Edipresse
Pielęgnacja

Jak zrozumieć niemowlaka?

Malutkie dzieci są takie zabawne. Raczkują do tyłu, zbierają z dywanu okruszki, ciągną za włosy... Sprawdź, dlaczego te niektóre, jakże dziwne zachowania, są tak ważne dla ich rozwoju!

Obserwowanie maleństwa w pierwszych miesiącach życia – jak próbuje poznawać świat, ćwiczy wkładanie rączek do buzi, jak bardzo zafascynowane jest tym, co je otacza, i jak wytrwale próbuje się przesunąć i dostać do zabawki – to jedna z najprzyjemniejszych i najbardziej niesamowitych rzeczy na świecie!

Pewnie ci trudno w to uwierzyć, ale malutki człowiek prawie cały czas naprawdę ciężko „pracuje”, bo w doskonalenie nowych umiejętności wkłada większość swoich sił. I nawet najzabawniejsze jego zachowania są przejawem niezwykłej mądrości natury. Dzięki naszym wskazówkom sama spróbuj rozszyfrować, co właśnie ćwiczy twój malec...

Wciska innym palec do oka

Kiedy ktoś się nad malcem niziutko pochyli albo przybliży do niego swoją twarz, żeby sobie z nim „pogadać”, może się zdarzyć, że w odpowiedzi dziecko z wielkim zainteresowaniem i zaaferowaniem... włoży mu do oka swój paluszek! Jednak u małego odkrywcy taka reakcja jest jak najbardziej zrozumiała. Oko to przecież niezwykle ciekawy i wyrazisty obiekt, ruchliwy i szalenie przykuwający uwagę na tle jasnej twarzy. Jest barwna plama, więc trzeba ją zbadać...

Kołysze się na czworakach

Dziecku ułożonemu na brzuszku udaje się unieść klatkę piersiową oraz pupę i maluch już na czworakach odpycha się dłońmi. Tułów wędruje w tył i wraca do punktu wyjścia. Wygląda to jak kołysanie. Tak dziecko stopniowo zdobywa kontrolę nad swoim ciałem w różnych położeniach. Dzięki temu wkrótce zacznie raczkować, a potem – chodzić.

Trąca, klepie zabawki

Trzymiesięczne maleństwo wyciąga łapki i stara się trącić zabawkę, potem uderza w nią dłonią. Bardzo pragnie wszystko poznać, wszystkiego dotknąć! Kontrola dłoni u maleństwa jest nieprecyzyjna, dziecko nie wie, jak daleko powinno wyciągnąć rączkę, by trafić w cel. Łapiąc i uderzając, metodą prób i błędów uczy się oceniać dystans dzielący je od zabawki oraz ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową.

Pełza w kółko, raczkuje w tył

Większość dzieci w wieku 5–7 miesięcy umie w pozycji na brzuszku kręcić się wokół własnej osi. Zaczyna się od przypadku. Jeśli malcowi uda się odepchnąć jedną ręką i dostać do ułożonej z boku zabawki, to odkrywa, że nauczył się czegoś nowego. Teraz będzie to powtarzał, po czym... przejdzie do kręcenia się w drugą stronę. Będzie też próbował przesunąć się do przodu, co często może kończyć się... przesuwaniem do tyłu. Jednak dzięki tym próbom w pewnym momencie uda mu się dołączyć ruchy nóżkami i skoordynować je z ruchami ramionek. I w końcu, w efekcie tych śmiesznych prób... wyruszy na czworakach na podbój pokoiku!

„Prycha” ustami

Kilkumiesięczny brzdąc potrafi wydawać zabawne dźwięki za pomocą warg. Przypomina to prychanie czy nawet warkotanie. Ten nowy odgłos jest tak niesamowity, że dziecko wciąż go powtarza. W ten sposób nawiązuje kontakt z otoczeniem, zaczepia mamę i tatę, ale też samo ze sobą bawi się nową umiejętnością, wypróbowuje ją. Jest to szalenie ważny etap w rozwoju jamy ustnej. Przygotowuje do nauki mowy, nabierania jedzenia do ust i... żucia gęściejszych pokarmów. Także – do picia z kubeczka.

Zbiera drobne paproszki

Każdy okruszek jest dla szkraba czymś nowym i ciekawym. Maluszek najpierw umie łapać drobne przedmioty całą dłonią, potem próbuje podnieść je dwoma palcami. Podnosząc paproszki, nitki czy okruszki, nie tylko zaspokaja ciekawość, ale też doskonali chwyt kciukiem i palcem wskazującym lub środkowym.

Wszystko wkłada do buzi

Wkładanie paluszków czy zabawek do buzi przygotowuje wargi, język i podniebienie malca do radzenia sobie z pokarmami innymi niż mleko. „Trenuje” też buzię, szykując ją do trudnej sztuki, jaką jest mowa. Gmeranie w buzi to również przejaw naturalnej niemowlęcej ciekawości. Dotyk, obok słuchu, jest u dziecka najlepiej wykształconym zmysłem. A w buzi czucie jest najdoskonalsze.

Ciągnie za włosy

Gdy niemowlę poczuje coś pod rączką, w pierwszym odruchu szybko ją zaciska, a potem próbuje się do tego, co dotyka, podciągać. Właśnie z tego powodu może się zdarzyć, że maluszek, mocno chwyciwszy rączką twoje włosy, będzie się starał... na nich podciągnąć! W ten sposób będzie ćwiczył siłę i wytrzymałość.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA