Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
masaż niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja

Masaż plecków na dobry sen metodą shantala [KROK PO KROKU]

Jeśli jak co dzień lulasz swoje dziecko, a mimo to wcale nie zasypia, spróbuj innego sposobu. Pomasuj mu plecki. To je odpręży, uspokoi i wyciszy po dniu pełnym wrażeń. A wtedy zobaczysz, że zdecydowanie łatwiej zaśnie.
Małgorzata Czarniecka
Konsultacja merytoryczna

Namawiamy cię na masowanie dziecka, bo dotyk cudownie koi. Szybko pomaga maluszkowi się odprężyć. Możesz masować swoje dziecko codziennie lub tylko kilka dni w tygodniu. Wieczorny masaż shantala pomoże maluszkowi w spokojnym zasypianiu.

Kiedy najlepiej robić uspokajający masaż?

Najlepszą porą na masaż jest wieczór. To czas, kiedy kumulują się przeżycia z całego dnia, więc zwykle dziecku trudno jest zasnąć. Jeśli po wieczornej kąpieli maluch jest już tak głodny i zmęczony, że zasypia przy piersi, masuj go przed myciem. A gdy pluskanie w wodzie sprawia, że ma ochotę na harce, spodoba mu się wtedy także masaż. Rozluźnione ciepłą wodą dziecko spokojnie zaśnie. Ale pamiętaj, że równie dobra jest każda spokojna pora dnia, np. przed popołudniową drzemką.

Jak się przygotować do masażu dziecka?

Zanim zaczniesz masować dziecko, najpierw sama się rozluźnij (np. weź kąpiel), bo dziecko wyczuje twoje napięcie. Nie nastawiaj się też na szybki efekt. Powiedz rodzinie, by wam nie przeszkadzano – niech ten czas będzie tylko dla was. Wyłącz niepokojące myśli, zgaś telewizor, nie odbieraj telefonu, nie dyskutuj z mężem. Przez kwadrans skup się tylko na dziecku.
Pamiętaj, że także tata potrafi masować dziecko – tatusiowie robią to doskonale! Dotyk dużych dłoni taty jest spokojny, pewny. Dla malucha będzie to nowe doznanie i ważna dla rozwoju lekcja. Zacznie uświadamiać sobie, że mama i tata zajmują się nim inaczej, a kontakt z każdym z was jest mu bardzo bliski, choć tak różny. Masowanie to także sposób na okazywanie serdeczności.

Jak zrobić dziecku masaż plecków?

Połóż dziecko na brzuszku na swoich kolanach w poprzek ud. Nogę, na której leży główka, możesz lekko unieść. Znajdź wygodną pozycję – oboje musicie być rozluźnieni. Ciepło twojego ciała pomaga dziecku się odprężyć. Jeśli jednak czujesz się niepewnie w takiej pozycji, ułóż dziecko na przewijaku. Masaż może trwać 4–10 minut. Ruchy wykonuj dowolną ilość razy. Masuj wolno, ciężką rozluźnioną dłonią, ale bez nacisku.

masaż shantala plecki 1
A. Wąsowski
1. Narciarz
Połóż obie dłonie nie pleckach dziecka w okolicach szyjki i na przemian przesuwaj je w poprzek pleców (na boki). Jednocześnie zjeżdżaj w dół, przesuwając ręce od główki do pupy, a potem z powrotem. Ruch musi ogarniać całe plecki.

2. Tunel
masaż shantala plecki 2
A. Wąsowski

Połóż jedną dłoń na pupci dziecka. Drugą ułóż tak, żeby nad kręgosłupem tworzyła tunel: z jednej strony musi znaleźć się kciuk, z drugiej reszta palców, w połowie odległości między kręgosłupem a bokiem pleców. Kilka razy wolno przesuń „tunel” w dół plecków.

Masaż shantala plecki
A. Wąsowski
3. Tunel z głaskaniem

Połóż stópki malca na swojej dłoni i podtrzymaj nóżki razem (nie ściskaj). Teraz wolno kilka razy zrób „tunel” nad kręgosłupem (patrz ruch nr 2) i przedłuż ruch – już całą, płasko ułożoną dłonią, jak do głaskania – na pupę i nóżki. Zakończ na stopach.
Uwaga! Nie wolno masować kręgosłupa!


Na następnej stronie znajdziesz dalszą część obrazkowego instruktażu masażu plecków na spokojne zasypianie.

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

niemowlę, rozwój niemowlaka, niemowlę na brzuchu
marchibas - Fotolia.com
Pielęgnacja
Moc dotyku, czyli masujemy maleństwo
Wiesz, czemu skóra maleństwa jest tak wrażliwa na dotyk? Ponieważ na każdym jej centymetrze kwadratowym znajduje się aż 6 milionów zakończeń nerwowych. Dlatego właśnie maluszki uwielbiają być przytulane i głaskane. W związku z tym już od pierwszych dni życia warto masować dziecko. Mały masaż to nie tylko przyjemność - to także wiele korzyści.

Pierwszym zmysłem, który rozwija się u maleństwa, jest dotyk. W pierwszych tygodniach życia to właśnie przez dotyk (i płacz) maluch komunikuje się z otoczeniem i zdobywa wiedzę o świecie. Dlatego tak bardzo potrzebuje fizycznego kontaktu z rodzicem. Kiedy mama i tata biorą kruszynkę na ręce, na początku zazwyczaj delikatnie muskają policzek malca, trzymają za rączkę, gładzą po pleckach. W miarę jak się nawzajem lepiej "poznają", więź emocjonalna się zacieśnia, a ruchy stają się pewniejsze. A jak ma się to do masowania? Właśnie te czułości to najprostsza forma masażu, która z czasem powinna ewoluować. Zatem: jak masować, dlaczego, kiedy i czy naprawdę to takie proste? Postaramy się rozwiać część Twoich wątpliwości.   Dotyk tworzy więź   To niesamowite, ale już w 6. tygodniu ciąży można zauważyć pierwsze reakcje embrionu na dotyk w okolicy górnej wargi! 6-miesięczny płód jest już w stanie cały odczuwać, więc czuje - "dotyk" wód płodowych, przez które jest otulony Nic więc dziwnego, że po urodzeniu noworodek tak bardzo pragnie dotyku - daje mu on poczucie bezpieczeństwa znane z brzucha mamy. To bezpieczeństwo przekłada się na zaufanie do rodziców i wzmocnienie więzi emocjonalnej.   Dotyk wpływa na wychowanie   Rozwój emocjonalny, kształtowanie osobowości, relacje z innymi ludźmi - na nie także dotyk ma niebagatelny wpływ. To właśnie z powodu tak dużego znaczenia dotyku dla ogólnego rozwoju, pediatrzy podkreślają olbrzymie korzyści płynące z masowania niemowląt.   Mały masaż leczy   Może słowo leczy jest trochę na wyrost, ale potrafi on przynieść ulgę w wielu dolegliwościach, m.in. wspiera trawienie i pomaga walczyć z niemowlęcą kolką, daje ulgę podczas kataru czy ząbkowania, wpływa pozytywnie na stan skóry i wspiera nie w pełni dojrzały układ odpornościowy....

Masaż brzuszka
Fotolia
Pielęgnacja
Masaż brzuszka na kolkę metodą shantala [KROK PO KROKU]
Dobrze wykonany masaż brzuszka ułatwi dziecku pozbycie się gazów z jelit i zapobiegnie atakom kolki. Ale uwaga: ten sposób działa najlepiej, zanim jeszcze wystąpi atak kolki, a nie już w trakcie bólu brzuszka!

Kolka u niemowlaka to częste zjawisko, które mocno daje się w kość... rodzicom. Sposobów na kolkę jest wiele, ale jednym z najpopularniejszych (i najmilszych!) jest masaż antykolkowy. Brzuszek dziecka możesz zacząć masować od 3. tygodnia życia, gdy noworodkowi odpadła już pępowina, a miejsce po niej jest zagojone. To także moment, kiedy najczęściej pojawiają się pierwsze ataki kolki. Masaż na kolkę możesz też stosować przy zaparciach i innych kłopotach z brzuszkiem. Jak często stosować masaż antykolkowy? Nie wystarczy dziecka masować raz dziennie, tuż przed atakiem kolki   lub w jej trakcie, gdy brzuszek bardzo boli. Żeby masaż niemowlaka był skuteczny, masuj niemowlę regularnie, trzy do pięciu razy dziennie, na przykład podczas zmiany pieluszki. Szybko wejdzie ci to w nawyk. Czy można masować niemowlę podczas ataku kolki? Dziecka, które już ma atak kolki i płacze z bólu, nie masuj, bo tylko je to rozdrażni. Masaż antykolkowy stosuje się zapobiegawczo – wtedy albo kolka się nie pojawi, albo będzie łagodniejsza. Rób go spokojnie, nie spiesz się. Gdy dziecko przejmie twoje zdenerwowanie, będzie dużo trudniej. Nie oczekuj też natychmiastowych efektów, a zobaczysz, że przyjdą same. Ważne zasady masażu: Nie masuj brzuszka tuż po jedzeniu – rób to najlepiej 30–40 minut po posiłku, pamiętaj też, że dziecko podczas masowania nie powinno być śpiące ani głodne. Ogrzej pokój – powinno być w nim o 2–3°C więcej niż zwykle. Wybierz wygodne miejsce do masażu – dobry jest przewijak, możesz też siedzieć na podłodze z wyciągniętymi nogami, kładąc maluszka np. na swoich udach. Rozłóż ceratkę i ręcznik  – rozluźnione dziecko może zrobić siusiu lub kupkę. Rozbierz maleństwo – gdy masujesz tylko brzuszek, może zostać w samej koszulce lub w body....

masaż stópek dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Relaksujący masaż nóżek metodą shantala [KROK PO KROKU]
Masaż nóżek metodą shantala pozwala nawiązać z dzieckiem bliski kontakt, relaksuje je, odpręża. Można go zrobić po stresującym dniu albo po to, by miło spędzić z maluchem czas.

Maluch leży na pleckach i cię widzi. Mów do niego, rób różne śmieszne miny, wygłupiaj się, nachylając się nad nim. Patrzcie sobie przy tym w oczy – taki kontakt z mamą uwielbia każde dziecko. To dobry wstęp do masażu nóżek . Masowanie nóżek to łatwe zadanie dla mamy-masażystki. Jeżeli miałaś kłopoty z masowaniem plecków , bo np. maluszek nie lubi leżeć na brzuszku, to właśnie dla was są nóżki. Powodzenia! Jak się przygotować do masowania nóżek? Znajdź spokojny czas i wygodną pozycję. Usiądź na łóżku lub na podłodze i ułóż dziecko na miękkim ręczniku pomiędzy swoimi nogami lub po prostu na kolanach (wtedy wasz kontakt jest bardziej intensywny). Możesz też masować dziecko na przewijaku, szczególnie na początku, jeśli czujesz się wtedy pewniej. Pora jest dowolna: dzień, wieczór, moment, gdy oboje macie ochotę na kontakt i zabawę. Nie zapomnij też o ciepłej oliwce (ogrzej ją w dłoniach)! Możesz już masować nóżki   niemowlaka , który ma 6–7 tygodni. Wykonuj spokojne ruchy. Zakończ po około 10 minutach. Zobacz też: 12 rzeczy, które pomagają dziecku spokojnie spać Jak zrobić dziecku masaż nóżek? Najpierw wymasuj całą jedną nóżkę od początku do końca, potem drugą. Nie na przemian! Ruchy wykonuj w podanej kolejności dowolną ilość razy (jeśli nie napisaliśmy inaczej). 1. Hinduskie dojenie Chwyć nóżkę całą dłonią (kciuk ułóż od spodu, resztę palców od góry). Przesuwaj dłonie od pośladków do stópki, na przemian jedną i drugą rękę. 2. Ściśnij, skręć Chwyć nóżkę dwiema rękami, robiąc coś w rodzaju obrączki na nóżce. Wykonuj ruchy obrotowe, jak podczas otwierania lub zamykania słoika. Przesuń dłonie na łydkę i zrób to samo. Uwaga! Nie masuj kolanka! Tylko udo i łydkę. 3. Głaskanie od spodu Ujmij stópkę dziecka dwiema dłońmi, tak żeby Twoje kciuki znalazły...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz