
Produktów do pielęgnacji dzieci jest mnóstwo. I dobrze, bo masz dzięki temu duży wybór. Co jednak zrobić, by był on trafny? Rozpraw się z kosmetycznymi radami i sprawdź, jakich produktów używać i jak je stosować, by dobrze służyły malcowi.
Im droższy kosmetyk, tym lepszy
FAŁSZ Cena nie ma większego znaczenia. Najważniejsze, by kosmetyk posiadał atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Masz wtedy gwarancję, że nie zawiera składników szkodliwych dla malucha.
Na potówki nie można stosować oliwki
PRAWDA Skóry pokrytej potówkami nie należy niczym natłuszczać, bo jej stan tylko się pogorszy. Najlepiej przemywaj ją roztworem z nadmanganianu potasu (płyn powinien być lekko różowy) i często wietrz.
Płyn do kąpieli może zastąpić inne kosmetyki do mycia maluszka
PRAWDA Płyn nie tylko uprzyjemnia maluszkowi kąpiel, ale również czyści i pielęgnuje jego skórę. Jeśli więc do wanienki dolałaś specjalnego płynu do kąpieli, nie musisz już używać do mycia bobaska żadnego innego kosmetyku – żelu czy też mydła w kostce. Wystarczy sama woda z pianą!
Na wakacje nie trzeba zabierać kosmetyków dla smyka, bo można je kupić na miejscu
PRAWDA/FAŁSZ Podczas wyjazdu lepiej nie eksperymentować z nowymi kosmetykami. Nowy preparat może podrażnić skórę lub uczulić. I zamiast odpoczywać, będziecie biegać do lekarza. Dlatego jeśli nie zabrałaś na wyjazd kremu czy płynu do kąpieli dla bobasa, kup na miejscu taki, którego do tej pory używał maluszek.
Mydło może wysuszać delikatną skórę dziecka
PRAWDA Dotyczy to szczególnie smyków, które mają skórkę skłonną do podrażnień. Zwykłe mydło dla niemowląt może u nich zmywać warstewkę tłuszczu, która chroni przed wysuszeniem i podrażnieniami.
U dziewczynek lepiej nie stosować zasypki
PRAWDA Dla dziewczynek nie jest ona dobra, bo jej nadmiar może gromadzić się wewnątrz warg sromowych. Wówczas zamiast zapobiegać podrażnieniom, będzie je wywoływać.
Kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać sztucznych kompozycji zapachowych
PRAWDA Są one szkodliwe dla malca, mogą wywołać alergię. Nie znaczy to, że smyk nie może używać pachnących kosmetyków. Aromat niektórych pochodzi z naturalnych olejków eterycznych. Kosmetyki bezzapachowe wybieraj, gdy malec jest alergikiem (nawet naturalne aromaty mogą uczulać).
Do pielęgnacji pupy lepszy jest krem przeciw odparzeniom niż oliwka
PRAWDA Krem zawiera składniki, które nie tylko natłuszczają skórę, ale też działają nawilżająco i przeciwzapalnie. Dlatego zapobiega on pieluszkowemu zapaleniu skóry i pomaga, gdy pupa jest zaczerwieniona.
Dyskutuj na forum: Czym smarować maluszka po kąpieli?