Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, mama, pielęgnacja
Pielęgnacja

Mycie dziecka na sucho

Kąpiel bez wanienki? No, kąpiel to może za dużo powiedziane, ale mycie bez zanurzania w wodzie jest możliwe. I czasem warto z niego skorzystać. Kiedy? Jak to zrobić? Oto nasze podpowiedzi.

Pediatrzy i położne zalecają, by kąpać maleństwo codziennie, bo wiadomo: gdy człowiek (także ten bardzo, bardzo mały) jest odświeżony, pachnący i zrelaksowany, lepiej się czuje i przyjemniej mu się zasypia. Życie pisze jednak różne scenariusze i zdarza się, że trzeba się obyć bez pluskania.

Lepiej zrezygnuj z kąpieli
Jesteś tak zmęczona, że kręci ci się w głowie i wszystko ci leci z rąk, lepiej zrezygnować z wieczornej kąpieli. Nie ma sensu strugać bohatera i niczym Bob Budowniczy oświadczać wszystkim, że „dasz radę”. W takiej sytuacji i dla malca, i dla ciebie będzie lepiej, jeśli dasz sobie spokój z wanienką, myjkami itd. i poprzestaniesz na myciu na sucho. W końcu jutro też jest dzień. Kąpiel możesz darować sobie także wtedy, gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, bo w takim stanie potrzebuje ono przede wszystkim snu i świętego spokoju.
Nie ma sensu kąpać maluszka na siłę również wtedy, gdy z jakichś powodów nie można tego zrobić bezpiecznie: bo właśnie wysiadło ogrzewanie lub światło, bo jesteście poza domem i warunki, w których musiałabyś to zrobić, są, mówiąc oględnie, nie najlepsze, bo jest problem z wodą, bo, bo… Przykłady można mnożyć. Kłopoty, jakie mogłyby wyniknąć z organizowania kąpieli w niesprzyjających warunkach, mogłyby być większe niż zysk z niej.

Obawy związane z kąpielą
Pewnie spytasz: a co z niewygojonym pępkiem? Tak naprawdę nie ma powodu, by rezygnować z kąpania oseska, któremu nie odpadł jeszcze kikut pępowiny – wystarczy nalać do wanienki tylko tyle wody, by nie zalewać gojącego się miejsca. Kroplami, które na nie spadły, nie trzeba się przejmować – chodzi o to, by kikutek nie mókł w wodzie niczym ogórki w słoiku, bo mógłby się przez to źle goić. Jeśli mimo wszystko boisz się zmoczyć pępek (nic w tym dziwnego, w końcu nie masz jeszcze zbyt wielkiej wprawy), możesz przez kilka dni w ogóle dziecka nie kąpać, lecz myć je na przewijaku. Z powodzeniem możesz to robić także wówczas, gdy twoje maleństwo jest wcześniakiem i bardzo szybko marznie.

Przygotowania do mycia na sucho
Oczywiście mycie na sucho nie odbywa się zupełnie bez wody. Jak się za nie zabrać? Zanim położysz brzdąca na przewijaku, przygotuj wszystko, co ci będzie potrzebne:
• Miseczkę z ciepłą wodą (taką jak do kąpieli, czyli powinna mieć 37°C) – koniecznie sprawdź jej temperaturę łokciem lub termometrem kąpielowym, by nie poparzyć smyka ani nie zafundować mu gęsiej skórki.
• Mydełko lub delikatny płyn do kąpieli, a jeszcze lepiej emolient, czyli preparat nawilżający, którego nie trzeba spłukiwać.
• Akcesoria. Na podorędziu powinny czekać: gąbka, myjka, waciki lub płatki kosmetyczne. Zawczasu przygotuj też dwa ręczniki – jednym przykryj przewijak, drugim malca. Możesz też użyć pieluszki tetrowej – świetnie wchłania wodę i łatwo nią osuszyć wszystkie zakamarki drobniutkiego ciałka.

Jak wygląda mycie na sucho
Jeszcze tylko połóż gdzieś pod ręką ubranko oraz pieluszkę na zmianę i możesz się zabrać do mycia swojego maleństwa.
• Ułóż dziecko na przewijaku. Możesz je rozebrać i otulić ręcznikiem, żeby nie zmarzło, możesz także rozbierać je na raty (najpierw góra, potem dół).
• Myj smyka od góry do dołu. Najpierw myjkę czy gąbkę zwilż w ciepłej wodzie. Mycie zacznij od buzi, miejsc za uszkami, szyjki, potem tułowia, paszek, pupy, pachwin, na końcu stóp. Nie zapomnij o rączkach – często trafiają do buzi, wiec muszą być czyste. Wilgotne partie ciała osusz i okryj ręcznikiem albo ubieraj malucha na raty.

Chusteczki pielęgnacyjne
Oczyszczają, a także pielęgnują skórę dziecka – nawilża się je łagodnymi mleczkami, często zawierającymi olejki roślinne. Można nimi przecierać pupę, ale też wysmarowane podczas spaceru rączki, zaślinioną buzię. Możesz jednak robić to tylko wówczas, gdy malec dobrze na nie reaguje, nie ma np. wysypki. W wypadku noworodków, a także jeśli skóra smyka jest podrażniona lub malec ma odparzoną pupę, lepiej z nich zrezygnować i umyć dziecko wodą z delikatnym mydełkiem albo samą wodą. Choć chusteczki są praktyczne i przydają się często (zwłaszcza poza domem), na pewno nie mogą zastąpić codziennej kąpieli.


Konsultacja: Anna Kierzyńska, położna, I Klinika Położnicza we Wrocławiu.

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

kąpiel niemowlaka, nivea baby
Panthermedia
Pielęgnacja
Mycie, które uchodzi na sucho
Kąpiel bez wanienki? Bez piany, myjki i radosnego pluskania? Może kąpiel to słowo na wyrost, ale umycie maleństwa bez zanurzania w wodzie jest możliwe. Co więcej, czasem nawet wskazane.

// Kąpiel to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Jednak jest on istotny nie tylko w aspekcie higienicznym, ale także emocjonalnym. Co mamy na myśli? Bardzo często wieczorna kąpiel jest częścią rytuału (wraz z masażem, czytaniem bajeczek czy śpiewaniem kołysanek), który pomaga maleństwu zasnąć. Dziecko, które ma stały rytm dnia, jest spokojniejsze, ponieważ wie, „co je czeka”, łatwiej też uczy się odróżniać dzień od nocy. Kąpiel zacieśnia też więź między dzieckiem a rodzicem, dlatego warto te magiczne chwile celebrować. Są jednak sytuacje, gdy pełna wody wanienka to nie najlepszy pomysł. Wtedy warto umyć pociechę "na sucho". Wanience dziś dziękujemy Jesteś zmęczona? Wszystko leci Ci z rąk? Może ktoś Cię zdenerwował i trudno Ci skupić uwagę? W takich sytuacjach i dla Ciebie, i dla maleństwa będzie lepiej, jeśli na jeden wieczór zapomnicie o wanience, myjce, pianie… „Odpuść” kąpiel także wtedy, gdy np. w pomieszczeniu zepsuło się ogrzewanie, są kłopoty z oświetleniem lub gdy warunki higieniczne odbiegają od normy (np. w hotelu gdzie spędzacie urlop). Ważny, jeśli nie najważniejszy, jest stan zdrowia dziecka. Gorączka czy kaszel to przeciwwskazanie do kąpieli. Jeśli zaś chodzi o jeszcze niezagojony po porodzie pępek, to tak naprawdę nie ma powodu, by rezygnować z kąpania maluszka, któremu nie odpadł jeszcze kikut pępowiny. Wystarczy, że nalejesz do wanienki tylko tyle wody, by nie zalać gojącego się miejsca. Pluski… na przewijaku Oczywiście „mycie na sucho” nie odbywa się zupełnie bez wody. Oto jak oczyścić skórę maleństwa w sytuacji, gdy wanience mówimy „nie”. Ułóż brzdąca na przewijaku – możesz go rozebrać i otulić ręcznikiem, żeby nie zmarzło, lub rozbierać "na raty" – najpierw góra, potem dół. Myj smyka od góry do dołu. Najpierw...

dziecko, kąpiel
Panthermedia
Pielęgnacja
Pierwsze pluski
Maluszki na ogół lubią kąpiel – ciepła woda rozluźnia i uspokaja. To miłe i kojące zakończenie dnia. Mamy dla Ciebie małą ściągę z tego jak przygotować kąpiel i jak powinna ona przebiegać.

Niezbędne akcesoria Możesz zdecydować się na najprostszą wanienkę (jest lekka, tania, da się ją ustawić w każdym miejscu) lub bardziej skomplikowane urządzenie: stelaż z wanienką i odprowadzeniem wody czy wanienkę profilowaną. Potrzebne też będą: miękka myjka, miseczka na przegotowaną wodę i waciki (do mycia buzi) oraz jałowe gaziki do pielęgnacji pępka. Jeśli chodzi zaś o kosmetyki, to nie obejdzie się bez kremu przeciwko odparzeniom (żeby wysmarować pupę przed założeniem pieluszki), kremu do ciała (żeby nawilżyć skórę, jeśli będzie taka potrzeba) i oczywiście produktu do kąpieli. Ponieważ chlorowana woda wysusza skórę, dlatego kosmetyk do mycia powinien myć, nawilżać i chronić przed wysuszeniem. Mycie zwykłym mydłem może powodować wzrost odczynu pH skóry, uszkadzać ochronną barierę lipidową i ułatwiać wnikanie bakterii. Najlepiej, jakby w "małej kosmetyczce" znalazły się emolienty, np. Oilatum Soft. To emulsja do codziennej kąpieli, zapobiegająca skutecznie przeznaskórkowej utracie wody. Jest to kosmetyk aktywnie pielęgnujący – redukuje uczucie suchości skóry powodując, że skóra staje się gładka, delikatna, nawilżona oraz myje skórę, dzięki czemu nie trzeba używać do kąpieli produktów zawierających detergenty. Najlepsza pora   Pora kąpieli powinna być w miarę niezmienna, by przyzwyczajać dziecko do określonego rytmu dnia – tzw. rytuały działają na maleństwo uspokajająco i wyciszająco. Zresztą Tobie łatwiej będzie się zorganizować. Najwygodniej jest kąpać maluszka wieczorem lub późnym popołudniem. Jest wtedy szansa, że rozluźniony wodą lepiej zaśnie. Pamiętaj także, żeby przy wyborze pory kąpieli wziąć pod uwagę kiedy maluch jadł: głodna pociecha będzie niespokojna, a dopiero co nakarmiona może ulewać pokarm. Odpowiednie miejsce Kąpiel przygotuj w pomieszczeniu (nie musi to być...

kąpiel noworodka, pielęgnacja noworodka
Panthermedia
Noworodek
Jak wykąpać noworodka? – 5 prostych kroków
Kąpiel noworodka, zwłaszcza ta pierwsza, może stresować młodych rodziców. Z naszymi wskazówkami jednak przebiegnie spokojnie i sprawnie. Sprawdź, to wcale nie takie trudne.

Dziecko nie powinno przebywać zbyt długo w wodzie. Wystarczy, gdy kąpiel noworodka trwa tyle czasu, ile potrzebujesz do starannego umycia i opłukania dziecka. Jeśli wcześniej uda Ci się wszystko przygotować, kąpiel przebiegnie szybko i sprawnie. 1. Kąpiel noworodka zacznij od przygotowań Jak kąpać noworodka ? W pomieszczeniu powinno być ciepło (ok. 22-24°C), gdyż kilkudniowe dziecko bardzo szybko się wychładza. Na krótko przed kąpielą włącz dodatkowy grzejnik. Zanim włożysz dziecko do wody, sprawdź jej temperaturę. Powinna być lekko ciepła, około 37°C. Możesz też zanurzyć w niej swój łokieć – powinnaś wtedy odczuwać przyjemne ciepło. Wszystkie akcesoria ułóż blisko wanienki, w zasięgu swojej ręki. Najbliżej umieść te, których będziesz używała jako pierwszych. Potrzebne ci będą: Mięciutki ręcznik (np. frotté) Dwie tetrowe pieluszki Wyjałowione gaziki Waciki Pałeczki z watą do mycia uszu (niekoniecznie) Sól fizjologiczna (dostępna w aptece bez recepty, najlepiej kupić pakowaną w jednorazowe ampułki) do przemywania oczu Bawełniana myjka (niekoniecznie). Nie używaj gąbki! Bawełnianą myjkę po każdej kąpieli starannie wypłucz i wysusz, a co dwa-trzy dni wygotuj ją Mydło dla niemowląt lub specjalny płyn do kąpieli (dla noworodka najlepsze są kosmetyki bezzapachowe) Oliwka Maść do smarowania pupy Czyste ubranko i pieluszka Miseczka z gotowaną wodą do mycia buzi Chusteczki pielęgnacyjne Miękka szczoteczka do włosów Sprawdź też, jakie jeszcze przydadzą ci się kosmetyki dla noworodka 2. Umyj na sucho noworodka Na początku możesz bać się mydlenia dziecka w wanience z obawy, że się wyśliźnie. Jeśli tak jest całe ciałko możesz umyć na sucho. Na miejscu do przewijania rozłóż ręcznik i pieluszkę tetrową. Połóż na niej dziecko. Umyj oczka. Gazikiem, zwilżonym solą...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak