysuszone (szorstka, łuszcząca się skóra), użyj tłustego kremu lub maści. Oliwki jednak stosuj ostrożnie. Nie wszystkim dzieciom służą. Często powodują, że woda z naskórka przedostaje się na powierzchnię skóry, co jeszcze mocniej zwiększa jej suchość. Jeśli zauważysz to u swojego dziecka, zamień oliwkę na krem lub balsam (dla najmłodszych!).

Używaj specjalnych kosmetyków do kąpieli

Ciepłe, przesuszone powietrze w mieszkaniu powoduje, że skóra na całym ciele się wysusza, a wtedy łatwiej o jej podrażnienia. Dlatego do kąpieli używaj takich kosmetyków, które myją, ale jednocześnie lekko ją natłuszczają. Mogą to być tzw. emolienty, czyli środki, których zwykle używa się przy atopowym zapaleniu skóry (np. Hascosan, Lipikar, Linola, Oilatum, Emolium, Balneum). Tworzą one na skórze ochronną warstwę, która zabezpiecza przed wysuszeniem. Dobre są też niektóre niemowlęce płyny do kąpieli zawierające składniki lekko natłuszczające (np. Bübchen, Penaten, HiPP, Nivea Baby, Ziaja, Johnson & Johnson, Mustela).

Pierz ubranka w delikatnych środkach

Do prania dziecięcych ubranek używaj proszków przeznaczonych dla najmłodszych dzieci oraz alergików (np. Lovela, Jelp, Bobas) – co najmniej do skończenia przez malca trzeciego roku. Dla starszych dobre są również środki typu sensitive (np. Visir Sensitive, Persil Sensitive). Mają mniej detergentów i wybielaczy, które również wysuszają skórę. Jeśli pierzesz w pralce, dwukrotnie włącz płukanie.

Zobacz także: Pielęgnacja suchej skóry - prawdy i mity

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

kąpiel, niemowlę, kosmetyki
© DoraZett - Fotolia.com
Pielęgnacja
Mydło kontra chusteczki, czyli cała prawda o kosmetykach dla niemowląt
Zanim wybierzesz się do sklepu z kosmetykami dla dziecka, sprawdź, które będą najlepsze dla twojego maleństwa. Bo inaczej zamiast posłużyć niemowlęciu, mogą mu zaszkodzić.

Dzieci są różne – różne mają rodzaje skóry, różne z nią problemy... Co więcej, dzieci się zmieniają, zmienia się także pogoda. Co z tego wynika? Ano to, że krem, którego używa Basia, może nie posłużyć Adasiowi, a oliwka, która sprawdzała się na początku życia dzidziusia, nagle przestaje mu służyć. A więc jakie kosmetyki powinnaś kupić dla swojego dziecka ? Tu znajdziesz odpowiedź! Sprawdź też:  Jak wspierać rozwój mowy niemowlaka? Kosmetyki do kąpieli Mydło czy płyn Dobry jest płyn do kąpieli. Jest też wygodny, bo wlewasz go do wody i kąpiesz bobasa bez namydlania. Mydełko możesz wybrać dla dziecka, ale pod warunkiem, że na skórze nie ma żadnych podrażnień i nie jest ona wysuszona. Powinno to być jednak specjalne mydełko dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Takie dla dorosłych zwykle ma odczyn zasadowy, niszczy barierę ochronną skóry, wysusza ją i podrażnia. Gdy skóra maluszka jest sucha i szorstka, lepsze do kąpieli będą tzw. emolienty. To płyny, które nie tylko myją, ale także tworzą na powierzchni skóry cienką powłokę (film) chroniącą przed utratą wilgoci i tłuszczu, a poza tym nawilżają. Kupuje się je w aptece. Nasze propozycje : pielęgnujący płyn do kąpieli Nivea Baby, ok. 20 zł; płyn do kąpieli Bąbelkowa kąpiel Mustela Bébé, ok. 35 zł; płyn natłuszczający Test dla rodziców - czy wiesz, jak pielęgnować noworodka? Kosmetyki na podrażnienia Krem czy maść Jeśli skóra dziecka jest mocno sucha, zaczerwieniona, balsam i mleczko będą za słabe. Lepiej posmarować ją tłustym kremem, a jeśli i on nie pomoże – maścią. Jest ona bardziej tłusta niż krem i jeszcze dłużej utrzymuje się na skórze. Pomaga zwłaszcza przy silnych zaczerwienieniach i podrażnieniach. Nasze propozycje : krem zmiękczający Exomega D.E.F.I A-Derma, ok. 64 zł; Dardia Lipo Krem, ok. 35 zł; maść Neodex,...

mama, niemowlę, zima, spacer
Panthermedia
Pielęgnacja
7 zasad zimowych spacerów
Zimowe wyjścia mogą przynieść dziecku dużo korzyści: dotlenić, zahartować i wzmocnić apetyt. Aby jednak tak się stało, przestrzegaj kilku zasad.

Dziecko, które skończyło dwa–trzy tygodnie, powinno przebywać na świeżym powietrzu przynajmniej dwie godziny dziennie, nawet w zimę . W przeciwieństwie jednak do niej inne spacerowe zasady się zmieniają. Zimą podczas spaceru lepiej zrezygnować np. z karmienia dziecka na spacerze, ponieważ razem z mlekiem mogłoby nałykać się mroźnego powietrza i złapać infekcję gardła. Dobrym pomysłem jest też rozbicie jednego długiego spaceru na dwa krótsze, np. jeden godzinny przed południem i drugi tuż po obiadku. O czym jeszcze warto pamiętać? Pytamy dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatrę z Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. 1. Nakarm dziecko przed wyjściem na spacer Najedzone dziecko łatwo nie zmarznie na spacerze, bo podczas trawienia powstaje energia, która grzeje je od środka. Zamiast jogurtu czy deserku owocowego podaj mu rozgrzewającą zupę jarzynową z mięsem albo jajkiem. Po posiłku poczekaj kwadrans z ubieraniem malucha, aby jedzenie ułożyło mu się w brzuszku. 2. Ubierz malucha ciepło, ale... ... bez przesady. Współpracujący z nami pediatrzy są zgodni: zimą dzieci częściej są przegrzewane niż ubierane za lekko. W domu maleństwo powinno być ubrane podobnie jak ty, a na spacer zakładaj mu jedną warstwę ubrania więcej niż sobie (pamiętaj, że śpiworek czy koc też się liczy!). 3. Ubierz dziecko na cebulkę Dwie lżejsze bawełniane bluzki grzeją lepiej niż jeden, nawet bardzo gruby sweter, bo między nimi tworzy się warstwa ciepłego, izolującego powietrza. Nie zakładaj dziecku obcisłych rajstopek ani bluzeczek – mogą hamować krążenie krwi i prowadzić do odmrożeń. 4. Posmaruj dziecku buzię zimowym kremem Nawet jeśli maluch nie wychyla nosa z gondoli, odczuwa na własnej skórze (przypomnijmy: o wiele cieńszej niż twoja) działanie wiatru i zimna. Chroń ją przed odmrożeniami. Kwadrans przed spacerem posmaruj...

niemowlę, czapka, zima
Panthermedia
Pielęgnacja
Zimowa kosmetyczka bobasa
Co powinno się w niej znaleźć, gdy na dworze jest wietrznie i mroźno, a w domu grzeją kaloryfery? Kosmetyki maleńkiego dziecka powinny pomagać, a nie mnożyć problemy. Dlatego wybieraj kremy hipoalergiczne, bo robi się je ze składników wyjątkowo dobrze tolerowanych przez skórę.

Nawet my, dorośli, mamy zimą problemy z suchą, zaczerwienioną i spierzchniętą skórą. Skóra niemowlęcia jest delikatniejsza i wrażliwsza od naszej, bo jest cieńsza, bardziej chłonna i mniej elastyczna. Może ją podrażnić nie tylko mróz, ale nawet wilgoć czy podmuch chłodnego wiatru. Suche, nagrzane powietrze, jakie jest w ogrzewanych mieszkaniach także jej nie służy. Nikomu nie służą też gwałtowne skoki temperatury, których nie da się uniknąć (wchodzimy, wychodzimy, znów wchodzimy…). Jakie kosmetyki potrzebne są niemowlęciu zimą? Krem ochronny Trzeba go używać przed każdym wyjściem, nawet jeśli mróz nie jest trzaskający, a wy wybieracie się tylko do warzywniaka za rogiem. Taki krem jest jak kołderka – pozwala skórze oddychać, a jednocześnie tworzy na niej cieniutką warstwę, która chroni przed utratą ciepła, wysuszeniem i podrażnieniami. A także przed słońcem (kremy ochronne zawierają filtry UV). Tak, tak, to ważne także zimą, ponieważ promienie świetnie odbijają się od śniegu. Żeby krem spełnił swoje zadanie, nałóż go mniej więcej kwadrans przed wyjściem, dzięki temu zdąży się wchłonąć. Posmaruj maluszkowi nie tylko policzki, ale także czoło, nosek i bródkę. Wprawdzie kremy na zimę są „ciężkie”, a więc nie wchłaniają się tak błyskawicznie jak nawilżające, jednak bez przesady – jeżeli preparatu nie da się dobrze rozsmarować nawet po ogrzaniu w dłoniach, lepiej poszukać innego. Uwaga! Wszystkie kremy ochronne mają to samo zadanie: zabezpieczają skórę przed wiatrem, chłodem itd. Niektóre jednak dodatkowo ją pielęgnują i nawilżają dzięki zawartości pantenolu i innych substancji. Zwróć także uwagę na to, czy krem zawiera wodę. Zdecydowanie nie powinno jej być, bo woda paruje, a to dodatkowo ochładza skórę. Mleczka oraz balsamy do ciała Kremy ochronne, które stosuje się „na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak