Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Kim ja naprawdę jestem

Dzieci stopniowo dowiadują się, co to jest płeć. Oto jak kształtuje się samoświadomość


kim214.jpgDzieci stopniowo dowiadują się, co to jest płeć. I uczą się postępować jak dziewczynka lub jak chłopiec.

7 miesięcy - Odróżnia głos męski od kobiecego. Woli kobiecy! Szybciej odwraca głowę w kierunku, skąd on dobiega.

12 miesięcy - Dobrze już odróżnia, kto jest kobietą, a kto mężczyną. Po głosie i po wyglądzie twarzy.

2 lata - Zaczyna bawić się stereotypowo dla płci. Dziewczynka woli lalki, a chłopiec pojazdy (choć oczywiście pomiędzy dziećmi są duże różnice indywidualne). Rodzice zwykle wybierają zabawki „stosowne” do płci.

2-3 lata - Początek rozwoju tzw. tożsamości płciowej. Dzieci zaczynają określać siebie jako chłopca lub dziewczynkę.

3-4 lata - Nadal niektórzy chłopcy lubią lalki, a dziewczynki samochody. Dobrze jednak wiedzą, że zabawa nimi należy do płci przeciwnej.

4-6 lat - Dziecko zaczyna używać stereotypów właściwych dla płci. To znaczy jeśli zobaczy kogoś, kto ma spódniczkę lub makijaż, powie, że to kobieta. Osoba, która ma wąsy lub gra w piłkę nożną – to mężczyzna. Płeć nie jest jeszcze dla dziecka sprawą stałą; dziewczynka może myśleć, że kiedyś zostanie chłopcem. I odwrotnie.

6-7 lat - Rozumie, że płeć jest rzeczą stałą i nie zmienia się przez całe życie. Większość dzieci wie, że mężczyzna jest mężczyzną, nawet jeśli przebierze się za kobietę.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

płeć dziecka na USG
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Płeć dziecka na USG: kiedy ją widać i jak rozpoznać?
Płeć dziecka może być widoczna na USG już w 12. tygodniu ciąży, jednak żeby mieć pewność, warto poczekać jeszcze kilka tygodni. To kiedy lekarz będzie mógł w stanie sprawdzić płeć dziecka, zależy m.in. od jego doświadczenia, ale też od tego, czy to twoja pierwsza ciąża, czy kolejna.

Płeć dziecka najlepiej widać podczas badania USG po 16. tygodniu ciąży . Zewnętrzne narządy płciowe dziecka są wtedy dobrze widoczne w trakcie badania i dla doświadczonego ginekologa nie będzie problemem rozpoznanie płci na tym etapie ciąży. Czasami ułożenie dziecka lub ciąża mnoga utrudniają prawidłowe rozpoznanie. Dużo zależy również od tego, która jest to ciąża. W takim przypadku kolejne badania USG powinny dać odpowiedź na pytanie, czy przyszła mama spodziewa się dziewczynki, czy chłopca. Kiedy widać płeć dziecka na USG? Zwykle płeć dziecka najlepiej widać w połowie ciąży. Zdarza się jednak, że przyszli rodzice mogą poznać ją wcześniej, bo już ok. 13.-14. tygodnia – wszystko zależy od ułożenia dziecka, jakości sprzętu USG i doświadczenia ginekologa. Najczęściej dowiadujemy się jednak, czy to chłopiec, czy dziewczynka podczas badania połówkowego, czyli ok. 20 tygodnia ciąży. Im później sprawdzamy płeć dziecka na USG, tym większa szansa, że lekarz nie popełni błędu w ocenie. Jak rozpoznać płeć dziecka na USG? Lekarz wykonujący USG w pierwszym trymestrze może być w stanie ocenić, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, nie powinien jednak robić tego przed 12. tygodniem ciąży. Szanse prawidłowego określenia płci dziecka ok. 14 tygodnia ciąży ocenia się na 75 proc. Co ciekawe, przed 13. tygodniem łatwiej odgadnąć, że kobieta spodziewa się córki, a po 13. tygodniu – syna. Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze przed badaniem USG, jakiej płci będzie twoje dziecko, możesz skorzystać z płytkowego testu na płeć dziecka . Innym sposobem na zaspokojenie ciekawości jest... przyjrzenie się drzewu genealogicznemu partnera! Naukowcy dowiedli, że to geny ojca decydują o płci dziecka . Zobacz film z USG: to dziewczynka! Na tym filmie możesz zobaczyć, jak na badaniu USG wygląda dziewczynka: Płeć...

chłopiec, dziewczynka, niemowlę, dziecko, płeć dziecka
© jennibo - Fotolia.com
Przebieg ciąży
Miała się urodzić dziewczynka, a jest chłopiec – zobacz, jak reagują dziadkowie
To jest chłopiec, a miała być dziewczynka. Takie pomyłki się zdarzają podczas badania USG. Zobacz, jak dziadkowie zabawnie reagują na wiadomość o takiej niespodziance.

Dla większości rodziców płeć dziecka nie ma znaczenie – ważne by dziecko było zdrowe. Jednak ustalenie płci podczas badania USG pozwala się do narodzin dziecka przygotować. Czasem jednak zdarzają się niespodzianki. Zamiast wyczekiwanej dziewczynki, na świecie pojawia się chłopiec lub odwrotnie – zamiast chłopca dziewczynka. Reakcje dziadków i najbliższej rodziny są naprawdę zabawne. Niedowierzanie, podejrzenia o żart, a w końcu wybuch radości. Okazuje się, że płeć nie ma znacznie - radość z dziewczynki i chłopca jest podobna. Nie wierzysz? Zobacz przygotowane przez nas filmy. To chłopiec, a nie dziewczynka! Pewna amerykańska para spodziewała się dziecka . Na badaniu USG wyszło, że będzie to dziewczynka. Ta wiadomość najbardziej chyba ucieszyła ich starszą córeczkę. Nowonarodzone dziecko miało mieć na imię "Charlee". Jednak po porodzie okazało się, że zamiast dziewczynki pojawił się chłopiec. To dziewczynka, a nie chłopiec! Pewna kobieta miała już trzech synów i była w ciąży z czwartym chłopcem. W rodzinie miało to być szóste dziecko płci męskiej w kolejności. Jednak po porodzie okazało się, że zamiast chłopca urodziła się dziewczynka. Radość dziadków, cioć jest niewyobrażalna. Przekonajcie się sami. Polecamy: Chłopiec czy dziewczynka - czy możesz wybierać płeć dziecka? Chłopiec czy dziewczynka - kiedy poznasz płeć dziecka?

płeć dziecka, wychowanie a płeć, gender, jak wychowywać chłopca, jak wychowywać dziewczynkę
Fotolia
Mama
Co z tą płcią, co z tym gender?
Czy przejmować się płcią, wychowując dziecko, co sądzić o zabawach w przebieranie i lekarza, jakie zabawki kupować dziewczynkom, a jakie chłopcom - wyjaśnia psycholog dziecięcy, dr Joanna Piotrowska.

Gender to gorący temat, który wywołuje sporo zamieszania w głowach rodziców. Jakie znaczenie ma płeć w wychowaniu dzieci, co sądzić o wychowaniu równościowym i dziecięcych zabawach, uważanych czasem za niepokojące, rozmawiamy z psychologiem rozwojowym. Podobno w Szwecji do drugiego roku życia nie zwraca się uwagi na płeć dziecka? To margines, którym nie należy się przejmować – nie ma szans, by przebił się do normalnej praktyki. Co nie zmienia faktu, że całkowicie akceptuję wyniki badań, z których wiemy, że wcale nie jest tak prosto, jak mówią niektórzy, czyli że matka natura podzieliła nas tylko na dwie płcie . To właśnie matka natura sprawia, że mamy do czynienia ze zjawiskami bardziej złożonymi, jak choćby transpłciowość. Ale to mało liczne przypadki i przeogromna większość z nas nie ma z nimi do czynienia. A z czym mamy do czynienia? Z problemem, jak postrzegamy kobiety i mężczyzn. Kiedyś uważano za rzecz naturalną, że dziewczynki wychowuje się tak, by w przyszłości podejmowały rolę żeńską – kobieta ma być posłuszna, chuchać na domowe ognisko, sprzątać, a mężczyzna jest dostarczycielem białka, które kobieta przyrządzi i poda rodzinie. Dziś te role są inne, a jednak w wielu domach dziewczynki nadal wychowuje się, jakby zmian nie było.  Czyli jak to wygląda na co dzień? Dziewczynka, która za 40 lat może być szefową dużego przedsiębiorstwa, ma brata, ale to ona pomaga mamie w kuchni, sprząta ze stołu czy zmywa. A gdy braciszek wraca ze szkoły, czeka, aż wróci siostrzyczka, która obierze mu ziemniaki i podgrzeje obiad. Dziewczynka to ciepło, serdeczność, opieka, a chłopiec ma zdobywać świat.  Do czego prowadzi ten stereotyp w wychowaniu? Jeśli mu ulegamy, regularnie podcinamy dziewczynce skrzydła. Uniemożliwiamy jej zajmowanie się aktywnościami, w których być może byłaby rewelacyjna . Nie tylko nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak