
Coraz częściej dermatolodzy są zdania, że maluszka, który nie skończył jeszcze szóstego miesiąca życia, nie powinno się smarować żadnymi kremami zawierającymi filtry ochronne.
Powód jest prosty: nie wiadomo, czy ich stosowanie na tak delikatną i niedojrzałą skórę nie spowodowałoby po latach niekorzystnych zmian. Dlatego tak małych dzieci najlepiej po prostu nie wystawiać na słońce. Czyli: unikać spacerów w południe, zakładać na główkę czapeczkę z daszkiem, a wózek (koniecznie z parasolką) ustawiać w cieniu drzew.
Dzieci powyżej pół roku można już smarować kremem z filtrem – wystarczy SPF 20 do 30. Te z wyższym SPF, np. 40, 50, nadają się, jeśli wyjeżdżacie na południe Europy lub gdy dziecko ma poważne choroby skóry, znamiona.
Zanim kupisz krem, sprawdź, dla malca w jakim wieku jest on przeznaczony. Samo sformułowanie: „dla dzieci” to za mało. Dla młodszych smyków wybieraj kremy z filtrami fizycznymi (mineralnymi).
Ważne: Nakładaj krem na 20 minut przed wyjściem na spacer, by mógł spełnić swoje zadanie. Jeśli malec bawi się w morzu, po wyjściu na brzeg koniecznie powtórnie posmaruj go kosmetykiem (nawet jeśli napisano, że jest on wodoodporny). Posmarowanie malucha raz dziennie to zdecydowanie za mało!
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, Gabinety Dermatologii Dziecięcej „Dermini”

Wakacyjna apteczka , i to koniecznie dobrze skompletowana, to podstawa bezpieczeństwa dziecka na wakacjach. Letnie choroby: biegunka, przeziębienie, gorączka, zapalenie ucha , ból gardła – wszystko to może się zdarzyć dziecku. Jakie leki warto spakować do apteczki przed wyjazdem na wakacje ? Leki na gorączkę Gorączka latem może być spowodowana latem infekcją (wirusową lub bakteryjną), ale także zbyt długim przebywaniem na słońcu i przegrzaniem dziecka (może to spowodować udar słoneczny ). Gorączki do 38 stopni C nie musisz obniżać lekami. Jeśli jednak gorączka przekracza 38 stopni C, trzeba podać dziecku lek przeciwgorączkowy . Pamiętaj, że dziecku do 15 lat można podawać wyłącznie leki zawierające paracetamol (np. Pedicetamol, Paracetamol, Apap, Panadol, Calpol) lub ibuprofen (Ibufen, Nurofern, Ibum). Leki z paracetamolem działają przeciwgorączkowo i przeciwbólowo, a z ibuprofenem także leczą stan zapalny . Uwaga: pamiętaj o włożeniu do wakacyjnej apteczki termometru! Leki na katar Latem przyczyną kataru może być infekcja wirusowa lub alergia . Do wakacyjnej apteczki zabierz sprej z wodą morską (np. Disnemar, Marimer, Sterimar), a także l eki obkurczajace śluzówkę nosa , takie jak Nasivin, Otrivin. Pamiętaj jednak, że leków obkurczających śluzówkę nosa nie możesz podawać dłużej niż 3–4 dni, gdyż mogą zniszczyć błonę śluzową nosa. Leki na ból gardła Zapalenie gardła i angina u to jedne z najczęstszych letnich chorób, dlatego do wakacyjnej apteczki warto spakować środki na gardło . Dzieciom, które nie potrafią jeszcze ssać tabletek, polecamy leki w spreju, np. Tantum Verde, Orofar. Leki na chorobę lokomocyjną Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną i źle znosi jazdę samochodem ma mdłości, jest apatyczne, podaj mu jeszcze przed podróżą lek przeciwwymiotny, np....

Aby smarowanie buzi niemowlaka zimą, kiedy na dworze jest mróz, miało sens, trzeba wybrać odpowiedni krem. Dla niemowlaka najlepszy będzie specjalny krem ochronny na zimę, tłusty i bez wody w składzie. Ale uwaga, nie każdy krem na zimę przejdzie pomyślnie tzw. test lodówkowy! Krem na mróz to nie to samo, co krem na każdą pogodę, a dermatolodzy przestrzegają też przed smarowaniem buzi niemowlaka oliwką. Pomagamy wybrać dobry i skuteczny krem ochronny na zimę. Jaki krem na mróz wybrać dla niemowlaka? Kremy dla niemowląt na zimę stosuje się już… od połowy jesieni. To ważniejsze niż myślisz, bo dobry krem na mróz zabezpiecza skórę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, jak chłód, wiatr i wilgoć. - Odmrożenia u niemowląt o wiele częściej przytrafiają się nie zimą, ale w okresie przejściowym, gdy temperatura powietrza jest jeszcze zerowa czy nawet lekko na plusie – mówi pediatra dermatolog, Grażyna Nieżurawska, z warszawskiego gabinetu „Dermini”. - Jeżeli zimno jest połączone z dużą wilgotnością i wiatrem, oddziałuje na skórę dziecka dwa razy bardziej, dlatego trzeba ją chronić kremem na zimę, nawet gdy nie ma mrozu. Kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej 5 stopni C, krem na każdą pogodę przestanie wystarczać. Buzię niemowlaka trzeba wtedy smarować tłustszym kremem na zimę albo cold kremem. Dobra będzie też: zwykła baza tłuszczowa wazelina kosmetyczna maść cholesterolowa Uwaga: kremu na zimę nie zastąpi oliwka! Chociaż oliwka jest tłusta, to ze względu na dużą zawartość wody nie chroni skóry niemowlęcia przed odmrożeniami, ale wręcz przeciwnie – zwiększa ich ryzyko. Dermatolodzy zresztą odradzają w ogóle stosowanie oliwki w pielęgnacji dzieci . Dobra jest jedynie w walce z ciemieniuchą lub podczas masażu . Jak poznać, że krem na...

Karen Trett jest mama dwójki dzieci. Gdy jej córeczki doznały poparzenia słonecznego, postanowiła umieścić w sieci zdjęcie, by ostrzec innych rodziców przed kremem do opalania danej firmy. Jak twierdzi, dziewczynki niezwykle cierpiały i płakały przez kilka dni z bólu. Zgodnie z instrukcją Kobieta twierdzi, że kosmetyk miała na opakowaniu informacje o filtrze i że nakładała go zgodnie z instrukcją zmieszczoną na butelce: co 90 minut i po każdej kąpieli. Mimo to jej córeczki doznały rozległych poparzeń. - Jestem bardzo świadoma zagrożenia , jakie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na słońce, mieliśmy w rodzinie przypadek raka skóry - tłumaczy kobieta. - Dlatego ochrona skóry przeciw promieniom słonecznym jest dla mnie bardzo ważna - dodaje. Do poparzenia doszło już pierwszego dnia urlopu, więc przez kilka dni skóra dzieci była zaogniona. Rodzina powróciła z wakacji na Majorce, ale mama dziewczynek obawia się blizn . Rzecznik prasowy firmy produkującej ten kremu twierdzi, że produkt jest testowany zgodnie z najwyższymi standardami. Firma twierdzi również, że próbowała się skontaktować z mamą dziewczynek bezpośrednio, by wyjaśnić okoliczności. Choć w tym przypadku nadal nie wiadomo, co było przyczyną tak rozległych oparzeń u dzieci, to świetna okazja, by na początku wakacji przypomnieć sobie, jak właściwie chronić się przed słońcem. Zobacz koniecznie: 4 zakazane kremy do opalania - one szkodzą twojemu dziecku! Jak chronić dziecko przed słońcem? Pamiętajmy, że często nasza skóra nie jest "zahartowana," a podczas urlopu spędzamy bardzo dużo czasu na powietrzu. Na co zwrócić uwagę? Między 11.00 a 15.00 słońce grzeje najmocniej i jest najbardziej niebezpieczne dla skóry. Staraj się w tym czasie, by dziecko bawiło się w cieniu. W wakacyjnym wyposażeniu nie powinno zabraknąć czapki dla malucha i parasola....