kąpiel z krochmalem
Adobe Stock
Pielęgnacja

Kąpiel w krochmalu – jak zrobić krochmal do kąpieli?

Kąpiel w krochmalu to bardzo popularny domowy sposób na odparzenia i inne zmiany skórne u dzieci i dorosłych. Można ją przygotować samodzielnie lub kupić gotową mieszankę do sporządzenia leczniczej kąpieli. Zobacz, kiedy polecana jest kąpiel w krochmalu i jak ją zrobić dla dziecka.

Kąpiel w krochmalu to wbrew pozorom nie jest jedynie babcina metoda na kłopoty ze skórą. Czasem polecają ją również lekarze na problemy skórne u dziecka. I to jest bardzo ważna informacja.

Jeśli zastanawiasz się, czy wykąpać dziecko w krochmalu, nie rób tego na własną rękę, tylko na wyraźne zalecenie lekarza. W niektórych przypadkach tradycyjne domowe metody leczenia mogą się nie sprawdzić i zamiast pomóc, tylko nasilą problem. 

Spis treści:

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

Na co pomaga kąpiel w krochmalu?

Kąpiel w krochmalu może pomóc, gdy dziecko ma odparzenia lub wysypkę, np. spowodowaną alergią. Można ją zastosować, gdy zmiany mają charakter silnie sączący – tak np. objawia się zaawansowane odparzenie, określane również jako pieluszkowe zapalenie skóry.

Co daje kąpiel w krochmalu? Dodanie krochmalu do kąpieli może złagodzić objawy, sprawić, że zmiany skórne ulegną wysuszeniu, zmniejszy się stan zapalny, a swędzenie stanie się mniej dokuczliwe.

Kapiel w krochmalu może być stosowana w przypadku:

  • odparzeń
  • otarć skóry
  • atopowego zapalenia skóry (AZS)
  • skazy białkowej
  • trądziku niemowlęcego.

O tym, że kąpiel w krochmalu to jedna z możliwych do zastosowania domowych metod na odparzenia u niemowląt mówi położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska. 

Czy kąpiel w krochmalu może zaszkodzić?

Choć kąpiel w krochmalu bywa polecana przy zmianach alergicznych np. spowodowanych skazą białkową czy atopowym zapaleniem skóry, warto wiedzieć, że skrobia, z której robiony jest krochmal, może uczulać. Kąpiel w krochmalu stosujemy wtedy, gdy skóra jest uszkodzona, więc do organizmu mogą wnikać alergeny obecne w skrobi. Skutkiem tego bywa uczulenie.

 

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Skóra maluszka wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Wiemy, jak robić to najlepiej!

 

Jak zrobić krochmal do kąpieli niemowlaka? (proporcje)

Krochmal to płynny roztwór skrobi roślinnej, najczęściej ziemniaczanej, choć czasem stosuje się również skrobię kukurydzianą lub ryżową. Krochmal przygotowuje się podobnie jak kisiel – wystarczy zagotować odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej (kukurydzianej lub ryżowej) w wodzie w takich proporcjach, aby otrzymać roztwór rzadszy od kisielu.

Jak zrobić kąpiel w krochmalu? - przepis na krochmal

Co jest potrzebne?

  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej (kukurydzianej lub ryżowej),
  • szklanka zimnej wody,
  • wanienka z ciepłą wodą.

Wykonanie:
Rozpuść mąkę w kubku zimnej wody, tak aby nie było grudek. Zagotuj litr wody, zestaw na chwilę z gazu i wlewaj do niej wolno cienką strużką rozpuszczoną mąkę. Cały czas mieszaj, aby nie utworzyły się grudki. Wstaw ponownie na gaz i doprowadź do wrzenia, nadal mieszając. Ostudzony krochmal dodaj do wody w wanience.

W aptekach lub sklepach z artykułami dla dzieci do kupienia są również gotowe saszetki lub pudełka z krochmalem do kąpieli. 

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!

Kąpiel w krochmalu – czy spłukiwać?

Po kąpieli w krochmalu skóry się nie spłukuje. Wystarczy maluszka delikatnie osuszyć ręcznikiem. Krochmal pozostawi na skórze warstwę ochronną, która zabezpieczy ją przed czynnikami zewnętrznymi i podrażnieniami. Ciała dziecka nie należy trzeć ręcznikiem, tylko delikatnie osuszyć, dotykając. 

Czy po kąpieli w krochmalu smarować dziecko?

Kąpiel w krochmalu ma działanie wysuszające. Po jej zakończeniu warto nawilżyć wilgotną skórę, aby nie doszło do jej przesuszenia. Warto do tego celu użyć jednego z dostępnych w sprzedaży emolientów, a nie zwykłej oliwki.

Jeśli lekarz zdiagnozuje atopowe zapalenie skóry u dziecka, leczeniem z pierwszego wyboru jest właśnie używanie emolientów do kąpieli i smarowania ciała. Kąpiel w krochmalu to jedynie namiastka takiej terapii.

Jak często kąpać dziecko w krochmalu?

Kąpieli w krochmalu ma działanie wysuszające, dlatego nie można przygotowywać jej zbyt często. W przypadku otarć czy odparzeń zwykle stosuje się ją przez dzień lub dwa. Przy zmianach typu skaza białkowa, AZS czy trądzik niemowlęcy, stosuje się ją systematycznie przez nieco dłuższy czas.

Kąpiel w krochmalu powinna trwać krótko, zaledwie około 5 minut. Dłuższe stosowanie może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego. Najlepiej postępować dokładnie według zaleceń lekarza.

Zobacz też:

kąpiel niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Potówki u dziecka – jak wyglądają, czym je leczyć?
Potówki u dziecka rozpoznasz po tym, że wyglądają jak czerwone, drobne plamki albo pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Powstają, gdy dziecko się przegrzeje. Aby wyleczyć potówki, musisz zadbać o dopływ powietrza do skóry dziecka, czyli odpowiednie ubieranie i pielęgnację.

Potówki to częsty problem u dzieci w pierwszym roku życia dziecka. Rodzice zwykle mają trudność w dobraniu odpowiedniego ubrania dla niemowlęcia i temperatury w pomieszczeniu, bo boją się, że ich dziecko szybko się wychłodzi. Skutkiem tego jest przegrzanie dziecka i pojawienie się na jego skórze potówek. Te zmiany przybierają postać drobnych krostek. Nie są groźne i można leczyć je domowymi sposobami. Co ważne – potówkom u dziecka można zapobiegać, regularnie sprawdzając, czy niemowlę nie jest zbyt grubo ubrane i nadmiernie się nie poci. Spis treści: Potówki u dzieci: przyczyny powstawania Jak wyglądają potówki u dziecka? [zdjęcia potówek] Gdzie występują potówki? Potówki u dzieci – leczenie Jak zapobiegać potówkom u dzieci i niemowląt? Potówki u dzieci: przyczyny powstawania Potówki (łac. miliaria crostallina ) pojawiają się pod wpływem wysokiej temperatury ciała i otoczenia. Powstawaniu potówek u małego dziecka sprzyjają również niedojrzałe gruczoły potowe w skórze, które nie działają jeszcze na tyle sprawnie, by radzić sobie z przegrzaniem organizmu.  Najczęstszą przyczyną potówek jest zbyt ciepłe ubieranie dziecka. Małe dziecko powinno mieć na sobie tyle samo warstw odzieży, co opiekujący się nim rodzic, i dodatkowo jedną do przykrycia – ażurowy kocyk lub flanelową pieluszkę, z której podczas upału można zrezygnować. Spa - Akademia Młodych Rodziców Do powstania potówek przyczyniają się również błędy w pielęgnacji – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków (np. za tłustych kremów, nadużywanie oliwki) lub zbyt rzadkie kąpiele.  Przyczyny potówek u dzieci: przegrzanie organizmu – ubieranie nieadekwatnie do pogody; ubrania z tworzyw sztucznych; nadmiernie pocenie się na skutek wysokich temperatur na...

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u niemowląt: jak wyglądają różne rodzaje wysypki?
Wysypka u niemowląt może być spowodowana przegrzaniem, ale też reakcją alergiczną, chorobą zakaźną, a nawet groźną dla życia sepsą. Sprawdź, jak rozpoznać objawy wysypki u niemowlaka, na czym polega leczenie wysypki i kiedy skontaktować się z lekarzem.

Wysypka u niemowląt to jeden z najczęstszych problemów malutkich dzieci. Skóra niemowlęcia jest bardzo niedojrzała, dlatego łatwo o jej podrażnienie. Niemowlęta miewają różne rodzaje wysypki: może pojawić się wysypka alergiczna, wysypka przy ząbkowaniu lub spowodowana przegrzaniem. W każdym z tych przypadków objawy wysypki są nieco inne i inne może być leczenie wysypki u niemowlaka. Rodzaje wysypki u niemowląt (plus zdjęcia): Potówki Trądzik niemowlęcy Prosaki Atopowe zapalenie skóry Pokrzywka Sepsa Ospa wietrzna Szkarlatyna Odra Różyczka Wysypka przy ząbkowaniu Potówki  Jak wygląda wysypka? To drobne pęcherzyki lub czerwone grudki. Potówki u niemowlaka mogą pojawiać się na całej skórze, ale najczęściej widać je pod pachami, na plecach, z tyłu głowy, na brzuchu, udach, w pachwinach. Potówki to wysypka wywołana przegrzaniem (zbyt ciepłym ubieraniem lub zbyt wysoką temperaturą w pokoju). Niemowlę nie potrafi dostosować się do temperatury otoczenia. Często potówki mają też te dzieci, które były leczone naświetlaniami na żółtaczkę. Jak leczyć potówki? Często przemywaj skórę (przegotowaną wodą), kąp dziecko w wodzie z dodatkiem emolientu (preparat, który nawilży i natłuści skórę, kupisz go w aptece). Do kąpieli warto dodać kilka kryształków nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa). Nie przegrzewaj niemowlęcia, nie ubieraj go za ciepło.  Potówki u niemowląt, fot. Adobe Stock Ważne! Jeśli zmiany nasilają się, koniecznie skontaktuj się z lekarzem (może on zalecić nawet leczenie antybiotykiem). Przegrzewanie, które jest przyczyną potówek, to jeden z powszechnych błędów w pielęgnacji małego dziecka popełnianych przez rodziców - mówi położna i pielegniarka noworodkowa Dorota Lewandowska. Posłuchaj, jak zdaniem...

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]
Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.

Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle  wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna . Wysypka u dziecka: Rodzaje wysypki u dziecka: tabela porównawcza Wysypka alergiczna Wysypka plamista Wysypka grudkowa Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa Wysypka bakteryjna Pokrzywka u dziecka Wysypka covidowa Wysypka u dziecka: najczęstsze pytania rodziców i odpowiedzi dermatologa Rodzaje wysypki u dziecka Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak: trzydniówka u dzieci : wysypka plamista w bladoróżowym kolorze występuje na nogach, brzuchu, twarzy i klatce piersiowej różyczka : drobna wysypka plamista pokrywa najpierw twarz, a potem tułów, ręce i nogi bostonka : wysypka plamista z czasem zmienia się w pęcherzyki na dłoniach, stopach i w buzi szkarlatyna : wysypka grudkowata pojawia się na przedramionach, w pachwinach i na szyi, a później na całym ciele ospa wietrzna : wysypka obejmuje całe ciało, ma postać czerwonych plamek i pęcherzyków Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy. Wysypka u dziecka: tabela W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:  ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj