Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pam 087-011.jpg
Pielęgnacja

Dermatolog o pielęgnacji dziecka

Co na początku budzi największy niepokój podczas pielęgnacji noworodka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!


1. Kiedy można po raz pierwszy wykąpać dziecko w wanience?
Jeśli jest zdrowe, nawet już drugiego dnia po porodzie. Trzeba tylko uważać, by nie zamoczyć jeszcze nie zagojonego pępuszka.

2. Jak często trzeba kąpać noworodka?
Najlepiej codziennie. Dziecko co prawda mocno się nie brudzi, ale jednak bardzo często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Nie powinna ona tylko trwać dłużej niż kilka minut, by skóra nie traciła warstwy lipidowej (tłuszczowej) i nie ulegała wysuszeniu.

3. Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli?
To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5).
Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia.
Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje film, który chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry.

4. Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki?
Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy: jedną ręką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, drugą – myć całe ciało. Jest to prostsze, gdy maluszka kąpią jednocześnie mama i tata.

5. Czym myć buzię dziecka: wodą, naparem z rumianku, mydłem?
Na pewno nie naparem z rumianku. Często powoduje on alergie skórne. Buzię maluszka można umyć wodą – przegotowaną lub mineralną, a raz dziennie także mydłem przeznaczonym dla dzieci. To ważne: na buzi często pozostają resztki mleka, soczku. Znajdujące się w pokarmach składniki mogą podrażniać skórę.

6. Czy są jakieś miejsca szczególnie narażone na podrażnienia?
Tak. Są to fałdki skóry, np. na szyi, za uszami, w pachach, pachwinach. Dziecko ma dość krótką szyję, często przyciska ją do brody, a w fałdkach zbiera się pot czy ulane mleczko. Jeśli o te miejsca się nie zadba, może dojść do zmian zapalnych. Podczas każdej kąpieli trzeba rozchylić wszystkie fałdki i dokładnie je umyć, a potem delikatnie wytrzeć i natłuścić kremem.

7. Jak często myć główkę niemowlęciu?
Niemowlę, a już szczególnie noworodek, większość czasu spędza w pozycji leżącej. Główka często jest spocona, dlatego najlepiej ją przy każdej kąpieli umyć. Można do tego używać tych samych środków, co do mycia całego ciała, czyli np. dobrego mydełka, a gdy maluszek skończy miesiąc – także szamponu dla niemowląt. Najlepiej wybierać bezbarwne, jak najmniej pachnące. Do umycia włosków wystarczy kilka kropli szamponu. Trzeba go potem dokładnie spłukać – pozostawione resztki mogłyby drażnić skórę i powodować stan zapalny.

8. Czy można używać gąbki lub myjki?
Tak, ale tylko pod warunkiem, że są one rzeczywiście czyste. Problem polega na tym, że jeśli gąbkę czy myjkę po kąpieli tylko wypłucze się i nie dosuszy, łatwo mnożą się w niej bakterie i grzyby, mogące powodować choroby skóry. Dlatego trzeba dokładnie je suszyć i często zmieniać. A myjki z materiału najlepiej dodatkowo wygotowywać po kąpieli. Równie starannie dbaj o czystość wykładzin antypoślizgowych wkładanych do wanienki. Gumowe dodatkowo myj po kąpieli szczotką. Wykonane z gąbki płucz, susz i często zmieniaj.

9. Czy po kąpieli smarować maluszka oliwką?
Wszystko zależy od stanu jego skóry. Jeśli jest sucha, a nawet łuszczy się i pęka, trzeba ją nawilżać i natłuszczać. W pierwszym miesiącu życia można do tego używać oliwki dla niemowląt. Potem trzeba ją stosować ostrożnie, co jest związane z nadmierną pracą gruczołów łojowych skóry maleństwa. U niektórych dzieci oliwka może podrażniać skórę lub nasilać zmiany łojotokowe, jakie często pojawiają się w tym okresie.

10. Czy dziecko trzeba codziennie czesać, nawet jeśli ma niewiele włosków?
Tak. Szczotkowanie wzmacnia cebulki włosów i poprawia stan ukrwienia skóry. Dzięki temu później włosy będą lepiej rosły. Najlepiej używać szczotki wykonanej z miękkiego, delikatnego, naturalnego włosia.

11. Czy buzię niemowlęcia powinno się smarować jakimś specjalnym kremem?
To zależy od stanu skóry dziecka, a także przede wszystkim od tego, czy maleństwo przebywa w domu, czy wybierasz się z nim na spacer. W ciepłe dni, jeśli skóra maluszka na buzi jest dobrze nawilżona, nie wymaga smarowania. Jeżeli natomiast jest ona sucha, łuszczy się, przed spacerem trzeba ją posmarować, najlepiej kremem nawilżającym. W pierwszym półroczu życia raczej powinno się unikać kremów przeciwsłonecznych z filtrem, a jeśli już taki wybierzesz, to filtr powinien być wyłącznie mineralny (nie chemiczny) i nie wyższy niż 25–30. Malca nie można wystawiać na słońce: powinien znajdować się w cieniu lub półcieniu, np. pod parasolką, drzewem. Natomiast przed zimowym spacerem na buzię szkraba trzeba nałożyć krem natłuszczający, ochronny.

12. A jak oczyszczać pupkę: stosować mokre chusteczki pielęgnacyjne czy lepiej ją myć wodą z mydłem?
Jeśli maleństwo nie ma żadnych podrażnień, wystarczą chusteczki – są bardzo wygodne. Trzeba je jednak dobrze dobrać do skóry dziecka. Jeśli np. maluszek jest alergikiem, lepiej używać chusteczek, które nie są nasączone oliwką, najlepiej tzw. sensitive. Jeżeli jednak dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry, lepiej umyć pupę wodą. Potem trzeba delikatnie ją osuszyć (dotykając, nie trąc) i posmarować kremem lub maścią przeciw odparzeniom. Nie można pupy zostawić „na sucho”. Musi mieć ochronę z kremu – przed składnikami moczu i stolca.

13. Jakie pieluszki zakładać noworodkowi: jednorazowe czy tetrowe?
Zdecydowanie bardziej polecane są jednorazowe, gdyż chłoną wilgoć, przez co skóra nie jest narażona na niekorzystne działanie składników zawartych w moczu. Pozostaje sucha, może „oddychać”. Pieluszki jednorazowe trzeba jednak często zmieniać: noworodkowi co trzy-cztery godziny, nie czekając, aż się „zapełnią”. Należy też pozwalać maluszkowi w ciągu dnia pofikać co najmniej pół godziny bez pieluszki.

14. W czym prać ubranka dziecka?
Wyłącznie w środkach przeznaczonych dla niemowląt, przebadanych i atestowanych, zawierających jak najmniej detergentów. Proszku nie powinno być dużo i trzeba go potem dokładnie wypłukać (nastawiając w pralce dwukrotny program płukania). Jeśli dziecko jest bardzo wrażliwe, reaguje uczuleniem i wysypką na wszystkie proszki, można bawełniane ubranka wygotować w samej wodzie. Uwaga: nie powinno się używać płynów do zmiękczania: zawierają detergenty, które co prawda zmiękczają włókno materiału, ale też powodują duże wysuszenie skóry.

15 Jak długo niemowlęce ubranka powinno się prasować?
Na pewno przez pierwszy miesiąc. Prasowanie to dodatkowa dezynfekcja. Zabija się w ten sposób zarazki, a także np. niektóre alergeny, jak roztocza kurzu domowego.

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

Pam 014-006.jpg
Pielęgnacja
Kosmetyki do kąpieli - niezbędnik mamy
Nie musisz ich mieć dużo, za to wszystkie najwyższego gatunku. Sprawdź, które będą dla Twojego maleństwa najlepsze.

Skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, częstokroć przesuszona, a w niektórych miejscach – zwłaszcza pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, niestety również te szkodliwe. Dlatego musisz wybrać dla maleństwa kosmetyki najdelikatniejsze, zawierające jak najmniej chemii. A przede wszystkim: nie może ich być za dużo. Które są niezbędne? 1. Mydełko lub płyn do mycia Musisz kupić specjalne, przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH . Nie myj maluszka mydłami dla dorosłych – ich zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Powyżej pierwszego miesiąca do mycia możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką, który delikatnie natłuszcza skórę (nie będzie Ci wtedy potrzebna dodatkowo oliwka ani balsam). 2. Emolienty To specjalne płyny do mycia, które tworzą filtr na skórze, zapobiegający jej wysuszeniu. Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra maluszka jest przesuszona i łuszczy się. Dodaje się je do kąpieli. Nie myj już wtedy maleństwa mydłem. 3. Szampon W pierwszym miesiącu nie musisz go używać. Wystarczy mydło, takie samo, jakim myjesz maluszka – na pewno nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, wybierz taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu. 4. Oliwka Warto nią smarować skórę po kąpieli. Jest jednak całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych dziesięciu dniach życia. Potem gruczoły łojowe dziecka zaczynają pracować coraz mocniej (co jest spowodowane hormonami, które malec dostał od mamy). Zdarza się wówczas, że oliwki powodują nasilenie zmian łojotokowych. 5. Balsamy, mleczka Smaruj nimi skórę dziecka w tych miejscach, gdzie ona się przesusza (oczywiście, jeśli nie używasz oliwki). 6....

kąpiel noworodka, pielęgnacja noworodka
Panthermedia
Noworodek
Jak wykąpać noworodka? – 5 prostych kroków
Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, może stresować młodych rodziców. Z naszymi wskazówkami jednak przebiegnie spokojnie i sprawnie. Sprawdź, to wcale nie takie trudne.

Dziecko nie powinno przebywać zbyt długo w wodzie. Wystarczy, gdy kąpiel noworodka trwa tyle czasu, ile potrzebujesz do starannego umycia i opłukania dziecka. Jeśli wcześniej uda Ci się wszystko przygotować, kąpiel przebiegnie szybko i sprawnie. 1. Kąpiel noworodka zacznij od przygotowań Jak kąpać noworodka ? W pomieszczeniu powinno być ciepło (ok. 22-24°C), gdyż kilkudniowe dziecko bardzo szybko się wychładza. Na krótko przed kąpielą włącz dodatkowy grzejnik. Zanim włożysz dziecko do wody, sprawdź jej temperaturę. Powinna być lekko ciepła, około 37°C. Możesz też zanurzyć w niej swój łokieć – powinnaś wtedy odczuwać przyjemne ciepło. Wszystkie akcesoria ułóż blisko wanienki, w zasięgu swojej ręki. Najbliżej umieść te, których będziesz używała jako pierwszych. Potrzebne ci będą: Mięciutki ręcznik (np. frotté) Dwie tetrowe pieluszki Wyjałowione gaziki Waciki Pałeczki z watą do mycia uszu (niekoniecznie) Sól fizjologiczna (dostępna w aptece bez recepty, najlepiej kupić pakowaną w jednorazowe ampułki) do przemywania oczu Bawełniana myjka (niekoniecznie). Nie używaj gąbki! Bawełnianą myjkę po każdej kąpieli starannie wypłucz i wysusz, a co dwa-trzy dni wygotuj ją Mydło dla niemowląt lub specjalny płyn do kąpieli (dla noworodka najlepsze są kosmetyki bezzapachowe) Oliwka Maść do smarowania pupy Czyste ubranko i pieluszka Miseczka z gotowaną wodą do mycia buzi Chusteczki pielęgnacyjne Miękka szczoteczka do włosów Sprawdź też, jakie jeszcze przydadzą ci się kosmetyki dla noworodka 2. Umyj na sucho noworodka Na początku możesz bać się mydlenia dziecka w wanience z obawy, że się wyśliźnie. Jeśli tak jest całe ciałko możesz umyć na sucho. Na miejscu do przewijania rozłóż ręcznik i pieluszkę tetrową. Połóż na niej dziecko. Umyj oczka. Gazikiem, zwilżonym solą...

Pielęgnacja
14 sekretów pielęgnacji
Co na początku budzi największy niepokój podczas pielęgnacji noworodka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości!

Co budzi największy niepokój podczas pielęgnacji niemowlaka? Rozwiewamy wszystkie wątpliwości! 1. Jak często trzeba kąpać niemowlaka? Najlepiej codziennie. Starsze niemowlę coraz więcej czasu spędza na podłodze i coraz bardziej się brudzi. Poza tym, często bywa zgrzane, spocone – dlatego kąpiel jest tak ważna. Kąpiel również może być czasem dobrej zabawy. 2. Lepiej używać mydełka czy płynu do kąpieli? To zależy od stanu skóry dziecka. Jeśli jest ona normalna, nie łuszczy się i nie jest przesuszona, nie ma na niej żadnych podrażnień, to można używać mydła dla niemowląt o obojętnym odczynie pH (5,5). Mydła przeznaczone dla dorosłych mają odczyn zasadowy, co może zniszczyć ochronną warstwę lipidową skóry, doprowadzić do zbytniego wysuszania i podrażniania. Dlatego nie wolno nimi myć niemowlęcia. Jeśli skóra szkraba jest sucha, szorstka, trzeba stosować przeznaczone dla niemowląt nawilżające płyny do kąpieli, czyli emolienty (najlepiej spytać o nie w aptece). Również mają odczyn pH 5,5. Nie wysuszają skóry, przeciwnie – dodatkowo lekko ją nawilżają. Po takiej kąpieli na skórze pozostaje warstwa ochronna, która chroni ją przed utratą wilgoci. Nie można jednak wlewać do wody płynu do kąpieli, a potem dodatkowo myć malca mydłem. W tym przypadku mydło zniszczy to, co dobrego zrobił emolient: usunie warstwę ochronną skóry. 3. Lepiej najpierw namydlić maluszka na przewijaku, czy od razu włożyć do wanienki? Obydwie techniki kąpieli są tak samo dobre i zależą głównie od wprawy rodziców. Początkujący zwykle obawiają się, że dziecko może się wyślizgnąć. Łatwiej jest im najpierw namydlić maluszka na przewijaku, a potem włożyć do wanienki z wodą. Namydlanie niemowlęcia w wanience wymaga sporej wprawy: jedną ręką trzeba mocno podtrzymywać dziecko, drugą – myć całe ciało. Jest to prostsze, gdy maluszka kąpią...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz