Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Tata i niemowlę
Fotolia
Pielęgnacja

Lista rzeczy, które tata może zrobić przy niemowlaku

Kąpiel, przewijanie, noszenie, to czynności, przy których tata dziecka sprawdzi się doskonale. Sprzawdź listę rzeczy, które tata może wykonywać przy opiece nad niemowlakiem.

Jesteś przemęczona całodniową opieką nad dzieckiem? Powiedz sobie STOP i zaangażuj tatę dziecka. On nie tylko odciąży ciebie w wykonywaniu pewnych rzeczy, ale też poczuje się doceniony i spełniony jako tata.

Zastanawiałaś się, co czuje ojciec dziecka, kiedy ty przez 9 miesięcy nosisz pod sercem wasze maleństwo? Więź matki z dzieckiem, która rodzi się już w momencie, gdy dowiadujesz się, że jesteś w ciąży jest nie do wyobrażenia. Ale jaka jest więź ojca z dzieckiem? My kobiety tego nie wiemy. Więc, kiedy już na świecie pojawi się ten mały człowieczek pozwól jego tacie zaangażować się w opiekę nad nim. Jest tyle rzeczy, które może wykonywać, a tym samym pomóc i odciążyć cię.
Te wspólne chwile, które tata spędzi z niemowlakiem są bezcenne i na pewno zaprocentują późniejszą ich więzią.

Lista rzeczy które tata może robić przy niemowlaku:

Przewijanie

Noworodka przewijamy kilkanaście razy na dobę. Dla jednej osoby może to być męczące. Dlatego jeśli zaraz szykujecie się z maleństwem do karmienia, a trzeba zmienić pieluchę, poproś partnera, żeby to zrobił. Ty w tym czasie przygotuj się do karmienia, napij się czegoś, połóż, usiądź wygodnie i poczekaj, aż tata przyniesie ci maluszka.

Pielęgnacja kikuta pępowinowego

To zadanie, które większości mamom spędza sen z powiek, jeszcze zanim urodzi się maluszek. Jeśli i ty masz opory przed pielęgnacją kikuta pępowinowego, zostaw to zadanie dla taty. A nóż sprawdzi się w nim idealnie?

Kąpiel

Pierwsza kąpiel jest zazwyczaj stresująca dla obydwojga rodziców. Nie wyobrażam sobie, żeby kąpać noworodka w pojedynkę. Tata jest tu niezbędny. Dlaczego? Ma silne dłonie, które bezpiecznie chwycą noworodka, zwłaszcza, że na początku trzeba podtrzymywać jego głowę, a ty będziesz mogła spokojnie zająć się kąpielą. Po kąpieli, kiedy skóra dziecka jest nawilżona i śliska, tata bezpiecznie przeniesie niemowlę na przewijak.

Polecamy: Kąpiel krok po kroku - FOTO

Karmienie butelką

Jeśli karmisz piersią, oczywiście jesteś niezastąpiona. Natomiast jeśli karmisz dziecko butelką pozwól, żeby też tata włączył się w przygotowanie mleka, a później karmienie maluszka. To będzie dla ciebie duża pomoc zwłaszcza w nocy, kiedy wstajesz zaspana i nieprzytomna.

Noszenie do odbijania

Nakarmiłaś dziecko i teraz zanim go odłożysz, musisz poczekać na odbijanie. Czasami trwa to chwilę, a czasami trzeba nosić maleństwo dłużej. To idealne zajęcie dla taty, który zazwyczaj jest silniejszy od ciebie.

Kangurowanie

Kangurowanie to cudowna metoda na wytworzenie więzi z dzieckiem. Polega ona na tym, że kładziesz maluszka na swoim brzuchu i leżycie tak przez jakiś czas w kontakcie "skóra do skóry" (niemowlę jest rozebrane i przytulone do klatki piersiowej rodzica). Kangurowanie daje dodatkowe korzyści dla niemowlaka. W przypadku wcześniaków przyczynia się do ich szybszego wzrostu, w przypadku kolki u niemowlaka, ułatwia pozbycie się gazów z jelit, za sprawą delikatnego nacisku na brzuszek.

Kładzenie na brzuszku

Niemowlaka już od pierwszych dni życia powinno się kłaść na brzuchu. To ćwiczenie doskonale rozwija i ćwiczy mięśnie dziecka i powoduje, że dziecko szybciej zaczyna trzymać główkę. Zaangażuj do tego zajęcia tatę. On szybko i sprawnie obróci dziecko i będzie pilnował przez ten czas, gdy dziecko będzie leżało na brzuszku, a później z powrotem obróci go na plecy.

Polecamy: Dlaczego warto kłaść niemowlaka na brzuszku

Masaż niemowlaka

O zbawiennej mocy dotyku wiadomo nie od dziś. Do masażu może zaangażować się również tata. Aby masować malucha nie trzeba przechodzić specjalnych kursów, chociaż taką wiedzę można zdobyć uczęszczając do szkoły rodzenia. W przypadku niemowlaka nie trzeba stosować specjalnych technik, wystarczy głaskać malucha po klatce piersiowej, pleckach, nóżkach, rączkach. Taki masaż nie tylko buduje więź z dzieckiem, ale także pomaga w łagodzeniu kolki u niemowlaka. Jeśli tata martwi się, że ma zbyt szorstkie dłonie, poddaj mu kremik, albo oliwkę do masażu.

Spacery z dzieckiem

Kiedy zmęczona po całym dniu mama z płaczącym niemowlakiem na rękach staje w drzwiach i wita tatę, który wrócił do domu, od razu nasuwa się myśl: "Tato, weź dziecko na spacer". To idealny pomysł, żeby w tym czasie, kiedy tata spaceruje, mama mogła odpocząć, czy przespać się i zregenerować po całym dniu.

Zabawa

Na tym etapie zabawa z niemowlakiem polega na użyciu wyobraźni. Wystarczy pochylić się nad łóżeczkiem, lub przenieść malucha na duże łóżko i mówić do niego, uśmiechać się, zakrywać swoją twarz dłońmi mówiąc: "nie ma taty, nie ma" i odchylając dłonie: "tu jest". Zobaczysz, jak maluchy uwielbiają taką zabawę. Uśmiechaj się, otwieraj szeroko oczy, rób śmieszne minki, a maluch na pewno będzie zainteresowany taką zabawą z tatą.

Polecamy: Jak rozwijać dziecko w wieku 0-3 miesiące

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

tata. niemowlę, kąpiel niemowlaka
Tata
Zadania specjalne dla taty: opieka nad niemowlęciem
Nie pozwól sobie wmówić, że opieka nad dzieckiem to domena kobiety. Każdy tata może wykąpać malucha, zmienić mu pieluszkę, utulić do snu. I zrobi to najlepiej na świecie!

Czy wiesz, że jako ojciec masz olbrzymi wpływ na to, jak twoje dziecko będzie w przyszłości rozwijać się intelektualnie i ruchowo? Nie musisz czekać, aż malec zacznie mówić czy chodzić. Wystarczy, że z żoną albo sam będziesz pielęgnować maluszka, i to od jego pierwszych dni życia . Pewnie ucieszy cię też to, że niemowlęta, którymi w pierwszych miesiącach opiekował się tata, są podobno bardziej... towarzyskie . Tak przynajmniej twierdzą psychologowie. Dlatego kąp swoje dziecko, przewijaj, wychodź na spacery, baw się – w ten sposób szybciej nawiążesz więź z dzieckiem (niestety, ojcostwa trzeba się nauczyć). Nie bój się wziąć niemowlaka na ręce. Pamiętaj tylko, by delikatnie podtrzymać jego główkę. Gdy przytulisz dziecko, poczujesz przypływ uczuć. Pozwól sobie na to. A może weźmiesz urlop, gdy urodzi się dzidziuś? Nawet nie wiesz, jak teraz młodej mamie potrzebna jest twoja pomoc. Oto co tata może robić przy dziecku:ąpiel ą Kąpiel noworodka W pierwszych tygodniach kąpcie dziecko razem. Gdy nabierzesz wprawy, możesz przejąć ten obowiązek. Jak zorganizować kąpiel noworodka ? Sprawdź, czy w łazience jest ciepło. Powinno być 24–25°C. Przygotuj: kosmetyki, ręcznik, waciki, pieluchę, ubranko oraz gazik nasączony spirytusem (kupisz w aptece), jeśli kikut pępka jeszcze nie odpadł. Do wanienki nalej wody, sprawdź termometrem, czy ma około 37°C. Przemyj dziecku buzię i oczy. Powieki noworodka skleja czasem żółta wydzielina, którą zmyjesz solą fizjologiczną (kupisz w aptece). Uszy czyść co kilka dni patyczkami z ogranicznikami, by nie uszkodzić ucha środkowego. Rozbierz dziecko i przenieś do wanienki. Ułóż jego główkę na swoim lewym przedramieniu, dłonią pewnie obejmując jego paszkę. Prawą podłóż pod pośladki. Gdy dziecko będzie już w wodzie, oparty pupą o dno wanienki, prawą ręką będziesz mógł umyć główkę i...

kiedy odpada pępek u noworodka, kikut pępowinowy - kiedy odpada, pepowina, pępek noworodka
Fotolia
Noworodek
Kiedy wreszcie odpadnie pępek? Co robić, gdy to się stanie? 
Nie możesz się doczekać, kiedy wreszcie twoje dziecko pozbędzie się kikuta pępowiny? Przygotuj się, że czasem trzeba na to trochę poczekać. Tłumaczymy, kiedy odpada pępek noworodka, jakie objawy mogą się z tym wiązać.

Kikut pępowiny może szokować rodziców noworodka. Nic dziwnego. Nikt, kto do tej pory nie miał dziecka, nie miał też do czynienia z fragmentem ludzkiej tkanki, która jest pozostałością po łączącej płód z łożyskiem pępowinie . Dlatego też świeżo upieczeni opiekunowie maluszka jak najszybciej chcieliby się pozbyć tego problemu. Kiedy odpada pępek u noworodka? Nie zawsze tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli. Spis treści :  Kiedy odpada kikut pępowiny? Jak goi się pępek? Co robić, gdy kikut odpadnie? Pępek wciąż nie odpada – co może niepokoić? Kiedy odpada kikut pępowiny? Nie ma jednego z góry określonego terminu. Zwykle pępek noworodka odpada między 7. a 10. dniem po narodzinach, a czasem pod koniec 2. tygodnia. Wasze dziecko ma już trzy tygodnie i kikut pępowiny nadal trzyma się mocno? To nie znaczy, że dzieje się coś złego. Eksperci uważają, że pępowina może odpaść znacznie później – bo aż do 29. dnia od porodu i nie należy się tym martwić, jeśli jej gojenia nie zakłóca stan zapalny. Co ważne: kikut pępowinowy powinien odpaść sam . Nawet jeśli wisi na cienkim skrawku tkanki, nie próbujmy go odrywać, tylko cierpliwie czekajmy, aż sam się oddzieli. Zdaniem lekarzy proces oddzielania się kikuta pępowinowego zajmuje więcej czasu, jeśli: pępowina jest gruba, dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie, dziecko jest wcześniakiem. Warto wiedzieć, że u dzieci urodzonych przed czasem jest większe ryzyko infekcji pępka. Ale w czasie, gdy kikut pępowiny jeszcze tkwi przy brzuszku, maluszki na ogół przebywają w szpitalu, a tam kontroluje się, w jakim stanie są ich pępki. Jak goi się pępek? Kikut pępowinowy najpierw jest wilgotny i elastyczny . Można nim bez problemu manipulować, np. gdy próbujemy go umyć i osuszyć. Gdy wysycha – twardnieje i...

niemowlę, tata
Panthermedia
Tata
Dlaczego tata jest ważny
Mężczyźni mają taki sam biologiczny instynkt opiekuńczy jak kobiety – twierdzą naukowcy. I przekonują, by malutkie dzieci spędzały dużo czasu ze swoimi tatusiami.

Ojcowie są niezastąpieni i bardzo potrzebni przy wychowywaniu dziecka. Zobacz, jakie korzyści przynosi dziecku zaangażowana obecność taty w jego życiu: Tata jest spokojniejszy od mamy Płacz dziecka wywołuje u mamy silne emocje. Dziecko odczuwa je i zaraża się maminym stresem, płacze więc coraz głośniej i... spirala się nakręca. Ponieważ więź między tatą a dzieckiem w pierwszych miesiącach jest nieco luźniejsza i dopiero się rozwija, mężczyźnie łatwiej zachować zimną krew np. podczas wieczornych sesji kolki. Niemowlę, które czuje, że jego opiekun jest spokojny, szybciej się uspokaja. Tata uczy samodzielności Tata nie jest aż tak opiekuńczy jak mama, dlatego to z nim dziecku łatwiej przyjdzie nauka pierwszych kroków. Podczas gdy najczęściej wypowiadanymi słowami przez mamę są magiczne „Kocham cię”, tata woli powtarzać: „Na pewno ci się uda!”. Tata mobilizuje do pracy Kontakty z ojcem są bodźcem do szybszego rozwoju, np. mowy. Niemowlę wie, że to, co mama zrozumiałaby od razu, tacie trzeba wyłuszczyć dokładniej. To mobilizuje do nauki nowych umiejętności. Bo ojcu łatwiej też przychodzi spokojne oczekiwanie, aż raczkujące dziecko podejdzie do kukurydzianej chrupki, dłużej zachęca niemowlę do samodzielnego jedzenia albo stania. Tata potrafi bawić się na całego Nikt nie umie bawić się tak beztrosko i z takim zaangażowaniem jak tata! Mniej więcej od 10. miesiąca życia niemowlę odkrywa atrakcje związane z towarzystwem taty: wspólne turlanie, wyścigi na czworakach, huśtanie, podskoki przy muzyce. Dlaczego? W tym okresie budzi się niezależność dziecka, dlatego mama przestaje być obowiązkowym towarzyszem w każdej sytuacji. A coraz bardziej samodzielnemu dziecku przestają wystarczać pieszczoty i przytulanie. Nadchodzi pora na radosne wygłupy ! [CMS_PAGE_BREAK] Tata wyżej stawia poprzeczkę Pochwała z ust taty smakuje...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz