Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Piotr Ratajski
Pielęgnacja

Jak krok po kroku założyć noworodkowi body. Instrukcja ze zdjęciami

Przygotowałaś tyle pięknych ubranek, a tu klops – noworodek nie lubi się ubierać. Zobacz, jak ubrać dziecko dzięki sprytowi i delikatności.

Jak każdy noworodek, Marysia postanowiła zaprotestować, gdy mama podczas naszej sesji zaczęła ubierać ją w body. Przecież dziś była już przebierana. Wszystkie niemowlęta są mało tolerancyjne wobec potrzeby rodziców oglądania ich w różnych kreacjach. Warto im tych przebieranek oszczędzić, a jeśli są konieczne – działać sprawnie i delikatnie. Kiedyś dziecko je polubi. Marysia też jest tego przykładem – zobaczcie jej minę na ostatnim zdjęciu.

Na jej przykładzie pokazujemy, jak ubierać noworodka, a dokładnie, jak założyć body, czyli praktyczną dziecięcą bieliznę, która nie zwija się na plecach i pozwala na łatwą zmianę pieluszki. Oto kolejne etapy ubierania dziecka.

  • Zbierz body w dłoniach i rozciągnij mocno wokół wycięcia na głowę. Potem delikatnie nałóż je na tył główki i zdecydowanym ruchem zsuń przód body pod bródkę. Jeśli ubranko będzie cały czas mocno rozciągnięte, buzia noworodka nie ucierpi. Podkładając dłoń, lekko unieś główkę i kark dziecka. Ułóż body równo wokół jego szyi i ramion (fot. 1).
Piotr Ratajski
  • Podobnie jak z wycięciem na głowę postępuj z rękawkiem. Rozciągnij go i zbierz, aby był jak najkrótszy. Potem wsuń do środka palce i chwyć piąstkę malucha, aby jego palce nie zaczepiały się o materiał. Postaraj się zrobić to szybko, bo dziecko może się denerwować, gdy unieruchomisz mu rękę. Nie ciągnij jej, ani na siłę nie prostuj (fot. 2).
Piotr Ratajski
  • Delikatnie przytrzymując rączkę, naciągnij rękawek (a rączkę do rękawa). Spróbuj odwrócić uwagę dziecka od tego, co mu się nie podoba podczas ubierania i w podobny sposób załóż drugi rękaw. Podczas ubierania dziecka możesz do niego czule przemawiać albo nucić. (fot. 3).
Piotr Ratajski
  • Przetocz dziecko na bok, wsuwając dłoń pod pośladki i robiąc lekki obrót pupą. Starannie obciągnij body wzdłuż pleców i wyrównaj wszystkie fałdki. Noworodki mają delikatną, wrażliwą na dotyk skórę, zagięty materiał, na którym leżą, może im bardzo przeszkadzać. Gdy przekręcisz dziecko na drugi bok, wygładź ułożenie body na plecach (fot. 4).
Piotr Ratajski
  • Wyprostuj przód body i zapnij zatrzaski. Pozostaje sprawdzić, czy szwy nie wpijają się dziecku w uda. Chwyć za brzegi body i jeszcze raz lekko pociągnij. (fot. 5).
Piotr Ratajski


Jako modelki: Katarzyna Wosińska z córeczką Marysią.
W roli instruktora: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna, prowadzi szkołę rodzenia, w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.
Zdjęcia: Piotr Ratajski.
Stylizacja: Katarzyna Misiak.

Czytaj też:

Najlepsze ubranka dla niemowląt - film

noworodek placze
Fotolia
Pielęgnacja
Jak kąpać i przewijać noworodka?
Wykąpać, zmienić pieluchę, założyć ubranie takie to się wydaje skomplikowane. Szybko dojdziecie do wprawy.

Czasy, kiedy to jedynie mama zajmowała się dzieckiem, dawno minęły. Tatusiowie służą nie tylko do wnoszenia wózka po schodach. Wystarczy trochę praktyki, abyście oboje świetnie sobie radzili z obsługą noworodka. Na dobry początek  nasze podpowiedzi. Dla mamy i dla taty. Kąpiel noworodka Jak kąpać noworodka ? Na początku trzeba przygotować stanowisko pracy, by wszystko było pod ręką. Woda do kąpieli powinna mieć temperaturę ok. 37°C (jak ciało noworodka). Po kilkunastu wieczorach będziesz w stanie ocenić, czy jest ciepła, wkładając palec do wody. Ale na początku przyda się termometr. Dobry pomysł to mata antypoślizgowa lub gąbkowy materacyk. Dzięki nim malec nie ślizga się w wanience. Jednak materacyk łatwo staje się siedliskiem bakterii i trzeba go często wyparzać. Można też wyłożyć wanienkę tetrową pieluszką. Ułóż dziecko na przewijaku lub łóżku i przetrzyj mu oczka zwilżonymi w przegotowanej wodzie gazikami. Całą buzię umyj zmoczonymi wacikami. Rozbierz malca i włóż do wanienki. Jedną dłoń trzymaj mu pod główką i karkiem, drugą myj ciałko. Można używać do tego gąbki (trzeba ją często wyparzać) albo po prostu ręki. Zacznij od włosków, potem czas na rączki, brzuch, plecy, nóżki i na końcu pupę. Kąpiel powinna trwać najwyżej kwadrans. Dokładnie wytrzyj maluszka – żadna fałdka nie może zostać wilgotna. Polecamy: Kąpiel noworodka - FILM Przewijanie noworodka Pieluchę należy zmieniać po każdej kupie (noworodek potrafi robić ich 8–10 dziennie!) lub co trzy godziny. Przygotuj czystą pieluchę, chusteczki nawilżane i krem do pupy. Połóż dziecko na pleckach. Rozepnij ubranko i pieluchę. Jedną ręką podegnij nóżki. Nie ciągnij za stópki, to niezdrowe dla stawów dziecka. Drugą ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki od przodu ku tyłowi). Gdy niemowlę ma podrażnioną skórę, zbierz...

Tata
Rady dla taty: przewijanie, kąpiel, ubieranie, karmienie
Mama do opieki, a tata do zabawy? Ten podział już dawno odszedł do lamusa. Po tej lekturze tata na pewno poradzi sobie z opieką nad dzieckiem. Podpowiadamy, jak przewijać, kąpać, ubierać i karmić niemowlę.

Karmienie, kąpiel, przewijanie, ubieranie malucha... zajęć z pewnością wystarczy dla dwojga. Jeśli jeszcze nie rozgryzłeś „obsługi” niemowlęcia, najwyższy czas włączyć się do gry. Najtrudniejszy jest oczywiście ten pierwszy raz. Ale dzięki naszym wskazówkom na pewno już wkrótce każdy tata dojdzie do wprawy. Przewijanie niemowlaka krok po kroku No cóż, nie będziemy cię przekonywać, że przewijanie niemowlaka jest źródłem wyjątkowych doznań. Ale jeśli poćwiczysz, niedługo uda ci się zrobić to... szybko. Oto co powinieneś zrobić krok po kroku: 1. Zgromadź akcesoria Upewnij się, że masz wszystko, co będzie ci potrzebne. W zasięgu ręki musisz mieć czystą pieluszkę (lepiej weź dwie!), ciepłą wodę i mydło, chusteczki pielęgnacyjne i krem do smarowania pupy. 2. Rozbierz dziecko Rozepnij pieluchę i unieś pośladki dziecka. Włóż rękę pod jedno kolanko i chwyć dłonią drugą nóżkę dziecka tuż przy pachwinie – dzięki takiemu chwytowi będziesz pewny, że nie uszkodzisz bioderek. 3. Zdejmij brudną pieluszkę Wolną ręką wycieraj pupę nawilżonymi chusteczkami (u dziewczynki rób to zawsze w kierunku od sromu do pupy). Gdy smyk ma podrażnioną skórę, dokładnie zbierz kupkę chusteczkami , a potem umyj pupę wodą z mydłem. 4. Załóż nową pieluszkę Ale zanim to zrobisz, pozwól dziecku chwilę poleżeć na golasa. Potem posmaruj pośladki kremem przeciw odparzeniom. Tylną część pieluchy podłóż pod pupę, a przednią przełóż między nogami. U chłopca sprawdź, czy siusiak leży prosto. Jeśli „ucieknie” w bok, malec może posikać się po samą szyję. Uwaga! W żadnym wypadku nie podciągaj niemowlaka do góry za stópki. To wygodny sposób, ale niezdrowy dla nóżek dziecka. Jak ubrać niemowlę? Kiedy patrzysz z boku, ubieranie niemowlęcia nie wydaje się skomplikowane, ale w praktyce możesz natknąć się na...

spacer z noworodkiem zimą
Piotr Ratajski
Pielęgnacja
Ubieranie na dwór
Spacery są bardzo ważne dla zdrowia, więc choć wolałabyś zostać w domu, ubierz dziecko cieplutko i idź. Ty też na tym skorzystasz.

Żeby wyjść z Marysią na dwór, jej mama musiała się dobrze przygotować. Najpierw sprawdziła temperaturę za oknem, bo od tego zależał wybór garderoby (cienszy kombinezon lub grubszy, gdy powietrze staje się mroźne). Potem musiała dziecko nakarmić. Bo im młodszy maluch, tym większe zdradzałby niezadowolenie na przechadzce z pustym brzuszkiem. Po karmieniu przyszedł czas na zmianę pieluszki, brudna – jak wiadomo – bywa przyczyną szybkich i nerwowych powrotów do domu. Poddawana spokojnym, rutynowym czynnościom Marysia zasnęła przed zakładaniem kombinezonu. To znaczy, że ubieranie przebiegło wyjątkowo spokojnie. Niemowlęctwo to chyba jedyny czas, gdy dziewczynki nie lubią się stroić. Do wszystkiego trzeba przecież dorosnąć. Wszystkie dziecięce ubranka, które będą ci potrzebne, połóż w zasięgu ręki. W trakcie ubierania nie będziesz przecież mogła zostawić malucha samego, by np. szukać jego czapeczki. Rozsunięty kombinezon rozłóż na przewijaku lub na stole zapięciem do góry. Rozchyl go tak, abyś mogła od razu włożyć dziecko do środka. Delikatnie połóż na nim maleństwo (fot. 1). Nasuń na główkę malucha cienką czapeczkę. Najlepiej jeśli jest wykonana z bawełny. Staraj się nie unosić główki, tylko delikatnie obracając ją, wsuń czapkę na właściwe miejsce. Zwróć uwagę, czy uszka nie zostały zawinięte. Jeśli kombinezon ma kaptur, a na dworze nie jest zbyt chłodno, jedna czapeczka wystarczy (fot. 2).   W mroźny dzień załóż dziecku drugą cieplejszą czapkę, np. wełnianą (jeśli maluch nie jest uczulony na wełnę). Dobra powinna zakrywać uszy i czoło dziecka, najlepiej też, by była wiązana pod brodą. Nie wszystkie maluszki jednak tolerują ten patent. Warto poszukać modelu, który będzie dla twojego dziecka do zaakceptowania (fot. 3).     Wsuń jedną i drugą rączkę dziecka w rękawy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak