Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
mama, niemowlę, kąpiel
Pielęgnacja

Kosmetyczka na start

Skóra dziecka jest cienka, delikatna i skłonna do podrażnień. Jakie kosmetyki możecie stosować już od narodzin?

Zapomnij o kremach ze straganu i kosmetykach bez atestu czy daty ważności. Kupuj tylko dobre marki. I nie za dużo. Delikatna dziecięca skóra nie lubi przesady. Jeśli na przykład posmarujesz malca oliwką, a potem użyjesz zasypki, na jego ciele utworzą się „kluseczki”, które będą drażnić wrażliwe ciałko i przeszkadzać. Tyle ogólnych reguł. Czas poznać szczegóły. Oto co powinno się znaleźć w kosmetyczce każdego dzidziusia.

Mydełko lub płyn do mycia
Jeśli mydło – to dla niemowląt (te „dorosłe” wysuszają skórę). Płyny lub żele wybieraj te od pierwszych dni życia. Maluszka, który skończył miesiąc, możesz myć w płynie z dodatkiem oliwki (po kąpieli ciałka nie trzeba natłuszczać). Przy suchej skórze kup emolient – to płyn do mycia, jednocześnie nawilżający.

Szampon
Na samym początku włosy smyka możesz myć mydłem albo płynem do mycia ciała. W drugim miesiącu, zwłaszcza jeśli dziecko ma bujną fryzurkę, przyda ci się łagodny szampon. Koniecznie wybierz taki, który nie szczypie w oczy.

Oliwka, balsam lub mleczko
Doskonale nawilżają i natłuszczają skórę, zapobiegają podrażnieniom. Na początku używaj oliwki. Gdy dziecko ma kilka tygodni i jego gruczoły łojowe pracują już pełną parą, lepiej zastąpić ją balsamem lub mleczkiem. Jeśli skóra malca nie jest sucha, nie musisz go wcale codziennie smarować.

Sól fizjologiczna
Jest potrzebna do codziennego przemywania oczu maleństwa. Przydaje się też do zakraplania noska. Do kupienia w aptece.

Krem do buzi
Twarz maluszka trzeba chronić przed promieniami słonecznymi, wiatrem i wilgocią. Zimą obowiązkowy jest krem na mroźne temperatury. Smaruj nim buzię smyka pół godziny przed wyjściem na dwór (bo musi upłynąć trochę czasu, by filtry zaczęły działać).

Krem do pielęgnacji pupy
Okolice pupy są szczególnie narażone na podrażnienia, dlatego trzeba je zabezpieczać przed tarciem i wilgocią tłustą warstwą kremu. Smaruj nim pupę podczas każdego przewijania. Polecamy np. Sudocrem, Linomag, różne kremy z dodatkiem cynku.

Nawilżane chusteczki
Są bardzo wygodne, zwłaszcza gdy trzeba przewinąć smyka poza domem lub oczyścić swoje dłonie z brudu (zanim dotkniesz malca). Pamiętaj, że chusteczki powinny być dostosowane do wieku smyka – te dla najmłodszych niemowląt są znacznie bardziej delikatne od tych dla starszaka.

Przydadzą się:
■ Jałowe gaziki. Do przemywania oczu dzidziusia przegotowaną wodą.
■ Płatki kosmetyczne. Te, których używasz sama, albo płatki przeznaczone dla niemowląt.
■ Obcinacz do paznokci. Wybierz taki, który powstał z myślą o małych dzieciach. Te dla dorosłych są ostrzejsze i można nimi łatwo zranić paluszek bobasa.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

wyprawka dla noworodka, oliwka, zasypka, szampon
Fotolia
Pielęgnacja
5 kontrowersyjnych kosmetyków dla noworodka
Czy oliwka rzeczywiście natłuszcza, czy mydełko jest bezpieczne dla skóry dziecka, dlaczego z zakupem szamponu warto trochę poczekać i jak się zmieniło podejście do zasypek – wyjaśniamy wątpliwości dotyczące kosmetyków dla noworodka.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', 'bIDqv5y8I_Zfux68ljhj1ZQ5.MgGtlhQqa8kMeDskjP.37', 'xbojkrsovt', 'jiqtkgamlbqxipbhaukaerzrgpkq']); Kosmetyki zajmują bardzo ważne miejsce w wyprawce noworodka. Na pewno zastanawiasz się, które bez obaw będziesz mogła stosować od pierwszych dni życia dziecka i analizujesz, czy rzeczywiście wszystkie są maluszkowi niezbędne od samego początku. Rozwiejmy wątpliwości.   1. Mydło do mycia noworodka Zwykłego mydła w kostce nie powinno się używać do mycia delikatnej skóry nowo narodzonego dziecka. Ze względu na swe silne działanie może ono naruszyć delikatną warstwę ochronną, jaką tworzy naskórek. Zwykłe mydło lepiej zastąpić kostką dermatologiczną albo płynem myjącym, który ma w swojej ofercie wiele firm specjalizujących się w produkcji kosmetyków dla dzieci. Najlepszym środkiem do oczyszczania skóry noworodka są płyny do mycia, które zawierają emolienty. Nie tylko oczyszczają ciało ale także tworzą na skórze barierę chroniąca przed utratą wilgoci. Emolienty dla niemowląt - testy i opinie 2. Puder do pośladków Puder do pośladków popularnie nazywany jest zasypką. Na pewno słyszałaś o takim specyfiku od swojej mamy albo babci. Kiedyś zasypki były powszechnie używane przy każdej zmianie pieluszki. Miały za zadanie osuszać skórę. Czasem też zastępowano je po prostu mąką ziemniaczaną. Teraz nie poleca się ich stosowania. (Czytaj też: Mama kontra babcia - różne metody wychowawcze ). Na wilgotnych pośladkach puder tworzył warstwę, która utrudniała skórze oddychanie. Posypywanie zasypką pupy dziecka mogło też sprawić, że unoszące się w powietrzu drobinki, dostawały się do dróg oddechowych i mogły je podrażniać. Najlepszym kosmetykiem do pielęgnacji pupy dziecka jest krem przeciw odparzeniom. Aby uniknąć...

Pam 014-006.jpg
Pielęgnacja
Kosmetyki do kąpieli - niezbędnik mamy
Nie musisz ich mieć dużo, za to wszystkie najwyższego gatunku. Sprawdź, które będą dla Twojego maleństwa najlepsze.

Skóra noworodka i niemowlęcia jest delikatna, częstokroć przesuszona, a w niektórych miejscach – zwłaszcza pod pieluszką – szczególnie narażona na podrażnienia. Mogą przez nią przenikać składniki zawarte w mydłach, oliwkach, kremach, niestety również te szkodliwe. Dlatego musisz wybrać dla maleństwa kosmetyki najdelikatniejsze, zawierające jak najmniej chemii. A przede wszystkim: nie może ich być za dużo. Które są niezbędne? 1. Mydełko lub płyn do mycia Musisz kupić specjalne, przeznaczone do pielęgnacji dziecka od pierwszych dni życia. Zwróć uwagę, czy mają obojętny odczyn pH . Nie myj maluszka mydłami dla dorosłych – ich zasadowy odczyn przyczynia się do wysuszenia skóry. Powyżej pierwszego miesiąca do mycia możesz używać też płynu do kąpieli z oliwką, który delikatnie natłuszcza skórę (nie będzie Ci wtedy potrzebna dodatkowo oliwka ani balsam). 2. Emolienty To specjalne płyny do mycia, które tworzą filtr na skórze, zapobiegający jej wysuszeniu. Używaj ich, jeśli zauważysz, że skóra maluszka jest przesuszona i łuszczy się. Dodaje się je do kąpieli. Nie myj już wtedy maleństwa mydłem. 3. Szampon W pierwszym miesiącu nie musisz go używać. Wystarczy mydło, takie samo, jakim myjesz maluszka – na pewno nie spowoduje podrażnień i dobrze umyje włoski. Jeśli jednak chcesz użyć szamponu, wybierz taki, który można stosować już w pierwszym miesiącu. 4. Oliwka Warto nią smarować skórę po kąpieli. Jest jednak całkiem „bezpieczna” tylko w pierwszych dziesięciu dniach życia. Potem gruczoły łojowe dziecka zaczynają pracować coraz mocniej (co jest spowodowane hormonami, które malec dostał od mamy). Zdarza się wówczas, że oliwki powodują nasilenie zmian łojotokowych. 5. Balsamy, mleczka Smaruj nimi skórę dziecka w tych miejscach, gdzie ona się przesusza (oczywiście, jeśli nie używasz oliwki). 6....

noworodek placze
Fotolia
Pielęgnacja
Jak kąpać i przewijać noworodka?
Wykąpać, zmienić pieluchę, założyć ubranie takie to się wydaje skomplikowane. Szybko dojdziecie do wprawy.

Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z obsługą noworodka. Na dobry początek  nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty. Kąpiel noworodka Jak kąpać noworodka ? Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr. Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką. Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna. Polecamy: Kąpiel noworodka - FILM Przewijanie noworodka Pieluchę należy zmieniać po każdej kupie (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluchę, chusteczki nawilżane i krem do pupy. Połóż dziecko na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów dziecka. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy niemowlę ma podrażnioną skórę, zbierz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak