Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, kąpiel, mycie główki
Panthermedia
Pielęgnacja

Mycie główki bez łez

Wiele malców nie lubi, gdy szampon dostaje się do oczu, woda ścieka po całej buzi. Ale są na to sposoby. Sprawdź, co zrobić, by dziecko nie płakało podczas mycia włosków.

Kłopoty z myciem główki zwykle pojawiają się, gdy maluch ma kilka miesięcy. Kąpiesz go już wtedy na siedząco, więc spływająca z główki woda zalewa oczka. Nic dziwnego, że dzieci tego bardzo nie lubią. Tymczasem włoski trzeba myć codziennie, bo główka się poci i zwyczajnie brudzi (najpierw ulewanym mleczkiem, a z czasem, kiedy dziecko zaczyna dotykać jej rączkami, także np. resztkami deserku, piaskiem itp.). Dlatego:

Zmień kąpiel w zabawę
Na początek przez kilka dni zrezygnuj z szamponu, tylko baw się z dzieckiem w czasie mycia w statki czy rybki. Pokazuj, jak kaczka nurkuje, a statek płynie pod wodą. Zachęć malca do zanurzenia buzi (nie bój się o uszka, wystarczy je po kąpieli dobrze osuszyć). Nakładaj na dziecięcą brodę czy włosy pianę i udawajcie postaci z bajek. Oswajaj malucha z wodą podczas zabaw w wannie. Do tego celu wykorzystaj np. konewkę. Kiedy w zabawie będziecie się polewać wodą, zmoczenie i umycie głowy stanie się dla dziecka mniej straszne.

Pluskaj się razem z malcem
Jeśli masz dużą wannę, wejdź do niej razem z dzieckiem (pamiętaj jednak, by zawsze wcześniej wziąć prysznic). Brzdąc, mając obok siebie mamę, prawdopodobnie będzie spokojniejszy i bardziej skory do podwodnych harców. W wannie polewaj główkę dziecka wodą z kubeczka czy konewki i mów, że zaczął padać deszczyk (najpierw malutki, a potem, gdy szkrab przyzwyczai się, zorganizuj prawdziwe oberwanie chmury!). Pamiętaj jednak, żeby nie przeholować, bo osiągniesz odwrotny efekt.

Używaj dobrego szamponu
Te przeznaczone specjalnie dla niemowląt nie szczypią w oczy. Dzięki temu podczas spłukiwania główki nie podrażnisz dziecięcych oczek. Starszemu smykowi pozwól, by to on wybrał kolor szamponu i jego zapach – zwiększysz szanse na to, że zgodzi się na mycie głowy. Ale nawet używając najlepszego kosmetyku do mycia włosków, staraj się, by woda nie oblewała dziecięcej buzi i nie dostała się do oczu. Trzymaj malucha w pozycji półleżącej, podtrzymując jego plecki ręką włożoną pod paszkę.

Zastosuj sprytne sztuczki
Przyda ci się np. specjalna osłonka – nakłada się ją na głowę maluszka, dzięki czemu piana nie spływa po jego buzi. Pomocna będzie też gąbka. Ważne, by była dość duża – tak by zakryła oczka. W ten sposób woda nie będzie dostawać się do oczu, a maluch poczuje się bezpieczny. Przykłady pomocnych do umycia włosków gadżetów znajdziesz w ramce. 

Zachowaj spokój
Koniecznie musisz zapamiętać jeszcze jedną ważną radę. Zdając sobie sprawę, że podczas mycia dziecięcej głowy czekają cię dantejskie sceny, pewnie cała się spinasz. A prawda jest taka, że twoje napięcie natychmiast wyczuwa maluch i zaczyna się denerwować. Zamiast zatem przypominać dziecku, że czeka je mycie włosów, i prosić, by było podczas kąpieli grzeczne, lepiej potraktować całą rzecz jako coś całkowicie naturalnego. Możesz także poprosić o pomoc swojego męża. Tata zazwyczaj potrafi zachować większy spokój, jak nikt inny doskonale umie bawić się w statki i jest często bardziej konsekwentny. A to oznacza, że mycia włosów nie przełoży na następny dzień, tylko pokaże dziecku, że tak naprawdę nie ma się czego bać.

Bez suszarki
Dziecięce włoski są bardzo delikatne. Dlatego po umyciu nie susz ich suszarką – gorące powietrze może przesuszać włosy. Lepiej:
- Wytrzyj dziecięcą główkę mięciutkim ręcznikiem. Ale nie trzyj jej bardzo mocno, bo w ten sposób możesz uszkadzać strukturę włosków.
- Załóż malcowi lekką bawełnianą czapeczkę na pół godziny. Zrób to, jeśli po wytarciu włoski nadal są wilgotne, a w mieszkaniu jest chłodno.
 

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

4505960-480x720.jpg
Pielęgnacja
Lśniące włoski
Niemowlęca czupryna wymaga szczególnego traktowania. Jeżeli będziesz ją właściwie pielęgnować, sprawisz, że będzie zdrowsza i piękniejsza.

  Urocze loczki, delikatny meszek, słodka łysinka... Choć niemowlę nie zawsze może się pochwalić bujnymi włosami, warto zadbać o te, z którymi się urodził, i o te, których... jeszcze nie widać! Mycie i suszenie Włosy malca myj na samym początku kąpieli. Ułóż główkę bobasa w zgięciu łokcia i delikatnie namydlij. Uważaj, aby piana nie dostała się do jego oczu. Po chwili spłucz ją ciepłym strumieniem z prysznica albo wodą z wanienki. Używaj łagodnego mydła – tego samego, którym namydlasz całe ciało dziecka. Jeśli wolisz stosować szampon dla niemowląt upewnij się, że wybrany przez ciebie kosmetyk jest przeznaczony dla dzieci już od pierwszych dni życia. Najlepiej myć włoski codziennie, bo główka niemowlęcia bardzo się poci. Nie wierz w popularne opinie, że częste mycie i suszenie włosów osłabia je. Woda i mydło z pewnością nie zrobią im krzywdy. Za to suszarka – owszem, dlatego pozwól, by główka dziecka wyschła sama (to nie trwa długo). Noworodkowi z bujną czupryną możesz po kąpieli włożyć na chwilę bawełnianą czapeczkę, oczywiście tylko wtedy, gdy w domu jest chłodno. Nie obawiaj się, że podczas mycia głowy, uszkodzisz ciemiączko. Błona, która je zarasta, jest bardzo mocna. Szczotkowanie łysej główki Zastanawiasz się, po co to robić, skoro tam, gdzie powinna znajdować się prawdziwa gęstwina, rośnie jakieś siedem włosów na krzyż? Właśnie po to, aby urosło ich trochę więcej! Delikatny masaż szczotką poprawi ukrwienie skóry i wzmocni mieszki włosowe, dzięki czemu fryzura będzie gęstsza. Najmłodszym bobasom możesz kupić specjalne miękkie szczoteczki dla niemowląt. Do rozczesywania włosów starszych dzieci użyj grzebienia o szeroko rozstawionych dużych zębach lub szczotki, której druciki są zakończone plastikowymi kuleczkami. Pierwsze podcięcie Meszek, z jakim urodził się twój bobas, wytrze się po kilku...

pielęgnacja noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Pielęgnacja noworodka: jak dbać o dziecko po urodzeniu
Pielęgnacja noworodka powinna uwzględniać nie tylko potrzeby wrażliwej skóry, ale również płeć dziecka. Nieco inaczej wygląda higiena małego chłopca, niż dziewczynki. Oto zasady pielęgnacji noworodka. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kąpiel, pielęgnacja oczu, włosów, pępka, pupy, nawilżanie skóry. Sprawdź, w jaki sposób używać kosmetyków dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka powinna być dostosowana do potrzeb jego skóry, która jest niezwykle delikatna. To ważne, by nie obciążać jej przesadnie kosmetykami ani nie używać produktów przeznaczonych dla starszych dzieci. Dotyczy to zarówno pielęgnacji twarzy, pupy. Płyn do mycia, krem na odparzenia, ewentualnie balsam do ciała – to całkowicie wystarczy do codziennej pielęgnacji dziecka. Oto ważne zasady pielęgnacji noworodka. Spis treści: Kąpiel noworodka Pielęgnacja twarzy noworodka Mycie głowy noworodka Pielęgnacja pupy noworodka Pielęgnacja pępka noworodka Co stosować do pielęgnacji noworodka? Kąpiel noworodka Kąpiel noworodka nie powinna trwać trwać dłużej niż 5 minut. Zbyt długie moczenie dziecka może (wbrew pozorom) skutkować wysuszeniem skóry. Woda w wanience powinna mieć temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby zmierzyć, czy nie jest za gorąca, najlepiej użyć termometru kąpielowego (stara metoda mierzenia temperatury wody w wannie łokciem nie jest zbyt dokładna).  Pielęgnacja twarzy noworodka Jak wyjaśnia położna i pielęgniarka noworodkowa Dorota Lewandowska, buzię noworodka najlepiej myć po kąpieli wacikami zwilżonym w przegotowanej, letniej wodzie. Buzię myjemy ruchami okrężnymi i delikatnie. Pielęgnacja oczu noworodka powinna polegać na przemywaniu ich wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą lub solą fizjologiczną. Kierunek przemywania: od zewnętrznego kącika w kierunku nosa. Na koniec twarz dziecka możesz posmarować tym samym preparatem, którego używasz do nawilżania ciała dziecka, nie jest to konieczne, jeśli dziecko nie ma suchej skóry. Jak powinna wyglądać pielęgnacja jamy ustnej noworodka?  Dobrze, jeśli po karmieniu (zwłaszcza wieczornym) dasz dziecku do popicia 1-2 łyżeczki wody przegotowanej letniej wody, która opłucze buzię z resztek...

tata, noworodek, leżeć, całować
Pielęgnacja
Jak dbać o główkę niemowlęcia
Nieważne, czy malec ma bujną czuprynę, czy też włosków nie ma prawie wcale. Główkę trzeba myć codziennie! Zobacz, czym. I dlaczego wybór kosmetyku jest tak ważny.

Babcia przekonuje cię, by nie myć maluszkowi zbyt często włosów, bo zaczną mu się przetłuszczać. Koleżanka twierdzi, że dobry szampon musi się pienić. Czy to prawda – pytamy dermatologa. Trzeba codziennie myć maluszkowi główkę? Tak, bo skóra się poci. Także na główce (szczególnie jeśli zakładasz czapeczkę). A pot i brud mogą powodować pojawianie się stanów zapalnych, krostek. Dlatego niezależnie od tego, czy dziecko ma włoski, czy jeszcze nie, jego główkę trzeba myć codziennie. Dokładnie tak samo, jak myjesz mu całe ciało. Jaki kosmetyk będzie najlepszy? Główkę noworodka możesz myć tą samą kostką mydlaną, której używasz do mycia ciała. Jeśli do kąpieli używasz płynu lub np. emolientu (to kosmetyki dostępne w aptece, które nie tylko myją, ale też nawilżają i lekko natłuszczają skórę), umyj nim również główkę malca. Możesz także użyć szamponu, jeśli nadaje się dla dziecka już od pierwszych dni życia. Skąd mam wiedzieć, że szampon jest dobry dla dziecka? Przede wszystkim uważnie przeczytaj, co jest napisane na opakowaniu. Nie wystarczy zapewnienie producenta, że to szampon dla dzieci. Do mycia włosów niemowlęcia używaj tylko takiego, na którym jest napisane, że nadaje się on dla niemowląt (to dzieci, które nie skończyły pierwszego roku życia). Zwracaj na to uwagę i nie myj szkrabowi główki szamponem przeznaczonym dla starszych dzieci. Jest w nim więcej składników chemicznych, np. zapachowych, barwiących, które mogą podrażniać skórę. Czy to prawda, że włosy są umyte wtedy, gdy szampon dobrze się na nich pieni? Nie. Kosmetyki, które bardzo się pienią, zwykle zawierają sporo środków zasadowych, wysuszających skórę. W efekcie dziecko później się drapie. Myślisz, że to uczulenie, tymczasem często taka reakcja jest spowodowana wysuszeniem skóry. Dlatego dla małych dzieci lepsze są szampony, które mało...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak