
Jesteś przemęczona całodniową opieką nad dzieckiem? Powiedz sobie STOP i zaangażuj tatę dziecka. On nie tylko odciąży ciebie w wykonywaniu pewnych rzeczy, ale też poczuje się doceniony i spełniony jako tata.
Zastanawiałaś się, co czuje ojciec dziecka, kiedy ty przez 9 miesięcy nosisz pod sercem wasze maleństwo? Więź matki z dzieckiem, która rodzi się już w momencie, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży jest nie do wyobrażenia. Ale jaka jest więź ojca z dzieckiem? My kobiety tego nie wiemy. Więc, kiedy już na świecie pojawi się ten mały człowieczek pozwól jego tacie zaangażować się w opiekę nad nim. Jest tyle rzeczy, które może wykonywać, a tym samym pomóc i odciążyć cię.
Te wspólne chwile, które tata spędzi z niemowlakiem są bezcenne i na pewno zaprocentują późniejszą ich więzią.
Lista rzeczy które tata może robić przy niemowlaku:
Przewijanie
Noworodka przewijamy kilkanaście razy na dobę. Dla jednej osoby może to być męczące. Dlatego jeśli zaraz szykujecie się z maleństwem do karmienia, a trzeba zmienić pieluchę, poproś partnera, żeby to zrobił. Ty w tym czasie przygotuj się do karmienia, napij się czegoś, połóż, usiądź wygodnie i poczekaj, aż tata przyniesie ci maluszka.
Pielęgnacja kikuta pępowinowego
To zadanie, które większości mamom spędza sen z powiek, jeszcze zanim urodzi się maluszek. Jeśli i ty masz opory przed pielęgnacją kikuta pępowinowego, zostaw to zadanie dla taty. A nóż sprawdzi się w nim idealnie?
Kąpiel
Pierwsza kąpiel jest zazwyczaj stresująca dla obydwojga rodziców. Nie wyobrażam sobie, żeby kąpać noworodka w pojedynkę. Tata jest tu niezbędny. Dlaczego? Ma silne dłonie, które bezpiecznie chwycą noworodka, zwłaszcza, że na początku trzeba podtrzymywać jego głowę, a ty będziesz mogła spokojnie zająć się kąpielą. Po kąpieli, kiedy skóra dziecka jest nawilżona i śliska, tata bezpiecznie przeniesie niemowlę na przewijak.
Polecamy: Kąpiel krok po kroku - FOTO
Karmienie butelką
Jeśli karmisz piersią, oczywiście jesteś niezastąpiona. Natomiast jeśli karmisz dziecko butelką pozwól, żeby też tata włączył się w przygotowanie mleka, a później karmienie maluszka. To będzie dla ciebie duża pomoc zwłaszcza w nocy, kiedy wstajesz zaspana i nieprzytomna.
Noszenie do odbijania
Nakarmiłaś dziecko i teraz zanim go odłożysz, musisz poczekać na odbijanie. Czasami trwa to chwilę, a czasami trzeba nosić maleństwo dłużej. To idealne zajęcie dla taty, który zazwyczaj jest silniejszy od ciebie.
Kangurowanie
Kangurowanie to cudowna metoda na wytworzenie więzi z dzieckiem. Polega ona na tym, że kładziesz maluszka na swoim brzuchu i leżycie tak przez jakiś czas w kontakcie "skóra do skóry" (niemowlę jest rozebrane i przytulone do klatki piersiowej rodzica). Kangurowanie daje dodatkowe korzyści dla niemowlaka. W przypadku wcześniaków przyczynia się do ich szybszego wzrostu, w przypadku kolki u niemowlaka, ułatwia pozbycie się gazów z jelit, za sprawą delikatnego nacisku na brzuszek.
Kładzenie na brzuszku
Niemowlaka już od pierwszych dni życia powinno się kłaść na brzuchu. To ćwiczenie doskonale rozwija i ćwiczy mięśnie dziecka i powoduje, że dziecko szybciej zaczyna trzymać główkę. Zaangażuj do tego zajęcia tatę. On szybko i sprawnie obróci dziecko i będzie pilnował przez ten czas, gdy dziecko będzie leżało na brzuszku, a później z powrotem obróci go na plecy.
Polecamy: Dlaczego warto kłaść niemowlaka na brzuszku
Masaż niemowlaka
O zbawiennej mocy dotyku wiadomo nie od dziś. Do masażu może zaangażować się również tata. Aby masować malucha nie trzeba przechodzić specjalnych kursów, chociaż taką wiedzę można zdobyć uczęszczając do szkoły rodzenia. W przypadku niemowlaka nie trzeba stosować specjalnych technik, wystarczy głaskać malucha po klatce piersiowej, pleckach, nóżkach, rączkach. Taki masaż nie tylko buduje więź z dzieckiem, ale także pomaga w łagodzeniu kolki u niemowlaka. Jeśli tata martwi się, że ma zbyt szorstkie dłonie, poddaj mu kremik, albo oliwkę do masażu.
Spacery z dzieckiem
Kiedy zmęczona po całym dniu mama z płaczącym niemowlakiem na rękach staje w drzwiach i wita tatę, który wrócił do domu, od razu nasuwa się myśl: "Tato, weź dziecko na spacer". To idealny pomysł, żeby w tym czasie, kiedy tata spaceruje, mama mogła odpocząć, czy przespać się i zregenerować po całym dniu.
Zabawa
Na tym etapie zabawa z niemowlakiem polega na użyciu wyobraźni. Wystarczy pochylić się nad łóżeczkiem, lub przenieść malucha na duże łóżko i mówić do niego, uśmiechać się, zakrywać swoją twarz dłońmi mówiąc: "nie ma taty, nie ma" i odchylając dłonie: "tu jest". Zobaczysz, jak maluchy uwielbiają taką zabawę. Uśmiechaj się, otwieraj szeroko oczy, rób śmieszne minki, a maluch na pewno będzie zainteresowany taką zabawą z tatą.
Polecamy: Jak rozwijać dziecko w wieku 0-3 miesiące