wiązanie chusty
AdobeStock
Pielęgnacja

Wiązanie chusty do noszenia dziecka krok po kroku

Wiązanie chusty może nastręczać młodym rodzicom sporo kłopotu. Dzięki naszej instrukcji ze zdjęciami szybko oswoisz się z chustonoszeniem i będziesz cieszyć się wygodą, jaką daje oraz bliskością dziecka.

Wiązanie chusty do noszenia dziecka na początku nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jest to chusta długa i nieelastyczna, która jest najlepsza dla dziecka i rodzica. Potrzebny jest dobry instruktaż. Dzięki niemu po kilku próbach wiązanie stanie się proste. Wyjaśniamy, jak wiązać chustę krok po kroku. 

Spis treści:

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Wiązanie chusty – instrukcja ze zdjęciami

Skorzystaj z poniższej instrukcji i naucz się wiązać chustę w „podwójny X”. To wcale nie jest trudne:
 

 • Krok 1. Ułóż chustę na plecach poniżej pasa. Chwyć ją obiema rękami i sprawdź, czy oba końce są równe. Jeśli nie, postaraj się je wyrównać.

wiązanie chusty krok 1
Piotr Ratajski

 • Krok 2. Zarzuć ukośnie jeden koniec chusty na ramię. Podobnie ułóż drugi pas chusty tak, aby materiał krzyżował się na twoich piersiach.

wiązanie chusty krok 2
Piotr Ratajski

 

 • Krok 3. Oba końce chusty skrzyżuj na plecach. Przełóż je na brzuch i zawiąż w supeł. Na razie nie musisz mocno go ściągać.
  wiązanie chusty krok 3
  Piotr Ratajski

   
 • Krok 4. Lekko rozluźnij skrzyżowane pasy materiału, tak abyś mogła swobodnie wsunąć w nie dziecko. Sprawdź, czy są równe i symetrycznie ułożone.
  wiązanie chusty krok 4
  Piotr Ratajski

   
 • Krok 5. Włóż dziecko.
  wiązanie chusty krok 5
  Piotr Ratajski

   
 • Krok 6. Rozluźnij węzeł i utrzymując naprężenie, dociągnij wewnętrzną, a potem zewnętrzną połę chusty. Zaciśnij jeden supeł.
  wiązanie chusty krok 6
  Piotr Ratajski

   
 • Krok 7. Sprawdź, czy środek każdej poły jest na środku pleców dziecka i czy poły sięgają do zgięć pod jego kolankami. Zawiąż drugi węzeł. Gotowe!

 


Instruktaż: Agnieszka Duda, doradczyni noszenia dzieci w chustach, doula, prezeska stowarzyszenia Klub Kangura,
fot. Piotr Ratajski 

 

Rodzaje chust do noszenia niemowląt

Wybór odpowiedniej chusty może nie być zbyt prosty, zwłaszcza dla rodzica, który do tej pory nie miał do czynienia z chustonoszeniem. W sklepach można znaleźć:

 • chusty elastyczne,
 • chusty kółkowe,
 • chusty tkane.
   

Różnią się między sobą rodzajem materiału i sposobem ich zakładania. Nie wszystkie też nadają się dla niemowląt w każdym wieku. Musisz sama zdecydować, które rozwiązanie będzie najwygodniejsze dla ciebie i dziecka (pomoże ci w tym materiał na ten temat: Chusty do noszenia dzieci).
 

 

Od jakiego wieku dziecko może być noszone w chuście

Chusty wiązane nadają się dla dzieci już od pierwszych dni życia. Noworodki i dzieci, które nie utrzymują jeszcze ciężaru główki, powinny być noszone w chuście kieszonce lub chuście wiązanej, w pozycji, w której brzuszek przylega do brzucha mamy (pozycja podobna do kangurowania). Nóżki są wtedy lekko odwiedzione i ugięte w naturalny sposób, co zapobiega powstaniu dysplazji stawów biodrowych, ale też pomaga ją leczyć. Prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, zwraca uwagę, że noworodki nie powinny być noszone w chuście długo

Bezpieczeństwo noszenia dziecka w chuście

Rodzice, którzy nie nosili dziecka w chuście, mogą mieć obawy: czy ono nie wypadnie spod materiału – przecież nie ma tu żadnego zapięcia, klamry, a supeł może się rozluźnić. W dobrze zawiązanej chuście dziecko jest bezpieczne. Masz wrażenie, że leży na tobie, nie odstaje, nawet gdy się pochylasz, nie może też przechylić się na boki. Otula je więcej niż jedna warstwa materiału, który równo rozkłada się na jego ciele, jest skrzyżowany pod pośladkami i udami, więc nóżki są w bezpiecznej pozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są chusty o splocie tkanym skośno-krzyżowym. Są lekko elastyczne, przez co dobrze podtrzymują niemowlaka i zapewniają równomierne rozłożenie jego ciężaru w chuście.

Pamiętaj, by nosić maluszka w chuście jednorazowo nie dłużej niż 2–3 godziny.

Sposoby wiązania chust

Wyżej opisany sposób wiązania chusty to tak zwany podwójny X lub „koala”, który najlepiej nadaje się dla nieco starszych dzieci. Jednak to nie jest jedyna możliwość założenia chusty. Stosowane często są także następujące sposoby wiązania chust:
 

 • Kangur – wiązanie najlepsze dla noworodka. Z chusty powstaje kieszeń, w którą wkłada się dziecko, a końce chusty biegną na ramiona rodzica, krzyżują się na plecach, a następnie biegną do przodu i są związywane pod pupą dziecka. Maluch jest ułożony symetrycznie w najbardziej korzystnej pozycji dla najmłodszych niemowląt – z podwiniętą miednicą i odwiedzionymi nóżkami. To wiązanie daje też wyraźne odciążenie odcinka lędźwiowego rodzica, a ciężar rozkłada na dużej powierzchni, gdyż końce chusty są ułożone szeroko na ramionach rodzica.
   
 • Kieszonka – dziecko jest w środkowej części chusty, poprzecznie do jej długości. Końce chusty biegną pod ramionami rodzica w tył, tam się krzyżują i biegną na jego ramiona, w dół pod dziecko. Tam się mijają i ponownie biegną w tył, tym razem na biodrach rodzica, i są związywane z tyłu ciała. To wiązanie także nadaje się dla dziecka już od okresu noworodkowego.
   
 • Plecak prosty – dziecko znajduje się na plecach rodzica. W takim wiązaniu także można nosić noworodka, ale dla wielu rodziców wydaje się to dziwne. Ułożenie ciała malucha jest dokładnie takie samo jak w wiązaniu typu kangur. Wiązanie plecaka prostego: umieść dziecko na biodrze i okryje je środkiem chusty. Jeden koniec przełóż od tyłu do przodu na ramieniu. Przesuń dziecko na własne plecy, asekurując je chustą i ręką. Napnij oba końce chusty podtrzymując dziecko. Teraz umieść drugi koniec chusty na drugim ramieniu. Dziecko lezy na brzuchu na plecach rodzica i jest podtrzymywane chustą. Końce chusty poprowadź pod pachami w tył, skrzyżuj je pod dzieckiem, okrywając nimi uda dziecka, i przenieś w przód. Zwiąż na wysokości własnego brzucha.
   
 • Wiązanie na boku – połóż chustę na jednym barku, w połowie jej długości. Końce chusty skrzyżuj na przeciwnym biodrze, a zawiąż na drugim. Włóż dziecko w skrzyżowanie chusty na biodrze tak, aby nóżki wystawały mu z niej. Rozszerz części chusty przechodzące przez plecki dziecka. U starszego dziecka warto wyjąć rączki z chusty. Wiązanie dla dzieci stabilnie trzymających główkę, gdyż nie może być w takim wiązaniu podparta.


Zobacz także:

niemowlę, mama, tulić
Pielęgnacja
Moda na chusty
Kobieta z maleństwem ukrytym w zwojach materiału nadal wzbudza na ulicy sensację. A przecież już nasze praprababcie z powodzeniem nosiły dzieci w ten sposób.

Bardzo wielu osobom wydaje się, że to tylko kawałek płótna zamotany jakby od niechcenia. Trudno uwierzyć, że bezpiecznie otula i skutecznie chroni dziecko przed wypadnięciem. A jednak... Istnieją dziesiątki technik wiązania chusty. Wszystkie dostosowane są do wieku, wagi oraz indywidualnych cech dziecka. Inaczej układa się w chuście noworodki (bez pionizacji), a inaczej starsze dzieci, które lubią przyglądać się światu. Te chętniej przesiadują za plecami mamusi. Rodzaj chusty lub jej wiązania rodzice mogą dobrać także do siebie. → Wiązane dają najwięcej możliwości, ale założenie ich zajmuje trochę czasu i wymaga kilku prób. → Chusty kółkowe , czyli już złożone i z przewleczonymi kółkami do regulacji długości, są dobre dla rodziców różniących się gabarytami. Osoby, które mają kłopoty z kręgosłupem, chwalą sobie to, że „kółkowce” można przekładać z ramienia na drugie. → Kieszonka , to nieduża chusta przypominająca grubą opaskę poszerzoną w jednym miejscu. Jest dobra i dla noworodka, i dla trzylatka, a gdy maluchowi znudzi się przebywanie na rękach mamy, łatwo zmieścisz ją w kieszeni. Stąd własnie taka nazwa. Moda na chusty dopiero raczkuje w Polsce, jednak mamy coraz chętniej próbują nosić w nich swoje pociechy. Przekazują sobie „próbne” egzemplarze i szkolą się nawzajem. Takie spotkania są bardzo cenne, bo wiele kobiet boi się, czy nosi maleństwo prawidłowo. Bywa, że niepokój i zdenerwowanie mamy udziela się maluszkowi i szkrab od razu zaczyna w chuście płakać. Najlepiej zacznij chustowanie od warsztatów szkoleniowych. Zobaczysz, że ze smykiem w chuście da się nawet zrobić jaskółkę! Spróbowałam – polecam! Starsze dziecko nosiłam w szaliku, bo nie znałam jeszcze chust. Młodszemu kupiłam gotową i zachwyciła mnie. Zaczęłam spotykać się z innymi rodzicami, którzy używają chust....

mama, dziecko, uśmiech, radość
Fotolia
Aktualności
Noszenie w chuście jest dobre dla dziecka. Sprawdź dlaczego
Wokół tematu chusty krąży wiele mitów, dzielących rodziców na jej zwolenników i przeciwników. Wszystko zależy od tego, czy wiąże się ja dobrze.

W rozmowie z Dziennikiem Elbląskim Agata Kosacz, certyfikowana doradczyni noszenia, przekonuje rodziców dlaczego warto nosić dziecko w chuście i jak pozytywnie wpływa to na rozwój dziecka. Okazuje się, że chusta nie jest odkryciem XXI w., a jej zalety doceniano w Polsce jeszcze przed II Wojną Światową. Noszenie wcale nie rozpieszcza Wielu rodziców twierdzi, że noszenie w chuście rozpieszcza dzieci , które przyzwyczajone do ciągłego bujania, nie będą chciały zacząć chodzić. Pani Agata przekonuje jednak, że bujanie jest naturalne i maluch tego potrzebuje, aby dobrze się rozwijać. Przez 9 miesięcy w łonie matki dzieci praktycznie cały czas są w takim właśnie ruchu. Nic więc dziwnego, że po urodzeniu uspokajają się, kiedy czują to samo. To daje im poczucie bezpieczeństwa i pewność, że mama jest blisko. Dlatego też chusta to przedłużenie życia płodowego, w czasie którego maluch czuje się komfortowo. Nie nosimy przecież dziecka w ten sposób 24 godziny na dobę. Poza tym przytulanie i bezpośredni kontakt z mamą sprawiają, że dziecko nie jest zestresowane, łatwiej przyswaja informacje i ma zwiększone możliwości poznawcze. Okres, kiedy jeszcze nie chodzi to czas, w którym powoli możemy odzwyczajać je od noszenia. Zobacz także: Chusty i nosidełka – co wybrać? Dziecko przyjmuje wtedy prawidłową pozycję Przeciwnicy noszenia w chuście twierdzą, że pozycja w jakiej znajduje się wówczas dziecko jest nieprawidłowa i źle wpływa na kręgosłup. Tymczasem badania przeprowadzone w Niemczech nie wykazują żadnych anomalii w budowie ciała u dzieci noszonych w ten sposób. Wręcz przeciwnie, w chuście maluch przyjmuje pozycję fizjologiczną i całkowicie bezpieczną. Oczywiście, należy najpierw nauczyć się ją prawidłowo wiązać, a potem dopiero sadzać w niej niemowlę. Rozstawione nóżki to naturalne ułożenie, ale musimy zwracać uwagę na główkę, która nie może...

roliniczka odlicza ostanie dni do porodu
screen/Instagram ania.bardowska
Zakupy
Bardowska pochwaliła się nowym gadżetem dla dziecka. Przyda się każdej mamie!
Wielu rodziców podziela jej zdanie i jest zachwyconych, że dbając o bliskość mogą... mieć wolne ręce.

Anna Bardowska znana z programu „Rolnik szuka żony” niedawno została mamą, a jej fanki bacznie obserwują na Instagrmaie i YouTubie, co u niej słychać. Bardowska ostatnio pochwaliła się nowym gadżetem, a także nową umiejętnością.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Ania Bardowska (@ania.bardowska) Sty 16, 2020 o 8:39 PST "Mama przeszkolona, Liwia spokojna i zadowolona. Przydadzą mi się wolne ręce, tym bardziej, że Grzesiek jutro wyjeżdża na targi rolnicze. Dziękuję Kasiu za fachowe rady i miło spędzony czas. Jak to fajnie spotkać koleżankę ze studiów po 7 latach🙂." - napisała Ania Bardowska na Instagramie, pod zdjęciem z córeczką. Dlaczego warto kupic chustę? Dziś widok rodzica noszącego dziecko w chuście nikogo nie dziwi, choć jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce była to rzadkość. Wtedy myślano, że najlepszym i najbezpieczniejszym dla dziecka miejscem jest wózek. Tymczasem, zanim wózek na dobre zagościł w polskich domach, mamy nosiły dzieci chustach, szmatach, płachtach, chycach (w zależności od regionu). Niemowlęta w ten sposób także noszone są od wieków wielu regionach Afryki, Azji, Meksyku czy Peru. Noszenie dziecka w chuście ma długą listę zalet, dlatego staje się coraz popularniejsze.Dzięki tej metodzie dziecko ma bliski kontakt z rodzicem, a co za tym idzie poczucie bezpieczeństwa i komfortu (materiały, z których wykonane są chusty, dopasowują się do kształtu dziecka, a przez to są dla niego wygodne). Do tego mama ma wolne ręce. Jednak, aby uniknąć błędów przy noszeniu dziecka w chuście, konieczny jest instruktaż i trening. Warto poszukać czy w okolicy nie ma warsztatów z doradcą...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz