Canpol Lovi smoczki
Kolekcja Hey marki LOVI
Pielęgnacja

Jak smoczek uratował im życie? Poznajcie historie mam!

Szykując wyprawkę dla przyszłego dziecka, wiele mam zastanawia się, jakie elementy będą im potrzebne, aby niczego nie zabrakło maluszkowi tuż po porodzie. Czytają, wertują kolejne strony internetowe, zapisują się do grup w mediach społecznościowych. I to jest ten moment, kiedy spotykają się często ze skrajnie różnymi opiniami na temat macierzyństwa i tematów z nim związanych. Tak też miały bohaterki naszego artykułu – Małgosia i Justyna, które po przeczytaniu, że dziecko nie powinno ssać smoczka uspokajającego, przez dłuższy czas broniły się przed podaniem go. Czy słusznie? Poznajcie ich historie.

Pierwszą i najczęstszą obawą, z jaką spotykają się świeżo upieczone mamy, jest to czy smoczek zaburzy rozwój aparatu oralnego dziecka. Innymi słowy, obawiają się tego, że w przyszłości dziecko będzie miało problem ze zgryzem. Nie decydują się więc na podawanie dziecku smoczka uspokajającego, a potrzebę ssania niemowlaka zaspokajają swoją piersią. I właśnie to jest odpowiedni moment, aby przedstawić Wam Justynę i przybliżyć jej historię.

Jestem mamą małej Julki od 18 miesięcy. Początki mojego macierzyństwa nie były łatwe i nie będę tego w żaden sposób koloryzować. Było trudno, a to dlatego, że w pierwszych miesiącach życia Julka bardzo często płakała i była markotna. Uspokajała się tylko wtedy, gdy przystawiałam ją do piersi. I tak w kółko. Oczywiście początkowo wydawało mi się, że to normalne i moja córeczka po prostu domaga się jedzenia. Po pewnym czasie jednak stało się to dla mnie bardzo uciążliwe. Ani mój mąż, ani mama nie mogli, choć na chwilkę, zająć się Julką, bo ciągle potrzebowała mnie i mojej piersi.
Pewnego dnia zabrałam córeczkę na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu. I nie będę przesadzać, jeśli powiem, że był to moment przełomowy. Lekarz zapytał mnie, czy Julcia ssie smoczek. Odpowiedziałam zgodnie z prawdą, że zdecydowałam się na to, aby jej go nie podawać, ponieważ wyczytałam, że to negatywnie wpłynie na jej zgryz. Lekarz zapewnił mnie, że odpowiednio wyprofilowany smoczek, najlepiej wykonany z silikonu, nie zaburza rozwoju mowy i zgryzu dziecka. Dowiedziałam się też, że moja córeczka nie może odstąpić mnie na krok, ponieważ ma bardzo dużą potrzebę ssania, a smoczek rozwiąże nasz problem.
Cóż mogę powiedzieć? Lekarz miał rację! Po wizycie zrobiłam rozeznanie  i zdecydowałam się finalnie na smoczki marki LOVI. Dlaczego? Po pierwsze na forum dla mam znalazłam informację, że zostały zaprojektowane przy wsparciu neurologopedów, a po drugie, że nie zaburzają mowy i zgryzu maluszka. Bardzo się cieszę, że po rozmowie ze specjalistą i znalezieniu odpowiedniego, bezpiecznego smoczka – podałam go dziecku. Od tamtej pory moje dni stały się spokojniejsze, tak samo jak moja córeczka. Niektóre maluszki mają tak wielką potrzebę ssania, że nie sposób jej zaspokoić bez smoczka uspokajającego. Tak właśnie było w naszym przypadku.

Historia Justyny pokazuje, że każdy powinien indywidualnie dobrać produkty, które zaspokoją potrzeby nowego członka rodziny. W tym przypadku odpowiedni smoczek okazał się strzałem w 10! Pamiętajmy jednak, że smoczek powinniśmy podać maluszkowi wtedy, gdy nauczy się dobrze chwytać i ssać pierś.

Canpol Lovi smoczki
materiały prasowe

Kolekcja Salt&Pepper marki LOVI

Nasza druga bohaterka – Małgosia jest mamą 2-letniego Mateusza. Małgosia również miała obawy w związku z używaniem smoczka, ale  przekonała się, że jest on bardzo potrzebny jej synkowi – i odpowiednio wybrany – jest również bezpieczny.  

Przede wszystkim mam radę dla każdej mamy: słuchajcie swojej intuicji! (Śmiech). Ja mojej początkowo nie słuchałam i  przyczyniło się to do wielu bezsennych nocy. Mój synek, gdy był niemowlęciem, miał bardzo duży problem z zasypianiem. Był niespokojny, wybudzał się w nocy,  zanosząc się płaczem. Bardzo się o niego martwiliśmy. W tamtym momencie czułam się bezsilna i nie wiedziałam, co może być tego przyczyną. Spędzałam z Mateuszem całe noce, tuliłam go, zapewniałam mu poczucie bezpieczeństwa, jednak i tak jego sen był niespokojny. Z pomocą przyszła moja mama, która zasugerowała mi, abym rozważyła zakupienie smoczka uspokajającego. Ja sama po cichu o tym myślałam, ale miałam pewne obawy. Nie chciałam, aby smoczek zastąpił Mateuszowi bliskość ze mną. Finalnie jednak zdecydowałam się spróbować. Ważne było dla mnie, aby smoczek nie zaburzał odruchu ssania, ponieważ bardzo zależało mi na tym, aby nadal karmić go naturalnie, przynajmniej do pierwszego roku życia. Podawałam smoczek mojemu synkowi przed snem, aby mógł lepiej się wyciszyć. Dowiedziałam się, że smoczek pozwala dziecku odciąć się od bodźców zewnętrznych, dzięki czemu łatwiej się relaksuje. Rzeczywiście zauważyłam zmianę. Mateusz łatwiej zasypiał i był spokojniejszy w trakcie snu. Gdybym miała ponownie podjąć  decyzję o podaniu dziecku smoczka, to na pewno zdecydowałabym się na to szybciej – oszczędzając synkowi i sobie wielu nieprzespanych nocy.

Canpol Lovi smoczki
materiały prasowe

Kolekcja Salt&Pepper marki LOVI

Obawa. To ona przede wszystkim była głównym prowodyrem tego, że nasze bohaterki nie chciały sięgnąć po smoczek. Marka LOVI w ramach kampanii #wybierambezpieczeństwo podkreśla, że warto wybierać produkty, w których powstawaniu brali udział eksperci. Właśnie w ten sposób powstały smoczki LOVI, które są wykonane z najwyższej jakości niejednorodnego silikonu, którego smak i zapach nie są odczuwalne dla dziecka. Gumka smoczka dynamicznego LOVI, rozciąga się i kurczy zgodnie z rytmem ssania dziecka, nie zaburzając odruchu ssania i naturalnego rozwoju mowy i zgryzu dziecka*. Ponadto występują one w wielu estetycznych wzorach, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie – w ofercie marki  LOVI znajdziecie m.in. takie kolekcje, jak Wild Soul, Salt&Pepper, Hey czy Stardust.
Doświadczenie i rady innych mam są nieocenione i często pozwalają lepiej przygotować się do tej wyjątkowej roli. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne. Każde będzie miało zupełnie inne potrzeby. Nasze bohaterki wybrały bezpieczeństwo, a tym samym zaspokoiły potrzeby swoich pociech.

Canpol Lovi smoczki
materiały prasowe

Kolekcja Wild Soul marki LOVI

* Badanie użyteczności produktu pod nadzorem medycznym w trybie ambulatoryjnym przeprowadzone na grupie 150 niemowląt w wieku 0-18 miesięcy na terenie polskich poradni specjalistycznych, rejonowych o profilu pediatrycznym i w poradniach neurologicznych NFZ w Katowicach, Rzeszowie i Bydgoszczy z udziałem położnych i rodziców.

Artykuł powstał z udziałem marki LOVI

Jak zrobić piniatę?
mamotoja.pl
DIY: jak zrobić...?
Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jeśli chcesz zrobić piniatę urodzinową dla dziecka, przygotuj dobry klej (najlepiej vicol), balon i materiały do obklejenia nadmuchanego balonu. Nie zapomnij też kupić zawczasu wypełnienia do piniaty! Możesz też zamówić gotową piniatę przez internet, ale taniej jest ją zrobić samodzielnie. Nie jest to trudne, choć wymaga nieco czasu. Ale spokojnie – to przede wszystkim czas potrzebny na wyschnięcie papierowej konstrukcji, a nie na faktyczną pracę. Spis treści: Co to jest piniatą? Jak zrobić piniatę?  Co włożyć do piniaty? Co to jest piniata? Piniata to dość duża papierowa forma wypełniona zazwyczaj drobnymi słodyczami. Od zewnątrz ozdobiona jest bibułą lub krepiną. Piniata może mieć dowolną formę – od prostej, kulistej po cyfrę lub sylwetkę człowieka, zwierzęcia lub bajkowej postaci (np. jednorożca). Piniatę się wiesza, aby dzieci mogły ją rozbić i uwolnić słodycze. Zabawa w rozbijanie piniaty jest coraz popularniejszym elementem polskich kinderbali. Zwyczaj ten przywędrował do nas z Ameryki Południowej i USA. Wariantów zabawy piniatą jest co najmniej kilka: może rozbijać ją jedynie solenizant, możesz także ustawić dzieci w szeregu i poprosić, by próbowały ją rozbić jedno po drugim. W przypadku starszych dzieci warto postawić na pełną spontaniczność i luz. Dzieci na pewno wymyślą świetne pomysły na to, w jaki sposób wykorzystać piniatę do zabawy na przyjęciu urodzinowym  lub zorganizowanym z innej okazji.  Jak zrobić piniatę?  Do wykonania piniaty urodzinowej potrzebujesz kilku akcesoriów, które znajdziesz w sklepie papierniczym lub większym markecie. Przydadzą się też słodycze, które wkłada się do środka.  Produkty niezbędne do zrobienia piniaty: balon arkusz szarego papieru gazety kleju do tapet klej typu vicol nożyczki sznurek kolorowa krepina i...

karmienie dziecka 5 miesiąc
Adobe Stock
Dieta
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka: co może jeść 5-miesięczne dziecko?
Jadłospis 5-miesięcznego dziecka to przede wszystkim mleko: jeśli karmisz piersią, nie musisz jeszcze rozszerzać diety. Jeśli podajesz mleko modyfikowane, także możesz to nadal robić. Od tego miesiąca możesz też wprowadzać do diety dziecka nowe potrawy w małych ilościach. Jak to najlepiej zrobić? Podajemy przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka.

Jadłospis 5-miesięcznego dziecka nie musi się zmieniać: po skończeniu 4 miesięcy dietę dziecka możesz wzbogacać, ale nic się nie stanie, jeśli niemowlę nadal będzie dostawać tylko mleko – twoje lub modyfikowane. Zasady rozszerzania diety są teraz bowiem dość liberalne. Zgodnie z aktualnym schematem żywienia oraz wytycznymi WHO wprowadzanie pokarmów uzupełniających można rozpocząć w 17. tygodniu życia (początek 5. miesiąca) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca). Jeśli karmisz wyłącznie piersią, możesz nadal to robić do 6. miesiąca życia dziecka. Poniżej przykładowy jadłospis 5-miesięcznego dziecka. Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego piersią Dziecko karmione piersią w 5. miesiącu życia może pić tylko mleko z piersi. To najlepszy sposób odżywiania niemowlęcia, nie ma konieczności wprowadzania do jego diety nowych potraw: zupek, kaszek, warzyw czy owoców. Ważniejsze dla zdrowia i prawidłowego rozwoju dziecka jest to, by dostawało pokarm mamy. Dodatkowo podawaj dziecku tylko witaminę D (400 IU na dobę w pierwszych 6 miesiącach życia i 400-600 IU na dobę do 12. miesiąca). Lekarz może jednak zalecić (np. z powodów zdrowotnych), by maluch dostał już teraz jakieś dodatkowe produkty do jedzenia. Jadłospis 5-miesięcznego dziecka karmionego butelką Jeśli karmisz dziecko butelką, po skończeniu 4 miesięcy możesz zacząć rozszerzać mu dietę. Po kolei wprowadzaj do jego jadłospisu nowe produkty. Uwaga! Wszelkie witaminy podawaj tylko wtedy, gdy zaleci je pediatra. Co może jeść 5-miesięczne dziecko: Zacznij od zupki: papki z warzyw. Początkowo z 1 lub 2 warzyw, np. ziemniaka i marchewki. Warzywa obierz, ugotuj w małej ilości wody. Zmiksuj. Możesz zagęścić kleikiem ryżowym i dodać łyżeczkę oleju (rzepakowego) lub oliwy z oliwek albo masła. Podaj dziecku 2-3 łyżeczki nowego dania. Jeśli nie zauważysz...

Magdalena Stępień
Instagram
Aktualności
Magdalena Stępień szczerze o kontakcie Jakuba Rzeźniczaka z synem
Była uczestniczka „Top Model” co jakiś czas informuje fanów na Instagramie, jak wyglądają jej kontakty z byłym partnerem. Obserwatorzy bardzo chcą wiedzieć, czy piłkarz interesuje się synkiem.

Magdalena Stępień zyskała popularność dzięki piątej edycji programu „Top Model”. Po jakimś czasie okazało się, że modelka spotyka się z Jakubem Rzeźniczakiem, piłkarzem polskiej reprezentacji. Para chętnie afiszowała się w mediach społecznościowych i z radością ogłosiła ciążę. Sielanka jednak nie trwała długo. Gdy modelka była w zaawansowanej ciąży, związek z Jakubem Rzeźniczakiem się rozpadł. Przyczyną rozstania był romans, w jaki wdał się piłkarz. Magdalena Stępień bardzo to przeżyła i długo nie mogła się pozbierać. Wygląda jednak na to, że modelka pogodziła się z samotnym macierzyństwem. „Nie wiedziałam, że jestem taka silna” Ostatnio Magdalena Stępień zorganizowała na Instagramie Q&A. Fani wykorzystali okazję, by dopytać o Jakuba Rzeźniczaka i ich relacje oraz kontakt ojca z dzieckiem. Obserwatorzy byli także zainteresowani, jak modelka radzi sobie jako samotna matka. Nie brakowało ciepłych słów i pochwał dla dzielnej mamy Magdalena Stępień nigdy nie ukrywała, że długo dochodziła do siebie po rozstaniu. Przyznała jednak, że udało jej się już przezwyciężyć trudności i stanąć na nogi: „Kilka miesięcy temu czułam się jak nic nie warta osoba, ale teraz odzyskałam wszystko i nigdy już nikomu nie pozwolę tego zniszczyć. Ja nie wiedziałam, że jestem taka silna. Nigdy nie pomyślałam, że ktoś lub coś będzie mnie potrafiło tak powalić z nóg i że się podniosę” – odniosła się do pytania internauty.  Fani byli także zainteresowani jej obecnym stanem psychicznym i terapią: „Tak, kończę terapię, ale o tym powiem wam więcej, jak ją zakończę. Odcięłam się całkowicie od tego, co miało na mnie negatywny wpływ i czuję się dobrze.”  Jeden z użytkowników chciał dowiedzieć się, jak często piłkarz widuje synka: „Dla mnie to temat prawie zakończony”...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj