Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Pielęgnacja

Krótki kurs przewijania

Dziewczynki różnią się od chłopców. Co z tego wynika? Ano między innymi to, że zmiana pieluchy u synka powinna wyglądać inaczej niż u córeczki. Na czym polegają różnice?

Zanim zaczniesz dziecko przewijać, zgromadź wszystkie potrzebne rzeczy. Dzięki temu, kiedy maluch będzie już leżał bez pieluchy, unikniesz szukania w pośpiechu kremu do pupy lub nawilżanych chusteczek.

Następnie połóż maleństwo na przewijaku. Przez pierwsze 3–4 miesiące życia dziecka przytrzymuj mocno jego główkę. Mięśnie karku są jeszcze zbyt słabe, by samodzielnie potrafiły ją utrzymać. Teraz zdejmij maluchowi dolną część ubrania. A więc śpioszki czy spodenki. Rozepnij pajacyk, body i podwiń te rzeczy jak najwyżej pod pachy dziecka. W ten sposób łatwiej będzie je uchronić przed zamoczeniem. Pamiętaj, że maluch potrafi siusiać w najmniej spodziewanych momentach, np. gdy ty właśnie zdjęłaś mu starą pieluchę, ale nie zdążyłaś jeszcze podłożyć nowej. Rozepnij pieluchę i oceń sytuację: czy maluch zrobił jedynie siusiu, czy również kupkę. Delikatnie wyjmij pampersa spod dziecięcej pupy, zwiń go i wrzuć do specjalnego woreczka na brudne pieluchy. Od tego momentu nasza instrukcja rozgałęzia się. Inaczej będzie wyglądała dla mamy dziewczynki, inaczej dla chłopca. A więc...

JEŚLI MASZ MAŁĄ CÓRECZKĘ
Pielucha zdjęta, czas umyć malutkiej pupę. Sprawdź, jak to fachowo zrobić.

1. Umyj córeczce wargi sromowe. Dokładnie wytrzyj chusteczką zakamarki między wargami sromowymi. To ważne, bo gromadzą się tam zanieczyszczenia i pot, które mogą wywołać podrażnienia, a nawet stan zapalny.

2. Wytrzyj chusteczką skórę w okolicach krocza. Rób to, zachowując kierunek od cewki moczowej do odbytu. Nigdy odwrotnie! Inaczej może dojść do przeniesienia bakterii
z kału do pochwy, a w konsekwencji do zakażenia i stanu zapalnego.

3. Osusz skórę ręcznikiem lub pieluszką tetrową. Nie omiń żadnych fałdek (jeśli trzeba, osusz je patyczkami z watką).

4. Posmaruj kremem. Jeśli zauważyłaś podrażnienia, poczekaj chwilę. Przewietrzenie pupy ułatwia gojenie podrażnień i odparzeń.

5. Unieś pośladki dziewczynki. I podłóż tylną część nowej, rozwiniętej pieluchy.

6. Przełóż przednią część pieluszki. Wymodeluj ją tak, by nie krępowała ruchów dziecka i nie obcierała mu nóżek.

7. Zapnij pieluchę. Nie zaciskaj zbyt mocno ściągaczy. Jeżeli pępuszek nie jest jeszcze całkowicie wygojony, górna część pieluchy powinna znajdować się pod nim.

GDY JESTEŚ MAMUSIĄ CHŁOPCZYKA
Pamiętaj, że szczególną uwagę musisz zwracać na pielęgnację siusiaka. Oto, jak powinnaś przewijać małego chłopczyka.

1. Chusteczkami wytrzyj wszelkie zanieczyszczenia. Nie omijaj fałdek i zagłębień.

2. Umyj prącie i okolice cewki moczowej. Użyj do tego nowej chusteczki. Pamiętaj, by nigdy nie odciągać napletka: u niemowlęcia przywiera on do żołędzia!

3. Osusz skórę ręcznikiem lub pieluchą tetrową. Zwróć uwagę na fałdki i zagłębienia.

4. Posmaruj skórę i fałdki kremem. Możesz także przez chwilę najpierw przewietrzyć pupę dziecka – to zapobiegnie podrażnieniom.

5. Unieś pupę synka. Przytrzymując malca za pośladki, delikatnie podłóż pod nie tylną część nowej, rozwiniętej pieluchy.

6. Przełóż przednią część pieluszki. Wymodeluj ją tak, by nie krępowała ruchów smyka i nie obcierała nóżek. Pamiętaj, by prącie było skierowane w dół. Inaczej chłopczyk, siusiając, przemoczy swoje ubranko (bo siusiu wydostanie się górą pieluchy).

7. Zapnij pieluchę. Nie zaciskaj mocno ściągaczy. Jeżeli pępuszek nie jest wygojony, górna część pieluchy powinna znajdować się pod nim.

 

 

tm_dopisek.gif

 

 

 

Jak przewijać noworodka - krok po kroku [WIDEO]

Przewijanie Dada
Fotolia
Patronaty
Jak szybko i sprawnie przewinąć niemowlę?
Przewijanie niemowlaka to nie lada wyzwanie dla młodych rodziców. Zobacz, jak zrobić to sprawnie i szybko.

Zmiana pieluszki to czynność, którą przez najbliższe kilka miesięcy będziesz wykonywała bardzo często, niekiedy w niezbyt sprzyjających warunkach, np. na spacerze w parku albo podczas odwiedzin u znajomych. Warto więc nauczyć się, jak ją usprawnić, by nie zabierała nam ona zbyt wiele czasu, zwłaszcza jeśli to twoje pierwsze dziecko i w opiece i pielęgnacji niemowlaka nie masz jeszcze dużej wprawy. Oto krótka instrukcja przewijania malucha krok po kroku – w sam raz do wydrukowania i powieszenia nad przewijakiem. Niezbędne przygotowania Na początku warto zorganizować specjalne miejsce do przewijania , w którym i tobie i dziecku będzie wygodnie. Jeśli masz w domu sporo miejsca, możesz kupić specjalną komodę z przewijakiem. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w komodzie możesz trzymać wszystkie akcesoria potrzebne podczas przewijania. Jeśli jednak dysponujesz niewielką przestrzenią, w zupełności wystarczy przewijak nakładany na łóżeczko. Umieść go na takiej wysokości, abyś nie musiała nadmiernie schylać się nad maluszkiem – to zaoszczędzi ci problemów z kręgosłupem. Na przewijaku warto położyć miękki ręcznik , aby rozgrzana skóra niemowlaka nie dotykała bezpośrednio zimnej powierzchni. Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać dziecka na przewijaku bez opieki. Dlatego zanim zaczniesz przewijać malucha, przygotuj i umieść w zasięgu ręki wszystkie rzeczy, które będą ci potrzebne, tj. jednorazowe pieluszki , chusteczki nawilżające lub ciepłą wodę i płatki kosmetyczne, krem przeciw odparzeniom . Przydać może się także czyste ubranko , jeśli okaże się, że to, które maluch ma na sobie, jest zabrudzone. Wszystko gotowe? Świetnie, czas rozpocząć akcję: przewijanie! Akcja: przewijanie! Najpierw rozepnij pieluszkę i ostrożnie sprawdź, czy w środku nie ma większej niespodzianki. Jeśli jest, wytrzyj pupę malucha czystym...

081-02.jpg
Pielęgnacja
Kurs przewijania, czyli jak przewijać dziecko
Nie umiesz przewijać swojego nowo narodzonego maleństwa? Krok po kroku nauczymy Cię sztuki zmiany pieluszki.

Co będzie Ci potrzebne? – Materacyk, na którym położysz niemowlę. – Miseczka z wodą, waciki lub gaza do przemycia pupy dziecka oraz niewielki ręcznik do osuszenia skóry. Możesz też stosować specjalne chusteczki nasączone mleczkiem (zalecane dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia). – Oliwka albo krem przeciw odparzeniom. – Trzy pieluszki tetrowe i ceratka albo pieluszka jednorazowa.       Chusteczki pielęgnacyjne Przewijanie bardzo ułatwiają chusteczki pielęgancyjne dla dzieci; a przy tym bardzo ładnie pachną Gdzie przewijać Gdy przygotowałaś potrzebne do przewijania rzeczy, możesz przystąpić do zmiany pieluszki. Najlepiej robić to na przewijaku umieszczonym na łóżeczku dziecinnym. Wówczas nie będziesz musiała się schylać. Taka gimnastyka wykonywana kilkanaście razy dziennie nie jest wskazana dla Twojego kręgosłupa. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego na przewijaku. Nawet niemowlę może przekręcić się na bok i spaść na podłogę. Połóż malucha na materacyku. Powinien on być przykryty czystą pieluchą tetrową: jeżeli jest wykonany z ceraty, dziecko nie będzie dotykać ciałem do zimnej i nieprzyjemnej powierzchni; jeżeli jest z materiału – nie zabrudzisz go. Zmiana pieluszki 1. Rozbierz dziecko. Odepnij ceratkę lub paski pieluszki jednorazowej i rozwiń ją. Małe dzieci, gdy się je rozbierze i poczują chłód, często robią siusiu. Aby uniknąć nagłej fontanny, rozbieraj malucha powoli. Jeżeli okazało się, że w pieluszce jest kupka, otrzyj pupę dziecka czystym fragmentem pieluchy, zwiń ją i podłóż pod pośladki dziecka. 2. Dużym wacikiem, gazą nasączonymi wodą lub chusteczką umyj pupę malucha. Oczyść bardzo starannie wszystkie fałdki. Następnie osusz skórę miękkim ręcznikiem. Myjąc malucha, uważaj, by nie prostować mu nóżek i nie ciągnąć go za stopy – grozi to...

noworodek placze
Fotolia
Pielęgnacja
Jak kąpać i przewijać noworodka?
Wykąpać, zmienić pieluchę, założyć ubranie takie to się wydaje skomplikowane. Szybko dojdziecie do wprawy.

Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z obsługą noworodka. Na dobry początek  nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty. Kąpiel noworodka Jak kąpać noworodka ? Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr. Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką. Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna. Polecamy: Kąpiel noworodka - FILM Przewijanie noworodka Pieluchę należy zmieniać po każdej kupie (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluchę, chusteczki nawilżane i krem do pupy. Połóż dziecko na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów dziecka. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy niemowlę ma podrażnioną skórę, zbierz...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak