Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Oillan
Adobe Stock
Pielęgnacja

Pielęgnować, czyli wzmacniać barierę ochronną skóry. Jak robić to właściwie? [WYWIAD]

Skóra niemowlęcia jest delikatna, powinna być traktowana ze szczególną troską. Czyli…? „To, na czym nam najbardziej zależy, to tak pomagać skórze maluszka i stosować taką profilaktykę, by w momencie osiągnięcia 3. roku życia dziecka móc mówić o dojrzałości skóry przez duże D. Czyli żeby wszystko działało jak należy” – mówi farmaceutka Martyna Kalinowska i wyjaśnia, dlaczego jest tak ważne są pierwsze lata życia dziecka.

Pierwsze dni życia maluszka to czas pełen niezwykłych emocji. To również moment, w którym dosłownie poznajemy nowego człowieka – uczymy się rozpoznawać każdą fałdkę, pieprzyk i zagłębienie w małym ciałku. Uczymy się również jak je pielęgnować. O tym na co zwracać szczególną uwagę i o czym koniecznie pamiętać mówi specjalista ds. pielęgnacji skóry, Martyna Kalinowska.

Proszę powiedzieć, dlaczego pielęgnacja skóry niemowlęcia jest tak ważna?
Dziecięca skóra wygląda i funkcjonuje inaczej niż dorosłego. Skóra maluszka, który przychodzi na świat, jest pojmowana jako wrażliwa, delikatna i niedojrzała. O pewnej wstępnej dojrzałości mówimy dopiero około 2-3. roku życia. Wtedy osiąga tzw. dojrzałość funkcjonalną, czyli pełni wszystkie funkcje, jakie pełnić powinna skóra człowieka.
Co w takim razie dzieje się przed ukończeniem 3. roku życia? Co oznacza owa niedojrzałość?
Przede wszystkim skóra małego dziecka jest niezwykle cienka – znacząco cieńsza niż dorosłego. Z tego powodu przebijają przez nią naczynia krwionośne. Dla naszego oka odbierane jest to jako różowe zabarwienie. Ale przez to, że jest cieńsza, jest łatwiejsza do spenetrowania przez różne substancje – dużo sprawniej przedostają się przez nią alergeny czy składniki kosmetyków. Jednocześnie dużo łatwiej oddaje wodę i szybciej się odwadnia. Co więcej, skóra małego dziecka jest jaśniejsza niż dorosłego. Produkcja melaniny, czyli barwnika naszej skóry, jest jeszcze mocno ograniczona.


Oillan Baby belka
Redakcja/mat. pras.


Warto w tym miejscu również powiedzieć, że skóra zawiera w sobie różnego rodzaju gruczoły, przede wszystkim łojowe i potowe. U dziecka jest ich za mało, a czynność i aktywność tych, które są, jest mocno ograniczona. Konsekwencją niewystarczająco dojrzałych gruczołów łojowych jest nie w pełni wykształcony płaszcz hydrolipidowy. Z kolei w przypadku gruczołów potowych, jest to zaburzenie procesów termoregulacji.
Ostatnia ważna rzecz – bo tych różnic jest bardzo dużo – u małych dzieci pH skóry jest niedostatecznie niskie. U dorosłej osoby to wartość około 4,5. U dzieci może sięgać nawet 6. Ono się stabilizuje w pierwszych tygodniach życia maluszka, więc dość szybko. Ale dopóki nie jest stabilne i niedostatecznie kwaśne, skóra jest podatna dużo bardziej na różnego rodzaju zakażenia – mówić możemy zarówno o bakteriach, jak i wirusach czy grzybach.
Jak dbać o skórę maluszka bezpośrednio po porodzie?
Jest bardzo dużo szkół, które mówią o tym, jak dbać o skórę nowo narodzonego dziecka. Można trafić na oddziały położnicze, na których dziecko zostanie wykąpane już w pierwszej dobie życia. Coraz częściej słyszę jednak o oddziałach, na których dziecko pierwszy raz jest myte, czyli pozbawiane mazi poporodowej, dopiero w 3. dobie życia. To kwestia decyzji położnej czy lekarza takich, którym my jako rodzice ufamy.
A kikut pępowinowy – wielu rodzicom pielęgnacja tego miejsca spędza sen z powiek…
Przede wszystkim zwracajmy uwagę, by prawidłowo go oczyszczać i osuszać. To niezwykle istotne, aby ta część była sucha. Zawsze środowisko wodne jest idealnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów. Kikut powinien odpaść samoistnie w ciągu pierwszych tygodni życia. Jeśli tak się nie stanie – należy skonsultować się z lekarzem. 
Czy im dziecko jest starsze, tym „rygor” pielęgnacyjny mniejszy?
Musimy pamiętać, że skóra dalej się rozwija do około 7. roku życia. Mimo że u trzylatka osiągnęła dojrzałość funkcjonalną, to jej grubość jeszcze znacząco się różni od skóry dorosłego. Skóra cały czas przybiera na grubości . Powinniśmy więc ją przede wszystkim odpowiednio nawilżać i dbać o ochronę już od pierwszych dni życia, nie zapominając o ochronie przeciwsłonecznej już w wieku przedszkolnym.
Jak to jest z pielęgnacją twarzy malucha – czy o buzię troszczymy się inaczej?
W życiu dorosłym dość mocno rozdzielamy pielęgnację na różne części ciała. Natomiast w przypadku małego dziecka często spotykamy produkty, które mają uniwersalne formuły. Jest to np. jeden produkt przeznaczony do mycia ciała, twarzy i nawet włosów, i jest to jak najbardziej zasadne. W przypadku skóry małego dziecka nie ma sensu rozdzielać tych produktów.
 W przypadku samej twarzy pojawia się jedynie zagadnienie wychodzenia na zewnątrz, czyli wtedy, kiedy ciałko jest zabezpieczone ubrankiem, a buzia jako jedyna nie. Dlatego pojawiają się produkty stricte do pielęgnacji twarzy dziecka, które charakteryzują się tym, że mają gęstsze receptury i są bardziej „treściwe”, jeśli chodzi o substancje o działaniu regenerującym, odżywczym i nawilżającym. Ich zadaniem jest dać skórze odpowiednie zabezpieczenie w związku z tym, że ona jest bezpośrednio wystawiona na środowisko zewnętrzne.
Zatrzymajmy się proszę jeszcze chwile przy tych włosach, przecież są maluchy z bujnymi czuprynami. Czy w ich przypadku szampon również nie jest wskazany?
W 1. roku życia dziecka najczęściej jeden produkt jest wystarczający. To są najczęściej te kosmetyki, które są rekomendowane do wlania do wanienki. Natomiast jeżeli nasz maluszek ma „burzę loków”, to rzeczywiście może pojawić się konieczność stosowania oddzielnego produktu, którym jest szampon. Ważne aby wybierać szampony o działaniu kojącym i nawilżającym oraz niskopieniące formuły, ponieważ substancje pianotwórcze mają duży potencjał drażniący i alergizujący. Szampony dla dzieci mają ponadto pH dostosowane do pH płynu łzowego, dlatego nie szczypią w oczy.
Czy te produkty sprawdzą się również w przypadku ciemieniuchy?
Istnieją preparaty specjalnie dedykowane walce z ciemieniuchą. Są to produkty bazujące na składnikach zmiękczających, których rolą jest ułatwienie usunięcia łusek. Po ich zmiękczeniu wyczesujemy skórę miękkimi szczoteczkami. Zaleca się stosowanie specjalnie do tego przeznaczonych produktów, by skórę nie tylko oczyścić, ale także nawilżyć i ukoić  tę „świeżą” skórę, która nam się ujawni po usunięciu łusek ciemieniuchy.

Oillan
Adobe Stock

Czy jeśli mówimy o nawilżeniu, to oliwka będzie najlepszym rozwiązaniem?
Oliwki da dzieci najczęściej bazują na kombinacji różnego rodzaju olejów roślinnych, np. oleju z awokado, ze słodkich migdałów czy jojoba. I dopóki są to oleje, nie ma powodów do niepokoju. Czasem jednak w składzie znajduje się parafina ciekła, czyli olej mineralny, który ma właściwości komedogenne. Mówi się w dużym uproszczeniu, że jest to działanie zaskórnikotwórcze.
Nawet jednak jeśli w składzie nie ma parafiny, to musimy pamiętać, że to, czego dostarczają nam oleje roślinne, to duża ilość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. One doskonale działają na skórę jeśli chodzi o jej natłuszczenie, uelastycznienie, odżywienie i ochronę. Na nawilżenie nie mamy jednak co liczyć.
Jaka jest zatem podstawa nawilżenia skóry?
By móc powiedzieć o kosmetyku, że ma działanie nawilżające, muszą się pojawić składniki, które będą tego nawilżenia dostarczać. Czyli między innymi składnik wiążący i zatrzymujący wodę w skórze, a tego w oliwce nie ma. Jeśli więc nam zależy, żeby jednocześnie natłuścić i nawilżyć skórę, lepiej sięgać po receptury w postaci mleczek – w nich znajduje się frakcja lipidowa i frakcja hydrofilowa, czyli oprócz składników typowo tłuszczowych mamy też te nawilżające.
Tłuszcze niezwykle zabezpieczają skórę, ale tym samym tworzą na jej powierzchni warstwę, która może utrudniać i ograniczać wymianę powietrza. Stąd mówi się bardzo często, że skóra pokryta oliwką nie oddycha  – rzeczywiście trochę tak jest. Te lżejsze formuły zdecydowanie lepiej się sprawdzają  – skóra nie jest tak obciążona, a kosmetyk szybko się wchłania.
Czy emolienty będą spełniały to zadanie, o którym mówisz? Jaka jest ich rola? Są wskazane tylko dla skóry z problemami, czy może mogą stanowić „dodatkowe zabezpieczenie” dla skóry zdrowej?
Wokół zagadnienia emolientów narosło sporo mitów. Zacznijmy więc od początku – sama nazwa emolient wywodzi się z łacińskiego słowa emolliere i oznacza tyle co zmiękczać. Emolient jest to produkt pielęgnacyjny – wielozadaniowy. To oznacza, że jego rolą, oprócz zmiękczania (co wynika z jego nazwy), jest także skórę natłuszczać, nawilżać, koić i łagodzić podrażnienia. Gdy wszystkie te funkcje pełnione są przez jeden produkt – możemy mówić o emoliencie.
Podczas pielęgnacji skóry maluszka nie ma sensu wprowadzać niczego więcej i ja rekomenduję ich stosowanie. Jedyna kwestia to tak naprawdę wybór dobrego emolientu.
Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje emolientów, czyli tzw. emolienty tradycyjne, klasyczne czy też medyczne. Nie bazują w 100% na składnikach pochodzenia naturalnego. To oznacza, że w składzie pojawia się parafina ciekła. Czy to dobrze, że tam jest, czy źle – to zależy. Jeżeli osoba ma zdrową skórę to stosowanie takiego kosmetyku  nie jest najlepszym pomysłem, choćby ze względu na wspomniane wcześniej komedogenne działanie parafiny. Są one jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku skóry z dermatozami, czyli skórą z AZS – Atopowym Zapaleniem Skóry, łuszczycą, rybią łuską, egzemami itp.
Jeśli skóra dziecka, które przychodzi na świat, jest zdrowa, a jedynie niedojrzała, powinniśmy stymulować jej fizjologiczny rozwój. I żeby to osiągnąć nie potrzebujemy emolientów tradycyjnych, które mogłyby okazać się za ciężkie. To z kolei po co warto sięgnąć, to emolienty naturalne. One w 100% bazują na składnikach pochodzenia naturalnego. W składzie znajdują się oleje pochodzenia roślinnego, często głównym składnikiem jest masło shea, które ma niski potencjał alergizujący i jest dobrze tolerowane przez skórę. To jednocześnie składnik trudno wymywalny – doskonale zabezpiecza skórę i na długo pozostaje na jej powierzchni. W składzie emolientów naturalnych znajdują się również ekstrakty roślinne, które wykazują działanie przeciwalergiczne i przeciwzapalne, np. kukurbityna pozyskiwana z dyni czy betaina z buraka cukrowego, a więc składniki w 100% naturalne, absolutnie nie obciążające skóry dziecka, a doskonale ją nawilżające i chroniące oraz działające przeciwhistaminowe (kukurbityna działa typowo przeciwhistaminowo). Raz jeszcze powiem - będą idealne dla zdrowej i niedojrzałej jeszcze skóry dziecka. Jeśli jest diagnoza lekarska o tym, że u dziecka jest atopia, wówczas możemy przerzucić się na emolienty tradycyjne. Jeśli tej diagnozy nie ma, to nie powinniśmy sięgać po parafinę.
Jakie błędy najczęściej popełniają młodzi rodzice?
Proszę pamiętać, że to subiektywne, ale obserwuję dwie rzeczy. Pierwszą jest nadmierna troska, drugą zaś autodiagnoza. Zdarza się rodzicom każde przesuszenie lub nieprawidłowość skórną oceniać jako AZS – oczywiście na podstawie własnych wyobrażeń. Warto pamiętać, że pierwsze 12 miesięcy życia maluszka to czas, kiedy w jego organizmie jest jeszcze bardzo dużo hormonów mamy. W tym czasie skóra może dawać całe spektrum objawów klinicznych, które czysto teoretycznie pasują do danych jednostek chorobowych. Nie ma sensu od razu wpadać w panikę, bo istnieje duże prawdopodobieństwo, że z tą skórą wszystko jest ok. W razie wątpliwości wszelkich zmian skórnych zawsze warto udać się do lekarza pediatry, dermatologa lub położnej, którzy będą nam w stanie pomóc. Nie bójmy się pytać!

Oillan
Redakcja/mat. pras.

O czym zatem koniecznie w tej pielęgnacji musimy pamiętać?
Młodzi rodzice mają również skłonność do sięgania po preparaty niekoniecznie najlepsze. To, że na produkcie widnieje napis „baby” nie jest gwarancją dobrej jakości preparatu. Nie każdy musi rozumieć skład i znać poszczególne komponenty. Jak więc rozpoznać, czy produkt jest odpowiedni? Odpowiem anegdotycznie – wlewamy produkt do wanny. Jeśli wytworzy nam się niebieska piana aż po sufit i w dodatku będzie obłędnie pachnąca, to mamy gwarancję, że to nie jest dobry kosmetyk. Oznacza to bowiem, że znajdują się w nim drażniące składniki pianotwórcze, a do tego barwniki i kompozycje zapachowe – wszystkie te elementy są silnie alergizujące. To, po co powinniśmy sięgać to nisko pieniące preparaty, które nie pachną i nie mają koloru. Na tej podstawie jesteśmy w stanie zweryfikować, czy mamy do czynienia z dobrym produktem. 
Dobierając pielęgnację dla maluszka warto zgłosić się do apteki. Mamy tam do dyspozycje fachowy personel, który służy radą i pomocą. Warto również konsultować dobór produktów z lekarzem czy położną. I to co najważniejsze – wybierać produkty, na których znajduje się deklaracja producenta o tym, że dany preparat można stosować od 1 dnia życia. To niezwykle ważne, bowiem jeśli producent umieścił taką deklarację na opakowaniu, to ponosi za nią prawną odpowiedzialność.
Na koniec chciałabym jeszcze zapytać o rolę rytuałów w codziennej pielęgnacji. Mają znaczenie?
Zbudowanie rytuału u dziecka wpływa dobrze na maluszka w wielu aspektach. Taka rutyna pielęgnacyjna pozwala choćby lepiej poradzić sobie z zasypianiem – maluch przyzwyczaja się, że codziennie o określonej godzinie jest wieczorna kąpiel czy higiena, a później idziemy spać. Dzięki takim nieco rozbudowanym codziennym, powtarzanym rytuałom rodzic nie zapomni, żeby również tę skórę dziecka na pewno dobrze nawilżyć.

Martyna Kalinowska - magister farmacji, specjalista ds. pielęgnacji skóry Oillan, na co dzień kierownik Działu Naukowo-Szkoleniowego w firmie Oceanic.

Artykuł powstał z udziałem marki Oillan

Oillan quiz
Adobe Stock
Pielęgnacja
Czy jesteś pewna, że nie popełniasz tych błędów pielęgnacyjnych? [QUIZ]


(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'd101LwdaVQlfp7RipYoUk5ZVP6HR9OL4d9IjUNrjYAr.17', 'rjfglmegld', 'dgslwcybubegkueyikstgscjkwlm']);

Oillan problemy skórne
Adobe Stock
Pielęgnacja
Drobne problemy skórne – jak sobie z nimi radzić? [PORADNIK]
Niemowlęca skóra jest często różowiutka i idealnie gładka. Przede wszystkim dlatego, że jest dużo cieńsza niż skóra dojrzała. Jest jednak druga strona medalu. Taka delikatna powierzchnia jest bardziej wrażliwa i podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dużo łatwiej ją uszkodzić. Jak zatem radzić sobie z podrażnieniami skóry maluszka?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'd101LwdaVQlfp7RipYoUk5ZVP6HR9OL4d9IjUNrjYAr.17', 'telpgnjkcz', 'mtdoakbnlrifmhluafgwamrkznkn']); O pewnej dojrzałości powłoki skórnej możemy mówić około 3. roku życia dziecka. Wcześniej, jeśli lekarz nie stwierdził żadnych chorób (AZS, alergia itp.), przyjmuje się, że skóra jest zdrowa, ale niedojrzała. Dlatego tak często pojawiają się na niej zmiany nie będące objawami choroby, a jedynie świadczące o naruszeniu wrażliwej powłoki. Jakie są najczęstsze problemy niedojrzałej skóry i jak sobie z nimi radzić? 1. Przesuszenia Skóra noworodków i niemowląt jest cieńsza i bardziej przepuszczalna niż skóra dorosłego człowieka, dlatego łatwo się wysusza. Stąd konieczność dodatkowej ochrony przed słońcem, mrozem czy wiatrem. Sucha, szorstka skóra jest mniej odporna niż zdrowa i łatwiej ulega podrażnieniom oraz uszkodzeniom, np. otarciom.  Rozwiązanie: w okresach wzmożonej suchości szczególnie ważna jest odpowiednia pielęgnacja, nawilżanie skóry, ale także troska o jej ukojenie i odbudowę uszkodzonego naskórka. Jeśli na skórze dodatkowo pojawiają się zmiany, np. pęcherzyki, nadżerki, łuszczące się plamy – koniecznie trzeba skonsultować je z lekarzem. Może okazać się, że maluch jest atopikiem lub alergikiem. 2. Zaczerwienienie skóry W przypadku noworodka może być to rumień. U wielu maluszków w drugiej, trzeciej dobie po porodzie pojawiają się czerwone plamy. Nie do końca wiadomo jaka jest ich przyczyna – prawdopodobnie to pozostałość po narodzinach. Tego typu zmiany ustępują samoistnie około 7-10 dni po porodzie. Rozwiązanie: Ważna w tym czasie jest jedynie uważność na temperaturę, by nie przegrzać maluszka. Jeśli zaczerwienienia pojawiają się na plecach, w pachwinach, brzuchu, udach, z tyłu głowy –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz