Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, pielęgnacja
Pielęgnacja

Kosmetyki naturalne

Oliwa z oliwek to jedyny w stu procentach naturalny kosmetyk. Do innych, „normalnych”, zawsze coś trzeba dodać. Sprawdź, jakie substancje najczęściej się w nich znajdują.

Dzidziuś potrzebuje kosmetyków, bo jego skóra jest cienka, łatwo przenikają przez nią różne (też szkodliwe) substancje i szybko pojawiają się na niej podrażnienia. Zamiast jednak kupować całą armię produktów do pielęgnacji, wybierz tylko kilka podstawowych. Wystarczy mydełko lub emolient (czyli płyn do mycia bez mydła, lekko natłuszczający), mleczko, oliwka lub krem do ciała i krem do pupy. Zwróć za to uwagę, by kosmetyki te zawierały jak najwięcej naturalnych składników. Co znajdziesz w tych najlepszych?

1. Substancje natłuszczające.
Czyli tłuszcze mineralne (np. olej parafinowy lub wazelinowy) lub też roślinne, takie jak np. oliwa z oliwek. Jeżeli skóra smyka jest normalna, smaruj ją mleczkiem lub balsamem; jeśli sucha – kremem lub maścią (zawierają więcej tłuszczów).

2. Wyciągi z ziół.
Najczęściej z rumianku, krwawnika, melisy. Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, łagodzą podrażnienia. Wyciąg z krwawnika i melisy ma też łagodne działanie uspokajające. Składnikiem kosmetyków jest też nawilżający aloes. Uwaga: jeśli dziecko jest alergikiem, używaj ostrożnie kosmetyków z ziołami. Najpierw wypróbuj nowy krem czy oliwkę na małej powierzchni skóry, np. na nodze dziecka. Jeśli po 24 godzinach nie pojawią się podrażnienia, możesz spokojnie używać tego kosmetyku.

3. Filtry od słońca.
Dodaje się je nie tylko do specjalnych „letnich” kosmetyków. Te dla niemowląt zawierają wyłącznie naturalne filtry mineralne (dlatego skóra po posmarowaniu nimi jest biała). Odbijają promienie słoneczne tak, jak lustro i nie wnikają w głąb skóry.

4. Olejki eteryczne.
Np. migdałowy, lawendowy. Dzięki nim dziecięce kosmetyki delikatnie pachną. Uwaga: te dla najmłodszych nie powinny zawierać żadnych sztucznych kompozycji zapachowych (mogłyby spowodować alergię). Pamiętaj jednak, że nawet naturalne olejki czasem uczulają. Jeśli twój smyk jest alergikiem, najlepiej wybieraj dla niego kosmetyki bezzapachowe.

5. Sprawdzone substancje przeciwzapalne.
Takie jak: tlenek cynku, d-panthenol, alantolina. Doskonale łagodzą podrażnienia, działają przeciwbakteryjnie, chronią przed pieluszkowym zapaleniem skóry.

6. Składniki zatrzymujące wodę w skórze.
To np. mocznik – substancja, która normalnie powstaje w skórze. Zatrzymuje w niej wilgoć i wzmacnia warstwę ochronną. Znajduje się głównie w kosmetykach przeznaczonych dla dzieci ze skórą atopową, bo doskonale chroni ją przed wysuszeniem.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

kosmetyki dla dzieci, skład
Fotolia
Pielęgnacja
Co się kryje w kosmetykach
Balsamy, kremy, mleczka zawierają wiele różnych składników. Ale czy wszystkie z nich są naturalne i całkowicie bezpieczne? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kosmetyki dla niemowlaków: balsamy, kremy, mleczka - zawierają wiele różnych składników. Ale czy wszystkie z nich są naturalne i całkowicie bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka? Sprawdź.  Skóra niemowlęcia jest dużo cieńsza niż u osoby dorosłej. Bardzo łatwo mogą przeniknąć przez nią do organizmu różne substancje zawarte w kosmetykach. Właśnie dlatego do pielęgnacji dziecka trzeba używać specjalnych preparatów. Chociaż nie wszystkie składniki są w nich naturalne, to wszystkie muszą być bezpieczne dla dziecka. Sprawdź zatem, co tak naprawdę mają w sobie dziecięce kosmetyki .   1. Substancje natłuszczające w kosmetykach dla dzieci Dzięki nim skóra staje się nie tylko miękka i elastyczna, ale również odpowiednio nawilżona. W kosmetykach dla dzieci częściej stosuje się tłuszcze mineralne , czyli np. olej parafinowy lub wazelinowy. Tłuszczów roślinnych , takich jak np. oliwa z oliwek czy olej sojowy zwykle jest mniej, bo łatwiej jełczeją. Jeżeli skóra dziecka jest normalna, nieprzesuszona, wystarczy posmarować ją lekkim mleczkiem lub balsamem albo... niczym. Tego rodzaju kosmetyki zawierają najmniej tłuszczu, są delikatne, szybko się wchłaniają. Jeśli jednak naskórek dziecka jest przesuszony, użyj bardziej tłustego kremu (w jego składzie jest mniej wody, a więcej tłuszczu), zaś w miejscach szczególnie przesuszonych – maści. Jest ona najbardziej gęsta oraz tłusta i najdłużej utrzymuje się na skórze.   2 . Wyciągi z ziół w kosmetykach dla dzieci Najczęściej z koszyczków rumianku , krwawnika pospolitego , melisy . Mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Dzięki temu łagodzą skutki podrażnień i zmniejszają ewentualne obrzęki skóry. Wyciąg z ziela krwawnika, a także melisy, ma ponadto łagodne działanie uspokajające. Cennym składnikiem dziecięcych kosmetyków jest też aloes . Silnie nawilża, a to...

kosmetyki dla noworodka
Adobe Stock
Noworodek
8 niezbędnych kosmetyków dla noworodka: te powinny być w łazience
Noworodek nie potrzebuje dużej ilości żeli, kremów i zasypek. Pomożemy ci skompletować jego kosmetyczkę tak, by znalazły się w niej środki, które naprawdę warto mieć.

Skóra noworodka jest bardzo cieniutka i zawiera niewiele gruczołów łojowych. Z tego powodu nie może jeszcze samodzielnie wytworzyć naturalnej warstewki tłuszczu, która chroniłaby ją przed podrażnieniami. Dlatego powinnaś właściwie pielęgnować skórę dziecka i uważać, by odpowiednio dobrać kosmetyki, nie przesadzić z ich ilością. Sprawdź, które naprawdę są potrzebne twojemu dziecku. 1. Delikatne mydło dla noworodka To pierwszy i najważniejszy wśród podstawowych kosmetyków dziecka . Możesz go używać nie tylko do mycia ciała, ale również włosów, szczególnie gdy jest ich niewiele. Mydła dla niemowląt zawierają substancje natłuszczające delikatną skórę, np. glicerynę, olejek migdałowy, oliwę z oliwek, lanolinę. Zdarza się jednak, że nawet najdelikatniejsze nie ochronią skóry dziecka przed przesuszeniem. Tradycyjną kostkę zastąp wówczas kremowym żelem do mycia ciała lub płynem do kąpieli z dodatkiem oliwki. Nie stosuj wtedy dodatkowo żadnego mydła. Sprawdź, jak powinna wyglądać kąpiel noworodka krok po kroku 2. Chusteczki pielęgnacyjne dla noworodka Nie zastąpią oczywiście wieczornego mycia, ale pomogą w codziennej toalecie niemowlęcia. Są bezpieczne dla skóry noworodka, a przy tym bardzo wygodne. Możesz używać ich przy każdym przewijaniu dziecka , by usunąć kupkę czy wytrzeć krocze z moczu. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy nie możesz umyć pupy czy rączek dziecka wodą i mydłem, np. podczas wizyty u lekarza, w czasie podróży samochodem czy spaceru w ciepły dzień. Chusteczki nasączone mleczkiem, balsamem lub lotionem oczyszczają i nawilżają delikatną skórę dziecka. Nie powodują przy tym podrażnień, a nawet łagodzą już istniejące. Jeśli twój noworodek ma często zaczerwienioną pupę, wybieraj chusteczki, które w nazwie mają określenie „soft” – są bezzapachowe i wyjątkowo delikatne. Unikaj natomiast tych...

niemowlę, mama
Pielęgnacja
Mleczko kosmetyczne dla niemowląt?
Na pewno masz je w swojej łazience, bo doskonale nadaje się do demakijażu. Ale czy mleczka kosmetycznego potrzebuje także twój maluch?

  Tak! Mleczko dla niemowląt oczyszcza, nawilża i lekko natłuszcza delikatną skórę maluszka. Dzięki temu staje się ona gładka i elastyczna. A zadbana skóra potrafi lepiej się bronić przed otarciami czy odparzeniami. Oliwka, która ma podobne działanie, przydaje się głównie w pierwszym miesiącu życia, gdy skóra maleństwa jest wyjątkowo sucha i podatna na podrażnienia (skutecznie zmiękcza naskórek i chroni go przed utratą wilgoci). Później, gdy gruczoły łojowe zaczynają pracować pełną parą, trzeba ją stosować ostrożniej, bo może podrażniać lub nasilać częsty u starszych niemowląt łojotok. Wtedy do akcji wkraczają właśnie mleczka. Również bardzo dobrze chronią skórę przed utratą wilgoci, a łatwiej je rozsmarować i szybciej się wchłaniają niż oliwka. Nie zostawiają też tłustej warstwy i pozwalają skórze oddychać. Co wybrać? Kosmetyków dla niemowląt jest całe mnóstwo. A wśród nich zatrzęsienie mleczek. Znajdziesz takie, które kosztują tylko kilka złotych, i te, za które trzeba zapłacić znacznie więcej (nawet kilkadziesiąt). Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na pojemność butelki, bo może się okazać, że to okazyjnie kupione mleczko tak naprawdę tańsze nie jest, tylko jest go po prostu mniej. Mleczka różnią się od siebie nie tylko cenami, ale także składem. Co mogą zawierać? Witaminy A i E . Regenerują, działają kojąco, a więc pomagają podrażnionej skórze. Wyciągi z ziół, które łagodzą podrażnienia, np. wyciąg z rumianku lub nagietka. D-panthenol. Koi podrażnienia i przyspiesza gojenie. Olejki roślinne, np. z migdałów, jojoby, słonecznikowy, doskonale nawilżają, delikatnie natłuszczają, odżywiają. Idealne Właśnie kupiłaś nowe mleczko dla dzidziusia. Oto jak możesz poznać, czy dobrze wybrałaś. Mleczko idealne: - jest dobrze tolerowane przez skórę. A więc nie uczula, nie podrażnia, -...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak