Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, twarz
Pielęgnacja

Bobas w kropki

Skóra niemowlęcia rzadko jest gładka jak u bobasów z reklam. Podpowiadamy, jakie krostki, grudki i plamki pojawiają się na niej najczęściej i jak można się ich pozbyć.

Skóra niemowlęcia jest o wiele cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia od naszej. Na skórze maluszków łatwiej też powstają rozmaite krostki i inne zmiany. Skąd się biorą i co z nimi robić?

POTÓWKI
Te drobniutkie (jak główka szpilki) czerwone kropki albo jasne pęcherzyki z przezroczystym płynem najczęściej widać tam, gdzie maluszek najbardziej się poci – pod paszkami, w pachwinach, fałdkach, a także na plecach i karku. Za ich powstanie odpowiedzialny jest pot uwięziony w ujściach gruczołów potowych. Skóra wokół nich nie jest zmieniona.
Co robić? Jeśli chcesz, by potówki szybko zniknęły, kąp malca w wodzie z dodatkiem kilku ziaren nadmanganianu potasu (do kupienia w aptece) – woda powinna być jasnoróżowa. Nie smaruj krostek oliwką ani kremami, bo zatkasz gruczoły potowe, co sprawi, że będzie jeszcze gorzej. Krostki są skutkiem przegrzewania, a więc zadbaj o to, by bobas nie czuł się jak grillowana kiełbaska: nie praż go na słońcu (niemowlęta powinny przebywać tylko w cieniu!), nie przykrywaj kołderką. Podczas upałów nie zakładaj mu śpioszków, koszulek czy skarpetek. Wystarczy pielucha, przewiewna czapeczka plus tetrowa pieluszka do przykrycia.

TRĄDZIK NIEMOWLĘCY
Ropne krostki, które pojawiają się najczęściej na buzi i klatce piersiowej, są trochę podobne do potówek, ale mają inną przyczynę: to efekt działania hormonów, z jakimi brzdąc zetknął się, będąc w twoim brzuchu.
Co robić? Przemywaj zmiany wodą (bez mydła, bo wysusza!) z dodatkiem płynów natłuszczających skórę (np. Oilatum, Mustela). Nigdy nie wyciskaj krostek, nawet jeśli bardzo cię to kusi. Cierpliwie czekaj, aż znikną same. Jeśli zmiany są duże albo długo się utrzymują, idź z malcem do dermatologa.

PROSAKI
Białe grudki, które widać najczęściej na czole, bródce i nosku maluszka, powstają w wyniku zatkania niedojrzałych gruczołów łojowych.
Co robić? Nic. Prosaki znikną same, po kilku tygodniach nie będzie po nich śladu.

ZMIANY ALERGICZNE
Najczęściej zaczynają się na buzi – policzki smyka robią się suche i zaczerwienione, niekiedy widać na nich grudki i pęcherzyki. Z czasem zmiany mogą pojawić się też w innych miejscach, np. na szyi, nóżkach.
Co robić? Jeśli podejrzewasz alergię, nie „lecz” malca na własną rękę (np. jeśli karmisz piersią, nie rezygnuj z wszystkiego poza ryżem i dżemem), tylko wybierz się do alergologa, bo wyłącznie on jest w stanie ustalić przyczynę uczulenia. Stosuj się do wskazówek lekarza. Kąp bobasa w wodzie z dodatkiem emolientów – kosmetyków, które przywracają prawidłowy płaszcz lipidowy skóry. (nie wysuszają jej). Pierz ubranka w delikatnych proszkach dla niemowląt (Jelp, Lovela). Zmiany alergiczne swędzą, dlatego pilnuj, by twój maluch miał zawsze króciutko obcięte paznokcie, bo zbyt długimi może się podrapać do krwi (a przy okazji nadkazić ranki bakteriami).

Koniecznie idź do lekarza
Jeśli na skórze maluszka pojawią się pęcherzyki wypełnione żółtawym płynem, jak najszybciej wybierz się z nim do dermatologa. To może być np. liszajec zakaźny, który może szybko rozprzestrzenić się na cały organizm. Do lekarza wybierz się także wówczas, gdy zmiany na skórze malca pojawiły się nagle, wydają ci się dziwne, zamiast znikać, powiększają się, a także zawsze wówczas gdy swędzą albo sprawiają malcowi ból.


Dyskutuj na forum: Krostki na buźce dziecka »

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

niemowlak, pielęgnacja,
Panthermedia
Zdrowie
Zmiany skórne, czyli skóra gładka jak (nie) u niemowlaka?
Skóra dziecka osiągnie pełną dojrzałość, gdy maluch będzie miał 2-3 lata. Wcześniej mogą na niej występować różne zmiany.

Białe, różowe, czerwone. Plamki, krostki, grudki. Każda najmniejsza zmiana na skórze niepokoi rodziców. Tymczasem większość z nich jest zupełnie niegroźna i nawet nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Ale... zawsze jest jakieś "ale". Wielu z nich można się pozbyć np. zmieniając mydełko czy proszek do prania, ale jeśli któraś wygląda "podejrzanie", należy skontaktować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.   Krostki, ropne krostki i zaskórniki Najczęstsza diagnoza: trądzik niemowlęcy Rozregulowana gospodarka hormonalna może sprawić, że na skórze dziecka (głównie twarzy i klatce piersiowej) pojawią się krostki podobne do tych, które u młodzieży występują w okresie dojrzewania. By się ich pozbyć, do mycia używaj natłuszczających produktów i uważaj z oliwką – najlepiej na jakiś czas zaprzestań jej stosowania. Jeśli zmiany będą się nasilać, należy iść z dzieckiem do lekarza.   Zaczerwienienie skóry niedługo po porodzie Najczęstsza diagnoza: rumień toksyczny noworodków Etiologia występowania tych zmian nie jest znana, a same zmiany z reguły ustępują w ciągu dwóch tygodni od narodzin. "Leczenie" polega na tym, by nie przegrzewać skóry noworodka i codziennie fundować mu kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 37st.C.   Grudki na buzi (białe lub żółte) Najczęstsza diagnoza: przerost gruczołów łojowych Gdy gruczoły są przerośnięte (na skutek zbyt wysokiego poziomu hormonów, które dziecko "dostało" od mamy będąc w jej brzuchu), na twarzy malca mogą pojawić się takie zmiany. Nie trzeba ich leczyć ani specjalnie pielęgnować – z reguły same znikają w ok. 6. m. ż. malca.   Czerwone plamki i kropki Najczęstsza diagnoza: potówki Gdy gruczoły się zaczopują, nie może wypłynąć w nich pot, a stąd prosta droga do potówek na pupie, plecach, w...

śpiący niemowlak
Fotolia.com
Zdrowie
Dziecięce krostki i plamki - jak odróżnić potówki od prosaków?
Przyczyną zmian skórnych noworodka jest zwykle zatykanie się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Najczęściej u niemowlaka pojawiają się potówki i prosaki. Jak je odróżnić?

Przyczyną zmian skórnych noworodka jest najczęściej zatykanie się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych.   Potówki na skórze niemowlaka Maleńkie czerwone kropki albo jasne pęcherzyki z przezroczystym płynem najczęściej widać tam, gdzie dziecko najbardziej się poci : pod paszkami, w pachwinach, fałdkach, a także na plecach i karku. Za ich powstanie odpowiedzialny jest pot uwięziony w ujściach gruczołów potowych. Aby się ich pozbyć, wykąp malca w wodzie z dodatkiem kilku kryształków nadmanganianu potasu (do kupienia w aptece).    Prosaki u niemowlaka Są to białawe grudki , najczęściej umiejscowione na czole, bródce i nosku maluszka, powstają w wyniku zatkania niedojrzałych gruczołów łojowych . Krostki te nie wymagają leczenia. Nie można też ich zdrapywać czy wyciskać. Znikną same po kilku tygodniach. Zobacz też: 8 pytań o zakażenie układu moczowego niemowlaka  

Zdrowie
Krostki, wysypka, zaczerwienienie: skąd te zmiany na skórze niemowlęcia?
Plamki, krostki, grudki, zaczerwienienie, wysypka: skąd te problemy u niemowlęcia?

Czasem widać je tuż po porodzie, czasem dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach. Pojawiają się nagle i bardzo niepokoją rodziców. Są białe, różowe albo czerwone. Mowa o przeróżnych plamkach, grudkach, krostkach... Co robić, gdy je zobaczysz? Skóra maleństwa bardzo różni się od twojej. Jest cieniutka i wrażliwa, a także bardzo delikatna. Zaszkodzić jej może coś, co Tobie wydaje się miłe – na przykład pachnące mydełko, krem czy balsam. Niedobra jest też zbyt wysoka temperatura otoczenia. Skóra łatwo się wtedy wysusza, pojawiają się na niej różne plamki, grudki, krostki. Wielu z nich łatwo się pozbyć: wystarczy... poczekać, zmienić mydło, krem czy proszek do prania. Są jednak i takie, które trzeba jak najszybciej pokazać lekarzowi. Jeśli krostka wygląda podejrzanie, nigdy nie próbuj leczyć jej sama. Dzięki naszemu przewodnikowi nauczysz się odróżniać te zmiany, które wyleczysz w domu, od tych, jakie musisz pokazać lekarzowi. Zaskórniki i ropne krostki To może być: trądzik niemowlęcy. Trądzikowe grudki pojawiają się u co piątego niemowlęcia. Najczęściej na buzi i klatce piersiowej. Przyczyną tego jest zazwyczaj nadmiar hormonów, które maleństwo otrzymało w łonie mamy. U niektórych dzieci trądzik występuje także z powodu nieprawidłowej pielęgnacji – najczęściej po prostu używamy zdecydowanie za dużo oliwki. Jak pomóc? Kilka razy dziennie przemywaj dziecku skórę wodą z dodatkiem specjalnych płynów do mycia, natłuszczających skórę, np. Oilatum, Mustela, Hascosan, Lipikar. Nie używaj mydła, bo za mocno wysusza ono skórę. Jeśli to nie pomaga, idź z malcem do dermatologa. Zaczerwienienie skóry To może być: Rumień toksyczny noworodków. W drugie,-trzeciej dobie po porodzie na skórze mogą się pojawić plamy rumieniowe, a czasem również krostki. Przyczyna dokładnie nie jest znana. Najprawdopodobniej to pozostałość po...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak