Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, kąpiel, pielęgnacja
Pielęgnacja

Kąpiel jest fajna

Bywa i tak, że dotąd niesprawiający problemów podczas mycia malec nagle na widok wanny zaczyna protestować. Znamy pomocników, którzy na nowo przekonają smyka do kąpieli.

Chcesz, aby twoje dziecko witało kąpiel z uśmiechem? By tak się stało, wygnaj z łazienki nudę! Kiedy maluch się kąpie, śpiewaj mu piosenki, strój miny, opowiadaj bajki... Słowem, zadbaj o to, by smyk spędzał w wannie naprawdę miłe chwile. Co ci się przyda?

Mata na dno wanny
Najlepiej z gumy albo miękkiej gąbki. Dzięki temu bobas będzie bezpieczny – przecież wystarczy sekunda, aby maluch zanurzył się pod wodą. Przed każdą kąpielą przelewaj matę wrzątkiem – aby nie gromadziły się w niej bakterie ani grzyby. Ale uwaga! Zanim włożysz malca do wanienki, upewnij się, że mata jest już chłodna. Używaj jej kilka tygodni, a potem wymień ją na nową.

Miękka myjka
Ułatwi dokładne umycie wszystkich fałdek maluszka. Ale pamiętaj, by po kąpieli wycisnąć z gąbki wodę i wywiesić ją, aby dokładnie wyschła.

Delikatne mydełko
Powinno być przeznaczone dla niemowląt: bezzapachowe, antyalergiczne i o obojętnym odczynie pH (5,5). Pamiętaj, że mydła dla dorosłych niszczą barierę ochronną skóry bobasa. Dziecięcym mydełkiem możesz też umyć główkę bobasa.

Łagodny szampon
Do pielęgnacji dziecięcych włosów wybieraj kosmetyki, które nie szczypią w oczy i łatwo się spłukują. Dzięki temu najbardziej newralgiczny punkt kąpieli: mycie główki, obejdzie się bez płaczu.

Wodne zwierzątka
Samemu w wannie jest nudno... Maluchowi umilą czas plastikowe kaczuszki i żółwie, a gdy maluch się nimi znudzi, pokaż mu, że można się też wodą bawić inaczej. Daj mu do kąpieli sitko („Ale sika!”), plastikowe lusterko („Pod wodą wyglądam jakoś dziwnie”), piłeczkę pingpongową („O rany, jak trudno ją utrzymać pod wodą!”) czy korek („On pływa!”).

Barwnik do wody
Możesz też przekonać malucha do wody niecodziennymi sztuczkami. Nie wiesz, co wymyślić? Wlej do wanny kilka kropel barwnika spożywczego (do kupienia np. w cukierni), a woda zmieni kolor. Starszemu dziecku możesz też zaproponować specjalne, kolorowe płatki do kąpieli, które rozpuszczają się w wodzie i barwią ją.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

niemowlę, wanna, kąpiel, pielęgnacja
Pielęgnacja
Jak zaplanować pierwszą kąpiel dziecka w wannie?
Twoje dziecko wyrosło z plastikowej wanienki. Chcesz je kąpać wannie, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Skorzystaj z naszej porady i sprawdź od czego zacząć.

Nawet jeśli twoje dziecko od urodzenia lubi kąpiele , przeprowadzka z małej plastikowej wanienki do zwykłej wanny będzie dla niego wielkim wydarzeniem. Oto rady, dzięki którym na pewno pokocha kąpiel w „dorosłej” wannie. Wspólne kąpiele z dzieckiem Idealnym sposobem są wspólne kąpiele z dzieckiem . Maleństwo jest wtedy z tobą wyjątkowo blisko, a to działa na nie kojąco i odprężająco. Przed kąpielą z dzieckiem weź prysznic . Temperaturę wody koniecznie dostosuj do wymagań dziecka (około 37°C). Możesz też na początku kąpać go w jego starej wanience włożonej do dużej pustej wanny. Później nie będzie już ona dla maluszka taka obca. Mata antypoślizgowa - ważny element kąpieli Pierwszą kąpiel w wannie powinnaś zaplanować, gdy dziecko nauczy się siedzieć samodzielnie, bez podpórki, a więc do około siódmego miesiąca życia . Kup matę antypoślizgową i wyłóż nią spód wanny - jej śliska powierzchnia jest bardzo niebezpieczna i może wywołać u dziecka paniczny lęk . Nie pozwalaj dziecku na wstawanie w czasie kąpieli (nawet na macie). Uważaj też, by nie uderzyło się głową o baterię. Na początku nie nalewaj do wanny zbyt dużo wody – maluch mógłby się czuć niepewnie. Sprawdź temperaturę wody. Jeśli będzie zbyt gorąca lub zimna, dziecko może na długi czas zniechęcić się do kąpieli. Zobacz także: Kąpiel może być super! - przekonaj o tym swoje dziecko   Ostrożnie myj główkę i buzię   Uważaj, by woda nie spływała dziecku po twarzy, a szampon nie dostawał się do oczu. Pomaga spłukiwanie włosów za pomocą gąbki lub kubeczka. Mniejszy strumień wody łatwiej jest kontrolować. Twarzy nie myj mydłem, wystarczy sama woda. Gdy twarzyczka jest mocno umorusana, przetrzyj ją najpierw mleczkiem kosmetycznym dla dzieci lub chusteczką nawilżaną . Nie zostawiaj dziecka samego w kąpieli Nie...

4505960-480x720.jpg
Pielęgnacja
Lśniące włoski
Niemowlęca czupryna wymaga szczególnego traktowania. Jeżeli będziesz ją właściwie pielęgnować, sprawisz, że będzie zdrowsza i piękniejsza.

  Urocze loczki, delikatny meszek, słodka łysinka... Choć niemowlę nie zawsze może się pochwalić bujnymi włosami, warto zadbać o te, z którymi się urodził, i o te, których... jeszcze nie widać! Mycie i suszenie Włosy malca myj na samym początku kąpieli. Ułóż główkę bobasa w zgięciu łokcia i delikatnie namydlij. Uważaj, aby piana nie dostała się do jego oczu. Po chwili spłucz ją ciepłym strumieniem z prysznica albo wodą z wanienki. Używaj łagodnego mydła – tego samego, którym namydlasz całe ciało dziecka. Jeśli wolisz stosować szampon dla niemowląt upewnij się, że wybrany przez ciebie kosmetyk jest przeznaczony dla dzieci już od pierwszych dni życia. Najlepiej myć włoski codziennie, bo główka niemowlęcia bardzo się poci. Nie wierz w popularne opinie, że częste mycie i suszenie włosów osłabia je. Woda i mydło z pewnością nie zrobią im krzywdy. Za to suszarka – owszem, dlatego pozwól, by główka dziecka wyschła sama (to nie trwa długo). Noworodkowi z bujną czupryną możesz po kąpieli włożyć na chwilę bawełnianą czapeczkę, oczywiście tylko wtedy, gdy w domu jest chłodno. Nie obawiaj się, że podczas mycia głowy, uszkodzisz ciemiączko. Błona, która je zarasta, jest bardzo mocna. Szczotkowanie łysej główki Zastanawiasz się, po co to robić, skoro tam, gdzie powinna znajdować się prawdziwa gęstwina, rośnie jakieś siedem włosów na krzyż? Właśnie po to, aby urosło ich trochę więcej! Delikatny masaż szczotką poprawi ukrwienie skóry i wzmocni mieszki włosowe, dzięki czemu fryzura będzie gęstsza. Najmłodszym bobasom możesz kupić specjalne miękkie szczoteczki dla niemowląt. Do rozczesywania włosów starszych dzieci użyj grzebienia o szeroko rozstawionych dużych zębach lub szczotki, której druciki są zakończone plastikowymi kuleczkami. Pierwsze podcięcie Meszek, z jakim urodził się twój bobas, wytrze się po kilku...

kąpiel, mama, niemowlę, wanna
Pielęgnacja
Kąpiel może być super! 8 sposobów, by przekonać o tym dziecko
Twoje dziecko właśnie ogłosiło strajk i absolutnie nie pozwala włożyć się do wanny. Znamy sztuczki, które pomogą przekonać je, że kąpiel jest fajna.

Niechęć dziecka do kąpieli zawsze ma swoją przyczynę, dlatego zwróć uwagę, kiedy dziecko zaczyna płakać albo się prężyć. Może np. nie lubić chwytania pod paszki, może być mu za zimno albo po prostu pamięta, że któregoś dnia podczas kąpieli odrobina mydła dostała mu się do oczu i strasznie wtedy piekło! Nie zawsze jest łatwo zachęcić dziecko do wieczornego mycia , ale jeśli będziesz spokojna i cierpliwa, w końcu któryś z trików zadziała. Zadbaj o komfort dziecka podczas kąpieli Kiedy dziecku jest w wanience wygodnie i ciepło, łatwiej się odpręży. A może nawet uda ci się namówić go do zabawy w wodzie? 1. Podkręć grzejnik w łazience. W pomieszczeniu, w którym kąpiesz małe dziecko , musi być ciepło (22–24°C). Zanim włożysz je do wanny, sprawdź temperaturę wody (powinna wynosić około 37°C). 2. Chroń oczka podczas spłukiwania głowy. Wiele dzieci broni się przed myciem główki , ponieważ boi się hałaśliwego szumu prysznica i wody spływającej po buzi. Spróbuj zatem spłukiwać włoski konewką albo kubkiem. Mniejszy strumień wody łatwiej jest kontrolować, a kiedy mama podlewa głowę jak kwiatki w doniczce, w wannie robi się całkiem zabawnie. 3. Zadbaj o bezpieczeństwo w wannie. Jeśli w wannie będzie ślisko, dziecko może stracić kontrolę nad swoim ciałem i np. niechcący zniknąć na chwilę pod wodą. Wyłóż więc dno wanny matą antypoślizgową z gumy albo gąbki. Po każdej kąpieli umyj matę środkiem czyszczącym (nie będą się na niej gromadziły bakterie czy grzyby) i powieś, żeby wyschła. Jeśli mata się zużyje, wymień ją na nową. 4. Zmień godzinę kąpieli. Najlepiej kąpać dziecko o stałej porze, mniej więcej godzinę po posiłku. Mycie przed snem odpręża, ale można to robić też po południu. Wieczorem dziecko może być zbyt zmęczone, senne. Zobacz też: Kiedy dziecko boi się kąpieli...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak