Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
fotelik samochodowy, niemowlę
Panthermedia
Pielęgnacja

Maluch w foteliku

Innej możliwości po prostu nie ma: nawet w czasie najkrótszej podróży autem dziecko powinno być bezpiecznie zapięte w foteliku.

To się liczy! Zobacz, na co zwrócić uwagę podczas kupna.

Atesty
Fotelik powinien posiadać certyfikat bezpieczeństwa ECE Regulation 44, atesty bezpieczeństwa oraz certyfikaty jakości. Zwróć uwagę, czy wybrany przez ciebie model jest opatrzony etykietą z informacjami o dacie produkcji, numerze serii oraz grupie wagowej dziecka, dla którego jest przeznaczony.

Gwarancja
Modele najwyższej jakości mają dwuletni okres gwarancji. Foteliki z krótszą gwarancją są tańsze, ale gorszej jakości.

Wymiary
Kupowanie na wyrost tutaj nie wchodzi w grę: aby fotelik, był bezpieczny, musi być dostosowany do wieku, wagi i wzrostu dziecka. Kiedy maluch urośnie i jego głowa zacznie wystawać ponad fotelik (albo kiedy jego waga osiągnie granicę działania fotelika), nie zwlekaj z kupnem większego modelu. W pierwszych miesiącach przyda się fotelik-nosidełko (od urodzenia do 13 kg). Dla starszych maluchów przeznaczony jest fotelik od 9 do 18 kg.

Sposób montażu
Foteliki można montować na dwa sposoby: pasami bezpieczeństwa lub na bazie ISOFIX zamontowanej na stałe w samochodzie. Ten drugi jest wygodniejszy. Noworodki i niemowlęta ważące do 9 kg powinny być przewożone w fotelikach odwróconych tyłem do kierunku jazdy (można zamontować fotelik na przednim siedzeniu, ale tylko wtedy, kiedy nie ma poduszki powietrznej). Dzieci, które ważą ponad 9 kg, mogą już siedzieć przodem do kierunku jazdy.

Bezpieczeństwo
Najlepsze modele mają zabezpieczenia boków głowy malca. Często posiadają też system pasów krzyżowych (zapinają się trochę trudniej, ale za to zmniejszają przeciążenia działające na ciało dziecka podczas kolizji).

Wygoda
Aby fotelik zasłużył na miano wygodnego, powinien mieć regulowane siedzisko, tak żeby dziecko mogło w nim nie tylko siedzieć, ale też leżeć. To ważne, zwłaszcza podczas długich podróży. Kiedy malec zaśnie, będzie mu wygodniej (i zdrowiej dla jego kręgosłupa), gdy się położy. Sprawdź też, czy wybrany przez ciebie model ma regulację szelek i wysokości zagłówka. To się przyda, gdy maluch podrośnie.

UWAGA!
Fotelik po każdej, nawet lekkiej stłuczce powinien zostać wymieniony. Mógłby nie zadziałać podczas następnej kolizji.

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

jaki fotelik samochodowy kupić
Adobe Stock
Czas wolny
Jaki fotelik samochodowy kupić: jak dobrać go do wieku i wzrostu dziecka [RANKING]
Fotelik samochodowy to jeden z podstawowych zakupów jeszcze przed narodzinami dziecka. Rodzice mają jednak często dylemat: jaki fotelik samochodowy wybrać, by był bezpieczny. Wybierając fotelik, trzeba dopasować go do wagi, wzrostu i wieku dziecka. Warto wcześniej sprawdzić wyniki w testach zderzeniowych i ranking fotelików do wożenia dzieci tyłem i przodem do kierunku jazdy.

Fotelik samochodowy jest niezbędny do momentu, w którym dziecko uzyska 150 cm wzrostu, a pierwszą podróż fotelikiem noworodek odbędzie już ze szpitala do domu. Fotelik samochodowy jest po to, by dziecko było bezpieczne i czuło się komfortowo. Nie wolno zastępować fotelików podstawkami czy adapterami do pasów. Jaki fotelik samochodowy wybrać? Sprawdziliśmy popularne marki i modele fotelików samochodowych. Spis treści: Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Jaki fotelik samochodowy wybrać: na co zwrócić uwagę w sklepie Jaki fotelik samochodowy kupić: homologacja i testy zderzeniowe Jaki fotelik samochodowy kupić: nowy czy używany Kiedy kupić nowy fotelik samochodowy Jak zamontować fotelik samochodowy Jaki fotelik samochodowy kupić: przodem czy tyłem do kierunku jazdy Ranking fotelików samochodowych Jaki fotelik samochodowy kupić: kategorie wagowe Najważniejsze jest, by dobrać fotelik samochodowy do wagi, wzrostu i wieku dziecka, w innym wypadku nie spełni on swojej funkcji w razie kolizji. Wyróżniamy pięć kategorii wagowych fotelików: Fotelik samochodowy dla niemowlaka: grupa 0 (0-10 kg) i grupa 0+ (0-13kg) – fotelik dla niemowląt montowany tyłem do kierunku jazdy, często nazywany także nosidełkiem, można go zazwyczaj kupić w większych zestawach z wózkiem, do którego można go podpiąć. Fotelik montowany jest tyłem do kierunku jazdy, zawiera pałąk, który służy nie tylko do przenoszenia fotelika, ale także dodatkowe zabezpieczenie w razie wypadku. Fotelik samochodowy dla dzieci: grupa I (9-18 kg) – tzw. następny fotelik dla dzieci w wieku od roku do około 3-4 lat, w tej grupie można dostać foteliki montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy. Foteliki samochodowe dla dzieci: grupa II (15-26 kg) i III (22-36 kg)  – foteliki z grupy 2...

Pielęgnacja
Spacer superspacerówką
Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć? Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę.

Jeśli Twoje dziecko nauczyło się już siedzieć, za żadne skarby nie będzie chciało jeździć w głębokim wózku – świat oglądany z pozycji siedzącej jest przecież o wiele ciekawszy. Wybierz więc dla malca wygodną i bezpieczną spacerówkę. Producenci prześcigają się w ulepszaniu i upiększaniu wózków. Zmieniają się modele i kolory, a nawet liczba kółek – spacerówka wcale nie musi mieć czterech. Jednak to, jak wózek wygląda czy ile ma kółek, jest sprawą drugorzędną. Spacerówka powinna być przede wszystkim wygodna dla dziecka, a dla Ciebie łatwa w użytkowaniu. Maluszek będzie z niej intensywnie korzystał do drugiego a nawet trzeciego roku życia, dlatego lepiej nie oszczędzać na tym zakupie. Pomożemy Ci wybrać najlepszy model spacerówki. Dla maluszka i starszego Zanim zdecydujesz, jaką kupić, weź pod uwagę wiek dziecka. Dla malucha, który dopiero nauczył się siedzieć (ma niewiele ponad pół roku), trzeba wybrać inną spacerówkę niż dla półtorarocznego brzdąca, który jest zdecydowanie bardziej ruchliwy. Dla siedzącego niemowlęcia dobry będzie wózek z miękko wyłożonymi brzegami i miękkim pałąkiem, żeby maluszek nie uderzył się, gdy np. najedziesz na jakąś nierówność. Powinien też mieć niezbyt twardą amortyzację. Starszemu dziecku kup spacerówkę z odpinanym pałąkiem i na tyle niską, by maluch mógł sam do niej wchodzić – nie będziesz wtedy musiała dźwigać dość ciężkiego już brzdąca. Wózek dla młodszych, jak i dla starszych powinien mieć regulację oparcia (najlepiej trzystopniową), abyś mogła opuścić oparcie do wygodnej pozycji leżącej, gdy dziecko zaśnie na spacerze. Dla bezpieczeństwa dobrze jest, gdy ma hamulce na przednich i tylnych kołach. W mieście i w terenie Jeśli mieszkasz poza miastem lub często chodzisz na spacery do lasu, albo uprawiasz sport i chcesz brać ze sobą malucha, wybierz wózek z dużymi...

podróż samochodem w foteliku
Fotolia
Czas wolny
Zadbaj o dobry fotelik samochodowy
Maluch powinien podróżować w foteliku samochodowym. Podpowiadamy jak dobrać fotelik dla malucha.

Maluch powinien podróżować w foteliku samochodowym (i to aż do 12. roku życia!). Podpowiadamy jak prawidłowo dobrać fotelik dla malucha . Dziecko powinno podróżować w foteliku (i to aż do 12. roku życia!) dostosowanym do wagi i na siedzeniu, które nie jest wyposażone w poduszkę powietrzną z przodu (boczne mogą być). Maluchy ważące do 13 kilogramów powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy . Pamiętaj, że pasy powinny być dobrze wyregulowane – muszą być naciągnięte, ale nie napięte. Niektóre foteliki mają też specjalne prowadnice, wskazujące prawidłowy przebieg pasa i uniemożliwiające jego przesuwanie się. Przypinanie gondoli wózka pasami do siedzenia czy zapinanie razem mamy i malucha trzymanego na rękach są niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Dziecko o wadze siedmiu kilogramów podczas zderzenia przy prędkości samochodu 50km/h waży około pół tony! Fotelik samochodowy dla niemowlaka - sprawdź ranking! Jaki model fotelika jest najlepszy? Dla maluszka, który nie umie jeszcze siedzieć, wybierz model, który można ustawić w pozycji leżącej. Kupując fotelik, który jedynie lekko odchyla się do tyłu, ryzykujesz, że śpiące dziecko będzie w nim zwisało na pasach zgięte w pół. Dla niemowlęcia najbardziej funkcjonalny jest fotelik-nosidełko z plastikową bazą na stałe będącą w samochodzie (wpina się w nią fotelik, nie montując go za każdym razem) i praktycznym daszkiem. Fotelik dla noworodka musi mieć zaś wałeczek osłaniający główkę i wkładkę zmniejszającą głębokość fotelika . Kiedy zmienić fotelik na większy? Zgodnie z kodeksem drogowym fotelik należy dopasować do wagi, a nie wieku dziecka. Producenci fotelików stosują się do tych regulacji, dzieląc je na kilka grup: 0+, 1, 2 i 3. Rodzice dziecka poniżej pierwszego roku życia mają do wyboru foteliki z grupy 0+ i 1: fotelik-nosidełko od urodzenia do...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak