
Senny niemowlak może dać się rodzicom we znaki. Wbrew oczekiwaniom senność u niemowlaka nie zawsze objawia się w oczywisty sposób, czyli znużeniem i ziewaniem. Czasem maluchy potrafią zmylić rodziców, wysyłając sprzeczne sygnały, np. płacząc, krzycząc lub zachowując się nadpobudliwie.
Senny niemowlak:
Objawy senności u niemowlaka
Choć dziecko, które nie skończyło roku, nie umie jeszcze mówić o swoich potrzebach, z jego zachowania sporo można wyczytać. Uważni rodzice szybko orientują się, kiedy malucha trzeba położyć spać. Senny niemowlak zazwyczaj:
- ziewa,
- trze oczy,
- marudzi,
- jest niespokojny,
- popłakuje z byle powodu.
U noworodka i młodszego niemowlęcia objawem zmęczenia jest między innymi próba odwrócenia główki (lub wzroku) od osoby, która się nim zajmuje. W ten sposób zabawiany przez nas maluszek wysyła komunikat, że ma dość zabawy i potrzebuje przerwy (niekoniecznie musi zasnąć, czasem wystarczy, że poleży chwilę w spokoju). Jeśli zbagatelizujemy senność u niemowlaka, może rozpłakać się na dobre i uspokojenie go zajmie sporo czasu.
Nieoczywiste oznaki zmęczenia u starszego dziecka
Podobnie jak objawy senności u niemowlaka, tak i u roczniaków oraz kilkulatków mogą one (ale nie muszą) być mniej oczywiste dla rodziców. Dziecko, które co wieczór zaczyna biegać w kółko po pokoju, głośno przy tym pokrzykując, nieświadomie daje znać, że ma już dość i najlepiej wówczas napuścić wody do wanny lub przygotować kaszkę na dobranoc. Na nocny wypoczynek należy też odesłać dziecko, któremu dopisuje humor, ale zaczyna się potykać i przewracać – takie zachowanie także jest objawem zmęczenia.
Wieczorne rozrabianie również bywa sygnałem, że układ nerwowy malucha jest mocno „przepracowany”.
Dlaczego dziecko powinno w porę trafić do łóżka?
Pamiętaj, aby w porę reagować na senność u niemowlaka. Dziecko, które nie sypia tyle, ile potrzebuje, gorzej się rozwija. Gdy maluchy śpią, rosną (bo nocą wydziela się hormon wzrostu). A jeśli sypiają zbyt krótko, częściej chorują (niedostatek snu osłabia odporność) i tyją (o czym od niedawna informują specjaliści).
Zobacz także:


Sen dziecka - sposób na usypianie i dobry sen niemowlaka Podobno noworodek przesypia aż 15–20 godzin na dobę. Około 8. - 12. tygodnia życia dziecka rytm jego snu i czuwania staje się bardziej regularny. Wtedy właśnie niemowlę zaczyna budzić się i zasypiać zgodnie z naturalnym zegarem biologicznym wyznaczanym przez pory dnia. Najpierw jednak trzeba uśpić dziecko, co nie zawsze jest łatwe. Usypianie maleństwa dla wielu rodziców wiąże się wieczornymi rytuałami . Są jednak mamy, dla których elastyczność i podążanie za dzieckiem jest ważniejsze niż rytuał. Co robić, aby dziecko zasypiało bez protestów? Poznaj metody usypiania , przetestowane przez 3 mamy. Sprawdź, która z nich będzie odpowiednia dla twojego dziecka. Dlaczego dziecko nie chce spać? - 15 powodów Zanim położysz dziecko spać: wywietrz pokój, weź kilka głębokich oddechów, by nie być zdenerwowaną, nie dawaj dziecku długo spać w dzień, nie dostarczaj dziecku zbyt wielu bodźców przed snem. Zobacz też: Usypianie dziecka - metoda "wypłakiwania się"

Kołysanki to część dzieciństwa. Możesz puszczać je dziecku na płytach, ale możesz też po prostu śpiewać je dziecku, do czego gorąco zachęcamy. Dlaczego? Śpiewanie dziecku kołysanek ma wiele zalet. Oto 8 powodów, dlaczego warto to robić. Korzyści ze śpiewania kołysanek dziecku Delikatne światło, czułe ramiona mamy lub mięciutka kołderka w łóżeczku i głos mamy, kołyszący dziecko do snu – to idealne warunki do zasypiania! Śpiewaj kołysanki codziennie, tak aby stały się częścią waszego wieczornego rytuału. Warto śpiewać dziecku kołysanki, ponieważ: rozwijają mózg – śpiewanie dziecku wpływa na tworzenie i rozwój połączeń między prawą i lewą półkulą mózgu, co stymuluje rozwój poznawczy dziecka ; rozwijają pamięć – śpiewanie tych samych kołysanek, sprawia, że dziecko szybko je zapamiętuje. Nawet półroczne dziecko potrafi rozróżnić zarys melodii; ćwiczą skupianie uwagi – niemowlęta skupiają się na muzyce, którą słyszą, szczególnie kiedy to mama śpiewa; rozwijają słuch muzyczny – dziecko potrzebuje różnorodnych dźwięków i bodźców słuchowych. Śpiewaj i puszczaj kołysanki, rozwijaj wrażliwość na dźwięki; wyciszają – przygotowują do snu, są częścią rytuału usypiania ; uspokajają i działają odprężająco – twój głos, dotyk i bycie blisko ciebie są najważniejsze dla dziecka; dają poczucie bezpieczeństwa – ukochany głos mamy sprawia, że niemowlę czuje się bezpiecznie; kołysanka to po prostu kolejny sposób, żeby powiedzieć: Kocham cię! Zobacz też: Muzyka czyni cuda: rozwija, uczy, leczy 7 mitów na temat snu niemowląt - wszystkie obalamy! [WIDEO] Gadżety ułatwiające zasypianie: teraz musi się udać!