Jazda wózkiem po mieście
Jeśli nie masz wprawy w prowadzeniu wózka, możesz narobić niezłego bigosu. Oto kurs prawa jazdy. Na dziecięcy wózek.
Wydaje się, że bezpieczne prowadzenie wózka to bułka z masłem. Jednak, zwłaszcza w mieście, na niedoświadczonych czyhają pułapki. Masz już sprawdzony wózek dziecięcy? Teraz poznaj zasady omijania przeszkód, by dziecko było bezpieczne.
KRAWĘŻNIK
Ustaw wózek prostopadle do krawężnika, nawet jeśli jest niewysoki. Jeśli ustawisz go skośnie, jedno koło nie trafi na chodnik (lub jezdnię) i wywrotka murowana. Zjeżdżając z wysokiego krawężnika, unieś przednie kółka i zjeżdżaj tylnymi – dziecko nie będzie leżało główką w dół.
Nasza rada: Unikaj dziur na jezdni, kratek ściekowych – kółko mogłoby w nich utknąć. Niepewne są też kałuże – nigdy nie wiadomo, czy są głębokie i co się kryje pod wodą.
SCHODY
Wnieś na nie wózek razem z dzieckiem, a jeśli schodów jest więcej, ustaw go tyłem do nich i na tylnych kółkach, odchylając wózek do poziomu, wciągaj go za rączkę. Podobnie przy schodzeniu (będziesz wyżej niż wózek) – zjeżdżaj tylnymi kołami, utrzymując wózek w poziomie.
Nasza rada: Jeśli schody są wysokie, poproś kogoś o pomoc we wnoszeniu lub znoszeniu wózka. Pamiętaj, że osoba idąca wyżej trzyma wózek za rączkę.
TORY TRAMWAJOWE
Choć nowo wyremontowane są równe z ulicą, wciąż zdarzają się też trudniejsze do pokonania. Ustaw wózek prostopadle do torów (jeśli ma kółka obrotowe, zablokuj je). Unieś nieco przednie kółka – przejedź nimi przez tory, tak samo zrób z tylnymi kółkami.
Nasza rada: Nim wjedziesz na tory, upewnij się, że masz dużo czasu. Nie próbuj zdążyć w ostatniej chwili.
SCHODY RUCHOME
Wyjmij dziecko z wózka i trzymając je na rękach, podejdź do schodów, ciągnąc wózek. Wejdź na schodek, a tylne kółka wózka ustaw na schodku niżej. Jeśli masz wprawę, a dziecko nie jest ciężkie, możesz wjeżdżać z malcem będącym w wózku.
Nasza rada: Gdy zamiast schodów jest jadąca taśma (spłaszczone schody), wjedź na nią i włącz hamulce. Jadąc w dół unieś przód wózka.
PODJAZDY DLA WÓZKÓW
Jeśli podjazd jest długi i stromy, ustaw wózek tyłem i wciągaj go na tylnych kółkach (przednie będą w powietrzu). Zjeżdżaj w podobny sposób. Dziecko musi być cały czas ustawione poziomo lub główką w górę, a nie w dół.
Nasza rada: Unikaj stromych podjazdów – dziecko nie może leżeć w wózku przechylonym pod dużym kątem. Już lepiej poproś kogoś o pomoc we wniesieniu wózka po schodach.
DRZWI OBROTOWE
Najpierw oceń, czy jest dość miejsca, by zmieścić się w nich razem z wózkiem i nie zaklinować się. Dopiero potem wjedź między ich skrzydła. Sprawdź też, czy nie przechodzi przez nie zbyt dużo osób – lepiej mieć więcej miejsca, żeby w razie potrzeby manewrować wózkiem.
Nasza rada: Zwykle obok drzwi obrotowych są też standardowe. Skorzystaj z nich, jeśli nie jesteś pewna, czy zmieścisz się z wózkiem w obrotowych. Mają odpowiednią szerokość dla każdego wózka.
AUTOBUSY I TRAMWAJE
Na każdej linii jeżdżą już pojazdy niskopodłogowe – w ciągu godziny powinien być choć jeden. Jest to zaznaczone w rozkładzie jazdy. Autobusy miewają mechanizm obniżający podłogę podczas postoju. Jeśli podjedzie nieniskopodłogowy, poproś kogoś o pomoc. Wybierz drzwi, przy których widnieje naklejka z wózkiem, i trzymaj wózek jak przy wchodzeniu po schodach. Możesz też poprosić kierowcę o pomoc (chyba że jesteś w Szwecji – tam zrobi to bez proszenia). Ostatecznie, jeśli wózek jest lekki, spróbuj wnieść go sama
z siedzącym w nim dzieckiem.