
Profesjonalny masaż może zdziałać cuda: wzmocnić słabe mięśnie, wyleczyć kręcz szyi, sprawić, by źle ustawione stópki przyjęły prawidłową pozycję itd. Terapie tego typu trzeba jednak pozostawić doświadczonym rehabilitantom, którzy świetnie znają się na anatomii i mają wiedzę medyczną. Masaż w twoim wykonaniu powinien przypominać głaskanie i zabawę. Bo nie chodzi w nim o terapię, lecz o budowanie więzi i sprawienie dziecku frajdy.
Ach, jak miło
Delikatny masaż ma wiele zalet:
1. Poprawia humor i wpływa na malca kojąco: uspokaja, doskonale relaksuje, rozluźnia mięśnie, może nawet sprawić, że dziecko stanie się senne.
2. Stymuluje rozwój układu nerwowego, usprawnia krążenie i wpływa na rozwój fizyczny.
3. Sprawia, że dziecko nabiera zaufania. To ważne, zwłaszcza w przypadku maluszków, które poddawano nieprzyjemnym zabiegom medycznym – masaż uczy je, że dotyk nie musi boleć.
Masując swoją pociechę, zyskujesz także ty: coraz lepiej poznajesz swoje dziecko i nabierasz pewności siebie, a przecież każdej świeżo upieczonej mamie trochę jej brakuje, prawda?
Nie spiesz się
Przez pierwsze tygodnie życia dziecko przystosowuje się do życia po drugiej stronie brzucha
i nie potrzebuje zbyt wielu wrażeń. Wystarczy mu przytulanie, kołysanie. Zacznij je masować, gdy ma mniej więcej miesiąc. Jak się za to zabrać?
1. Wybierz odpowiednią porę... Pamiętaj, że dziecko nie powinno być masowane zaraz po jedzeniu – mogłoby się to skończyć ulewaniem. Nie może być też głodne czy chore, bo będzie rozdrażnione i masaż nie sprawi mu przyjemności. Nie rób go również, gdy masz mało czasu, jesteś zmęczona lub zdenerwowana. Najlepiej masuj smyka po kąpieli, przed ułożeniem go do snu. Jeśli będziesz to robić o stałych porach, szybko stanie się elementem wieczornego rytuału.
2. …i miejsce. Ułóż dziecko na ręczniku tak, by wygodnie było także tobie (jeśli zacznie dokuczać ci kręgosłup, trudno ci będzie myśleć o czymś innym). Pamiętaj, że podczas masażu maluszek jest rozebrany, więc w pokoju powinno być cieplej niż zwykle (24–26°C).
3. Użyj oliwki. Zapewni odpowiedni „poślizg”, dzięki czemu podczas masażu nie podrażnisz delikatnej skóry maleństwa. Pamiętaj, żeby rozgrzać ją w dłoniach – kontakt z chłodnym płynem nie jest przyjemny.
To zabawa
Podczas masażu uśmiechaj się do maluszka, zaśpiewaj mu coś, patrz mu w oczy, naśladuj jego minki, całuj stópki. Zaufaj swojemu instynktowi: nawet niedoświadczone mamy doskonale wyczuwają, co lubią ich pociechy (np. mówią do nich wysokim, śpiewnym tonem, choć nikt ich tego nie uczył). A przy tym uważnie obserwuj maluszka: sam ci najlepiej podpowie, jaki rodzaj dotyku sprawia mu przyjemność: np. niektóre dzieci uwielbiają, gdy dotyka się ich stópek, inne – gdy się je delikatnie gładzi po główce. A jeśli okaże się, że masaż denerwuje malca, zamiast go uspokajać, zrezygnuj. Być może jest na to jeszcze za mały albo ma po prostu kiepski dzień. Za jakiś czas spróbujcie jeszcze raz.
Głaszcz miejsce za miejscem
Bądź delikatna, jednak nie muskaj dziecka dłonią niczym piórkiem. Dotykaj tak, by maluch czuł, co robisz. Pamiętaj, że chodzi o głaskanie, a nie uciskanie!
1. Nóżki. Najpierw wymasuj stópki, potem głaszcz malca od stópek do kolanek, od kolanek do pachwin (zawsze w górę, w kierunku serca).
2. Brzuszek. Gładź go okrężnymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Chodzi o to, by zawartość jelit przesuwała się w dół.
3. Rączki. Masuj od dłoni do łokcia, od łokcia do ramienia (zawsze w górę). Dobrym masażem dla dłoni jest zabawa „Sroczka kaszkę warzyła”.
4. Plecki. Delikatnie masuj je i głaszcz wzdłuż boczków i kręgosłupa, w górę i w dół.
5. Klatka piersiowa. Gładź ją rękami tak, jakbyś rozprostowywała kartki otwartej książki – od środka na zewnątrz.
6. Buzia. Gładź ją od środka czoła w kierunku skroni, a potem w dół, wzdłuż noska.
Konsultacja: Anna Kierzyńska, położna, I Klinika Położnicza we Wrocławiu.


To twoja pierwsza ciąża i bardzo boisz się bólu i nacinania krocza? Postaraj się temu zapobiec. Delikatny i systematyczny masaż pomaga rozciągnąć i uelastycznić krocze pierworódek. Minimalizuje też uczucie "szczypania" przy wychodzeniu główki dziecka podczas porodu. Eksperci twierdzą, że dzięki masażowi krocza często udaje się uniknąć jego nacięcia lub pęknięcia. Przygotuj się do masażu krocza Najpierw starannie umyj ręce wodą z mydłem (najlepiej tym do higieny intymnej) i sprawdź, czy masz obcięte paznokcie. Jeśli są nierówne, lub masz wokół nich "zadziorki" – wygładź je pilniczkiem. Posmaruj dłonie olejkiem do masażu krocza lub żelem intymnym. Wykonaj masaż krocza Delikatnie wsuń oba kciuki do pochwy (najpierw jeden, potem drugi). Uciśnij ją lekko w dół (w kierunku odbytu), po czym przesuwaj palce najpierw w dół, a potem w górę – ku bokom krocza. Rób tak codziennie w ostatnich kilku tygodniach ciąży . Masaż powinien trwać minimum pięć minut. Pamiętaj, nie chodzi o to, by mocno rozciągać skórę, rzecz w tym, by stała się bardziej elastyczna i lepiej ukrwiona. Zrezygnuj z masażu krocza Jeśli urodziłaś już jedno lub dwoje dzieci, masaż krocza nie będzie potrzebny. Co więcej – prawdopodobnie dodatkowe naciąganie skóry nie byłoby dla ciebie dobre.

Maluch leży na pleckach i cię widzi. Mów do niego, rób różne śmieszne miny, wygłupiaj się, nachylając się nad nim. Patrzcie sobie przy tym w oczy – taki kontakt z mamą uwielbia każde dziecko. To dobry wstęp do masażu nóżek . Masowanie nóżek to łatwe zadanie dla mamy-masażystki. Jeżeli miałaś kłopoty z masowaniem plecków , bo np. maluszek nie lubi leżeć na brzuszku, to właśnie dla was są nóżki. Powodzenia! Jak się przygotować do masowania nóżek? Znajdź spokojny czas i wygodną pozycję. Usiądź na łóżku lub na podłodze i ułóż dziecko na miękkim ręczniku pomiędzy swoimi nogami lub po prostu na kolanach (wtedy wasz kontakt jest bardziej intensywny). Możesz też masować dziecko na przewijaku, szczególnie na początku, jeśli czujesz się wtedy pewniej. Pora jest dowolna: dzień, wieczór, moment, gdy oboje macie ochotę na kontakt i zabawę. Nie zapomnij też o ciepłej oliwce (ogrzej ją w dłoniach)! Możesz już masować nóżki niemowlaka , który ma 6–7 tygodni. Wykonuj spokojne ruchy. Zakończ po około 10 minutach. Zobacz też: 12 rzeczy, które pomagają dziecku spokojnie spać Jak zrobić dziecku masaż nóżek? Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę od początku do końca, potem drugą. Nie na przemian! Ruchy wykonuj w podanej kolejności dowolną ilość razy (jeśli nie napisaliśmy inaczej). 1. Hinduskie dojenie Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od pośladków do stópki, na przemian jedną i drugą rękę. 2. Ściśnij, skręć Chwyć nóżkę dwiema rękami, robiąc coś w rodzaju obrączki na nóżce. Wykonuj ruchy obrotowe, jak podczas otwierania lub zamykania słoika. Przesuń dłonie na łydkę i zrób to samo. Uwaga! Nie masuj kolanka! Tylko udo i łydkę. 3. Głaskanie od spodu Ujmij stópkę dziecka dwiema dłońmi, tak żeby Twoje kciuki znalazły...

Namawiamy cię na masowanie dziecka , bo dotyk cudownie koi. Szybko pomaga maluszkowi się odprężyć. Możesz masować swoje dziecko codziennie lub tylko kilka dni w tygodniu. Wieczorny masaż shantala pomoże maluszkowi w spokojnym zasypianiu. Kiedy najlepiej robić uspokajający masaż? Najlepszą porą na masaż jest wieczór. To czas, kiedy kumulują się przeżycia z całego dnia, więc zwykle dziecku trudno jest zasnąć. Jeśli po wieczornej kąpieli maluch jest już tak głodny i zmęczony, że zasypia przy piersi, masuj go przed myciem. A gdy pluskanie w wodzie sprawia, że ma ochotę na harce, spodoba mu się wtedy także masaż. Rozluźnione ciepłą wodą dziecko spokojnie zaśnie . Ale pamiętaj, że równie dobra jest każda spokojna pora dnia, np. przed popołudniową drzemką. Jak się przygotować do masażu dziecka? Zanim zaczniesz masować dziecko , najpierw sama się rozluźnij (np. weź kąpiel), bo dziecko wyczuje twoje napięcie. Nie nastawiaj się też na szybki efekt. Powiedz rodzinie, by wam nie przeszkadzano – niech ten czas będzie tylko dla was. Wyłącz niepokojące myśli, zgaś telewizor, nie odbieraj telefonu, nie dyskutuj z mężem. Przez kwadrans skup się tylko na dziecku . Pamiętaj, że także tata potrafi masować dziecko – tatusiowie robią to doskonale! Dotyk dużych dłoni taty jest spokojny, pewny. Dla malucha będzie to nowe doznanie i ważna dla rozwoju lekcja. Zacznie uświadamiać sobie, że mama i tata zajmują się nim inaczej, a kontakt z każdym z was jest mu bardzo bliski, choć tak różny. Masowanie to także sposób na okazywanie serdeczności. Jak zrobić dziecku masaż plecków? Połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach w poprzek ud. Nogę, na której leży główka, możesz lekko unieść. Znajdź wygodną pozycję – oboje musicie być rozluźnieni . Ciepło twojego ciała pomaga dziecku się odprężyć. Jeśli jednak czujesz się niepewnie w...