jak dobrać krem z filtrem UV
Adobe Stock
new badge nasz przegląd medium
Pielęgnacja

Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? (a kiedy nie wolno go używać?)

Nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym − powtarzają dermatolodzy. Dla niemowląt od 6 miesiąca życia zalecane są kremy z filtrami mineralnymi, starsze dzieci mogą używać filtrów fizycznych. Ważna jest także odpowiednia moc filtra (SPF).
dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz
Konsultacja merytoryczna

Na temat kremów z filtrami dla dzieci jest wiele informacji w internecie. Są strony, na których analizuje się ich skład i na tej podstawie ocenia, czy są bezpieczne. Ale bezpieczeństwo kosmetyku to nie jest jedyne kryterium, na które trzeba zwracać uwagę. Bardzo ważny jest również wiek dziecka. Nie każdego malucha można bowiem bez przeszkód smarować kremami przeciwsłonecznymi. Jak dopasować je do dziecka, opowiada dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Spis treści:

Fryzury dla dziewczynek na długie włosy – proste, szybkie, efektowne

Jaki krem z filtrem dla noworodka?

Kremy z filtrami UV mogą stanowić dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale powinno się je używać dopiero u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Nie zaleca się smarowania nimi noworodków (czyli maluszków w pierwszym miesiącu życia) ani młodszych niemowląt, które nie skończyły jeszcze pół roku. Młodsze niemowlaki mają cienką i niedojrzałą skórę. Nie jest ona wystarczającą barierą, aby chronić przed wpływem tego, co działa na organizm z zewnątrz, czyli np. przed składnikami kremów z filtrami UV. Substancje w nich zawarte zabezpieczają przed działaniem słońca, ale mogą także wnikać w niedojrzałą skórę, kumulować się w niej i w przyszłości zadziałać toksycznie.

Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku?

Dziecko, które ma ponad 6 miesięcy, przed wyjściem na dwór można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym). W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV.

 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super!

 

Ta bariera to efekt działania składników zawartych w kremie przeciwsłonecznym. Są to np. tlenek cynku lub tlenek tytanu (ten ostatni nie jest jednak w 100 proc. skuteczny).
 

 
Jakie kremy z filtrem zaleca się starszym dzieciom?

Krem dla rocznego i starszego dziecka powinien zawierać przede wszystkim filtr fizyczny. Można stosować też filtr chemiczny, ale sporadycznie, aby nie podrażnił skóry. To nieprawda, że filtr powinien być jak najsilniejszy, bo tylko taki zapewni odpowiednią ochronę przed słońcem. W Polsce wystarczy smarować się filtrami 30 SPF, a dopiero gdy wyjeżdżamy na południe Europy, powinniśmy zastąpić je filtrem o mocy 50 SPF.

 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

 

Uwaga, rozsądnie używaj kremów z filtrem SPF 50+ czy nawet SPF 100. Żaden krem z filtrem nie daje 100% ochrony przed promieniowaniem UV, a wysoki filtr może dawać złudne wrażenie pełnego bezpieczeństwa. Kremy z filtrem wyższym niż SPF 30 chronią tylko minimalnie lepiej niż te z niższym, a zawierają więcej substancji, które przenikają przez skórę.

 

Dlaczego słońce nie służy niemowlętom?

Skóra dziecka nie umie bronić się przed wpływem promieni słońca. Skutkiem tego mogą być oparzenia słoneczne. Jeśli w dzieciństwie dochodzi do nich często, w przyszłości może dojść do rozwoju groźnego nowotworu – czerniaka. Warto również pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce wpływa na szybsze starzenie się skóry.

Wiosną i na początku lata pod wpływem promieni słonecznych na skórze dziecka (lub osoby dorosłej) mogą pojawić się również objawy alergii na słońce.

Jak najlepiej chronić dziecko przed promieniami UV?

Dla dzieci najlepszą ochroną przed słońcem jest przebywanie w zacienionych miejscach.

  • W słoneczne dni rozsądnie wybieraj miejsca i godziny spaceru.
  • Noworodka można np. zabierać tam, gdzie jest sporo cienia – spacerować z nim w parku wśród drzew, gdzie promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek.
  • W półcieniu warto dodatkowo postawić budkę lub rozłożyć parasolkę przeciwsłoneczną.
  • Nigdy nie zasłaniaj wózka kocykiem lub pieluszką - doprowadzisz w ten sposób do groźnego dla zdrowia dziecka przegrzania.
  • Podczas upalnych dni lepiej zrezygnować z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00, kiedy słońce świeci najmocniej. 
  • Jeśli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy duży parasol lub żagiel przeciwsłoneczny.
  • Podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę.
  • Jeśli w domu dziecięce łóżeczko stoi w mocno nasłonecznionej części pokoju, warto przestawić je tam, gdzie zazwyczaj jest cień lub gdy maluch w nim śpi, zasłaniać okna.

Kremy z filtrem UV dla dzieci: ranking

Wśród rodziców oceniających kosmetyki przeciwsłoneczne w naszym katalogu produktów mamotoja.pl największą popularnością cieszą się kremy z naturalnym składem, dodatkiem witamin i łatwe w aplikacji. 

Kremy przeciwsłoneczne dla dzieci Derma Eco Baby

Bezzapachowe, wodoodporne i hipoalergiczne. Zawierają tylko certyfikowane filtry chemiczne, dzięki czemu zapewniają wysoką ochronę przed promieniowania UVA i UVB.

Balsamy przeciwsłoneczne Nivea Sun Kids

Zawierają nawilżającą formułę z Pantenolem i witaminą E, które wzmacniają barierę ochronną skóry i umożliwiają dłuższą bezpieczną zabawę na słońcu oraz w wodzie.

 

Krem ochronny Parasol od słonka Momme 

 

W 100% naturalny krem z filtrem UV dla dzieci i niemowląt. Zawiera certyfikowane, ekologiczne filtry fizyczne nowej generacji, które zapewniają wysoką protekcję UVA i UVB oraz minimalizują ryzyko reakcji alergicznych związanych z ekspozycją na słońce.


Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog alergolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Zobacz też:

ochrona przed czerniakiem
AdobeStock
Aktualności
Nazywa się czerniak, ale to wcale nie znaczy, że jest czarny
Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry i bardzo lubi słońce. Jest podstępny, bo często rośnie na znamionach, które masz i nawet nie zauważasz. Podpowiadamy, jak go nie przegapić i jak się przed nim uchronić!

Gdyby tak do słońca podejść racjonalnie, to powinniśmy jak ognia wystrzegać się opalania. Nie przynosi dla naszej skóry nic dobrego. Przyspiesza jej starzenie, wyskakują po nim piegi, plamy, przebarwienia . Ale to jeszcze pół biedy - najgorsze jest to, że wystawianie skóry na słońce może spowodować powstanie zmian rozwijających się w jeden z najbardziej złośliwych nowotworów – czerniak. Nie opalaj dziecka na wakacjach Dermatolodzy podkreślają, że opalenizna to nic innego jak reakcja obronna na promieniowanie ultrafioletowe . Pod wpływem słońca pogrubia się warstwa rogowa naskórka i zmienia jego zabarwienie, ponieważ zwiększa się wytwarzanie barwnika zwanego melaniną . W ten sposób skóra broni się przed oparzeniem. Szczególnie trzeba dbać o skórę dzieci , która ze względu na swoją delikatność jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych. Lekarze wyliczyli, że po trzech oparzeniach przebytych w dzieciństwie ryzyko zachorowania w przyszłości na raka skóry, głównie czerniaka, rośnie aż czterokrotnie! Dla dzieci najlepszą ochroną przed słońcem jest przebywanie w zacienionych miejscach . W słoneczne dni warto rozsądnie wybierać miejsca i godziny przebywania dziecka na powietrzu, dlatego: spaceruj z noworodkiem w parku wśród drzew , gdzie promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek; w upalne dni lepiej zrezygnuj z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00 , kiedy słońce świeci najmocniej; jeżeli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy duży parasol lub żagiel przeciwsłoneczny; podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce; promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę. Kremy z filtrami UV, chroniące przed promieniami słonecznymi, najbezpieczniej używać dopiero u...

co na oparzenia słoneczne
AdobeStock
Czas wolny
Co na oparzenia słoneczne u dzieci: domowe sposoby i kremy [TANIE I SKUTECZNE]
Oparzenia słoneczne to efekt braku kremu z filtrem UV, zbyt długiego przebywania na słońcu i nieosłaniania ciała przed działaniem promieni słonecznych. Na oparzenia słoneczne u dzieci działają niektóre domowe sposoby, ale warto mieć też pod ręką sprawdzony krem.

Przed oparzeniem słonecznym nie uchroni żaden kapelusz ani nawet krem z filtrem, jeśli dziecko spędza na słońcu zbyt wiele czasu, kąpie się, a na jego skórę nie nakładasz kolejnych warstw ochronnych kosmetyku. Poza dobrym kremem z filtrem warto mieć przy sobie kremy na oparzenia słoneczne. Czasem na zaczerwienioną, swędzącą i bolącą skórę po oparzeniu pomogą też domowe sposoby. Spis treści: Co na oparzenia słoneczne u dzieci? Domowe sposoby na oparzenia słoneczne u dzieci Co to jest oparzenie słoneczne? Dlaczego dochodzi do oparzeń na skórze? Jak rozpoznać stopień oparzenia słonecznego u dziecka? I stopień oparzenia słonecznego II stopień oparzenia słonecznego III stopień oparzenia słonecznego IV stopień oparzenia słonecznego Powikłania po oparzeniach słonecznych Co na oparzenia słoneczne u dziecka? Leczenie oparzeń słonecznych u dzieci zależy od stopnia oparzenia i nasilenia objawów. Jeśli skóra jest jedynie zaczerwieniona, wówczas można delikatnie polać ją chłodną (ale nie lodowatą) wodą. Można też posmarować skórę dziecka  preparatem na oparzenia zawierającym  alantoinę lub aloes .   Ulgę skórze przyniesie jej nawilżenie i natłuszczenie. Jeśli na skórze pojawiły się bąble i pęcherze, nie można ich przebijać. Nie powinno się też przykrywać oparzonej części ciała żadnym plastrem czy bandażem.     Każde poważniejsze oparzenie skonsultuj z lekarzem. W przypadku oparzeń III i IV stopnia konieczna jest hospitalizacja. W celu uniknięcia zakażenia rozległych ran chory powinien otrzymywać antybiotyk. W szpitalu podaje się też kroplówkę nawadniającą i leki przeciwbólowe. Oparzeniu słonecznemu może towarzyszyć udar cieplny , dlatego gdy tylko istnieje takie zagrożenie, nie zostawiaj dziecka samego aż do czasu, gdy zjawi się...

uczulenie na słońce
Adobe Stock
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Uczulenie na słońce u dziecka to reakcja układu odpornościowego na światło słoneczne. Jest to rzadki, ale bardzo dokuczliwy rodzaj alergii. Pojawia się wiosną lub wczesnym latem i wywołuje na skórze swędzącą wysypkę. Wyjaśniamy, jak można rozpoznać, że jej przyczyną rzeczywiście są promienie słoneczne.

Uczulenie na słońce u dziecka sprawia, że nawet bardzo krótka ekspozycja na słońce może skończyć się przykrymi objawami, np. swędzącymi krostkami po opalaniu. Sprawdź, jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka oraz co musisz o nim wiedzieć, jeśli podejrzewasz, że ten problem dotyczy twojej pociechy. Podpowiadamy także, co pomaga na uczulenie od słońca i jakie domowe sposoby przyniosą dziecku ulgę.  Spis treści:  Wysypka od słońca u dziecka: przyczyny  Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka? Uczulenie na słońce u dziecka: objawy Krostki po słońcu a leki Uczulenie na słońce: jak leczyć? Uczulenie na słońce: domowe sposoby Wysypka od słońca u dziecka: przyczyny  Wysypka od słońca u dziecka wywołana uczuleniem często jest dziedziczne. Jeśli pojawia się u rodziców, może ujawnić się również u dziecka. U niektórych osób pojawia się w wieku nastoletnim. Częściej z uczuleniem i wysypką od słońca zmagają się z osoby o jasnej karnacji. Alergia na słońce u dziecka może być również spowodowana reakcją skóry na ekspozycję na promienie UV po zastosowaniu niektórych lekarstw lub nałożeniu uczulających kosmetyków, w tym zwłaszcza filtrów UV lub użyciu perfum (w takich przypadkach mówimy o reakcji fotoalergicznej). Spa - Akademia Młodych Rodziców Jak wygląda uczulenie na słońce u dziecka? Z objawami uczulenia na słońce zwykle mamy do czynienia wiosną i latem, kiedy skóra po zimie po raz pierwszy ma kontakt z promieniami słonecznymi. Po kilku tygodniach objawy uczulenia na słońce zwykle łagodnieją – skóra niejako „przyzwyczaja się” do kontaktu z promieniami UV. W przypadku odczynów fototoksycznych zmiany pojawiają się stosunkowo szybko (zwykle w ciągu 2 godzin od ekspozycji na słońce, a u niektórych osób jeszcze szybciej, nawet po kilku minutach) i...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj