Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Gołe niemowlę z wielką, ciepłą czapką
Fotolia
Pielęgnacja

Jak sprawdzić, czy dziecku nie jest zimno?

Sposobów, by przekonać się, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco, jest kilka. Najprostszy: dotknij karku dziecka. Jeśli skóra jest ciepła i sucha – na pewno nie jest mu zimno. Co jeszcze możesz sprawdzić?

Zimny kark to zły znak

Jeśli skóra na karku jest zimna i sucha, dziecku jest za zimno. Najlepiej załóż mu kaftanik lub okryj kocykiem.
Jeśli kark jest ciepły i mokry - dziecku jest za ciepło! Poci się! A lekarze mówią, że przegrzewanie dziecka jest gorsze niż zbyt chłodne ubranie. Zgrzane dziecko bardzo łatwo przeziębić! Rady o tym, by dziecko ZAWSZE BARDZO ciepło ubierać należą do tych najgroszych, których nie waro słuchać! Jakie jeszcze "dobre rady" można zignorować?

Zimne rączki i stópki to nic złego

Dzieci często mają zimne łapki i stópki. Ale nie znaczy to, że jest im za zimno! Wynika to tylko z niedojrzałości układu krążenia malutkich dzieci. Nie trzeba się tym martwić, nie leczy się tego. Tak może być przez kilka pierwszych miesięcy.

Złota zasada: dziecko nosi jedną warstwę więcej

Jeśli w mieszkaniu jest gorąco i sama biegasz w krótkim rękawku, nie męcz dziecka polarkiem, śpioszkami, grubym body i kocykiem! Załóż mu bawełniane body i kaftanik z bawełny, nie za ciepły. Jeśli śpi lub leży w łóżeczku - okryj kocykiem. Jednym kocykiem, nie trzema!


Czapeczka potrzebna jest na dworze!

Zakładanie kilkumiesięcznemu dziecku czapeczki w domu to przesada! Można ją zakładać w szpiatlu, w pierwszych dniach po narodzinach. Czasem położne polecają też cienką bawełnianą czapeczkę tuż po kąpieli. Ale tylko w pierwszych dwóch tygodniach po narodzinach.
 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

jak ubierać niemowlaka, czy niemowlę marznie
Fotolia
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlaka – 5 prostych zasad
Jak ubierać niemowlaka? Cóż, zanim nauczysz się odróżniać, kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, a kiedy za zimno, ubieraj go po prostu tak, jak tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. A poza tym stosuj kilka zasad.

1. Zastanów się, czy niemowlę nie zmarznie Opieraj się na własnej intuicji i własnych odczuciach, chyba że jesteś szczególnym zmarzlakiem lub zawsze jest ci ciepło. Tego, czy dziecko jest odpowiednio ciepło ubrane, nie sprawdzisz, dotykając jego rączek czy nóżek. Są one u dziecka zwykle chłodniejsze niż reszta ciała z powodu niedojrzałości układu krążenia. Również kichanie nie sygnalizuje, że dziecku jest zimno. Może to być reakcja na światło słoneczne lub potrzeba oczyszczenia nosa. 2. Ubieraj niemowlę na cebulkę Body, śpioszki, bluza lub sweterek, a do tego, jeśli trzeba, kurteczka. Albo rajstopki, skarpetki, spodenki... Rodzajów garderoby dla dziecka jest tak dużo, że na pewno uda ci się skomponować strój z kilku warstw – zgodnie z temperaturą otoczenia. Ubieranie na cebulkę jest bardzo wygodne, bo zawsze szybko możesz zdjąć lub założyć dodatkową warstwę ubrania. Obejrzyj film, jak ubierać niemowlę 3. Dotknij karku niemowlaka Dziecko z pewnością pokaże ci, że jest mu zimno płaczem. Sprawdź wówczas, czy szyja i ramiona dziecka są ciepłe. Jeśli tak, to leje łzy z innego powodu, bo powodów do płaczu jest mnóstwo! Gdy karczek jest chłodny, okryj niemowlaka. Jeżeli natomiast dziecko jest spocone, ściągnij mu jedną warstwę ubranka. 4. Uważaj na główkę niemowlaka To przez głowę umyka najwięcej ciepła (jest stosunkowo duża i pozbawiona włosków). Do ukończenia pierwszego roku życia nawet w ciepłe dni powinnaś zakładać dziecku czapeczkę. W upały – kapelusik lub czapkę z daszkiem chroniącą oczy i buzię przed słońcem. Sprawdź także, jak przetrwać upał W mieszkaniu dziecko nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda, wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, włóż...

mama, noworodek
Noworodek
Witaj w domu – wielki powrót noworodka
Powrót noworodka do domu zaplanuj ze szczegółami, niczym przejazd VIP-a. Bo przecież będziesz wracać ze szpitala z Bardzo Ważną Osobą, choć całkiem malutką.

Dla noworodka powrót do domu ze szpitala to pierwsza wielka wyprawa, pierwszy łyk świeżego powietrza. Nawet zapachy będą całkiem nowe. Żeby oszczędzić noworodkowi niepotrzebnych stresów, zaplanuj jego podróż ze szpitala do domu, jeszcze zanim trafisz do szpitala. Kiedy ty będziesz spokojna, noworodek będzie czuł się bezpiecznie. Kiedy noworodek zostanie wypisany ze szpitala Jeśli poród przebiegał bez komplikacji, zwykle w drugiej lub trzeciej dobie mama z dzieckiem może już wrócić do domu ( po cesarskim cięciu nieco później, bo w 4–5. dobie). Decyzja o wypisie ze szpitala zapada na porannym obchodzie. Jednak zazwyczaj już dzień wcześniej wiadomo, że jutro można szykować się do powrotu. Tata lub ktoś z rodziny ma zatem czas, żeby dostarczyć ci wszystkie rzeczy, które będą potrzebne. Jak przetransportować noworodka do domu Większość noworodków wraca do domu samochodem, nawet jeśli szpital nie jest zbyt oddalony od domu. Choć przy ładnej pogodzie krótki spacer pewnie nie sprawiłby dziecku kłopotu, to po trudach porodu mama raczej nie miałaby ochoty na takie rozwiązanie. Dziecko w aucie przewozi się w foteliku. Z tym zakupem nie warto zatem czekać aż do urodzenia się dziecka. Lepiej, kompletując wyprawkę, spokojnie wybrać dobry fotelik samochodowy . Dla noworodka najlepszy jest fotelik-kołyska z grupy 0+, czyli 0–13 kg (powinien mieć specjalny atest). Fotelik może zastąpić gondola wózka, pod warunkiem że ma specjalny system pasów do montowania w samochodzie. Zdecydowanie nie wolno przewozić dziecka na rękach, nawet na krótkich odcinkach. Gdybyś zdecydowała się na powrót taksówką, zapytaj, czy korporacja, z której chcesz skorzystać, ma w wyposażeniu aut foteliki. Lepiej jednak mieć własny, w którym zaniesiesz dziecko do samochodu. W co ubrać noworodka To nieprawda, że noworodkowi jest stale chłodno. On odczuwa temperaturę...

spacer
Panthermedia
Wychowanie
Wiosenny spacer
Chociaż zrobiło się trochę cieplej, wasze spacery będą wyglądać podobnie jak zimą. Jednak diabeł tkwi w szczegółach! Podpowiadamy, jakie wprowadzić zmiany.

  Rewolucji nie będzie, bo różnice są niewielkie. Sprawdź, jak teraz ubierać maluszka, którym kremem smarować buzię i na jak długo wychodzić. Lżej ubieraj Wiosenna pogoda lubi płatać figle, dlatego zasada ubierania na cebulkę obowiązuje nadal. Trochę ją jednak zmodyfikujemy. - Policz warstwy. W ciepłe dni wystarczy, jeśli włożysz malcowi body (to będzie warstwa izolacyjna, dzięki której zimne powietrze nie dotrze do skóry), śpioszki ze stópkami, skarpetki i sweterek. Zamiast puchowego kombinezonu załóż kurteczkę i polarowe spodnie. - Weź dodatkowy koc. Włóż go pod wózek, na wypadek zerwania się wiatru albo przelotnego deszczu.  W chłodniejsze dni przydadzą się też rękawiczki (ale cieńsze niż zimą, najlepiej bawełniane) i wiązana, polarowa czapka. - Nie przegrzewaj. Jeżeli jest tak ciepło, że ty zakładasz już tylko bluzkę, nie każ malcowi pocić się pod czterema warstwami ubrania – takie obrazki wciąż można zobaczyć w parkach! - Sprawdzaj kark. Powinien być ciepły, ale nie spocony. Nie sugeruj się ciepłotą rąk malca – często są chłodne, nawet jeśli dziecku wcale nie jest zimno. Zmień krem Na początku wiosny dzieci nadal nie powinny wychodzić na spacer z „gołą” buzią. Ich skóra jest o wiele delikatniejsza niż nasza, dlatego nadal trzeba ją chronić np. przed chłodnymi powiewami. - Wybierz lżejszy krem. Kiedy słupek w termometrze za oknem skoczy powyżej 7ºC, zrezygnuj z tłustych i ciężkich kremów na zimę. Przejdź na lżejsze, zawierające wodę preparaty. Właśnie teraz jest pora na kosmetyki „na każdą pogodę”. - Chroń przed słońcem. Dziecku poniżej szóstego miesiąca nie nakładaj kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Lepiej będzie, jeśli postawisz budkę w gondoli, tak by ocieniała jego buzię. W drugim półroczu życia maluchy mogą już być smarowane kremami z filtrami (ale...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak