Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
11659702-504x756.jpg
Pielęgnacja

Kosmetyczne wątpliwości

Babcia doradza pieluchy tetrowe, koleżanka – pampersy. Sąsiadka poleca dla bobasa płyn do kąpieli, ciocia twierdzi, że nie ma nic lepszego od mydła. Kogo słuchać? Tu znajdziesz odpowiedź.

Produktów do pielęgnacji dzieci jest mnóstwo. I dobrze, bo masz dzięki temu duży wybór. Co jednak zrobić, by był on trafny? Rozpraw się z kosmetycznymi radami i sprawdź, jakich produktów używać i jak je stosować, by dobrze służyły malcowi.

Im droższy kosmetyk, tym lepszy
FAŁSZ
Cena nie ma większego znaczenia. Najważniejsze, by kosmetyk posiadał atest Państwowego Zakładu Higieny oraz pozytywną opinię Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka. Masz wtedy gwarancję, że nie zawiera składników szkodliwych dla malucha.

Na potówki nie można stosować oliwki
PRAWDA
Skóry pokrytej potówkami nie należy niczym natłuszczać, bo jej stan tylko się pogorszy. Najlepiej przemywaj ją roztworem z nadmanganianu potasu (płyn powinien być lekko różowy) i często wietrz.

Płyn do kąpieli może zastąpić inne kosmetyki do mycia maluszka
PRAWDA
Płyn nie tylko uprzyjemnia maluszkowi kąpiel, ale również czyści i pielęgnuje jego skórę. Jeśli więc do wanienki dolałaś specjalnego płynu do kąpieli, nie musisz już używać do mycia bobaska żadnego innego kosmetyku – żelu czy też mydła w kostce. Wystarczy sama woda z pianą!

Na wakacje nie trzeba zabierać kosmetyków dla smyka, bo można je kupić na miejscu
PRAWDA/FAŁSZ
Podczas wyjazdu lepiej nie eksperymentować z nowymi kosmetykami. Nowy preparat może podrażnić skórę lub uczulić. I zamiast odpoczywać, będziecie biegać do lekarza. Dlatego jeśli nie zabrałaś na wyjazd kremu czy płynu do kąpieli dla bobasa, kup na miejscu taki, którego do tej pory używał maluszek.

Mydło może wysuszać delikatną skórę dziecka
PRAWDA
Dotyczy to szczególnie smyków, które mają skórkę skłonną do podrażnień. Zwykłe mydło dla niemowląt może u nich zmywać warstewkę tłuszczu, która chroni przed wysuszeniem i podrażnieniami.

U dziewczynek lepiej nie stosować zasypki
PRAWDA
Dla dziewczynek nie jest ona dobra, bo jej nadmiar może gromadzić się wewnątrz warg sromowych. Wówczas zamiast zapobiegać podrażnieniom, będzie je wywoływać.

Kosmetyki dla dzieci nie powinny zawierać sztucznych kompozycji zapachowych
PRAWDA
Są one szkodliwe dla malca, mogą wywołać alergię. Nie znaczy to, że smyk nie może używać pachnących kosmetyków. Aromat niektórych pochodzi z naturalnych olejków eterycznych. Kosmetyki bezzapachowe wybieraj, gdy malec jest alergikiem (nawet naturalne aromaty mogą uczulać).

Do pielęgnacji pupy lepszy jest krem przeciw odparzeniom niż oliwka
PRAWDA
Krem zawiera składniki, które nie tylko natłuszczają skórę, ale też działają nawilżająco i przeciwzapalnie. Dlatego zapobiega on pieluszkowemu zapaleniu skóry i pomaga, gdy pupa jest zaczerwieniona.


Dyskutuj na forum: Czym smarować maluszka po kąpieli?

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
Noworodek
8 niezbędnych kosmetyków dla noworodka: te powinny być w łazience
Noworodek nie potrzebuje dużej ilości żeli, kremów i zasypek. Pomożemy ci skompletować jego kosmetyczkę tak, by znalazły się w niej środki, które naprawdę warto mieć.

Skóra noworodka jest bardzo cieniutka i zawiera niewiele gruczołów łojowych. Z tego powodu nie może jeszcze samodzielnie wytworzyć naturalnej warstewki tłuszczu, która chroniłaby ją przed podrażnieniami. Dlatego powinnaś właściwie pielęgnować skórę dziecka i uważać, by odpowiednio dobrać kosmetyki, nie przesadzić z ich ilością. Sprawdź, które naprawdę są potrzebne twojemu dziecku. 1. Delikatne mydło dla noworodka To pierwszy i najważniejszy wśród podstawowych kosmetyków dziecka . Możesz go używać nie tylko do mycia ciała, ale również włosów, szczególnie gdy jest ich niewiele. Mydła dla niemowląt zawierają substancje natłuszczające delikatną skórę, np. glicerynę, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, lanolinę. Zdarza się jednak, że nawet najdelikatniejsze nie ochronią skóry dziecka przed przesuszeniem. Tradycyjną kostkę zastąp wówczas kremowym żelem do mycia ciała lub płynem do kąpieli z dodatkiem oliwki. Nie stosuj wtedy dodatkowo żadnego mydła. Sprawdź, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka krok po kroku 2. Chusteczki pielęgnacyjne dla noworodka Nie zastąpią oczywiście wieczornego mycia, ale pomogą w codziennej toalecie niemowlęcia. Są bezpieczne dla skóry noworodka, a przy tym bardzo wygodne. Możesz używać ich przy każdym przewijaniu dziecka , by usunąć kupkę czy wytrzeć krocze z moczu. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz umyć pupy czy rączek dziecka wodą i mydłem, np. podczas wizyty u lekarza, w czasie podróży samochodem czy spaceru w ciepły dzień. Chusteczki nasączone mleczkiem, balsamem lub lotionem oczyszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Nie powodują przy tym podrażnień, a nawet łagodzą już istniejące. Jeśli twój noworodek ma często zaczerwienioną pupę, wybieraj chusteczki, które w nazwie mają określenie „soft” – są bezzapachowe i wyjątkowo delikatne. Unikaj natomiast tych...

mama, niemowlę, pielęgnacja, kąpiel
Pielęgnacja
Kosmetyki do zadań specjalnych
Podstawowe dziecięce kosmetyki mają za zadanie delikatnie pielęgnować skórę. Ale są i takie, które mają jeszcze inne, dodatkowe działanie. Sprawdź je!

Prawda jest taka, że to, jakiego kosmetyku użyjesz do dziecięcej skóry, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od tego, czy skóra malca jest zdrowa, czy też może łuszczy się, jest przesuszona, podrażniona... Istotne jest też, do jakiej części ciała chcesz używać danego produktu. Poza tym ważna jest pora roku, a nawet dnia! Dlatego w sklepach znajdziesz całą gamę kosmetyków do zadań specjalnych. Oto co warto z nich wybrać. Wyciszające przed snem To produkty z dodatkiem lawendy . Gdy takim żelem myjesz malca lub wmasowujesz w jego skórę mleczko, uwalniają się olejki eteryczne, a dziecko je wdycha. Kąpiel dziecka , delikatny masaż kosmetykami z olejkiem lawendowym uspokoją dziecko i pomogą mu zasnąć. Ważne: Pamiętaj, że wszystkie kosmetyki z dodatkiem ziół oraz olejków eterycznych można stosować tylko u dzieci, które nie mają uczulenia na zioła. Na szczęście tego typu alergia zdarza się naprawdę rzadko. Kosmetyki dla dzieci dla wrażliwej skóry alergika Skóra dziecka z atopowym zapaleniem jest bardziej narażona na podrażnienia, dlatego najlepiej pielęgnować ją specjalnymi kosmetykami, tzw. emolientami , które zatrzymują wodę w skórze, nawilżają ją i natłuszczają. Ważne : Smaruj dziecko takimi kremami 3–4 razy dziennie. Po kąpieli z emolientem na skórze malca tworzy się specjalny film, który chroni ją przed przesuszeniem. Dlatego nie trzyj skóry ręcznikiem, tylko przykładaj go miejsce przy miejscu. Kosmetyki dla dzieci chroniące przed słońcem Dermatolodzy są zdania, że maluszka, który nie skończył jeszcze szóstego miesiąca życia, nie powinno się smarować żadnymi kremami zawierającymi filtry ochronne. Powód jest prosty: nie wiadomo, czy ich stosowanie na tak delikatną i niedojrzałą skórę nie spowodowałoby po latach niekorzystnych zmian. Poza tym takich bobasów nie powinno się wystawiać na słońce. Dzieci powyżej pół...

niemowlę, kąpiel
Panthermedia
Zdrowie
Pielęgnacyjne wpadki
Skóra malucha jest tak delikatna, że łatwo ulega podrażnieniom – i niestety bardzo często przyczyną tych kłopotów są błędy w pielęgnacji. Wyliczamy te najczęstsze.

Bywa, że tak dobrze chcesz dla swojego dziecka, że aż... przedobrzasz. Zobacz, kiedy taka przesada w pielęgnacji może szkodzić. 1. Stosowanie zbyt wielu kosmetyków Nadmiar specyfików może wywołać zmiany na skórze, jeśli zatem używasz mleczka nawilżającego, zrezygnuj już z emulsji do ciała. Jeżeli smarujesz pupkę malca kremem przeciw odparzeniom, nie posypuj już jej zasypką. Zadaniem tej ostatniej jest wchłanianie nadmiaru wilgoci ze skóry, aby była sucha. Gdy zastosujesz oba kosmetyki jednocześnie, zasypka zbije się w grudki, które mogą podrażniać. 2. Przesadzanie z oliwką Przydaje się w pierwszym miesiącu życia dziecka, ale po tym czasie stosuj ją ostrożnie, bo nadmiar oliwki może wysuszać (tak, to prawda!) skórę maluszka lub nasilać częste u dzieci łojotokowe zapalenie skóry. Nie używaj też oliwki, jeśli maluch ma potówki: stan skóry zamiast się polepszyć – może się pogorszyć. Aby zapobiegać powstawaniu potówek i leczyć te, które już się pojawiły, zakładaj dziecku przewiewne ubranka i pilnuj, by w domu nie było za ciepło. 3. Zbyt ciepła kąpiel Idealna temperatura kąpieli to ok. 37°C – za ciepła woda drażni skórę i wywołuje świąd. Niewskazane jest także zbyt długie przebywanie w wodzie, dlatego nie trzymaj maluszka w niej dłużej niż 5–7 minut. Aby ochronić skórę przed przesuszeniem, możesz wlać do wanny emolient (preparat, który myje i nawilża skórę), a po kąpieli posmaruj malca emulsją albo mleczkiem. [CMS_PAGE_BREAK] 4. Używanie preparatów niezgodnie z ich przeznaczeniem Krem do pupy świetnie sprawdzi się pod pieluszką, ale nałożony na policzki zaszkodzi. Skóra na buzi jest zupełnie inna niż ta na pośladkach i wymaga innego traktowania. Inaczej też pielęgnuje się skórę z problemami (np. atopową czy wysuszoną), a inaczej taką, która jest gładka i błyszcząca. Stosowanie nadmiernej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak